Przejdź do treści

Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania – wybieramy najlepszy!

Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania wybieramy najlepszy nachlodno.pl

Jedno urządzenie spełniające kilka funkcji – to standard obecnych czasów. Dobry klimatyzator przenośny to sprzęt, który z powodzeniem sprawdzi się nie tylko w upalne dni! Jeśli szukasz skutecznego sposobu na pozbycie się wilgoci, pomyśl o klimatyzatorze przenośnym z funkcją osuszania.

***

1. Problem dużej wilgotności w domu

Utrzymywanie odpowiedniego, tj. w przedziale 40%-60%, poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach pozwala na zachowanie komfortowych i dobrych dla zdrowia warunków.

Kiedy w Twoim domu wilgotność względna przekracza wartość 70%, para wodna może zbierać się np. na powierzchni okien.
Ponad to niektóre materiały organiczne (drewno, tkaniny) mogą wytwarzać nieprzyjemne zapachy związane z procesem tworzenia pleśni. 

Takie nieprzyjemności są często zauważalne w słabo wentylowanych przestrzeniach, gdzie dochodzi do problematycznego nagromadzenia wilgoci. 

Pierwszą oznaką problemów z nadmierną wilgotnością są zaparowane okna w domu . To częste zjawisko, szczególnie podczas jesieni i zimy. Para na oknach pojawia się, ponieważ woda z ciepłego i wilgotnego powietrza w kontakcie z zimną szybą skrapla się. 

 

Skraplająca się woda na oknie wilgoć
Skraplająca się woda na oknie, wilgoć w mieszkaniu

Sytuacja, w której wysoki poziom wilgotności utrzymuje się przez długi czas mocno przybliża Cię do kłopotów z uciążliwą pleśnią. Warto pamiętać, że pleśń, która jest zmorą wielu łazienek w polskich mieszkaniach, jest szkodliwa dla zdrowia zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

Na naszej stronie znajdziesz ranking osuszaczy powietrza, w którym wskazujemy, które urządzenia mają najlepszą wydajność osuszania. Ale jeśli szukasz sprzętu o dużych możliwościach walki z wilgocią, a ponadto zależy Ci na dodatkowych funkcjach to pomyśl o klimatyzatorze przenośnym

2. Osuszanie mieszkania klimatyzatorem przenośnym

Możliwe, że kiedyś Twoją uwagę zwróciło suche powietrze w klimatyzowanych przestrzeniach. I rzeczywiście osuszanie powietrza ma miejsce podczas procesu chłodzenia klimatyzatorem

Wynika to z prostej zależności: zimne powietrze może zgromadzić mniej wody niż powietrze ciepłe. Dlatego podczas pracy klimatyzatora przenośnego pomieszczenie zostaje schłodzone i dodatkowo osuszone. 

Jednak kłopoty z wilgocią pojawiają się często w sezonie jesienno-zimowym (szczególnie w starym budownictwie i dużych, słabo ogrzewanych przestrzeniach), a wtedy nikomu nie zależy na chłodzeniu domowego zacisza. 

wiadro osuszacz powietrza klimatyzator z funkcją osuszania nachlodno.pl
Po prawej stronie - klimatyzator przenośny z funkcją osuszania, na środku - osuszacz powietrza, z lewej strony - standardowe wiaderko, zdjęcie: nachlodno.pl

W klimatyzatorach przenośnych znajdziemy tryb dedykowany osuszaniu, który nie powoduje oziębienia powietrza w pomieszczeniu. Jak to działa? Cały proces usuwania wilgoci opiera się o czynnik chłodniczy. 

Zanim wytłumaczymy jak dokładnie działa klimatyzator przenośny z funkcją osuszania, zobrazujemy to łatwiejszym przykładem. 

Kiedy latem wyciągniesz zimną butelkę z lodówki, po chwili na powierzchni szkła pojawią się kropelki wody. Taki proces można zaobserwować w działaniu klimatyzatora domowego: 

Woda z wilgotnego powietrza w kontakcie z zimnym parownikiem (jeden z odbiorników ciepła w klimatyzatorze pokojowym) skrapla się, osadzając się na jego powierzchni. Następnie ciecz jest odprowadzana do wbudowanego zbiornika na skropliny. 

W trybie osuszania nie należy podłączać rury wyrzutowej. Powodem jest to, że klimatyzator przenośny z funkcją osuszania równocześnie wydmuchuje (dwoma oddzielnymi wylotami) zarówno chłodne i wilgotne, jak i ciepłe suche powietrze.

Pozwala to na utrzymanie w miarę stałej temperatury (zazwyczaj można zaobserwować nieznaczny wzrost temperatury w pomieszczeniu, około 1°C). 

Klimatyzator przenośny z zamontowaną rurą Fersk Vind test nachlodno.pl
Klimatyzator przenośny z funkcją osuszacza - Fersk Vind 2 WiFi, zamontowany do okna z rurą wyrzutową, żródło: nachlodno.pl

3. Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania powietrza - prezentujemy główne wady i zalety

ZaletaWada

duża wydajność osuszania

(35-70 l na dobę)

duży pobór mocy

(nawet 1000 W)

wielofunkcyjność

(chłodzenie, osuszanie, grzanie, wentylacja)

wysoka cena

(dobre klimatyzatory z wydajnym osuszaniem to koszt powyżej 2 tysięcy złotych)

utrzymywanie stałej temp. w pomieszczeniu zazwyczaj brak higrometru i higrostatu 
 tylko jedna możliwość odprowadzania skroplin – przez rurkę 
 głośniejszy niż osuszacz powietrza

4. Domowy osuszacz powietrza czy klimatyzator przenośny z funkcją osuszania? Co wybrać? Odpowiadamy!

Kondensacyjne osuszacze powietrza działają na takiej samej zasadzie, jak klimatyzatory przenośne z funkcją osuszania. Wynika to z obecności czynnika chłodniczego oraz sprężarki, która umożliwia obieg czynnika w urządzeniach. Jakie są różnice i który sprzęt wybrać? Doradzamy. 

Jeśli masz już klimatyzator przenośny, to z powodzeniem możesz wykorzystywać jego dodatkową funkcję osuszania. Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania charakteryzują się dużą wydajnością (odbieranie wody z powietrza: od 30 do nawet 70 l na dobę).

Dla porównania dobre osuszacze powietrza w naszym rankingu mają wydajność od 20 do 40 l na dobę. Niestety klimatyzatory przenośne, jako mocniejsze urządzenia, pobierają więcej mocy podczas osuszania (od 700 do nawet 1000 W) niż wydajne osuszacze.

Ranking osuszaczy powietrza
Wybierz osuszacz dopasowany do twoich potrzeb
Ranking klimatyzatorów przenośnych
Wybierz wydajny klimatyzator przenośny

Większość osuszaczy powietrza posiada wbudowany higrometr, informujący o aktualnej wilgotności względnej w pomieszczeniu. W niektórych modelach znajdziemy dodatkowo higrostat, umożliwiający ustalenie konkretnego poziomu wilgotności, po którego przekroczeniu osuszacz rozpocznie pracę. 

Niestety w klimatyzatorach przenośnych funkcje te nie są zazwyczaj dostępne, co wymaga kontrolowania poziomu wilgotności przy pomocy zewnętrznych mierników. 

Co więcej, w porównaniu do osuszaczy powietrza, klimatyzatory z funkcją osuszania generują większy hałas (około 60-65 dB). Są także większe, dlatego potrzebują więcej miejsca i trudniej je przechowywać. 

Osuszacze powietrza służą… osuszaniu. W przypadku klimatyzatorów przenośnych dużą zaletą jest ich wielofunkcyjność. Jedno urządzenie może służyć do chłodzenia, osuszania, ogrzewania i wentylowania pomieszczenia. 

Osuszacz powietrza Warmtec OTD-35 i klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL
Po lewej - standardowy osuszacz powietrza kondensacyjny, po prawej klimatyzator przenośny z funkcją osuszania, źródło: nachlodno.pl

Dlatego, jeżeli Twoje potrzeby dotyczące powietrza w domu lub mieszkaniu są zróżnicowane, warto wybrać sprzęt do kilku zadań, czyli klimatyzator przenośny z funkcją osuszania. Sprawdź nasz ranking klimatyzatorów przenośnych.

Natomiast jeżeli szukasz wyłącznie rozwiązania problemu wilgoci w domu, możesz kupić, zazwyczaj tańszy od klimatyzatora pokojowego, osuszacz powietrza. 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem klimatyzacji typu split (klimatyzacja stacjonarna), to warto pamiętać, że takie rozwiązanie również daje możliwość osuszania powietrza w mieszkaniu. Sprawdź nasz ranking klimatyzatorów ściennych

5. Popularne klimatyzatory przenośne z funkcją osuszania

Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 WIFI HEPA

Fersk Vind 2 WIFI HEPA biały

Solidny i wydajny sprzęt o ciekawym, estetycznym wyglądzie. Moc chłodzenia i grzania to odpowiednio 3,52 kW i 3,3 kW. Producent dodatkowo zadbał o dobrą wydajność osuszania 28,8 l na dobę. 

Poza chłodzeniem, osuszaniem, ogrzewaniem i wentylowaniem, Fersk Vind 2 WIFI HEPA to jedyny dostępny na rynku klimatyzator przenośny z funkcją oczyszczania powietrza. Duży filtr HEPA AllergyProtect skutecznie eliminuje problem mikrocząsteczek alergenów, wirusów, bakterii i smogu. 

Klimatyzator przenośny Blaupunkt Arrifana 1414L

Blaupunkt Arrifana 1414L montaż

Klimatyzator przenośny o mocy 4kW (grzanie i chłodzenie), oraz dużym przepływie powietrza (450 m³/h). 

Model ten może pracować na zewnątrz (np. na balkonie), dostarczając zimne powietrze do środka przez rurę. Imponująca jest wydajność osuszania producent oferuje 70l w ciągu doby. 

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL

Klimatyzator pokojowy Whirlpool PACW29COL panel sterowania

Tańszy klimatyzator przenośny o mocy chłodzenia 2,8 kW. Brak funkcji grzania, wydajność osuszania 31,2 l na dobę. Urządzenie przeznaczone do mniejszych powierzchni. 

Klimatyzator przenośny Climative AC26-S Yin/Yang

Climative AC26-S Icy

Tańszy klimatyzator przenośny o mocy chłodzenia 2,8 kW. Brak funkcji grzania, wydajność osuszania 31,2 l na dobę. Urządzenie przeznaczone do mniejszych powierzchni. 

Poradniki nachlodno.pl

nv-author-image

Dawid Kaźmierczak