Przejdź do treści

Klimator wodny — HIT czy KIT? Sprawdzamy!

Klimatory Sencor SFN 9011 SL i DG1903 czy chłodza test nachlodno.pl

Upał to okazja do zysku, którą próbują wykorzystać internetowi sprzedawcy, oferujący klimatory wodne w niskich cenach. Czy klimatyzery w ogóle chłodzą? Uważaj, bo możesz niepotrzebnie wydać pieniądze!

Klimator (klimatyzer) — czyli marketingowe kłamstwo!

Możliwe, że kiedy natrafiasz na dziwne, nieprzypadkowo podobne do klimatyzatora, nazwy klimatyzer albo klimator to zastanawiasz się, co to właściwie jest? Klimator wodny, to przenośne urządzenie, które do chłodzenia wykorzystuje wlewaną do zbiornika wodę. Niestety klimatyzery mają niewiele wspólnego z prawdziwą klimatyzacją.

Internetowi sprzedawcy zapewniają, że klimatory wodne doskonale poradzą sobie
z upałami. Reklamowane są jako niewymagający montażu sprzęt 3w1, który może nawilżać, wentylować i ochładzać powietrze. Postanowiliśmy to sprawdzić, i jak się okazuje, wyniki naszego testu dostarczają zupełnie innych wniosków, o czym piszemy w dalszej części artykułu.  

Mimo zapewnień sprzedawców klimatyzery, albo jak głoszą tytuły aukcji klimatory wodne nie są na tyle wydajne by poradzić sobie z upałami. Klimatory wykorzystują proces ewaporacji (parowania) zimnej wody. Nie posiadają jednak systemu odprowadzania ciepła na zewnątrz, a swoim działaniem podnoszą wilgotność powietrza w pomieszczeniu, co przy nieodpowiedniej wentylacji może wzmagać odczucie ciepła. 

Klimator — funkcjonowanie i budowa

Mimo zapewnień sprzedawców oraz mylących nazw, klimatyzery (klimatory) to nie to samo co klimatyzatory przenośne. Wynika to z dwóch podstawowych kwestii: budowy i zasady działania klimatora.

Jak zbudowany jest klimator?

Klimatyzer swoim wyglądem rzeczywiście przypomina klimatyzator przenośny, co chętnie wykorzystują sprzedawcy np. na Allegro. Klimator jednak nie ma rury, sprężarki i pozostałych części, które można znaleźć w klimatyzatorze przenośnym. Schemat budowy klimatora jest o wiele prostszy. 

Zbiornik z wodą i żelami chłodzącymi oraz filtr absorcypjny znajdują się z tyłu urządzenia test nachlodno.pl
Zbiornik z wodą i żelami chłodzącymi oraz filtr absorcypjny znajdują się z tyłu urządzenia test nachlodno.pl

Klimator składa się z: 

 • zbiornika na wodę, do którego można włożyć dodatkowo lód lub wkłady chłodzące;
 • filtra absorpcyjnego, przez który przepływa woda;
 • pompki, która przez rurkę zasysa wodę do filtra;
 • wentylatora, który wydmuchuje chłodne powietrze;

Klimator swoją budową mocno różni się od klimatyzatora przenośnego, dlatego też działa zupełnie inaczej. Metoda chłodzenia klimatorem przypomina tę dawną, bo znaną już w starożytności. Dawno temu, żeby schłodzić pomieszczenia doprowadzano systemem rur zimną wodę, a ta wylewając się z kranów miała chłodzić komnaty. Wiele wieków później zrozumiano, że dostarczanie zimna nie wystarczy. 

 

Skuteczne chłodzenie polega również na usunięciu ciepłego powietrza z pomieszczenia np. przez rurę wyrzutową, tak jak to robi klimatyzator przenośny. Pamiętaj: klimator nie odprowadza ciepła na zewnątrz! Nie może zatem skutecznie chłodzić. 

Klimator (klimatyzer) wykorzystuje do chłodzenia wodę:

 1. w zbiorniku umieszcza się zimną wodę oraz dodatkowo lód/wkłady chłodzące, które dodatkowo obniżają temperaturę wody; 
 2. woda spływa lub jest pompowana do filtra;
 3. ciepłe powietrze z pomieszczenia przelatuje przez chłodny filtr z wodą;
 4. woda pobiera energię (ciepło) z powietrza i zaczyna parować, dlatego temperatura powietrza spada;
 5. wentylator wydmuchuje ochłodzony strumień powietrza, następuje spadek temperatury w pomieszczeniu;
Temperatura wody przed testem klimatora DG1903 } Test nachlodno.pl

Powyżej opisany schemat działania to tylko teoria, którą postanowiliśmy przetestować w praktyce. Chcieliśmy sprawdzić, czy proces parowania (ewaporacji) zimnej wody może skutecznie ochłodzić pomieszczenie. Poniżej prezentujemy wyniki naszego testu, w którym porównaliśmy możliwości chłodzenia klimatyzerów oraz klimatyzatorów przenośnych. 

Test Nachlodno.pl - klimatyzery przegrywają z klimatyzatorem przenośnym

Warunki podczas testu

Test urządzeń został przeprowadzony w pomieszczeniu o powierzchni 14 , przy zasłoniętych roletach zewnętrznych (ograniczenia dostępu światła słonecznego). Praca klimatorów wodnych odbywała się przy uchylonym oknie, dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji, tak jak zalecają producenci. 

 

W przypadku testu klimatyzatora rura wyrzutowa została zamontowana przez uchylone okno; użyto specjalnej listwy zamontowanej pod roletą zewnętrzną. Drzwi do pomieszczenia oraz okno balkonowe były zamknięte podczas testu. 

Pomiar natężenia dźwięku klimatora Sencor SFN 9011SL | Test nachlodno.pl

Klimatyzator przenośny oraz klimatory zostały przetestowane pojedynczo każde
z urządzeń działało przez 2 godziny. W pokoju znajdowały się dodatkowo trzy urządzenia wyposażone w termometry i higrometry, włączane zdalnie co 30 minut w celu pobrania odczytów. Do uzyskania podobnych poziomów wilgotności w pomieszczeniu na początku każdego testu wykorzystano osuszacz. 

Wyniki testu chłodzenia - klimator to kit

Klimator DG1903, tani klimator z Allegro

Do zbiornika testowanego klimatora DG1903 wlano 3 litry zimnej wody oraz włożono schłodzone żele (takie, które można wykorzystać w lodówkach przenośnych). Po 15 minutach pomiar temperatury wody w zbiorniku wyniósł 11°C, wtedy włączono klimatyzer. 

Klimator przenośny został umieszczony w pobliżu uchylonego okna, żeby zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia. Klimatyzer działał na najwyższym, trzecim poziomie chłodzenia, pobierając przy tym średnią moc 55,5 W.

Najsilniejszy tryb chłodzenia generował hałas o średnim natężeniu ok. 61 dB w odległości 2 m od urządzenia. To tyle ile emituje przeciętny odkurzacz. 

Zdjęcie Pomiar poboru mocy klimatyzera DG1903 test nachlodno.pl
Zdjęcie Pomiar poboru mocy klimatyzera DG1903 | Test nachlodno.pl

Wartości startowe czynników: 

 • wilgotność w pomieszczeniu 52%
 • wilgotność zewnętrzna 37%
 • temperatura w pomieszczeniu 24°C
 • temperatura zewnętrzna 29°C

Wartości końcowe czynników:

 • wilgotność w pomieszczeniu 57%
 • wilgotność zewnętrzna 31%
 • temperatura w pomieszczeniu 25°C
 • temperatura zewnętrzna 30°C

Po pierwszej godzinie testu klimator wodny zwiększył wilgotność w pomieszczeniu do 55%, temperatura zwiększyła się o 1°C. Końcowe pomiary wynosiły: temperatura w pomieszczeniu 25°C, wilgotność 57%.

 

Najchłodniejszym i najbardziej wilgotnym miejscem był obszar znajdujący się bezpośrednio przed klimatyzerem. Zmierzono ponownie temperaturę wody w zbiorniku po 2 h nieustannej pracy klimatora temperatura wyniosła 21°C.  

Klimator Sencor SFN 9011 SL

Tak samo jak w przypadku modelu DG1903 klimator Sencor został uzupełniony 3 litrami zimnej wody oraz żelami chłodzącymi. Woda w zbiorniku po 20 minutach osiągnęła temperaturę 11°C.

Ustawiono poziom pracy na 2 stopień, czyli najwyższy oferowany przez producenta podczas trybu chłodzenia. Klimator wodny na tym poziomie generował hałas o średnim natężeniu ok. 62 dB i średnio pobierał moc 93 W.

Wartości startowe czynników: 

 • wilgotność w pomieszczeniu 52%
 • wilgotność zewnętrzna 38%
 • temperatura w pomieszczeniu 24°C
 • temperatura zewnętrzna 31°C

Wartości końcowe  czynników:

 • wilgotność w pomieszczeniu 67%
 • wilgotność zewnętrzna 33%
 • temperatura w pomieszczeniu 25°C
 • temperatura zewnętrzna 32°C
Odczyt watomierza dla klimatora Sencor SFN 9011SL test nachlodno.pl
Odczyt watomierza dla klimatora Sencor SFN 9011SL | Test nachlodno.pl

Po pierwszej godzinie testu temperatura w pomieszczeniu nie zmieniła się, ale o 9 punktów procentowych wzrosła wilgotność. Na koniec testu temperatura w pomieszczeniu pozostała bez zmian tj. 24°C, a wilgotność wynosiła 67%, czyli od momentu rozpoczęcia pracy klimatora wzrosła o 15 punktów procentowych!

Po zakończeniu testu zmierzono temperaturę wody w zbiorniku po 2h nieprzerwanej pracy urządzenia temperatura wyniosła 22°C.   

Klimatyzator Fersk Vind 2 - 3,5 kW

Na maksymalnym poziomie chłodzenia (maksymalny stopień ochłodzenia do 16°C) klimatyzator pobierał moc o średniej wartości 1350 W. W takim trybie pracy urządzenie generowało hałas o średnim natężeniu 63 dB.

Klimatyzator przenośny z zamontowaną rurą Fersk Vind test nachlodno.pl
Klimatyzator przenośny z zamontowaną rurą Fersk Vind | Test nachlodno.pl

Wartości startowe czynników: 

 • wilgotność w pomieszczeniu 51%
 • wilgotność zewnętrzna 33%
 • temperatura w pomieszczeniu 25°C
 • temperatura zewnętrzna 32°C

Wartości końcowe  czynników:

 • wilgotność w pomieszczeniu 46%
 • wilgotność zewnętrzna 31%
 • temperatura w pomieszczeniu 22°C
 • temperatura zewnętrzna 33°C

W ciągu pierwszej godziny testu temperatura w pomieszczeniu spadła o 2°C, natomiast wilgotność zmniejszyła się o 4 punkty procentowe. Po dwóch godzinach przeznaczonych na test temperatura nadal wynosiła 22°C, wilgotność zmalała o kolejny punkt procentowy i ostatecznie wynosiła 46%

Wniosek: nie daj się nabrać na tanie klimatory wodne!

Podsumowując, zarówno klimator Sencor SFN 9011 SL, jak i klimator DG1903 nie obniżyły odczuwalnie temperatury w pomieszczeniu. Podniosły natomiast wilgotność w pokoju testowym, powodując nieprzyjemny zaduch i wzmagając subiektywne poczucie gorąca.

Dodatkowo temperatura wody w zbiorniku szybko uległa zwiększeniu, co sugeruje konieczność częstej wymiany wody na zimniejszą. 

Klimator Sencor - Pomiar temperatury chłodzenia klimatorów test nachlodno.pl
Zbiornik z wodą i żelami chłodzącymi oraz filtr absorpcyjny znajdują się z tyłu urządzenia | Test nachlodno.pl

Podczas testu powiew chłodnego powietrza, ale daleko było mu do przyjemnej bryzy, był odczuwalny bezpośrednio przy wylotach klimatorów wodnych. Jednak należy pamiętać, że nie można długo przebywać w pobliżu urządzenia, które generuje uciążliwy i szkodliwy dla zdrowia hałas.

Warto również podkreślić, że najniższe temperatury odnotowało urządzenie pomiarowe zlokalizowane naprzeciwko klimatorów wodnych. I jednocześnie w tym obszarze poziom wilgotności był najwyższy. 

Na podstawie przeprowadzonego testu możemy stwierdzić, że klimator wodny/klimatyzer nie będzie odpowiednim zakupem dla kogoś, kto szuka skutecznego sposobu na ochłodzenie mieszkania

Klimatyzer przenośny dobrze radzi sobie jako wentylator lub nawilżacz powietrza, ale daleko mu do skuteczności chłodzenia klimatyzatorem przenośnym. Oczywiście klimatyzatory przenośne z rurą pobierają większą ilość energii niż klimatory, również generują hałas i dodatkowo wymagają prostego montażu.

Ale klimatyzatory przenośne chłodzą — i to właśnie ten prosty wniosek powinien być dobrym argumentem dla kogoś, kto szuka sposobu na walkę z upałem. 

Jeśli szukasz odpowiedniego klimatyzatora przenośnego do swojego domu lub mieszkania to pomocnym może okazać się przygotowany przez Nachlodno.pl ranking klimatyzatorów przenośnych

Zobacz inne poradniki

nv-author-image

Dawid Kaźmierczak