Przejdź do treści
Home » Klimatyzatory naścienne LG typu split – więcej niż chłodzenie

Klimatyzatory naścienne LG typu split – więcej niż chłodzenie

0
(0)
LG zdjęcie główne

Firma LG jest znana z szeregu rozwiązań dla domu. Specjalizuje się również w produkcji klimatyzatorów naściennych typu split, które oprócz chłodzenia spełniają także inne funkcje. Jedną z nich jest oczyszczanie powietrza za pomocą technologii Plasmaster™Ionizer+

LG kreuje także innowacyjne koncepcje związane z rozwojem obsługi i komunikacji ze sprzętem. System LG ThinQ pozwala na sterowanie nie tylko za pomocą komórki, ale i głosem. 

Rozwiązania klimatyzacji i sama firma postrzegane są jako solidne, ze średniej półki cenowej. Najtańszy model klimatyzacji split o mocy 2,5 kW kosztuje około 1922 zł brutto (Standard 2), a najdroższy o tej samej mocy 4259 zł. Za taką cenę kupimy ART COOL GALLERY, który jest dla klientów bardziej wymagających, szukających nowych doznań estetycznych.

1. Modele klimatyzacji LG typu split

Tabela — funkcje klimatyzatorów LG

Klimatyzatory LG DUALCOOL STANDARD 2 INVERTER oraz STANDARD  PLUS INVERTER

G DUALCOOL STANDARD 2 INVERTER
Klimatyzatory LG DUALCOOL STANDARD 2 INVERTER oraz STANDARD  PLUS INVERTER

Są to budżetowe jednostki chłodnicze, które może nie mają tak rozbudowanych funkcji, jak inne klimatyzatory, ale nie oznacza to, że gorzej chłodzą. Wydajność chłodnicza czy grzewcza jest taka sama co dla droższych modeli. 

Posiadają opcję ogrzewania, moduł komunikacji ThinQ i wielostrefowy nawiew.  Dodatkowo ich wstępny filtr przechwytuje duże cząstki w postaci kurzu, aby nie wpływały negatywnie na pracę chłodzenia. Za pomocą automatycznego oczyszczania usuwana jest także wilgoć w środku jednostki w celu zniwelowania ryzyka rozwoju drobnoustrojów. 

 

Oprócz tego Standard Plus posiada filtr antyalergiczny certyfikowany przez BAF (British Allergy Foundation).

Funkcje LG DUALCOOL STANDARD 2 INVERTER oraz STANDARD  PLUS INVERTER:

 • ogrzewanie,
 • wstępny filtr; dodatkowo filtr antyalergiczny dla STANDARD PLUS INVERTER,
 • automatyczne oczyszczanie z wilgoci,
 • wielokierunkowy nawiew,
 • cicha praca nocą,
 • funkcja programowania czasowego,
 • sterowanie komórką za pomocą aplikacji LG ThinQ.
LG DUALCOOL STANDARD 2 oraz STANDARD PLUS – warianty mocy chłodniczej2,5 kW3,5 kW5 kW6,6 kW
Nominalna wydajność ogrzewania 3,3 kW4 kW5,8 kW7,5 kW
Klasa efektywności energetycznej dla chłodzeniaA++A++A++A++
Klasa efektywności energetycznej dla ogrzewaniaA+A+A+A+

Klimatyzacja LG DELUXE

Klimatyzacja LG DELUXE przodem
Klimatyzacja LG DELUXE bokiem

Ten model posiada ciekawy system UVnano™, który dzięki lampie UV usuwa większość bakterii, mogących być potencjalnie transportowanymi wraz z nawiewanym powietrzem. Testy znanego ośrodka TUV zweryfikowały tę informację pozytywnie, tylko należy podkreślić, że badania dokonywano w pomieszczeniu o małej kubaturze, bo dla 30m3.

Dodatkowo powietrze jest jonizowane za pomocą Plasmaster™Ionizer+ umożliwiającego wychwytywanie przylegających bakterii oraz innych cząsteczek związanych na przykład z nieprzyjemnymi zapachami dymu z papierosa czy domowych zwierząt. Jeszcze czystsze powietrze ma zapewniać filtr antyalergiczny.

O tych wszystkich wykorzystywanych technologiach oczyszczania powietrza w klimatyzatorze przeczytasz w naszym osobnym artykule.

Funkcje klimatyzacji LG DELUXE:

 •  usuwanie drobnoustrojów za pomocą lampy UVnano™,
 • jonizator Plasmaster™Ionizer+,
 • filtr antyalergiczny,
 • ogrzewanie,
 • automatyczne oczyszczanie z wilgoci,
 • wielokierunkowy nawiew,
 • cicha praca nocą,
 • funkcja programowania czasowego,
 • sterowanie komórką za pomocą aplikacji LG ThinQ.
LG DELUXE – warianty mocy chłodniczej [kW]2,5kW3,5 kW5 kW6,6 kW
Nominalna wydajność ogrzewania [kW]3,2 kW4 kW5,8 kW7,5 kW
Klasa efektywności energetycznej dla chłodzeniaA++A++A++A++
Klasa efektywności energetycznej dla ogrzewaniaA+A+A+A+

Klimatyzatory LG DUALCOOL z oczyszczaniem powietrza

LG DUALCOOL z przodu
LG DUALCOOL bokiem

Klimatyzatory te, tak jak inne modele cechuje smukła, delikatna budowa. Oprócz ich podstawowej funkcji, czyli chłodzenia można używać ich także do ogrzewania. W Polsce sprzedawane są z opisem podkreślającym ich dodatkowe przeznaczenie związane z oczyszczaniem powietrza. Dlatego posiadają czujnik PM1.0, którego wyniki pomiaru są przedstawiane na czterokolorowej skali jakości powietrza.

Za poprawę tego parametru odpowiedzialne są znane do tej pory rozwiązania, czyli promieniowanie ultrafioletowe, jonizowanie oraz filtr antyalergiczny. To wszystko składa się na proces czyszczenia – odfiltrowywanie drobnego kurzu i pyłków PM 1.0, ale także redukuje  zarazki oraz nieprzyjemne zapachy.

Funkcje klimatyzacji LG DUALCOOL:

 • czujnik PM1.0 ze skalą jakości powietrza,
 • usuwanie drobnoustrojów za pomocą lampy UVnano™,
 • jonizator Plasmaster™Ionizer+,
 • filtr antyalergiczny,
 • ogrzewanie,
 • automatyczne oczyszczanie z wilgoci,
 • wielokierunkowy nawiew,
 • cicha praca nocą,
 • funkcja programowania czasowego,
 • sterowanie komórką za pomocą aplikacji LG ThinQ,
LG DUALCOOL – warianty mocy chłodniczej 2,5 kW3,5 kW5 kW
Nominalna wydajność ogrzewania 3,3 kW4 kW5,8 kW
Klasa efektywności energetycznej dla chłodzeniaA++A++A++
Klasa efektywności energetycznej dla ogrzewaniaA+A+A+

Klimatyzacje LG ART COOL

KlimatyzacjaLG ART COOL z przodu
LG ART COOL lewy bok
LG ART COOL prawy bok

Te modele posiada kompletne systemy zabezpieczające przed zanieczyszczeniem, czyli ultrafiolet, plazmę i filtr antyalergiczny. 

Tym razem LG postawiło jeszcze bardziej na aspekt wizualny i estetyczny. W standardzie model dostępny jest w kolorze beżowym, jednak do wyboru są również inne bardziej wyrafinowane wykończenia. 

Czarna wersja MIRROR oraz srebrna ART COOL SILVER od frontu są zwieńczone estetyczną taflą szkła. Natomiast GALLERY jest zaprojektowana w formie ramy obrazu z możliwością umieszczenia w niej zdjęcia.

Funkcje klimatyzacji LG ART COOL

 • usuwanie drobnoustrojów za pomocą lampy UVnano™*,
 • jonizator Plasmaster™Ionizer+*,
 • filtr antyalergiczny*,
 • ogrzewanie,
 • automatyczne oczyszczanie z wilgoci,
 • wielokierunkowy nawiew,
 • cicha praca nocą*,
 • funkcja programowania czasowego,
 • sterowanie komórką za pomocą aplikacji LG ThinQ,
 • stylowy charakter – estetyczne wykończenie.
 

* Nie dodytyczy modelu ART COOL GALLERY.

LG ART COOL – warianty mocy chłodniczej2,5 kW3,5 kW5 kW6,6 kW
Nominalna wydajność ogrzewania 3,3 kW4 kW5,8 kW7,5 kW
Klasa efektywności energetycznej dla chłodzeniaA++A++A++A++
Klasa efektywności energetycznej dla ogrzewaniaA+A+A+A+

2. Klimatyzatory LG – smartfon zamiast pilota, autodiagnoza optymalizująca funkcję urządzenia

Za elastyczną obsługę klimatyzatora LG za pomocą urządzeń mobilnych odpowiada aplikacja  LG ThinQ. Łączy się ona ze sprzętem chłodzącym poprzez Wi-Fi, co daje m.in. możliwość monitorowania zmian parametrów chłodzenia oraz grzania. Praktyczną opcją, jaką posiada, jest możliwość ustawienia na określony czas załączania i wyłączania danej funkcji. 

 

Aplikacja śledzi status pracy sprzętu, stopień zużycia energii oraz filtrów powietrza. Pomaga optymalizować pracę, pobór prądu, dopasowuje się do trybu życia mieszkańców. W wielu krajach dostępny jest już aktywny asystent rozpoznawania komend głosowych, co tym bardziej ułatwia komunikację. 

Zarządzanie z poziomu jednej aplikacji daje możliwość kontrolowania różnych pomieszczeń, w których znajdują się jednostki chłodzące.


Kolejnym rozwiązaniem zaawansowanym technologicznie jest Smart Diagnosis, czyli wewnętrzna diagnostyka, która swoje działanie opiera na zbieraniu danych w czasie pracy i obsługi klimatyzacji LG. Jej celem jest dostarczanie podpowiedzi użytkownikowi i pomoc w prawidłowym oraz wydajnym użytkowaniu.

3. Zdrowie i komfort – klimatyzacja LG

W urządzeniach chłodzących LG stosuje technologię Plasmaster™Ionizer+. To rozwiązanie plazmowe odpowiada za wytwarzanie w powietrzu jonów, które neutralizują wpływ wirusów, bakterii, pleśni oraz nieprzyjemnych zapachów zwierząt domowych. Także system UVnano™ z lampą emitującą promieniowanie UV odpowiada za niszczenie drobnoustrojów. 

Dla jeszcze czystszego powietrza produkty LG posiadają funkcję automatycznego samoczyszczenia, uniemożliwiającą tworzenie się we wnętrzu klimatyzacji LG patogenów. 

Klimatyzatory LG charakteryzują się cichą pracą. Specjalna budowa łopatek niweluje w maksymalnym stopniu hałas wentylatora. Znacząco zredukowana jest również głośność pracy agregatu nocą, aby sen nie był niczym zakłócany.

4. Klimatyzatory LG – momentalne odczucie chłodu lub ciepła

LG deklaruje, że ich produkty charakteryzują się mocnym chłodzeniem, dzięki optymalnemu rozprowadzaniu powietrza z dużą prędkością przepływu.

Wielokierunkowy nawiew umożliwia dotarcie zbawiennego chłodu do każdego zakątka pomieszczenia. Specjalne żaluzje (łopatki) zamontowane na końcu dzielą się na poruszające się w płaszczyźnie poziomej oraz pionowej – daje to zintensyfikowany efekt oraz zakres działania. Dzięki nim istnieje możliwość regulacji zasięgu pracy poprzez zmianę kąta ich rozwarcia.


Taki kontrolowany strumień zimnego powietrza latem, ale także ciepłego zimą posiada klimatyzator z funkcją grzania polegającą na zamianie kierunku czynnika za pomocą specjalnego elektrozaworu. Odwrotny obieg odwraca funkcję dwóch wymienników. W domu w jednostce wewnętrznej standardowo działający parownik staje się skraplaczem, który wówczas emituje ciepło.

Śpiąca kobieta i klimatyzacja
Materiały: Canva, LG. Opracowanie własne: Nachlodno.pl

5. Dobry klimat z klimatyzatorem LG

Rozwiązania LG wprowadzają pomysły, które niwelują negatywny wpływ klimatyzacji na zdrowie człowieka, dlatego Auto Swing daje odczucie lekkiego powiewu wiatru. Taki efekt uzyskuje się dzięki falowemu ruchowi łopatek, które powiększają także obszar dostarczania chłodnego powietrza. 

W celu zapobiegania bezpośrednim, nieprzyjemnym i zimnym podmuchom na osoby, klimatyzator LG posiada również funkcję Comfort AiR, dającą możliwość ustawienia łopatek w ten sposób, aby chłodny powiew nie był dla nikogo dyskomfortem.

Natomiast funkcja automatycznej zmiany trybu grzanie/chłodzenie umożliwia utrzymanie temperatury w pomieszczeniu na zadanej wartości. Taka regulacja temperatury jest możliwa dla instalacji z pojedynczą jednostką wewnętrzną – nie dotyczy multisplit.

Pozytywnie na komfort cieplny wpływa opcja szybkiego schłodzenia albo ogrzewania pomieszczenia. Szybkie ogrzewanie jest dostępne tylko dla instalacji split. 

LG dba także  o środowisko naturalne, dlatego stosuje się do rozporządzeń oraz regulacji prawnych i używa czynnika chłodniczego R32, który ma prawie trzykrotnie mniejszy wpływ na efekt cieplarniany niż jego poprzednik R410A. Jest bardziej ekologiczny, bo objętość napełniania instalacji klimatyzacji jest o 30% mniejsza. Jego zwiększona wydajność wiąże się z obniżeniem kosztów użytkowania, a co za tym idzie z mniejszym ociepleniem klimatu.

manometr
Butla na czynnik chłodniczy

Funkcją przyjazną środowisku, ale także dbającą o kieszeń użytkownika jest aktywna kontrola zużycia. Wystarczy określić poziom zapotrzebowania na energię elektryczną dla danej jednostki czasu, a system zoptymalizuje moc chłodniczą, obniżając rachunki.

6. Klimatyzatory LG to nowoczesny design i wysoka jakość

Kolejnym atutem tego sprzętu chłodniczego jest kompaktowa obudowa. Estetyka idzie tutaj w parze z ergonomią, która umożliwia łatwy montaż – ilość osób potrzebnych do instalacji jest ograniczona do minimum. Dzięki temu montowanie jest bezproblemowe i szybkie. 

Klimatyzacja LG typu split to także intuicyjna obsługa, przykładowo z łatwością wyjmuje się filtr w celu oczyszczenia go również w bardzo prosty sposób. W wielu modelach między innymi w LG Artcool na frontowym panelu znajduje się wyświetlacz, który informuje o zużyciu energii.

Dbałość o wygląd i jakość produktu to także dbałość o dobór najlepszej jakości materiałów. Dlatego LG wykorzystuje specjalną powłokę Gold Fin™ stosowaną na powierzchni wymiennika ciepła. Zwiększa ona żywotność, bo daje ochronę przed korozją.

7. Sprężarki klimatyzatora LG – płynne dostosowanie mocy do potrzeb użytkownika

Południowokoreańskie przedsiębiorstwo dostarcza do swoich urządzeń technologię umożliwiającą szybkie chłodzenie. Głównymi podzespołami odpowiadającymi za ten aspekt są sprężarki Dual Inverter. Te zaawansowane pod względem konstrukcyjnym rozwiązania potrafią płynnie zmieniać swoją prędkość obrotową, powodując optymalne chłodzenie powietrza zgodnie z ustawioną na klimatyzacji temperaturą. 

Dostosowują swoją moc i wydajność do panujących warunków otoczenia. Jest to lepszy sposób pracy układu chłodniczego niż w przypadku standardowej sprężarki, gdzie działanie jest tylko w trybie  0-1. Oznacza to, że albo czynnik jest tłoczony całą mocą, albo urządzenie jest zupełnie wyłączone. To przynosi gorsze efekty w postaci mniejszej wydajności oraz charakteryzuje się gorszą żywotnością przez brak miękkiego startu, który polega na stopniowym rozruchu silnika sprężarki.

8. Klimatyzacja LG – pozytywne opinie wśród użytkowników

kciuki w górze
Opracowanie własne: Nachlodno.pl

W serwisie ceneo.pl sprzęt chłodzący tej firmy uzyskuje średnią ocenę 4,6. Jest to dobry wynik. Posiadacze tych urządzeń dostrzegają ich zalety w postaci cichej pracy, energooszczędności, funkcjonalności oraz trwałości. 

LG to marka, której produkty nie mogą odbiegać od narzuconych, wysokich standardów. To samo dotyczy ich klimatyzacji.

9. Godni polecenia dystrybutorzy klimatyzacji LG

Poniżej przedstawieni są dystrybutorzy klimatyzatorów typu split rekomendowani przez LG (oprócz regionalnych przedstawicieli): Największy zasięg działalności mają trzy pierwsze firmy. Warto też pokusić się o znalezienie godnego zaufania lokalnego dostawcy, który zaoferuje także montaż.

LG to firma przodująca w produkcji klimatyzacji naściennych nie tylko do domu, ale także dla firm i dużych przedsiębiorstw. Ich rozwiązania techniczne powodują, że zakres użytkowania ich sprzętu jest znacznie poszerzony. Klimatyzator z funkcją grzania, autodiagnoza, oczyszczanie powietrza to tylko niektóre dodatkowe funkcje. 

Są to urządzenia sprawdzone, które spełniają w zupełności stawiane im wymagania.

Jeśli bierzesz pod uwagę różne rozwiązania, nie tylko montowane na stałe w domu, to sprawdź także nasz ranking klimatyzacji przenośnych.

Zobacz także:

Klimatyzator przenośny

Jak wybrać klimatyzator na poddasze?

Poddasze to dodatkowa powierzchnia do aranżacji wnętrza. Niestety zlokalizowane w ten sposób pomieszczenie łączy się z wysoką temperaturą w trakcie gorącego lata. Odpowiednio dobrany klimatyzator na poddasze to jedno z…

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach