Przejdź do treści

Klimator wodny — HIT czy KIT? Sprawdzamy!

Klimatory Sencor SFN 9011 SL i DG1903 czy chłodza test nachlodno.pl

Upał to okazja do zysku, którą próbują wykorzystać internetowi sprzedawcy, oferujący klimatory wodne w niskich cenach. Czy klimatyzery w ogóle chłodzą? Uważaj, bo możesz niepotrzebnie wydać pieniądze!

Klimatyzery/klimatery - prezentacja modeli

Nikkai -klimatyzer z nawilżaczem 5 l

Klimatyzer z nawilżaczem o pojemności 5 l to sprzęt przeznaczony do walki z upałami. Model Nikkai marki MPM wyprodukowano z myślą o niewielkich pomieszczeniach. Niestety jego wydajność jest o wiele mniejsza niż wydajność klasycznego klimatyzatora. Co więcej, urządzenie daje jedynie uczucie chłodu i nie obniża rzeczywistej temperatury.

Klimator wykazuje moc maksymalną rzędu 65 W. Z kolei deklarowany przez producenta przepływ powietrza to 4,5 m³/min. Klimatyzer z nawilżaczem posiada 3 ustawienia prędkości. Działa on pod napięciem 220 – 240 V. 

Poza tym MPM Nikkai został wyposażony w funkcję oscylacji, która ma za zadanie zwiększyć przepływ powietrza. Jest to funkcja, która umożliwia wiatrakowi poruszanie się w kierunkach bocznych, co wpływa na szybsze ochłodzenie przestrzeni. Sprzęt z Castoramy został wyposażony w wiele funkcji dodatkowych oraz kółka, które pozwalają na jego przemieszczanie. 

W tym modelu sterowanie odbywa się za pomocą pilota lub przycisków na panelu urządzenia, a informacje wyświetlane są na wyświetlaczu LED. Egzemplarz posiada także timer pozwalający na ustawienie optymalnego czasu pracy urządzenia. 

Klimatyzer Nikkai

Jeśli chodzi o budowę, klimatyzer jest niewielkich rozmiarów — ma on 66 cm wysokości, 30 cm szerokości i 29 cm głębokości. Na jego froncie znajdziemy wskaźnik ilości wody. Produkt jest dostępny w kolorze białym.

Cena
348 zł
Pojemność
5 l
Moc
65 W
Przepływ powietrza
270 m³/h
Funkcje
oscylacja, timer
Dostępny w sklepach
Castorama

Klimatyzer kolumnowy Blyss Rumbia 4 l z pilotem

Blyss Rumbia to model klimatyzatora kolumnowego, którego zadaniem jest chłodzenie wnętrz. Mimo zapewnień sprzedawców nie działa on efektywnie i nie pozwala na skuteczne chłodzenie pomieszczeń. Choć sam klimator jest wygodny w stosowaniu i nie wymaga tworzenia złożony systemów wentylacyjnych, jego wydajność znacznie ustępuje wydajności klimatyzacji. 

Klimatyzer Blyss Rumbia o mocy 45 W działa w 3 trybach prędkości. Urządzenie posiada zbiornik na wodę o pojemności 4 l i wiele funkcji dodatkowych, takich jak nawilżanie powietrza. Deklarowany przez producenta przepływ powietrza to 1,83 m³/min, co daje 109,8 m³/h. Użytkownicy mogą skorzystać z normalnego trybu pracy lub z trybu sen, który jest przeznaczony do użytku w nocy. Niestety urządzenie może okazać się zbyt głośne i zakłócić sen, więc najlepiej wyłączyć je po zmroku. 

Klimatyzer jest także wyposażony w funkcję oscylacji powietrza 90° w poziomie. Ma ona za zadanie zwiększyć komfort użytkowania i poprawić efektywność chłodzenia. Do tego model Blyss Rumbia został zaopatrzony w funkcję sterowania czasowego, dzięki której można ustawić czas jego działania, pod kątem własnych potrzeb.

Klimatyzer Blyss Rumbia

Jeśli chodzi o wygląd, klimator Blyss Rumbia jest wykonany w kolorze białym, pozwalającym na łatwe dopasowanie sprzętu do wystroju wnętrza. Warto dodać, że nie zajmuje on wiele miejsca. Produkt jest wysoki na 90,2 cm, długi na 24,5 cm i szeroki na 23,5 cm. Urządzenie można kontrolować za pomocą dołączonego do zestawu pilota.

Cena
448 zł
Pojemność
4 l
Moc
45 W
Przepływ powietrza
109,8 m³/h
Funkcje
oscylacja, timer
Dostępny w sklepach
Castorama

Klimator ZELMER ZCL6040

Klimatyzer Zelmer ZCL6040 to sprzęt, który do prawidłowego działania potrzebuje jedynie podłączenia do prądu. I choć został on stworzony z myślą o niewielkich mieszkaniach, sprzęt nie działa efektywnie nawet na niewielkim metrażu. Klimator jest znacznie mniej skuteczne niż klimatyzatory w klasycznej wersji i nie jest on w stanie realnie obniżyć temperatury.

Urządzenie o mocy 65 W zostało zaopatrzone w zbiornik na wodę o pojemności 5 l, który można napełniać od góry. Według informacji na temat produktu maksymalny przepływ powietrza w modelu ZCL6040 wynosi 400 m³/h, czyli 6,6 m³/min. Jest to satysfakcjonujący wynik, który możemy porównać z wynikami klimatyzatorów przenośnych.

Klimator marki Zelmer działa w trzech trybach nawiewu. Posiada on także wiele funkcji dodatkowych, takich jak termometr, timer i jonizator. Poza tym klimator jest wyposażony w filtr w kształcie plastra miodu, który ma za zadanie zatrzymać zanieczyszczenia. Niestety filtr nie jest w stanie wychwycić wszystkich cząstek i wykazuje niską efektywność.

Użytkownicy mogą kontrolować urządzenie za pomocą pilota lub dotykowego panelu, na którym można zmienić prędkość wentylatora i tryby pracy

ZELMER ZCL6040

W kwestii stylistyki twórcy postawili na bezpieczną biel i prosty design, który pozwala na łatwe dopasowane sprzętu do każdego mieszkania, domu, czy miejsca pracy.

Cena
479 złł
Pojemność
5 l
Moc
65 W
Przepływ powietrza
400 m³/h
Funkcje
termometr, timer, jonizator, oczyszczacz powietrza
Dostępny w sklepach
Media Expert, Avans, Empik

Klimatyzer - 1800 W - 5w1

Klimatyzer wolnostojący Uniprodo łączy w sobie 5 funkcji, takich jak chłodzenie, oczyszczanie, nawilżanie, jonizowanie oraz ogrzewanie. Trzeba przyznać, że wydajność pracy jest zdecydowanie niższa, niż w przypadku klasycznych klimatyzatorów.

Moc chłodzenia w tym modelu to 65 W. Z kolei pojemnik na wodę mieści 6 l płynu i pozwala na wielogodzinną pracę. Sprzęt został zaopatrzony w tekturowy filtr, który usuwa zanieczyszczenia. Dzięki dołączonym kółkom urządzenie może działać w wielu pomieszczeniach.

Kontrolę nad trybami pracy klimatyzera umożliwia panel kontrolny i bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania.

 

Według zaleceń producenta urządzenie w przeciwieństwie do klimatyzatora zapewnia stałą wymianę świeżego powietrza. Nie jest to prawdą, ponieważ klimatyzer nie pobiera powietrza z zewnątrz, tak, jak klimatyzator typu monoblok za pomocą rury, ani klimatyzator split za pomocą jednostki zewnętrznej. 

Klimator może jedynie delikatnie schłodzić wnętrze, ale jest przeznaczony tylko do miejsc, w których panuje suche powietrze i wysoka temperatura. Zdaniem producenta urządzenie w sprzyjających warunkach może obniżyć temperaturę nawet o 5°C.

Klimatyzer wolnostojący Uniprodo 5w1

 Obudowa urządzenia została wykonana z ABS-u i polistyrenu. Materiały zapewniają jej niską wagę – 8,5 kg. Wymiary sprzętu to – 75 cm wysokości, 33 cm szerokości i 39 cm długości.

Cena
479 złł
Pojemność
6 l
Moc
65 W
Przepływ powietrza
400 m³/h
Funkcje
termometr, timer, jonizator, oczyszczacz powietrza
Dostępny w sklepach
expendo.pl

Adler Klimator 7l, 3w1 z pilotem AD 7915

W przypadku klimatora Adler wyróżnikiem jest duża pojemność zbiornika na wodę, sięgająca 7 l. Dzięki niej urządzenie nie wymaga ciągłej wymiany płynu. Sprzęt jest przeznaczony do chłodzenia niewielkich pomieszczeń. Niestety w kwestii efektywności ustępuje on klasycznej klimatyzacji. Dla uzyskania odpowiedniego chłodzenia i ogrzewania  konieczne będzie więc zainwestowanie w klimatyzację typu split lub monoblok.

Model Adler to klimatyzer o mocy 65 W, który w celu schładzania wykorzystuje proces parowania wody. Działanie jest niestety tylko doraźne i nieskuteczne w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność. 

Urządzenie jest zaopatrzone w 3-stopniową regulację prędkości i funkcje dodatkowe. Klimator umożliwia sterowanie dotykowe, posiada timer oraz funkcje oczyszczania i osuszania powietrza. Dzięki funkcji oscylacji powietrze wydmuchiwane jest również w kierunkach bocznych, co pozwala na efektywne schładzanie całej powierzchni pokoju. 

Adler Klimator 7l,

Obudowa klimatyzera tworzy on zwartą bryłę, którą można łatwo transportować dzięki dołączonym kółkom. Została ona wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze białym, a na jej froncie zamontowano kratę oraz czytnik temperatur. 

Cena
227,93 zł
Pojemność
7 l
Moc
65 W
Przepływ powietrza
400 m³/h
Funkcje
termometr, timer, jonizator, oczyszczacz powietrza
Dostępny w sklepach
Empik, Media Expert

Klimator RAVANSON KR-1011

Klimator Ravanson KR-1011 został wyposażony w pompę wodną oraz wymienne wkłady chłodzące. Niestety urządzenie nie wpływa na rzeczywistą temperaturę we wnętrzu i stanowi jedyne doraźne rozwiązanie w walce z upałem. Ze względu na niską efektywność klimatora, polecamy postawić na przenośny klimatyzator z rurą wylotową, który wykazuje o wiele wyższe wyniki chłodzenia.

 

Sprzęt marki Ravanson o mocy 75 W jest przeznaczone do niewielkich pomieszczeń. Jego przepływ powietrza to 410 m³/h, co jest wysokim wynikiem na tle konkurencji. Model KR-1011 został wyposażony w 3 tryby nawiewu oraz funkcję oscylacji powietrza, polegającą na obracaniu wiatraka w różnych płaszczyznach. Produkt posiada także zabezpieczenie przed przegrzaniem.

 

Model nie posiada pilota i jest sterowany mechanicznie, za pomocą przycisków znajdujących się na panelu sterowania u góry obudowy. U dołu urządzenia widoczny jest przezroczysty pojemnik na wodę, który pozwala kontrolować stan napełnienia zbiornika. Klimator posiada rączki u boku oraz kółka, które umożliwiają wygodny transport urządzenia. 

Klimator Ravanson KR-1011

Klimator Ravanson KR-1011 cechują niewielkie gabaryty. Jego waga to zaledwie 4,7 kg. Z kolei wymiary produktu to 59,5 cm wysokości, 29 cm szerokości oraz 32,5 cm długości. Urządzenie w odcieniach bieli i czerni można łatwo dopasować do każdego typu wnętrza.

Cena
99 zł
Pojemność
4 l
Moc
75 W
Przepływ powietrza
410 m³/h
Funkcje
oscylacja
Dostępny w sklepach
Empik, RTVEuroAGD, Media Expert

Klimatyzator ACTIVEJET I Klimator biurkowy REGULAR MKR-550B

Klimator biurowy marki Activejet to niewielki sprzęt o równie niewielkiej wydajności. Urządzenie do działania wykorzystuje parę wodną. Gorące powietrze przechodzi przez nasączone wodą wkłady, a następnie zostaje wydmuchane na zewnątrz. 

Warto nadmienić, że wodę w zbiorniku liczącym 550 ml trzeba często wymieniać, ponieważ po chwili pracy osiąga ona temperaturę pokojową. Poza tym klimatyzer wykazuje niską wydajność i nie ma wpływu na zmianę temperatury w pomieszczeniu. Jeśli zależy Ci na ochłodzeniu wnętrza, zdecydowanie lepiej jest postawić na przenośny klimatyzator z rurą wyrzutową.

REGULAR MKR-550B to klimatyzer o mocy 5 W. Urządzenie oferuje 3 prędkości nawiewu i umożliwia dobranie chłodzenie do aktualnych potrzeb. Klimatyzer generuje hałas o wartości 60 dB., co może okazać się uciążliwe przy dłuższym użytkowaniu, zwłaszcza że znajduje się on blisko samego użytkownika. 

Model MKR-550B jest sterowany ręcznie. Prędkość i funkcje klimatyzera można ustawić za pomocą pokręteł i przycisków. 

Klimator biurowy marki Activejet to niewielki sprzęt o równie niewielkiej wydajności. Urządzenie do działania wykorzystuje parę wodną. Gorące powietrze przechodzi przez nasączone wodą wkłady, a następnie zostaje wydmuchane na zewnątrz. 

Warto nadmienić, że wodę w zbiorniku liczącym 550 ml trzeba często wymieniać, ponieważ po chwili pracy osiąga ona temperaturę pokojową. Poza tym klimatyzer wykazuje niską wydajność i nie ma wpływu na zmianę temperatury w pomieszczeniu. Jeśli zależy Ci na ochłodzeniu wnętrza, zdecydowanie lepiej jest postawić na przenośny klimatyzator z rurą wyrzutową.

REGULAR MKR-550B to klimatyzer o mocy 5 W. Urządzenie oferuje 3 prędkości nawiewu i umożliwia dobranie chłodzenie do aktualnych potrzeb. Klimatyzer generuje hałas o wartości 60 dB., co może okazać się uciążliwe przy dłuższym użytkowaniu, zwłaszcza że znajduje się on blisko samego użytkownika. 

Model MKR-550B jest sterowany ręcznie. Prędkość i funkcje klimatyzera można ustawić za pomocą pokręteł i przycisków. 

Klimatyzator ACTIVEJET - LED

Jednostka o wymiarach 16,5 × 16,5 × 17 cm waży niespełna 1 kg i można ją łatwo ustawić na biurku, parapecie, czy półce. Klimator jest podłączony do sieci za pomocą micro USB. Dzięki 6 kolorom podświetlania LED klimator pełni funkcję ciekawej ozdoby. Model wygląda efektownie po zmroku i wyróżnia się na tle standardowych klimatorów.

Cena
103 zł
Pojemność
550 ml
Moc
5 W
Przepływ powietrza
60 m³/h
Funkcje
LED
Dostępny w sklepach
Empik, Neonet, Media Expert, Leroy Merlin

Klimator BASEUS BSU1537BLU

Klimatyzer biurkowy Baseus BSU1537BLU to urządzenie 2 w 1, które chłodzi i przy okazji nawilża powietrze. Jego wydajność jest niestety wprost proporcjonalna do gabarytów. Klimator Baseus nie jest w stanie wpłynąć na temperaturę w pomieszczeniu. Z tego względu rekomendujemy wybór klimatyzatorów przenośnych, które wydajnie ochładzają wnętrza i zapewniają odczuwalny komfort.

 

Klimator o mocy 4,2 W Model BSU1537BLU posiada niewielki zbiornik na wodę o pojemności 320 ml. Sprzęt posiada 3 tryby pracy pozwalające dobrać typ nawiewu do potrzeb. Przednią kratkę można ustawić w 3 płaszczyznach — do góry, do dołu lub w linii prostej. 

 

Producent informuje, że do pojemnika z wodą dla lepszego efektu można dodać kostki lodu. W rzeczywistości to rozwiązanie daje jedynie chwilowe ochłodzenie. Testy wykazały, że woda w zbiorniku po dwóch godzinach osiąga temperaturę pokojową, więc dla skutecznego działania należałoby ją co chwilę wymieniać na zimną.

 

Klimator Baseus wykonano z ABS-u, dzięki czemu model jest lekki i kompaktowy i zmieści się na każdym biurku. Jego wymiary to zaledwie 15,8 cm wysokości; 18 cm szerokości i 16,4 cm długości. Urządzeniem można sterować za pomocą pokręteł, które znajdują się na froncie, podobnie jak wskaźnik ilości wody w pojemniku.

Urządzenie w kolorze białym pasuje do wystroju biur oraz salonów i może odgrywać rolę ozdoby. Model przypomina niewielki telewizor, przez co wyróżnia się na tle konkurencji designem.

Cena
116,63 zł
Pojemność
320 ml
Moc
4,2 W
Przepływ powietrza
Funkcje
Dostępny w sklepach
Empik

Teesa Cool Touch P800 TSA8044

Klimatyzator Teesa Cool Touch P800 TSA8044 stworzono z myślą o mniejszych pomieszczeniach do 10 m². Jego skuteczność chłodzenia jest niska i nie wpływa na obniżenie temperatury we wnętrzu. Dla osób chcących uzyskać realne ochłodzenie polecamy klimatyzatory przenośne z rurą, których zakup wiąże się z wyższą inwestycją.

Klimator Teesa Cool Touch to sprzęt o mocy 80 W. Z kolei zbiornik na wodę ma pojemność 4 l i zmusza użytkowników do regularnej wymiany płynu. Jeśli chodzi o funkcje, model P800 TSA8044 został wyposażony w 3-stopniową regulację nawiewu i działa w 3 trybach pracy — jako klimator, nawilżacz oraz wentylator. 

Przepływ powietrza w tym modelu osiąga wartość 300 m³/h. Sprzęt posiada funkcję oscylacji, która rozprowadza powietrze po całym wnętrzu, poprzez obracanie się wentylatora w pionie i poziomie. Dodatkowo klimator Teesa Cool Touch posiada timer, pozwalający na dopasowanie trybu pracy urządzenia do stylu życia. Model został zaopatrzony w dwa filtry. Pierwszy z nich to filtr przeciwkurzowy, a drugi to filtr papierowy, który ma za zadanie usprawnić nawilżenie powietrza w domu. 

Klimator jest sterowany za pomocą pilota, który jest dołączony do zestawu, podobnie jak instrukcja obsługi i dwa wkłady chłodzące. 

 

Według zaleceń producenta urządzenie posiada również funkcję nawilżania. Po napełnieniu zbiornika zimną wodą lub lodem urządzenie powinno podnieść wilgotność powietrza. Obietnica nie ma pokrycia z rzeczywistością, ponieważ efekt jest jedynie doraźny. 

Klimatyzator Teesa Cool Touch P800 TSA8044

Klimatyzer posiada białą obudowę z otworem w jego środkowej części. U góry urządzenia znajduje się panel sterowania. Wymiary klimatora to 76 cm wysokości, 32 cm szerokości i 23 cm głębokości. 

Cena
439 zł
Pojemność
4 l
Moc
80 W
Przepływ powietrza
300 m³/h
Funkcje
oscylacja, timer, oczyszczanie powietrza
Dostępny w sklepach
RTVEuroAGD

Klarstein Skyscraper Ice, klimator 4 w 1

Klimator Scyscraper Ice marki Klarstein łączy w sobie funkcję klimatyzacji, wentylatora, oczyszczacza i nawilżacza powietrza. W każdej z tych funkcji działa mniej efektywnie niż klimatyzator przenośny, który także zawiera dodatkowe tryby i jest w stanie realnie obniżyć temperaturę powietrza w domu. 

 

Model Scyscraper Ice ma moc 30 W. Urzędzenie można obsługiwać zdalnie za pomocą pilota. Z kolei w transporcie pomagają kółka. Klimator działa w 3 trybach pracy — dziennym, nocnym i normalnym. Klarstein posiada także jonizator, którego zadaniem jest usunięcie z powietrza zanieczyszczeń i bakterii. W urządzeniu zainstalowano pojemnik na wodę o pojemności 6 l. Zbiornik jest wyjmowany i łatwy w eksploatacji, a kontrolę ilości cieczy ułatwia wskaźnik poziomu wody.

 

W tym modelu przepływ powietrza sięga 210 m³/h. Urządzenie zostało zaopatrzone w funkcję oscylacji 180°, która polega na poruszaniu się wentylatora w boki, w celu zapewnienia równomiernego nawiewu.Klarstein Skyscraper Ice, klimator 4 w 1

Model Klarstein Skyscraper  jest dostępny w kolorze białym, czarnym, szarym i w kolorze różowego złota. Jest on wysoki na 95 cm, a jego podstawa tworzy okrąg o średnicy 28 cm. Klimator jest również lekki — jego waga nie przekracza 5 kg. 

Cena
769,99 zł
Pojemność
6 l
Moc
30 W/
Przepływ powietrza
300 m³/h
Funkcje
oscylacja, timer, oczyszczanie powietrza
Dostępny w sklepach
RTVEuroAGD

Klimatyzator Vesta EAC01

Klimator Vesta EAC01 został wyposażony w 2 wkłady chłodzące. Mimo że urządzenie zostało przeznaczone do efektywnego chłodzenia pomieszczeń, jego skuteczność jest minimalna. Z tego względu rekomendujemy zakup klimatyzatora przenośnego, który wykazuje o wiele wyższą wydajność.

 

Model EAC01 marki Vesta to sprzęt o mocy 65 W. Posiada on 3 prędkości nawiewu oraz funkcję oscylacji. Dzięki niej wiatrak może poruszać się także w kierunkach bocznych, co zwiększa zasięg nawiewu i pozwala na równomierne rozprowadzenie powietrza po całym pomieszczeniu. Sprzęt został również zaopatrzony w funkcję oscylacji, która reguluje strumień powietrza przez poruszanie lamelek w pionie i poziomie.

 

W przypadku klimatora Vesta EAC01 sterowanie odbywa się za pomocą przycisków na panelu sterowania. Produkt nie został wyposażony w pilot. Posiada on natomiast kółka i uchwyty boczne, które pomagają w transporcie.

Klimator Vesta EAC01

 Obudowę  Vesta EAC01 wykonano z tworzywa sztucznego w kolorze biało-czarnym. Z kolei górna klapa ułatwia dostęp wkładów chłodzących. Klimator o wymiarach 58 × 31 × 30 cm i waży jedynie 5,25 kg.

Cena
292 zł
Pojemność
Moc
65 W
Przepływ powietrza
Funkcje
oscylacja
Dostępny w sklepach
RTVEuroAGD

Nawilżacz klimatyzator przenośny domowy Klimator Sternhoff Air Cooler led

Klimator Sterhoff Air Cooler LED to przenośny sprzęt, przeznaczony do ustawienia na biurku. Zdecydowaną zaletą produktu są jego gabaryty i możliwość podłączenia do powerbank przez kabel micro USB. Niestety mały rozmiar w tym wypadku idzie w parze z niską skutecznością. Sprzęt nie jest w stanie obniżyć temperatury w pomieszczeniu i nie radzi sobie w walce z upałami.

Klimatyzer Sterhoff o mocy 7,5 W może działać w 3 trybach pracy. Jako że osiągi klimatora są znacznie niższe niż osiągi przenośnego klimatyzatora, urządzenie należy rozpatrywać jako gadżet. Sprzęt posiada 3 tryby oświetlenia LED (ciągły, zmieniający się, bez światła) i pozwala ustawić 1 z 6 kolorów. Do tego klimator jest cichy i nie przeszkadza w pracy biurowej.

Według zaleceń producenta klimator może działać do 12 godzin na pełnym zbiorniku. W rzeczywistości jednak woda szybko uzyskuje temperaturę pokojową, przez co trzeba ją wymieniać na chłodną. 

Klimator Sterhoff Air Cooler LED

Poręczne urządzenie o wymiarach 16 × 16 × 14,5 cm jest obsługiwane za pomocą przycisków umieszczonych na panelu sterowania. Mimo to klimator można obsługiwać wygodnie, ponieważ sprzęt znajduje się blisko użytkownika. To niewielki  model  w kolorze czarno-białym. Posiada budowę kwadratową z zaokrąglonymi bokami. 

Cena
64,90 zł
Pojemność
450 ml
Moc
7,5 W
Przepływ powietrza
Funkcje
LED
Dostępny w sklepach
4kom.pl, erli.pl, elektro-sklep.eu

Klimator SENCOR SFN 9011SL

Sencor SFN 9011SL to połączenie klimatora, wiatraka i nawilżacza powietrza. Warto dodać, że nawilżanie jest jedynie efektem ubocznym chłodzenia. I choć w porównaniu do innych klimatorów model SFN 9011SL spisuje się dobrze, to wiele brakuje mu do klimatyzatora przenośnego, który oferuje o wiele wyższą wydajność. 

Klimator o mocy 110 W działa w 3 trybach pracy. Przepływ powietrza w tym egzemplarzu sięga wartości 13,3 m³/minutę, co daje prawie 800 m³/h. Obieg nawilżająco chłodzący zapewnia tu pompa wodna. Wewnątrz urządzenia znajdują się dwa wkłady chłodzące, których nie można dokupić, co jest znaczącą wadą tego egzemplarza. Wkłady są przeznaczone do umieszczenia ich na kilka godzin w zamrażalniku przed włączeniem klimatora.

Urządzenie posiada wiele funkcji dodatkowych, z których warto skorzystać. Tryb Sleep dostosowany jest do pracy w nocy, natomiast generuje on na tyle wysoki hałas, że może przeszkadzać podczas snu. Zdecydowanie lepiej działa funkcja Swing, która gwarantuje równomierne rozprowadzanie powietrza po całej przestrzeni pokoju. Urządzenie może także pracować w trybie naturalnego powietrza, które ma za zadanie odtworzyć ruch wiatru za pomocą zmiany prędkości wentylatora.

Klimatyzerem Sencor SFN 9011SL można sterować za pomocą dołączonego do zestawu pilota. Posiada on również przyciski na obudowie, wyświetlacz LED oraz wskaźnik poziomu, który jest pomocny w eksploatacji. Srebrno czarny produkt wyróżnia się na tle konkurencji ciekawym designem.

Klimator SENCOR SFN 9011SL

Klimatyzer posiada wymiary takie jak: 88.9 x 28.2 x 40.8 cm, waży 7.2 kg. Ma prostą budowę z zaokrąglonym wentylatorem, dobrze sprawdzi się w każdym wnętrzu.

Cena
579 zł
Pojemność
5,5 l
Moc
95 W
Przepływ powietrza
798 m³/h
Funkcje
Swing, Sleep, tryb Natural
Dostępny w sklepach
Media Markt, Media Expert, Electro, OleOle

Klimator ADLER AD 7859

Model Adler AD 7859 to klimator kolumnowy, który cehuje wysoka wydajność. Sprzęt został wyposażony w nasączone wodą wkłady, przez które przepływa powietrze i staje się chłodniejsze. Niestety urządzenie daje tylko złudzenie ochłodzenia, bo tak naprawdę nie obniża ono temperatury we wnętrzach. 

 

Jeśli chodzi o klimatyzer Adler AD 7859 jego moc to 70 W. Przepływ powietrza sięga tu 1188 m³/h, co jest zadowalającym wynikiem. Użytkownicy mogą także skorzystać z 3 prędkości nawiewu. Klimator posiada wbudowany pojemnik na wodę o pojemności 3,5 l. Dołączono do niego 2 pojemniki z żelem, które są przeznaczone do schłodzenia w zamrazarce i wsadzenia do urządzenia.

 

Sterowanie klimatorem odbywa się za pomocą dołączonego do zestawu pilota lub przez panel dotykowy LCD. Klimatyzer można zaprogramować za pomocą funkcji timer, czyli sterowania czasowego. Trzeba przyznać, że urządzenie jest stosunkowo głośne. Generuje ono aż 60 dB w trybie maksymalnego nawiewu. Kontrolę poziomu wody ułatwia wskaźnik znajdujący się na froncie obudowy. 

 

Adler AD 7859

 W kwestiach estetycznych urządzenie zostało wykonane w kolorze czarnym, który jest dyskretny i daje duże możliwości w aranżacji.

Cena
447,80 zł
Pojemność
3,5 l
Moc
70 W
Przepływ powietrza
1188 m³/h
Funkcje
wentylacja, oczyszczanie powietrza
Dostępny w sklepach
Media Expert, Empik

Klimatyzer Zelmer ZCL6030

Sprzęt marki Zelmer jest przeznaczony użytku w niewielkich mieszkaniach. Urządzenie gwarantuje uczucie chłodu, które jest złudne, ponieważ sprzęt nie obniża temperatury w pomieszczeniu. Z całą pewnością Zelmer ZCL6030 nie sprosta upałom w lat. Jest zdecydowanie mniej wydajny niż przenośny klimatyzator, ale może być dobrą alternatywą dla klasycznego wiatraka. 

 

Klimatyzer o mocy 65 W działa w trzech trybach nawiewu. W tym modelu przepływ powietrza osiąga wartość 400 m³/h. Zbiornik na wodę mieści w sobie 5 l płynu i można go napełniać od góry. Wewnątrz urządzenia zamontowano filtr o strukturze plastra miodu, który wychwytuje cząsteczki o różnej wielkości. Jego efektywność znacznie ustępuje jednak urządzeniom wyposażonym w filtr węglowy i filtr HEPA. Warto dodać, że wynikiem działania klimatora jest również nawilżenie powietrza.

Dzięki dołączonym do zestawu kółkom, rączkom bocznym i miejscu na przewody urządzenie jest łatwe w stosowaniu i praktyczne. Urządzenie zostało wyposażone w wyłącznik czasowy, który pozwala dopasować działanie sprzętu do stylu życia użytkowników. Na froncie klimatyzera znajduje się wskaźnik ilości wody, który dbanie o prawidłową ilość płynu.  

Zelmer ZCL6040

Zelmer ZCL6030 został wykonany w uniwersalnej bieli, a jego design jest minimalistyczny. Rozmiary tego urządzenia to: 65.5 x 35 x 32.

Cena
369 zł
Pojemność
5 l
Moc
65 W
Przepływ powietrza
400 m³/h
Funkcje
oscylacja, timer, oczyszczanie powietrza
Dostępny w sklepach
Media Expert, Avans

OBI Klimator przenośny 65W biało-czarny

Klimator marki OBI to kompaktowe urządzenie, stworzone do niewielkiego mieszkania. Czy działa ono skutecznie? Okazuje się, że nie, ponieważ wrażenie chłodu jest jedynie iluzoryczne, a temperatura we wnętrzu nie ulega zmianie. Warto wiedzieć, że klimatory znacznie podnoszą wilgotność powietrza, co może potęgować dyskomfort, związany z wysoką temperaturą.

Urzędzenia o mocy 65 W można używać w 3 trybach chłodzenia. Generuje ono hałas na poziomie 56 dB. Zbiornik na wodę mieści się z tyłu urządzenia, a do zestawu zostały dołączone 2 wkłady chłodzące. Model ten został zaopatrzony w funkcję delikatnego zraszania, które zapewnia dodatkowe ochłodzenie.

Sterowanie klimatorem odbywa się za pomocą zamontowanego u góry panelu. Brak zdalnego sterowania jest dużą wadą klimatyzera marki OBI. Urządzenie nie posiada także rączek do przenoszenia. Zainstalowano tu jedynie kółka, które ułatwiają transport klimatora pomiędzy pomieszczeniami.  

OBI Klimator przenośny 65W biało-czarn

Jeśli chodzi o wykonanie, klimatyzer został wykonany z tworzywa sztucznego w kolorze białym, z czarnymi dodatkami. W przedniej części znajduje się krata klimatora oraz wskaźnik ilości w wody w zbiorniku.

Cena
355 zł
Pojemność
4 l
Moc
65 W
Przepływ powietrza
Funkcje
zraszanie
Dostępny w sklepach
OBI

Klimator MPM MKL-02

Klimator MPM MKL-02 to przenośny sprzęt, który został stworzony do użytku domowego. Urządzenie posiada pojemnik, do którego można nalać wody lub wsypać lodu. Niestety sprzęt daje tylko wrażenie ochłodzenia, ponieważ nie obniża on realnie temperatury we wnętrzu. Zamiast klimatyzera rekomendujemy więc wybór klimatyzatora, który pomoże zażegnać falę upałów.

Model MPM MKL-02 o mocy 65 W został wyposażony w funkcję swing, która reguluje przepływ powietrza w pomieszczeniu. Zbiornik na wodę w modelu MPM MKL-02 ma pojemność 6 l. Klimator został wyposażony w 3 tryby pracy wiatraka, a do zestawu dołączone zostały 2 wkłady chłodzące. 

W kwestii sterowania klimator MPM MKL-02 nie został zaopatrzony w pilot, co jest jego wadą. Obsługa odbywa się tu za pomocą przycisków i pokręteł, znajdujących się w górnej części obudowy. Z kolei u dołu urządzenia znajduje się wskaźnik poziomu wody. 

Klimator MPM MKL-02

Stylistyka urządzenia MPM MKL-02 została utrzymana w kolorach białym i szarym, co pozwala łatwo dopasować sprzęt do każdego rodzaju wnętrza.

Cena
377 zł
Pojemność
6 l
Moc
65 W
Przepływ powietrza
Funkcje
swing
Dostępny w sklepach
Media Markt, Neonet

Klimatyzator CLATRONIC Klimator 3 w 1 LK 3742

Klimator LK 3742 marki Clatronik to sprzęt dostosowany do pracy w pomieszczeniach do 20 m². Niestety produkt nie należy do wydajnych. Jego zadaniem jest oczyszczanie, chłodzenie i nawilżanie przestrzeni. Niestety za sprawą intensywnego nawilżania we wnętrzu szybko robi się duszno, a temperatura nie ulega obniżeniu. Z tego względu z chłodzeniem domu dużo lepiej poradzi sobie przenośny klimatyzator, który jest droższy, ale również o wiele skuteczniejszy.

W klimatorze Clatronic objętość parowania to 150 ml/h. Moc urządzenia to 70 W, a zbiornik na wodę liczy 4,5 l i wymaga uzupełniania co 20 godzin ciągłej pracy. Warto jednak dodać, że woda w zbiorniku szybko osiąga temperaturę pokojową, co znacznie obniża skuteczność pracy klimatyzera. Podobnie jak inne urządzenia tego typu klimator działa w 3 trybach prędkości, dzięki czemu można dostosować obroty wiatraka do aktualnych warunków pogodowych. 

Clatronik LK 3742 posiada timer, dzięki któremu użytkownik może zaprogramować jego czas pracy. Poza tym sprzęt posiada tryb nocny, stworzony z myślą o działaniu po zmroku. Niestety poziom hałas sięga tu nawet 55 dB, co może zakłócać sen, podobnie jak nagłe włączenie się klimatora w nocy. 

Do zestawu dołączony jest pilot zdalnego sterowania, choć urządzenie można obsługiwać także za pomocą przycisków na obudowie. Na froncie klimatora znajduje się wskaźnik ilości wody, który jest przydatny do kontrolowania nawilżenia. Produkt został wykonany z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym. Posiada niespełna 70 cm wysokości, 28 cm szerokości i 36 cm długości.

Klimatyzator CLATRONIC Klimator 3 w 1 LK 3742​

Produkt został wykonany z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym. Posiada niespełna 70 cm wysokości, 28 cm szerokości i 36 cm długości.

Cena
409 zł
Pojemność
4,5 l
Moc
70 W
Przepływ powietrza
1200 m³/h
Funkcje
oczyszczanie powietrza, timer, tryb nocny
Dostępny w sklepach
Media Expert, Neonet, Selgros, Empik

Klimator Yoer Cascado TFC06G 60 W

Klimatyzer kolumnowy Yoer Cascado TFC06G ma za zadanie przeciwdziałać skutkom upałów. Czy rzeczywiście obniża on temperaturę we wnętrzach? Klimator daje tylko uczucie ochłodzenia, ponieważ nie wpływa on na realne obniżenie temperatury. Sprzęt jednak dobrze sprawdza się jako nawilżacz powietrza i domowy wentylator.

 

Urządzenia kolumnowe różnią się od klasycznych klimatorów kształtem i sposobem działania. W tym wariancie powietrze jest wydmuchiwane przez walec, który posiada małe łopatki. Zaletą klimatorów kolumnowych jest mała ilość miejsca, jakie zajmują.

Sprzęt o mocy 60 W zapewnia 3-stopniową regulację prędkości wiatraka. W przypadku korzystania z wentylacji ważną funkcją jest oscylacja, umożliwiająca ruch obrotowy łopat wentylatora. Zasięg wentylatora to aż 10 m. Zbiornik na wodę o pojemności 4,5 l należy uzupełniać co 20 godzin. Zalecamy robić to częściej, ponieważ woda szybko się ociepla i uzyskuję temperaturę pokojową. Sprzęt nie został zaopatrzony w wyświetlacz pozwalający na sprawdzenie stanu ilości wody.

Do zalet TFC06G zaliczymy także niski poziom hałasu, który nie przekracza granicy 39 dB. Poza tym urządzeniem można łatwo sterować za pomocą przycisków, dołączonego pilota lub urządzenia mobilnego przez WiFi. Zdalne sterowanie za pomocą aplikacji jest wyróżnikiem w tej klasie urządzeń. Na uwagę zasługują także 4 tryby pracy, do których zalicza się tryb normalny, symulacja ruchu wiatru, tryb nocny oraz tryb dziecko. Ostatnia z opcji polega na stopniowym obniżeniu tempa pracy wentylatora.

Klimator Yoer Cascado TFC06G 60 W

Czarny klimatyzer można łatwo doposować do każdego wnętrza dzięki uniwersalnemu designowi oraz gabarytom. Sprzęt posiada stabilną, dwuczęściową podstawę o średnicy 31,5 cm, a jego wysokość wynosi 108 cm. W zestawie, poza klimatyzerem znajduje się pilot z baterią i wkład mrożący do zbiornika na wodę.

Cena
698 zł
Pojemność
2,8 l
Moc
60 W
Przepływ powietrza
1431,6 m³/h
Funkcje
jonizacja, 4 tryby nawiewu, sterowanie przez WiFi, oscylacja
Dostępny w sklepach
Empik

Klimator 70 W ZS998 - 1 EQUATION

Klimator Equantion wykazuje słabą wydajność chłodzenia, nawet przy stosowaniu zamrożonych wkładów. Urządzenie wpływa natomiast na zwiększenie wilgotności powietrza we wnętrzu, które dodatkowo potęguje uczucie ciepła. Zawarty w klimatorze filtr również nie zapewnia skutecznego oczyszczania powietrza, ponieważ nie wyłapuje on wszystkich zanieczyszczeń. Zdecydowanie lepszym wyborem jest więc zakup klimatyzatora przenośnego z rurą, który dzięki czynnikowi chłodniczemu zapewnia efektywne chłodzenie.

Model ZS998 to sprzęt o mocy 75 W. Oferuje on pracę wentylatora w 3 trybach oraz funkcję swing, czyli oscylację. Polega ona na poruszaniu wentylatorem w celu zapewnienia równomiernego nawiewu w całym pomieszczeniu. Funkcje mają za zadanie zapewnić większy komfort użytkowania, choć warto nadmienić, że urządzenie jest głośne, ponieważ generuje 63 dB, a więc hałas, który może przeszkadzać przy długotrwałym stosowaniu.  

Jeśli chodzi o sterowanie, odbywa się ono za pomocą pilota lub przycisków na panelu głównym. Interfejs wyświetlacza jest czytelny, a oznaczenie poszczególnych trybów diodami pomaga w obsłudze klimatora. Sprzęt posiada również wskaźnik ilości wody, który pozwala kontrolować stan cieczy w pojemniku. 

Biały kolor oraz kompaktowe wymiary 62 × 40 × 30 cm pozwalają dopasować sprzęt do każdego domu. 

Cena
349 zł
Pojemność
Moc
75 W
Przepływ powietrza
150 m³/h
Funkcje
oscylacja, timer, oczyszczanie powietrza
Dostępny w sklepach
Leroy Merlin

Klimator (klimatyzer) — czyli marketingowe kłamstwo!

Możliwe, że kiedy natrafiasz na dziwne, nieprzypadkowo podobne do klimatyzatora, nazwy klimatyzer albo klimator to zastanawiasz się, co to właściwie jest? Klimator wodny, to przenośne urządzenie, które do chłodzenia wykorzystuje wlewaną do zbiornika wodę. Niestety klimatyzery mają niewiele wspólnego z prawdziwą klimatyzacją.

Internetowi sprzedawcy zapewniają, że klimatory wodne doskonale poradzą sobie
z upałami. Reklamowane są jako niewymagający montażu sprzęt 3w1, który może nawilżać, wentylować i ochładzać powietrze. Postanowiliśmy to sprawdzić, i jak się okazuje, wyniki naszego testu dostarczają zupełnie innych wniosków, o czym piszemy w dalszej części artykułu.  

Mimo zapewnień sprzedawców klimatyzery, albo jak głoszą tytuły aukcji klimatory wodne nie są na tyle wydajne by poradzić sobie z upałami. Klimatory wykorzystują proces ewaporacji (parowania) zimnej wody. Nie posiadają jednak systemu odprowadzania ciepła na zewnątrz, a swoim działaniem podnoszą wilgotność powietrza w pomieszczeniu, co przy nieodpowiedniej wentylacji może wzmagać odczucie ciepła. 

Klimator — funkcjonowanie i budowa

Mimo zapewnień sprzedawców oraz mylących nazw, klimatyzery (klimatory) to nie to samo co klimatyzatory przenośne. Wynika to z dwóch podstawowych kwestii: budowy i zasady działania klimatora.

Jak zbudowany jest klimator?

Klimatyzer swoim wyglądem rzeczywiście przypomina klimatyzator przenośny, co chętnie wykorzystują sprzedawcy np. na Allegro. Klimator jednak nie ma rury, sprężarki i pozostałych części, które można znaleźć w klimatyzatorze przenośnym. Schemat budowy klimatora jest o wiele prostszy. 

Zbiornik z wodą i żelami chłodzącymi oraz filtr absorcypjny znajdują się z tyłu urządzenia test nachlodno.pl
Zbiornik z wodą i żelami chłodzącymi oraz filtr absorcypjny znajdują się z tyłu urządzenia test nachlodno.pl

Klimator składa się z: 

 • zbiornika na wodę, do którego można włożyć dodatkowo lód lub wkłady chłodzące;
 • filtra absorpcyjnego, przez który przepływa woda;
 • pompki, która przez rurkę zasysa wodę do filtra;
 • wentylatora, który wydmuchuje chłodne powietrze;

Klimator swoją budową mocno różni się od klimatyzatora przenośnego, dlatego też działa zupełnie inaczej. Metoda chłodzenia klimatorem przypomina tę dawną, bo znaną już w starożytności. Dawno temu, żeby schłodzić pomieszczenia doprowadzano systemem rur zimną wodę, a ta wylewając się z kranów miała chłodzić komnaty. Wiele wieków później zrozumiano, że dostarczanie zimna nie wystarczy. 

 

Skuteczne chłodzenie polega również na usunięciu ciepłego powietrza z pomieszczenia np. przez rurę wyrzutową, tak jak to robi klimatyzator przenośny. Pamiętaj: klimator nie odprowadza ciepła na zewnątrz! Nie może zatem skutecznie chłodzić. 

Klimator (klimatyzer) wykorzystuje do chłodzenia wodę:

 1. w zbiorniku umieszcza się zimną wodę oraz dodatkowo lód/wkłady chłodzące, które dodatkowo obniżają temperaturę wody; 
 2. woda spływa lub jest pompowana do filtra;
 3. ciepłe powietrze z pomieszczenia przelatuje przez chłodny filtr z wodą;
 4. woda pobiera energię (ciepło) z powietrza i zaczyna parować, dlatego temperatura powietrza spada;
 5. wentylator wydmuchuje ochłodzony strumień powietrza, następuje spadek temperatury w pomieszczeniu;
Temperatura wody przed testem klimatora DG1903 } Test nachlodno.pl

Powyżej opisany schemat działania to tylko teoria, którą postanowiliśmy przetestować w praktyce. Chcieliśmy sprawdzić, czy proces parowania (ewaporacji) zimnej wody może skutecznie ochłodzić pomieszczenie. Poniżej prezentujemy wyniki naszego testu, w którym porównaliśmy możliwości chłodzenia klimatyzerów oraz klimatyzatorów przenośnych. 

Test Nachlodno.pl - klimatyzery przegrywają z klimatyzatorem przenośnym

Warunki podczas testu

Test urządzeń został przeprowadzony w pomieszczeniu o powierzchni 14 , przy zasłoniętych roletach zewnętrznych (ograniczenia dostępu światła słonecznego). Praca klimatorów wodnych odbywała się przy uchylonym oknie, dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji, tak jak zalecają producenci. 

 

W przypadku testu klimatyzatora rura wyrzutowa została zamontowana przez uchylone okno; użyto specjalnej listwy zamontowanej pod roletą zewnętrzną. Drzwi do pomieszczenia oraz okno balkonowe były zamknięte podczas testu. 

Pomiar natężenia dźwięku klimatora Sencor SFN 9011SL | Test nachlodno.pl

Klimatyzator przenośny oraz klimatory zostały przetestowane pojedynczo każde
z urządzeń działało przez 2 godziny. W pokoju znajdowały się dodatkowo trzy urządzenia wyposażone w termometry i higrometry, włączane zdalnie co 30 minut w celu pobrania odczytów. Do uzyskania podobnych poziomów wilgotności w pomieszczeniu na początku każdego testu wykorzystano osuszacz. 

Wyniki testu chłodzenia - klimator to kit

Klimator DG1903, tani klimator z Allegro

Do zbiornika testowanego klimatora DG1903 wlano 3 litry zimnej wody oraz włożono schłodzone żele (takie, które można wykorzystać w lodówkach przenośnych). Po 15 minutach pomiar temperatury wody w zbiorniku wyniósł 11°C, wtedy włączono klimatyzer. 

Klimator przenośny został umieszczony w pobliżu uchylonego okna, żeby zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia. Klimatyzer działał na najwyższym, trzecim poziomie chłodzenia, pobierając przy tym średnią moc 55,5 W.

Najsilniejszy tryb chłodzenia generował hałas o średnim natężeniu ok. 61 dB w odległości 2 m od urządzenia. To tyle ile emituje przeciętny odkurzacz. 

Zdjęcie Pomiar poboru mocy klimatyzera DG1903 test nachlodno.pl
Zdjęcie Pomiar poboru mocy klimatyzera DG1903 | Test nachlodno.pl

Wartości startowe czynników: 

 • wilgotność w pomieszczeniu 52%
 • wilgotność zewnętrzna 37%
 • temperatura w pomieszczeniu 24°C
 • temperatura zewnętrzna 29°C

Wartości końcowe czynników:

 • wilgotność w pomieszczeniu 57%
 • wilgotność zewnętrzna 31%
 • temperatura w pomieszczeniu 25°C
 • temperatura zewnętrzna 30°C

Po pierwszej godzinie testu klimator wodny zwiększył wilgotność w pomieszczeniu do 55%, temperatura zwiększyła się o 1°C. Końcowe pomiary wynosiły: temperatura w pomieszczeniu 25°C, wilgotność 57%.

 

Najchłodniejszym i najbardziej wilgotnym miejscem był obszar znajdujący się bezpośrednio przed klimatyzerem. Zmierzono ponownie temperaturę wody w zbiorniku po 2 h nieustannej pracy klimatora temperatura wyniosła 21°C.  

Klimator Sencor SFN 9011 SL

Tak samo jak w przypadku modelu DG1903 klimator Sencor został uzupełniony 3 litrami zimnej wody oraz żelami chłodzącymi. Woda w zbiorniku po 20 minutach osiągnęła temperaturę 11°C.

Ustawiono poziom pracy na 2 stopień, czyli najwyższy oferowany przez producenta podczas trybu chłodzenia. Klimator wodny na tym poziomie generował hałas o średnim natężeniu ok. 62 dB i średnio pobierał moc 93 W.

Wartości startowe czynników: 

 • wilgotność w pomieszczeniu 52%
 • wilgotność zewnętrzna 38%
 • temperatura w pomieszczeniu 24°C
 • temperatura zewnętrzna 31°C

Wartości końcowe  czynników:

 • wilgotność w pomieszczeniu 67%
 • wilgotność zewnętrzna 33%
 • temperatura w pomieszczeniu 25°C
 • temperatura zewnętrzna 32°C
Odczyt watomierza dla klimatora Sencor SFN 9011SL test nachlodno.pl
Odczyt watomierza dla klimatora Sencor SFN 9011SL | Test nachlodno.pl

Po pierwszej godzinie testu temperatura w pomieszczeniu nie zmieniła się, ale o 9 punktów procentowych wzrosła wilgotność. Na koniec testu temperatura w pomieszczeniu pozostała bez zmian tj. 24°C, a wilgotność wynosiła 67%, czyli od momentu rozpoczęcia pracy klimatora wzrosła o 15 punktów procentowych!

Po zakończeniu testu zmierzono temperaturę wody w zbiorniku po 2h nieprzerwanej pracy urządzenia temperatura wyniosła 22°C.   

Klimatyzator Fersk Vind 2 - 3,5 kW

Na maksymalnym poziomie chłodzenia (maksymalny stopień ochłodzenia do 16°C) klimatyzator pobierał moc o średniej wartości 1350 W. W takim trybie pracy urządzenie generowało hałas o średnim natężeniu 63 dB.

Klimatyzator przenośny z zamontowaną rurą Fersk Vind test nachlodno.pl
Klimatyzator przenośny z zamontowaną rurą Fersk Vind | Test nachlodno.pl

Wartości startowe czynników: 

 • wilgotność w pomieszczeniu 51%
 • wilgotność zewnętrzna 33%
 • temperatura w pomieszczeniu 25°C
 • temperatura zewnętrzna 32°C

Wartości końcowe  czynników:

 • wilgotność w pomieszczeniu 46%
 • wilgotność zewnętrzna 31%
 • temperatura w pomieszczeniu 22°C
 • temperatura zewnętrzna 33°C

W ciągu pierwszej godziny testu temperatura w pomieszczeniu spadła o 2°C, natomiast wilgotność zmniejszyła się o 4 punkty procentowe. Po dwóch godzinach przeznaczonych na test temperatura nadal wynosiła 22°C, wilgotność zmalała o kolejny punkt procentowy i ostatecznie wynosiła 46%

Wniosek: nie daj się nabrać na tanie klimatory wodne!

Podsumowując, zarówno klimator Sencor SFN 9011 SL, jak i klimator DG1903 nie obniżyły odczuwalnie temperatury w pomieszczeniu. Podniosły natomiast wilgotność w pokoju testowym, powodując nieprzyjemny zaduch i wzmagając subiektywne poczucie gorąca.

Dodatkowo temperatura wody w zbiorniku szybko uległa zwiększeniu, co sugeruje konieczność częstej wymiany wody na zimniejszą. 

Klimator Sencor - Pomiar temperatury chłodzenia klimatorów test nachlodno.pl
Zbiornik z wodą i żelami chłodzącymi oraz filtr absorpcyjny znajdują się z tyłu urządzenia | Test nachlodno.pl

Podczas testu powiew chłodnego powietrza, ale daleko było mu do przyjemnej bryzy, był odczuwalny bezpośrednio przy wylotach klimatorów wodnych. Jednak należy pamiętać, że nie można długo przebywać w pobliżu urządzenia, które generuje uciążliwy i szkodliwy dla zdrowia hałas.

Warto również podkreślić, że najniższe temperatury odnotowało urządzenie pomiarowe zlokalizowane naprzeciwko klimatorów wodnych. I jednocześnie w tym obszarze poziom wilgotności był najwyższy. 

Na podstawie przeprowadzonego testu możemy stwierdzić, że klimator wodny/klimatyzer nie będzie odpowiednim zakupem dla kogoś, kto szuka skutecznego sposobu na ochłodzenie mieszkania

Klimatyzer przenośny dobrze radzi sobie jako wentylator lub nawilżacz powietrza, ale daleko mu do skuteczności chłodzenia klimatyzatorem przenośnym. Oczywiście klimatyzatory przenośne z rurą pobierają większą ilość energii niż klimatory, również generują hałas i dodatkowo wymagają prostego montażu.

Ale klimatyzatory przenośne chłodzą — i to właśnie ten prosty wniosek powinien być dobrym argumentem dla kogoś, kto szuka sposobu na walkę z upałem. 

Jeśli szukasz odpowiedniego klimatyzatora przenośnego do swojego domu lub mieszkania to pomocnym może okazać się przygotowany przez Nachlodno.pl ranking klimatyzatorów przenośnych

Zobacz inne poradniki

nv-author-image

Dawid Kaźmierczak