Przejdź do treści

Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania – wybieramy najlepszy!

Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania wybieramy najlepszy nachlodno.pl

Jedno urządzenie spełniające kilka funkcji – to standard obecnych czasów. Dobry klimatyzator przenośny to sprzęt, który z powodzeniem sprawdzi się nie tylko w upalne dni! Jeśli szukasz skutecznego sposobu na pozbycie się wilgoci, pomyśl o klimatyzatorze przenośnym z funkcją osuszania.

***

1. Problem dużej wilgotności w domu

Utrzymywanie odpowiedniego, tj. w przedziale 40%-60%, poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach pozwala na zachowanie komfortowych i dobrych dla zdrowia warunków.

Kiedy w Twoim domu wilgotność względna przekracza wartość 70%, para wodna może zbierać się np. na powierzchni okien.
Ponad to niektóre materiały organiczne (drewno, tkaniny) mogą wytwarzać nieprzyjemne zapachy związane z procesem tworzenia pleśni. 

Takie nieprzyjemności są często zauważalne w słabo wentylowanych przestrzeniach, gdzie dochodzi do problematycznego nagromadzenia wilgoci. 

Pierwszą oznaką problemów z nadmierną wilgotnością są zaparowane okna w domu . To częste zjawisko, szczególnie podczas jesieni i zimy. Para na oknach pojawia się, ponieważ woda z ciepłego i wilgotnego powietrza w kontakcie z zimną szybą skrapla się. 

 

Skraplająca się woda na oknie wilgoć
Skraplająca się woda na oknie, wilgoć w mieszkaniu

Sytuacja, w której wysoki poziom wilgotności utrzymuje się przez długi czas mocno przybliża Cię do kłopotów z uciążliwą pleśnią. Warto pamiętać, że pleśń, która jest zmorą wielu łazienek w polskich mieszkaniach, jest szkodliwa dla zdrowia zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

Na naszej stronie znajdziesz ranking osuszaczy powietrza, w którym wskazujemy, które urządzenia mają najlepszą wydajność osuszania. Ale jeśli szukasz sprzętu o dużych możliwościach walki z wilgocią, a ponadto zależy Ci na dodatkowych funkcjach to pomyśl o klimatyzatorze przenośnym

2. Osuszanie mieszkania klimatyzatorem przenośnym

Możliwe, że kiedyś Twoją uwagę zwróciło suche powietrze w klimatyzowanych przestrzeniach. I rzeczywiście osuszanie powietrza ma miejsce podczas procesu chłodzenia klimatyzatorem

Wynika to z prostej zależności: zimne powietrze może zgromadzić mniej wody niż powietrze ciepłe. Dlatego podczas pracy klimatyzatora przenośnego pomieszczenie zostaje schłodzone i dodatkowo osuszone. 

Jednak kłopoty z wilgocią pojawiają się często w sezonie jesienno-zimowym (szczególnie w starym budownictwie i dużych, słabo ogrzewanych przestrzeniach), a wtedy nikomu nie zależy na chłodzeniu domowego zacisza. 

wiadro osuszacz powietrza klimatyzator z funkcją osuszania nachlodno.pl
Po prawej stronie - klimatyzator przenośny z funkcją osuszania, na środku - osuszacz powietrza, z lewej strony - standardowe wiaderko, zdjęcie: nachlodno.pl

W klimatyzatorach przenośnych znajdziemy tryb dedykowany osuszaniu, który nie powoduje oziębienia powietrza w pomieszczeniu. Jak to działa? Cały proces usuwania wilgoci opiera się o czynnik chłodniczy. 

Zanim wytłumaczymy jak dokładnie działa klimatyzator przenośny z funkcją osuszania, zobrazujemy to łatwiejszym przykładem. 

Kiedy latem wyciągniesz zimną butelkę z lodówki, po chwili na powierzchni szkła pojawią się kropelki wody. Taki proces można zaobserwować w działaniu klimatyzatora domowego: 

Woda z wilgotnego powietrza w kontakcie z zimnym parownikiem (jeden z odbiorników ciepła w klimatyzatorze pokojowym) skrapla się, osadzając się na jego powierzchni. Następnie ciecz jest odprowadzana do wbudowanego zbiornika na skropliny. 

W trybie osuszania nie należy podłączać rury wyrzutowej. Powodem jest to, że klimatyzator przenośny z funkcją osuszania równocześnie wydmuchuje (dwoma oddzielnymi wylotami) zarówno chłodne i wilgotne, jak i ciepłe suche powietrze.

Pozwala to na utrzymanie w miarę stałej temperatury (zazwyczaj można zaobserwować nieznaczny wzrost temperatury w pomieszczeniu, około 1°C). 

Klimatyzator przenośny z zamontowaną rurą Fersk Vind test nachlodno.pl
Klimatyzator przenośny z funkcją osuszacza - Fersk Vind 2 WiFi, zamontowany do okna z rurą wyrzutową, żródło: nachlodno.pl

3. Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania powietrza - prezentujemy główne wady i zalety

ZaletaWada

duża wydajność osuszania

(35-70 l na dobę)

duży pobór mocy

(nawet 1000 W)

wielofunkcyjność

(chłodzenie, osuszanie, grzanie, wentylacja)

wysoka cena

(dobre klimatyzatory z wydajnym osuszaniem to koszt powyżej 2 tysięcy złotych)

utrzymywanie stałej temp. w pomieszczeniu zazwyczaj brak higrometru i higrostatu 
 tylko jedna możliwość odprowadzania skroplin – przez rurkę 
 głośniejszy niż osuszacz powietrza

4. Domowy osuszacz powietrza czy klimatyzator przenośny z funkcją osuszania? Co wybrać? Odpowiadamy!

Kondensacyjne osuszacze powietrza działają na takiej samej zasadzie, jak klimatyzatory przenośne z funkcją osuszania. Wynika to z obecności czynnika chłodniczego oraz sprężarki, która umożliwia obieg czynnika w urządzeniach. Jakie są różnice i który sprzęt wybrać? Doradzamy. 

Jeśli masz już klimatyzator przenośny, to z powodzeniem możesz wykorzystywać jego dodatkową funkcję osuszania. Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania charakteryzują się dużą wydajnością (odbieranie wody z powietrza: od 30 do nawet 70 l na dobę).

Dla porównania dobre osuszacze powietrza w naszym rankingu mają wydajność od 20 do 40 l na dobę. Niestety klimatyzatory przenośne, jako mocniejsze urządzenia, pobierają więcej mocy podczas osuszania (od 700 do nawet 1000 W) niż wydajne osuszacze.

Większość osuszaczy powietrza posiada wbudowany higrometr, informujący o aktualnej wilgotności względnej w pomieszczeniu. W niektórych modelach znajdziemy dodatkowo higrostat, umożliwiający ustalenie konkretnego poziomu wilgotności, po którego przekroczeniu osuszacz rozpocznie pracę. 

Niestety w klimatyzatorach przenośnych funkcje te nie są zazwyczaj dostępne, co wymaga kontrolowania poziomu wilgotności przy pomocy zewnętrznych mierników. 

Co więcej, w porównaniu do osuszaczy powietrza, klimatyzatory z funkcją osuszania generują większy hałas (około 60-65 dB). Są także większe, dlatego potrzebują więcej miejsca i trudniej je przechowywać. 

Osuszacze powietrza służą… osuszaniu. W przypadku klimatyzatorów przenośnych dużą zaletą jest ich wielofunkcyjność. Jedno urządzenie może służyć do chłodzenia, osuszania, ogrzewania i wentylowania pomieszczenia. 

Osuszacz powietrza Warmtec OTD-35 i klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL
Po lewej - standardowy osuszacz powietrza kondensacyjny, po prawej klimatyzator przenośny z funkcją osuszania, źródło: nachlodno.pl

Dlatego, jeżeli Twoje potrzeby dotyczące powietrza w domu lub mieszkaniu są zróżnicowane, warto wybrać sprzęt do kilku zadań, czyli klimatyzator przenośny z funkcją osuszania. Sprawdź nasz ranking klimatyzatorów przenośnych.

Natomiast jeżeli szukasz wyłącznie rozwiązania problemu wilgoci w domu, możesz kupić, zazwyczaj tańszy od klimatyzatora pokojowego, osuszacz powietrza. 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem klimatyzacji typu split (klimatyzacja stacjonarna), to warto pamiętać, że takie rozwiązanie również daje możliwość osuszania powietrza w mieszkaniu. Sprawdź nasz ranking klimatyzatorów ściennych

5. Popularne klimatyzatory przenośne z funkcją osuszania

Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 WIFI HEPA

Fersk Vind 2 WIFI HEPA biały

Solidny i wydajny sprzęt o ciekawym, estetycznym wyglądzie. Moc chłodzenia i grzania to odpowiednio 3,52 kW i 3,3 kW. Producent dodatkowo zadbał o dobrą wydajność osuszania 28,8 l na dobę. 

Poza chłodzeniem, osuszaniem, ogrzewaniem i wentylowaniem, Fersk Vind 2 WIFI HEPA to jedyny dostępny na rynku klimatyzator przenośny z funkcją oczyszczania powietrza. Duży filtr HEPA AllergyProtect skutecznie eliminuje problem mikrocząsteczek alergenów, wirusów, bakterii i smogu. 

Klimatyzator przenośny Blaupunkt Arrifana 1414L

Blaupunkt Arrifana 1414L montaż

Klimatyzator przenośny o mocy 4kW (grzanie i chłodzenie), oraz dużym przepływie powietrza (450 m³/h). 

Model ten może pracować na zewnątrz (np. na balkonie), dostarczając zimne powietrze do środka przez rurę. Imponująca jest wydajność osuszania producent oferuje 70l w ciągu doby. 

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL

Klimatyzator pokojowy Whirlpool PACW29COL panel sterowania

Tańszy klimatyzator przenośny o mocy chłodzenia 2,8 kW. Brak funkcji grzania, wydajność osuszania 31,2 l na dobę. Urządzenie przeznaczone do mniejszych powierzchni. 

Klimatyzator przenośny Climative AC26-S Yin/Yang

Climative AC26-S Icy

Tańszy klimatyzator przenośny o mocy chłodzenia 2,8 kW. Brak funkcji grzania, wydajność osuszania 31,2 l na dobę. Urządzenie przeznaczone do mniejszych powierzchni. 

Poradniki nachlodno.pl

nv-author-image

Dawid Kaźmierczak