Klimatyzatory przenośne Kalorik

możliwości a cena klimatyzatorów
stosunek możliwości do ceny, grafika: nachłodno.pl

Nasza ocena klimatyzatorów przenośnych Kalorik wynika z zestawienia ze sobą możliwości tych urządzeń z ich ceną, co nazywamy opłacalnością.

Według nas dobry klimatyzator przenośny powinien być:

  • wydajny, by skutecznie chłodził Twoje pomieszczenie
  • niezbyt hałaśliwy, by nie zakłócał Twojego spokoju
  • tani w eksploatacji, by nie obciążał Twojego portfela
  • przyjazny dla środowiska, by nie niszczył naszego wspólnego domu – planety
  • wyposażony w dodatkowe funkcje, by wpływał na Twój codzienny komfort 

Klimatyzator przenośny Kalorik - do bloku czy do domu jednorodzinnego?

Montaż klimatyzacji stacjonarnej typu split nie zawsze jest możliwy. W przypadku budynku wielorodzinnego konieczne jest uzyskanie zgody na montaż od administratora, ponieważ jednostka zewnętrzna emituje hałas, a jej montaż jest ingerencją w strukturę budynku. Tutaj z pomocą przychodzi klimatyzator przenośny Kalorik lub innej marki. 

Klimatyzator w formie monobloku składa się z tych samych elementów, co klimatyzator split, z tą różnicą, że obie jednostki znajdują się w jednej obudowie, a brak jednostki zewnętrznej = brak hałasu i ingerencji w budynek.

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, możesz zdecydować się na klimatyzację stacjonarną, jeśli jednak np. ogranicza Cię budżet, świetnym rozwiązaniem będzie również klimatyzator przenośny Kalorik. 

blok czy dom
blok mieszkalny czy dom jednorodzinny? grafika nachłodno.pl

Oblicz potrzebną moc klimatyzatora przenośnego

jak wybrac klimatyzator
Co brać pod uwagę przy wyborze klimatyzatora, grafika nachłodno.pl

Moc chłodnicza to najistotniejsza kwestia w przypadku wyboru klimatyzatora przenośnego:

  • zbyt mała moc w stosunku do powierzchni nie umożliwi uzyskania optymalnej temperatury
  • zbyt duża moc będzie niepotrzebnie generować wysokie rachunki za prąd

Schłodzenie 1 m³ powietrza wymaga 0,03 kW mocy chłodzącej.

Jeśli więc Twoje pomieszczenie ma 30 m² i wysokość standardową 2,7 m, potrzebną moc klimatyzatora obliczysz według wzoru: 30 x 2,7 x 0,03 = 2,43 kW

Nie wystarczy jednak znać powierzchni pomieszczenia, które chcemy schłodzić, by właściwie dobrać klimatyzator przenośny. Istotne są wszystkie szczegóły – od liczby osób przebywających w pomieszczeniu, po izolację termiczną budynku.

Przyjmuje się, że pomieszczenia słabo izolowane termicznie i te z oknami wychodzącymi na zachód i południe, potrzebują ok. 20% mocy chłodniczej więcej.

Kilka słów o marce

logo Kalorik

Marka Kalorik działa na polskim rynku od prawie 20 lat i specjalizuje się w drobnym AGD. 

Proponowany przez markę Kalorik klimatyzator przenośny ACM 1010 to urządzenie 3w1. Posłuży więc również jako osuszacz i wentylator powietrza.

Kalorik korzysta z ekologicznego czynnika chłodniczego R290

Czynnik chłodniczy odpowiada za proces chłodzenia w klimatyzacji. Jest jak krążąca w ciele krew, bez której klimatyzator nie mógłby funkcjonować.

Niestety wiele ze stosowanych czynników przyczyniało się do dewastacji naszej planety, przedostając się do atmosfery i niszcząc warstwę ozonową. Wykorzystywany przez markę Kalorik czynnik chłodniczy R290 nie należy do tego niechlubnego grona, ponieważ potencjał tworzenia efektu cieplarnianego jest w jego przypadku znikomy.

Aby klimatyzator przenośny działał, potrzebuje niewielkiej ilości czynnika chłodzącego, która nie stwarza realnego zagrożenia. Zapłon gazu może wystąpić w przypadku niewłaściwej utylizacji urządzenia, dlatego czynności te muszą być wykonywane przez osoby wykwalifikowane.

ekologiczny czynnik chłodniczy R290
czynnik chłodniczy R290, grafika nachłodno.pl

Co ważne, czynnik chłodniczy w klimatyzatorze przenośnym nie wymaga uzupełniania (nabijania). Więcej przeczytasz w naszym poradniku Czynniki chłodnicze w klimatyzatorach.

Klimatyzatory przenośne Kalorik – opinie i recenzje

kalorik-acm1010-recenzja

Klimatyzator Kalorik ACM 1010

Klimatyzator przenośny Kalorik ACM 1010 to jeden z najtańszych urządzeń na rynku. Sprzęt ten kosztuje zaledwie 999 zł, oferując jednak symboliczną moc chłodniczą na poziomie 2,06 kW. W praktyce przekłada się to więc na max. 25 m² powierzchni do schłodzenia. Polecamy przyjąć jednak nieco mniejszy metraż, jeżeli nie chcemy by…

Zobacz inne modele klimatyzatorów przenośnych

Zobacz nasze poradniki (nie tylko) o klimatyzatorach