Przejdź do treści

Klimatyzator przenośny – 14 sprawdzonych modeli

Stworzony przez nas ranking klimatyzatorów przenośnych zawiera najpopularniejsze modele, które oceniliśmy pod względem wydajności, sprawności, stosunku możliwości do ceny oraz funkcji i wyposażenia. 

Naszym najważniejszym celem jest ułatwienie podjęcia decyzji zakupowych, które będą dla Ciebie opłacalne. 

Testujemy niezależnie, sami kupujemy i recenzujemy urządzenia, by dostarczyć Ci fachową i rzetelną opinię.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o klimatyzatorach przenośnych
sprawdź najczęściej zadawane pytania.

Ranking klimatyzatorów przenośnych na rok 2023

MiejsceMARKA I MODELCENAMOC CHŁODNICZAMAKS. METRAŻOCENA
EKSPERTA
EERFUNKCJE
1Fersk Vind 2 WIFI HEPAhttps://nachlodno.pl/klimatyzatory-przenosne/fersk-vind-2-wifi-hepa/
2 499 złOferty w sklepie3,52 kW35 m²9.0/10Recenzja2,6Chłodzenie
Grzanie
Oczyszczanie
Wentylator
Osuszanie
Wi-Fi
SWING
Uszczelka w zestawie
2Blaupunkt
Arrifana 1414L
https://nachlodno.pl/klimatyzatory-przenosne/blaupunkt-arrifana-1414l/
2 899 złOferty w sklepie4 kW40 m²8.0/10Recenzja2,6Chłodzenie
Grzanie
Wentylator
Osuszanie
SWING
Wi-Fi
Praca na zewnątrz
3Fral SuperCool FSC14.2https://nachlodno.pl/klimatyzatory-przenosne/klimatyzator-fral-supercool-fsc14/
3 190 złOferty w sklepie4 kW40 m²7.5/10Recenzja2,7Chłodzenie
Grzanie
Wentylator
Osuszanie
SWING
Wi-Fi
Uszczelka w zestawie
Praca na zewnątrz
4Electrolux
EXP34U338HW
https://nachlodno.pl/klimatyzatory-przenosne/klimatyzator-electrolux-exp34u338hw/
2 499 złOferty w sklepie3,4 kW34 m²7.0/10Recenzja2,6Chłodzenie
Grzanie
Wentylator
Osuszanie
SWING
5Blaupunkt
Moby Blue S 1111E
https://nachlodno.pl/klimatyzatory-przenosne/blaupunkt-moby-blue-s-1111e/
2 399 złOferty w sklepie3,2 kW32 m²7.0/10Recenzja2,6Chłodzenie
Grzanie
Wentylator
Osuszanie
SWING
6LG PA11WSRecenzja wkrótce
2 850 złOferty w sklepie2,5 kW25 m²7.0/103,1
Chłodzenie
Wentylator
Osuszanie
SWING
Sprężarka inwerterowa


7Electrolux
EXP34U338CW
https://nachlodno.pl/klimatyzatory-przenosne/klimatyzator-electrolux-exp34u338cw/
2 199 złOferty w sklepie3,4 kW34 m²6.5/10Recenzja2,6Chłodzenie
Wentylator
Osuszanie
SWING
8Warmtec KP35W
https://nachlodno.pl/klimatyzatory-przenosne/warmtec-kp35w/
2 399 złOferty w sklepie3,5 kW35 m²6.5/10Recenzja2,65Chłodzenie
Grzanie
Wentylator
Osuszanie
Wi-Fi
9Welltec ACN18
4 950 złOferty w sklepie5,2 kW52 m²6.5/102,6Chłodzenie
Grzanie
Oczyszczanie
Wentylator
Osuszanie
Wi-Fi
SWING
Uszczelka w zestawie
10Whirlpool PACW29COL
https://nachlodno.pl/recenzje/klimatyzatory-whirlpool/whirlpool-pacw29col/
1 699 złOferty w sklepie2,8 kW28 m²6.0/10Recenzja2,6Chłodzenie
Wentylator
Osuszanie
SWING
11Adler AD 7925
999 złOferty w sklepie3,5 kW35 m²6.0/102.6Chłodzenie
Wentylator
Osuszanie
12Sharp UL-C10EA-W
1 869 złOferty w sklepie2,9 kW29 m²5.0/102,9Chłodzenie
Wentylator
Osuszanie
SWING


13Klarstein Kraftwerk
Smart 10K
https://nachlodno.pl/klimatyzatory-przenosne/klarstein-kraftwerk-smart-10k/
2 199 złOferty w sklepie2,9 kW29 m²4.0/10RecenzjaChłodzenie
Wentylator
Osuszanie
Uszczelka w zestawie
Wi-Fi
14Klarstein
Metrobreeze Miami
https://nachlodno.pl/klimatyzatory-przenosne/klarstein-metrobreeze-miami/
1 929 złOferty w sklepie2,6 kW26 m²3.0/10Recenzja2,6Chłodzenie
Wentylator
Osuszanie
Uszczelka w zestawie

Klimatyzator przenośny - 7 cech dobrego modelu

Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Infografika
 1. Korzystna cena. Standardowy klimatyzator o mocy 3,5 kW powinien kosztować około 2000-2500 zł, w zależności od oferowanych funkcji dodatkowych. Jeśli masz zapłacić więcej, to upewnij się, że urządzenie ma dużą moc: 4 kW w górę.
 2. Współczynnik EER. Klimatyzator przenośny pobiera prąd, żeby chłodzić. I właśnie stosunek mocy do zużycia energii określa współczynnik EER. W tej kategorii produktów standardem jest EER = 2,6, im więcej tym lepiej.
 3. Rura wyrzutowa. Każdy klimatyzator przenośny typu monoblok ma rurę, która odprowadza gorące powietrze na zewnątrz, poza pomieszczenie. Klimatyzator przenośny z rurą zapewnia odpowiednią moc chłodniczą, jeśli nie ma rury, to jest to klimatyzer wodny lub zwykły wiatrak pokojowy.
 4. Uszczelka na okno w zestawie. Rura musi zostać wystawiona przez okno. Jeśli się go nie uszczelni, gorące powietrze szybko wróci do pomieszczenia. Dlatego najlepiej, jeśli w zestawie klimatyzator przenośny z rurą będzie miał również uniwersalną uszczelkę na okno. Znacie to uczucie, gdy kupujecie nowy gadżet, a nie dołączono do niego baterii? Tak jest właśnie z klimatyzatorami bez uszczelki.
 5. Sterowanie przez Wi-Fi. Smartfon to już codzienność. Dlatego możliwość sterowania klimatyzatorem przez aplikację mobilną to duża wygoda. Dodatkowo aplikacja pozwala zaprogramować własne reguły i czas działania urządzenia, co pozwala cieszyć się komfortowym chłodem wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Bez straty czasu i pieniędzy na rachunki.
 6. Funkcje dodatkowe. Klimatyzator przenośny przede wszystkim chłodzi. Jednak płacąc raz, możesz mieć urządzenie do wielu zadań. Możesz kupić klimatyzator przenośny z funkcją grzania, klimatyzator przenośny z filtrem HEPA (oczyszcza powietrze) albo klimatyzator przenośny osuszacz.
 7. Usprawnienia techniczne. Klimatyzatory przenośne to urządzenia do siebie podobne, mimo różnych marek i wyglądu. Są jednak rozwiązania, które polepszają wydajność chłodzenia: 
 • klimatyzator przenośny dwururowy; przez jedną z rur pobiera świeże powietrze z zewnątrz, a drugą z nich wyrzuca gorące, zbędne powietrze;
 • klimatyzator przenośny zewnętrzny; można ustawić go np. na balkonie; przez rurę do pomieszczenia wtłaczane jest zimne powietrze;
 • klimatyzator przenośny ze sprężarką inwerterową; modeluje i dostosowuje pobór mocy, pozwalając zaoszczędzić energię z dodatkowym zyskiem na efektywności chłodzenia;

Jak działa klimatyzator przenośny? Wyjaśniamy krok po kroku

Klimatyzator przenośny to układ zamknięty, w którym krąży substancja tzw. czynnik chłodniczy. W modelach przenośnych jest to zwykle czynnik R290, czyli czysty propan. Czynnik chłodniczy w klimatyzatorze przenośnym może wrzeć i odparowywać nawet w niskich temperaturach (w przeciwieństwie np. do wody, która potrzebuje do wrzenia 100°C) i dzięki temu pobierać ciepło z gorącego pomieszczenia, a później oddać je poza obieg, do środowiska zewnętrznego.

Jak działa klimatyzator przenośny można wytłumaczyć w 4 krokach. Zimne powietrze, które możesz poczuć przy wylocie urządzenia, to jednocześnie koniec jednego cyklu, jak i początek nowego:

działanie klimatyzatora przenośnego
grafika: videotesty.pl

Krok 1. odebranie ciepła — w parowniku mocno schłodzony, płynny czynnik chłodniczy paruje; proces ten wymaga pobrania energii (ciepła) z otoczenia, dlatego temperatura w pomieszczeniu spada; to właśnie parowanie chłodzi, o czym możesz się przekonać, kiedy wyjdziesz spod prysznica; jeżeli nie użyjesz ręcznika, woda na Twojej skórze pobierze ciepło z ciała, zacznie parować, a Ty poczujesz chłód

Krok 2. sprężanie gazu — czynnik chłodniczy w wyniku parowania zmienił swój stan na gazowy; gaz (z pobranym ciepłem) pod niskim ciśnieniem poprzez system rurek jest zasysany przez sprężarkę klimatyzatora; następuje sprężanie, czyli zwiększenie ciśnienia i temperatury gazu

Krok 3. oddawanie ciepła — ciepły gaz pod wysokim ciśnieniem trafia do skraplacza; gaz skrapla się, w wyniku czego traci energię (wydziela ciepło); klimatyzator oddaje ciepłe powietrze na zewnątrz budynku (poprzez wyprowadzoną rurę wyrzutową)

Krok 4. rozprężanie cieczy — czynnik jako schłodzona ciecz pod wysokim ciśnieniem przepływa przez zawór rozprężny; tutaj następuje proces odwrotny do sprężania, czyli rozprężanie; w zaworze gwałtownie spada ciśnienie oraz temperatura płynnego czynnika; czynnik chłodniczy rurkami trafia do parownika, paruje (czyli pobiera ciepło z otoczenia — im niższa temperatura czynnika, tym więcej pobranego ciepła), do pomieszczenia trafia chłodne powietrze i cykl zaczyna się od nowa.

Klimatyzator pokojowy, czy do całego mieszkania? Przenośny vs naścienny

Jeśli możesz zamontować w swoim domu lub mieszkaniu klimatyzator split, to zrób to. Klimatyzacja naścienna jest to najefektywniejsza metoda chłodzenia. Niestety nie każdy ma taką możliwość.

Zwykle ten. kto wybiera klimatyzator przenośny: 

 • wynajmuje mieszkanie; 
 • ma swoje mieszkanie ale nie uzyskał zgody od zarządcy lub wspólnoty mieszkaniowej; 
 • ma ograniczony budżet; 
 • chce uniknąć remontu.
Jednostka wewnętrzna klimatyzatora split
Jednostka zewnętrzna klimatyzatora split

W powyższych sytuacjach najlepiej wybrać klimatyzator przenośny. Jego efektywność chłodzenia jest mniejsza, a kultura pracy gorsza (hałas), ale to jedyna skuteczna metoda na obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Nie daj się nabrać na klimatyzator przenośny bez rury albo mocny wiatrak pokojowy, bo są to urządzenia, które w rzeczywistości nie obniżają temp. a jedynie dają złudne poczucie chłodu, gdy przebywa się blisko nich. 

Klimatyzator przenośny i jego moc, dobiera się do metrażu pomieszczenia, w którym będzie działał. Jedno urządzenie nie ma możliwości ochłodzić oddzielnych pomieszczeń (np. salonu i sypialni), jednak dzięki kółkom możesz przestawić klimatyzator przenośny i schłodzić pomieszczenia np. przed pójściem spać lub na krótko przed tym, jak wrócisz z pracy.

Klimatyzator przenośny z rurą

Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Prosty schemat wyboru

Klimatyzator przenośny ma być przede wszystkim wydajny. Dlatego dobór mocy chłodniczej do powierzchni, którą ma chłodzić jest pierwszym czynnikiem przy wyborze. Zasada jest prosta:

Na każde 10  pomieszczenia powinien przypadać 1 kW mocy chłodniczej.

Pamiętaj, że jeśli wybierzesz mocniejszy klimatyzator przenośny, to będzie on chłodził szybciej, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach. Dzięki temu będzie też krócej hałasował. 

Kiedy zastanawiasz się jaki klimatyzator przenośny do mieszkania będzie najlepszy, warto zwrócić uwagę na jego gabaryty. Na przykład klimatyzator przenośny Whirlpool PAC29COL mimo swojej niewielkiej mocy, przez co dedykowany do mniejszych pomieszczeń, ma wymiary większe niż mocniejsze urządzenia. 

Pamiętaj, żeby wybrać klimatyzator przenośny z rurą (lub dwiema), bo tylko taki model zapewnia skuteczne chłodzenie.

Zwróć uwagę na dodatkowe funkcje, które mają jedynie wybrane modele klimatyzatorów przenośnych: 

Montaż klimatyzatora przenośnego

Montaż klimatyzatora nie wymaga uzyskania zgody zarządcy budynku, a dodatkowo możesz przeprowadzić go samodzielnie, nie ponosząc dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem ekipy montażowej.

Każdy klimatyzator przenośny posiada rurę wyrzutową, którą wystarczy umieścić w uchylonym oknie lub drzwiach balkonowych. Skuteczne chłodzenie zapewni jednak odpowiednie uszczelnienie. Wówczas gorące powietrze z zewnątrz nie dostanie się do środka dzięki zamontowanej uszczelce. Uszczelka nie zawsze jest dołączona do kompletu, ale niektórzy producenci klimatyzatorów przenośnych, np. Fersk, wychodzą klientom naprzeciw i dołączają je do urządzenia.

Wystarczy już tylko podłączyć klimatyzator przenośny do gniazdka i cieszyć się przyjemnym chłodem.

montaż klimatyzatora przenośnego
montaż klimatyzatora przenośnego, grafika nachłodno.pl

Rachunki za prąd a klimatyzator przenośny. Obliczamy koszty w 2023 roku

Rachunki za prąd a klimatyzator przenośny

Maksymalna ilość energii pobieranej przez klimatyzator przenośny jest zwykle trzy razy niższa niż moc chłodnicza danego urządzenia.

Klimatyzator przenośny o mocy 3,5 kW i klasie energetycznej A, będzie zużywał ok. 1,1 kW energii elektrycznej. .

Aby obliczyć koszt miesięczny użytkowania klimatyzatora, wystarczy zsumować godziny pracy w miesiącu i pomnożyć je przez ilość kWh i ich cenę wg taryfy, np.: 1,1 kW * 50 h =  55 kWh —> 55 kWh * 0,77 zł = 42,35 zł / mies. A przy przekroczeniu limitu zużycia energii —> 55 kWh * 1,27 = 69,85 zł

W przypadku klasy energetycznej A+ te koszty będą niższe, dlatego warto zwracać na nią uwagę przy zakupie klimatyzatora przenośnego

Jak obniżyć koszty eksploatacji klimatyzatora przenośnego?

Ekonomiczne użytkowanie klimatyzatora przenośnego sprawi, że koszty będą jeszcze niższe.

Wystarczy stosować się do kilku zasad:

 • Zamykaj okna w czasie pracy urządzenia, osłaniaj je np. roletami.
 • Wyłączaj klimatyzator przenośny, gdy jesteś poza domem, niektóre modele mogą działać według ustalonych, godzinnych reguł. 
 • Nie ustawiaj najniższej możliwej temperatury, co jest niekorzystne dla portfela i Twojego zdrowia.
 • Dbaj o stan techniczny klimatyzatora przenośnego.  
 • Używaj uszczelki okiennej, która sprawia, że do pomieszczenia nie trafia gorące powietrze wyrzucone przez rurę; 
Uszczelka okienna do klimatyzatora przenośnego

Klimatyzator przenośny – 4 najważniejsze zalety i 2 wady

Zalety klimatyzatora przenośnego:

Wady klimatyzatora przenośnego:

Pytania i odpowiedzi

Właściwie to nigdzie. Klimatyzator przenośny nie wymaga uzupełniania czynnika chłodniczego. Substancja krąży w obiegu zamkniętym i nie ulega zużyciu.

Kieruj się metrażem pomieszczenia, które chcesz schłodzić. Na każde 10 m² pomieszczenia powinien przypadać 1 kW mocy chłodniczej klimatyzatora przenośnego.

Włóż rurę w odpowiedni otwór urządzenia, drugi koniec wystawiając np. przez okno, podłącz klimatyzator przenośny do prądu i gotowe. Warto zamówić sprzęt wraz z wniesieniem, bo klimatyzatory przenośne ważą zwykle około 30 kg.

Pobór prądu jest zależny od mocy chłodniczej i zwykle wynosi ⅓ jej wartości. Dla przykładu, klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 ma moc chłodniczą 3,52 kW i jego średni pobór mocy wynosi od 1010 do 1100 W.

Żaden, bo klimatyzator przenośny bez rury nie istnieje. Tak reklamowane urządzenie to klimator lub klimatyzer wodny i jego zasada działania jest zupełnie inna niż tradycyjnej klimatyzacji. Cechuje się słabą wydajnością chłodzenia i gwałtownie podnosi poziom wilgotności w pomieszczeniu.