Tani klimatyzator pokojowy – co będzie skuteczne?

Tani klimatyzator pokojowy

Klimatyzacja to już nie tylko rozwiązanie dla osób o dużym budżecie – dzięki nowym rozwiązaniom, każdy może sobie pozwolić na przyjemny chłód w mieszkaniu. 

Tani klimatyzator pokojowy to urządzenie, które może być również skuteczne.

Tani klimatyzator? Pokojowy przenośny!

W sklepach można znaleźć urządzenia z każdej grupy cenowej, jednak nie każde z nich jest warte inwestycji. 

Klimatyzacja stacjonarna jest co prawda rozwiązaniem skutecznym, ale cena jej zakupu, montażu i okresowych konserwacji może przyprawić o zawrót głowy. Natomiast klimatyzer, nazywany często klimatyzatorem bez rury, nie daje satysfakcjonującego efektu.

Jeżeli nie masz możliwości montażu klimatyzacji na stałe lub ogranicza Cię budżet, wcale nie musisz rezygnować z przyjemnego chłodu latem – z pomocą przychodzi klimatyzator pokojowy mobilny.

Na korzyść klimatyzatorów pokojowych przemawiają:

  • niższa (niż klimatyzacji stacjonarnej) cena;
  • łatwy montaż, brak dodatkowych kosztów montażu;
  • możliwość dowolnego przemieszczania urządzenia między pokojami;
  • nie wymagają one zezwoleń zarządcy budynku;
  • ich stosunek jakości do ceny jest bardzo korzystny.

Przed zakupem warto zapoznać się z poradami i rzetelnymi recenzjami – sprawdź je w naszym rankingu. Przetestowaliśmy najpopularniejsze modele klimatyzatorów pokojowych i dzielimy się tą wiedzą z Tobą.

Wadą klimatyzatora pokojowego z rurą może być fakt, że należy ją umieścić w uchylonym oknie lub drzwiach balkonowych. Zazwyczaj uszczelki do okien są do zakupu oddzielnie, jednak niektórzy producenci, np. Fersk, wychodzą naprzeciw klientom, dodając je w cenie urządzenia.

Moc klimatyzatora pokojowego a skuteczne chłodzenie

Przed zakupem klimatyzatora pokojowego zapoznaj się z jego parametrami, przede wszystkim z wartością mocy chłodniczej, która pomoże Ci określić jaką powierzchnię schłodzi urządzenie.

W uproszczeniu przyjmujemy, że do schłodzenia 1 m³ powietrza potrzebne jest 0,03 kW mocy chłodzącej. W przypadku pokoju o powierzchni 30 m² i wysokości 2,7 m moc chłodnicza powinna wynosić 2,43 kW, co wynika z działania: 30 x 2,7 x 0,03.

Powiększ tę wartość o ok. 25%, jeżeli:

  • budynek posiada słabą izolację termiczną,
  • znajduje się na poddaszu,
  • jego okna wychodzą na stronę południowo-zachodnią.

A klimatyzator pokojowy bez rury? Niestety, to nie działa

W poszukiwaniu taniego klimatyzatora, możesz natknąć się na urządzenie, które jest nim tylko z nazwy. Producenci nazywają w ten sposób klimatyzery – urządzenia, które do chłodzenia wykorzystują wodę. 

Ich zaletą jest to, że nie wymagają żadnych dodatkowych czynności po zakupie, wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka, jednak ich skuteczność w ochładzaniu jest znacznie niższa. 

Zwłaszcza w przypadku najtańszych modeli efekt chłodzenia jest odczuwalny wyłącznie w pobliżu urządzenia, podczas gdy pomieszczenie pozostaje nagrzane.

Klimatyzer, ze względu na specyfikę działania, może powodować zawilgocenie i rozwój pleśni w pomieszczeniu.

Takie urządzenia mogą kosztować nawet poniżej 200 zł. Szukając klimatyzatora pokojowego na Allegro możemy natknąć się np. na model za 169 zł, który został opisany jako przenośny klimatyzator LED 3w1, jednak w rzeczywistości jest to właśnie klimatyzer na wodę. 

Zobacz inne poradniki

nv-author-image

Karolina Szczembara