Przejdź do treści
Home » Klimatyzatory przenośne » Jak zamontować klimatyzator przenośny? Instrukcja krok po kroku

Jak zamontować klimatyzator przenośny? Instrukcja krok po kroku

Fersk Vind zamontowany do uszczelki okienny
0
(0)

Montaż klimatyzatora przenośnego nie wymaga udziału wyspecjalizowanej ekipy. Całą pracę możesz wykonać samodzielnie, montując klimatyzację do okna, ściany lub wentylacji. Jednym z wariantów jest także pleksa na okno do klimatyzatora.

Przekonaj się, który wariant instalacji będzie najlepszy dla Ciebie i dowiedz się jak prawidłowo zamocować klimatyzację w domu.

Sposoby montażu klimatyzatora przenośnego

Czy wiesz, jak działa klimatyzator przenośny? Do jego prawidłowej pracy potrzebna jest rura wyrzutowa, którą odprowadzane są masy ciepłego powietrza.

Sposób montażu klimatyzacji zależy więc od instalacji rury, którą można zamocować w kilku konfiguracjach. Na rynku znajdziemy klimatyzatory z jedną rurą, modele dwururowe oraz klimatyzatory przystosowane do pracy na zewnątrz, które polecamy ze względu na większą efektywność chłodzenia oraz cichą pracę.

Klimatyzator Eberg na zewnątrz

Klimatyzatory stojące na zewnątrz zapewniają większą wydajność pracy, znacznie mniejszy hałas i pozwalają zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. 

Jako prowizoryczny sposób montażu klimatyzatora można wykorzystać rolety zewnętrzne. 

4 metody montażu klimatyzacji

Każdy użytkownik może samodzielnie zainstalować klimatyzator stojący:

  • stosując uszczelkę okienną lub adaptor,
  • instalując ramę okienną z plexi,
  • wykonując otwór w ścianie,
  • podłączając urządzenie do kratki wentylacyjnej lub do komina (można to zrobić, jeśli przewód nie jest współdzielony).

Co jest potrzebne do montażu klimatyzatora przenośnego przy oknie?

Podczas zakupu klimatyzatora przenośnego, koniecznie zwróć uwagę, czy posiada on w zestawie wszystkie niezbędne elementy montażowe. W opakowaniu powinna się znajdować uszczelka okienna z materiałową taśmą w rolce lub adaptor, rura wyrzutowa i wężyk odpływowy

Blaupunkt Moby Blue S 1111E zestaw
Zestaw do montażu klimatyzatora Blaupunkt Moby Blue S 1111E

Zestaw montażowy możesz także dokupić osobno

Jeśli producent nie dołączył do zestawu uszczelki montażowej, trzeba ją dokupić oddzielnie. Jest ona dostępna w sklepach internetowych za cenę około 50 zł.

Zamiast uszczelki okiennej można również zastosować adaptor okienny lub własnoręcznie wykonaną ramę z plexi.

Wybierz najlepszy klimatyzator!

Szukasz  informacji na temat parametrów klimatyzatora stojącego i jego wyposażenia? Przejrzyj nasze zestawienie, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące sprzętu.

Jak działa adaptor okienny do klimatyzacji?

Adaptor okienny jest to listwa przeznaczona do okien typu anglosaskiego, które rozsuwają się w górę. Jest on substytutem uszczelki okiennej. Adaptor montuje się w dolnej części okna, a jego długość jest regulowana. Do listwy okiennej dołączona jest specjalna końcówka, która ułatwia montaż rury wyrzutowej.

Jeśli zależy Ci na prowizorycznym montażu klimatyzacji, możesz wykorzystać rolety zewnętrzne, które można połączyć z adaptorem okiennym.

Adaptor okienny do klimatyzatorów Fral
Adaptor okienny do klimatyzatorów marki Fral. Źródło: klimatop.pl
Montaż klimatyzatora przenośnego
Klimatyzator przenośny z adaptorem okiennym. Zbiory własne

Jak wykonać montaż klimatyzatora przenośnego w oknie? 

Najprostszym i najpopularniejszym sposobem jest instalacja klimatyzatora przenośnego za pomocą uszczelki okiennej. Największą zaletą tej metody jest łatwy i nieinwazyjny montaż. Aby wykonać montaż klimatyzacji, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

1. Wybierz odpowiednie miejsce

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca do umieszczenia klimatyzatora przenośnego. Najlepiej, aby było to miejsce pozbawione przeszkód, takich jak meble, drzwi czy okna. Konieczne jest również upewnienie się, że przestrzeń do umieszczenia klimatyzatora, jest odpowiednio wentylowana. 

Co do zasady klimatyzator powinien znajdować się w odległości od 30 do 50 cm od mebli. Najlepiej wybierz miejsce w pobliżu okien, drzwi balkonowych i źródła prądu.

Pamiętaj, że urządzenie jest mobilne, dzięki czemu możesz korzystać z jego funkcji w całym domu lub mieszkaniu. Klimatyzator stojący może wydajnie chłodzić każdy pokój po kolei.

2. Podłącz rurę wyrzutową do klimatyzatora

Każda rura wyrzutowa posiada zacisk, który umożliwia podłączenie jej do wylotu, znajdującego się z tyłu urządzenia. Rurę należy przykręcić w kierunku przeciwnym niż ruch wskazówek zegara. 

Duża elastyczność rury ułatwia jej montaż. Dzięki temu możesz podłączyć sprzęt, dopasowując ułożenie rury i jej długość do warunków mieszkalnych. Należy jednak uważać, aby rura nie była nadmiernie wygięta i odkształcona.

Jeśli chodzi o długość rury wyrzutowej, mieści się ona w zakresie od 30 do 150 cm. Pamiętaj, że im rura jest krótsza, tym lepiej, ponieważ mniejsza powierzchnia oddaje mniej ciepła do wnętrza. 

3. Przyklej taśmę materiałową do okna

Kolejny krok to przyklejenie taśmy, która łączy uszczelkę okienną z ramą. Taśma posiada warstwę kleju oraz rzep do montażu. Pracę rozpocznij od wymierzenia długości odcinków taśmy dołączonej do zestawu. Odcinki muszą one odpowiadać wymiarom okna. 

Następnie utnij taśmę nożyczkami lub nożem do tapet. Kiedy początkowy etap masz już za sobą, przyklej taśmę do futryny i zewnętrznych krawędzi okna. Podczas klejenia staraj się zachować dokładność, jednak pamiętaj, że kilka milimetrów różnicy nie wpłynie na jakość uszczelnienia. 

4. Zamontuj uszczelkę w oknie

Po zamontowaniu zaczepowej taśmy pora na montaż uszczelki. W tym celu materiałowy rękaw przyczep na rzepy taśmy z każdej strony. Profil okna nie ma w tym wypadku znaczenia, ponieważ konstrukcja jest dopasowana do każdego typu przeszklenia. 

5. Wyprowadź rurę wyrzutową na zewnątrz

Ostatnim krokiem jest montaż rury wyrzutowej do zamontowanej uszczelki. Dzięki zamkowi błyskawicznemu bez problemu dopasujesz rozmiar otworu do rozmiaru tuby. Podczas montażu klimatyzatora przenośnego zadbaj o jak największą szczelność, ponieważ to właśnie od niej zależy sprawność działania całej klimatyzacji.

Jak wykonać ramę okienną z plexi?

Klimatyzator montowany do okna
Klimatyzator przenośny montowany za pomocą ramy okiennej

Alternatywą dla uszczelki montażowej jest rama z plastikową szybą, którą możesz stworzyć samodzielnie lub kupić w sklepie na zamówienie. Pleksa na okno do klimatyzatora to praktyczny sposób na odprowadzenie ciepłego powietrza. Jako że gotowe produkty są stosunkowo drogie, polecamy stworzenie ramy własnymi rękoma.

Montaż ramy okiennej

Ramę okienną montuje się wewnątrz otwartego okna. Podobnie jak moskietiera powinna ona umożliwiać swobodne zamykanie i otwieranie okna. Rama z plexi może służyć do klimatyzatorów stojących wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Stwórz ramę okienną z pleksi krok po kroku

Poznaj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci wykonać ramę okienną z płyty plexi.

  1. Na początku dokładnie zmierz okno w jego wnętrzu.

     

  2. Zamów płytę plexi na wymiar. Powinna ona być grubości 2 mm lub 5 mm. Warto przemyśleć zakup płyty w kolorze białym lub mlecznym, które ograniczają wpadanie promieni słonecznych do wewnątrz.

     

  3. Następnie odmierz otwór w pleksi, odrysowując okrąg na płycie od przyłożonej rury wyrzutowej.

     

  4. Stwórz otwór na rurę wyrzutową. Do tego celu możesz użyć wiertarki z otwornicą do PCV.

     

  5. Kiedy Twoja szyba jest już gotowa, dokładnie wyczyść ramę okienną z wszelkich zanieczyszczeń i tłuszczu. W tym celu zastosuj specjalne detergenty.

     

  6. Następnie przymocuj plexi do ramy okiennej za pomocą mocnej taśmy dwustronnej.

     

  7. Na końcu pozostaje jedynie wkręcić rurę wyrzutową w wykonany wcześniej otwór. Voila! Pleksa na okno do klimatyzatora jest już gotowa.

Dowiedz się, co wybrać w upalne dni:

Czy warto wykonywać otwór w ścianie?

Do bardziej inwazyjnych metod montażu klimatyzacji przenośnej należy wykonanie otworu w ścianie. Takie rozwiązanie jest pracochłonne i wiąże się z ingerencją w zewnętrzną i wewnętrzną strukturę budynku. 

Dodatkowo otwór w ścianie ogranicza możliwości przemieszczania klimatyzatora stojącego pomiędzy pomieszczeniami i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Poza sezonem letnim przez otwór dostawać się może chłód i wilgoć.

Jaki otwór w ścianie trzeba wykonać do klimatyzacji?

Jeśli chodzi o sam montaż klimatyzacji przy ścianie, należy wykonać otwór o wielkości około 12 cm. Dokładny wymiar okręgu uzyskasz, odrysowując na ścianie rurę wyrzutową. 

Kiedy warto montować rurę wyrzutową do otworu w ścianie?

Montaż rury wyrzutowej przy dziurze w ścianie ma jednak swoje plusy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wykorzystać funkcję ogrzewania. Wykorzystanie otworu w ścianie ogranicza ubytki ciepła, ponieważ system jest szczelny i nie wymaga otwierania okna. 

Kto może wykonać otwór w ścianie?

Przed rozpoczęciem pracy pamiętaj, że nie każdy może wykonać otwór w ścianie. Jeśli nie jesteś właścicielem nieruchomości, wykonanie takich działań wymaga uzyskania zgody zarządcy.

Z tego względu klimatyzator zamontowany do ściany to rozwiązanie, z którego na ogół korzystają właściciele domków jednorodzinnych. 

O czym należy pamiętać?

Po wykonaniu otworu należy zamontować kanał wentylacyjny, którym będzie wyprowadzane ciepłe powietrze. Na zewnątrz otworu należy zamontować klapę zwrotną, która uchroni wnętrze domu przed dostawaniem się chłodu i wilgoci.

Aby uzyskać lepszą ochronę termiczną, otwór okienny można zabezpieczyć w zimie wełną mineralną. 

Klimatyzator Fersk z otworem w ścianie
Klimatyzator Fersk Vind 2 montowany przy ścianie

Klimatyzator przenośny — montaż do kratki wentylacyjnej lub komina. Kiedy można zastosować to rozwiązanie?

Wiele osób szuka sposobu na podłączenie klimatyzatora przenośnego do wentylacji. Często wymaga to przedłużenia rury wyrzutowej, co drastycznie obniża wydajność chłodzenia. Dzieje się tak, ponieważ rura wyrzutowa się nagrzewa i podnosi temperaturę w całym wnętrzu.

Sprawdź informacje na temat klimatyzacji przemysłowej:

Dom jednorodzinny

Kiedy nie można podłączyć klimatyzacji do wentylacji?

Podłączenie klimatyzacji do wentylacji lub komina jest zabronione, kiedy przewód jest współdzielony. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w blokach i kamienicach, gdzie jeden przewód wentylacyjny łączy wiele mieszkań.

Wówczas podłączanie do niego klimatyzacji jest nie tylko zabronione, ale także niebezpieczne. Urządzenie może zaburzyć wentylację grawitacyjną, co powoduje nawiewanie fali ciepłego powietrza do innych mieszkań.

Montaż klimatyzacji w domku jednorodzinnym

Podłączenie rury wyrzutowej klimatyzatora stojącego do komina nie jest bezpieczne także w domu jednorodzinnym. Konstrukcja może zaburzać cyrkulację świeżego powietrza. Często zdarza się, że ciepłe masy powietrza cofają się do klimatyzowanego pomieszczenia. 

Do bezpiecznych rozwiązań należy podłączenie klimatyzacji w domu z dwoma kominami, o niezależnych ciągach. W takim systemie ryzyko cofania się powietrza jest bardzo niewielkie.

FAQ

Jak montuje się klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny montuje się do okna, ściany lub wentylacji. Najpopularniejszą metodą montażu jest instalacja rury do okna za pomocą uszczelki, adaptora lub szyby z plexi.

Jak zamontować klimatyzator w oknie?

Aby zamontować klimatyzator w oknie, należy użyć uszczelki okiennej, adaptora lub ramy okiennej z pleksi.

Czy klimatyzator przenośny musi mieć rurę?

Tak, każdy klimatyzator przenośny posiada rurę wyrzutową, przez którą odprowadzane jest ciepłe powietrze.

Czy można podłączyć klimatyzację do wentylacji?

Można podłączyć klimatyzację do kratki wentylacyjnej lub komina, ale tylko wtedy, kiedy przewód nie jest współdzielony.

W przeciwnym razie, takie działanie może powodować niewłaściwą cytrulację powietrza.

Gdzie ustawić klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny należy ustawić na suchej i płaskiej powierzchni, w której przepływ powietrza nie jest zakłócony.

Urządzenie musi stać blisko wyjścia zewnętrznego, czyli blisko okna, drzwi balkonowych, wentylacji lub komina.

Czy klimatyzatory posiadają akcesoria montażowe w zestawie?

Większość klimatyzatorów jest zaopatrzonych w akcesoria montażowe w zestawie. Niekiedy jednak klienci muszą dokupić uszczelkę lub adaptor osobno.

Z tego względu polecamy sprawdzić zawartość zestawu przed zakupem. 

Poradniki nachlodno.pl

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Autor

Jakość powietrza przekłada się na jakość naszego życia. Ta wiedza zmotywowała mnie do zgłębienia tematu jako pasjonat i redaktor serwisu nachlodno.pl. Na łamach portalu udzielam praktycznych wskazówek odnośnie klimatyzacji i osuszaczy powietrza. Przeprowadzam testy, recenzuję urządzenia i analizuję oferty producentów pod kątem ich opłacalności. Zapraszam do czytania moich artykułów i recenzji!