Klimatyzator Whirlpool PACW29COL

Klimatyzator Whirlpool PACW29COL recenzja

Whirlpool PACW29COL to przede wszystkim tani i solidnie wykonany klimatyzator przenośny. Już na pierwszy rzut oka urządzenie charakteryzuje się dobrą jakością i estetyką wykonania. 

Sprawdziliśmy, czy poza ładnym wyglądem klimatyzator marki Whirlpool ma do zaoferowania wygodne i skuteczne działania. 

Uwagę użytkowników przyciąga zapewne korzystna relacja ceny do oferowanej mocy chłodniczej. Jest to niewątpliwie największa zaleta tego modelu. Dzięki temu możemy polecić ten klimatyzator pokojowy osobom, które szukają przede wszystkim prostego i ładnego sprzętu do średniej wielkości pomieszczeń (ok. 30 m²).

Warto jednak zaznaczyć, że producent zaleca korzystanie ze sprzętu na mniejszych przestrzeniach (9-18 m²). Na takiej powierzchni PACW29COL będzie na pewno wydajniejszy. 

Jeśli szukasz urządzeń o mniejszej lub większej mocy chłodzenia, możesz sprawdzić nasz ranking klimatyzatorów przenośnych.

Ocena eksperta

1360 zł

Klimatyzator pokojowy Whirlpool PACW29COL przód
8

Rekomendacja

8

Zalety

 • Świetna relacja wydajności do ceny
 • Urządzenie 3w1 (chłodzenie, osuszanie, wentylacja)
 • Dobrze działająca funkcja swing
 • Estetyczne wykonanie

Wady

 • Klasa energetyczna A (zużycie prądu mogłoby być mniejsze)
 • Słaby tryb pracy automatycznej
 • Tryb sleep jedynie w teorii
 • Filtr HEPA ma znaczenie głównie marketingowe

Główne cechy i funkcje

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL
Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL, źródło: nachlodno.pl

Whirlpool PACW29COL zalicza się do grupy urządzeń wielofunkcyjnych typu 3w1. Klimatyzator ma nie tylko funkcję chłodzenia, ale również wentylacji i osuszania pomieszczeń. Niestety w tym klimatyzatorze nie znajdziemy funkcji ogrzewania.

Klimatyzator Whirlpool PACW29COL w trybie osuszania charakteryzuje się dobrą wydajnością osuszania (około 31 l na dobę). Jeżeli jesteś szczególnie zainteresowany funkcją osuszania w klimatyzatorach, sprawdź nasz artykuł: „Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania – wybieramy najlepszy!

Klimatyzator Whirlpool ma moc chłodniczą na poziomie 2,8 kW. Poza tym w urządzeniu znajdziemy też trójstopniową regulację nadmuchu powietrza. Najbardziej dostrzegalna (pod względem siły strumienia powietrza i głośności pracy) jest różnica między najwyższym i najniższym trybem pracy wentylatora. 

Chłodzenie

Wentylacja

Osuszanie

Klimatyzator pokojowy Whirlpool PACW29COL panel sterowania
Panel sterowania klimatyzatora pokojowego Whirlpool PACW29COL, źródło: nachlodno.pl

Wszystkie główne tryby urządzenia dostępne są na panelu sterowania, znajdującym się na górze klimatyzatora. Znajdziemy tam następujące funkcje:

 • cool – tryb ochładzania (zakres temperatur od 16 do 32°C)
 • dry – tryb osuszania (bez higrometru i higrostatu)
 • fan – tryb wentylacji
 
Dzięki funkcji Auto Clean, klimatyzator sam osuszy parownik, zapobiegając rozwojowi bakterii i grzybów.
 

Oferty na Ceneo

Wyposażenie Whirlpool PACW29COL

W zestawie, wraz z klimatyzatorem przenośnym marki Whirlpool, otrzymamy dodatkowe, dobrej jakości wyposażenie. Nie jest to standardem wśród producentów klimatyzatorów, szczególnie w niższym przedziale cenowym. 

Solidnie wykonana rura wyrzutowa posiada wygodne mocowania, ułatwiające prawidłowe podłączenie jej do klimatyzatora.
 
Niestety zamiast uniwersalnej uszczelki na okno, do zestawu dołączana jest listwa (podłużny element widoczny na poniższym zdjęciu), do której można podłączyć rurę wyrzutową. Takie rozwiązanie przeznaczone jest do okien przesuwnych (popularne w Stanach Zjednoczonych). Dlatego może się okazać, że konieczne będzie dokupienie rękawa uszczelniającego na okno. 
Wyposażenie klimatyzatora przenośnego Whirlpool PACW29COL
Wyposażenie klimatyzatora przenośnego Whirlpool PACW29COL, źródło: nachlodno.pl

Dodatkowo w zestawie znajdziemy instrukcję obsługi i montażu oraz pilot sterowania z wyświetlaczem. To duże ułatwienie, ponieważ korzystanie bezpośrednio z panelu na urządzeniu może sprawiać kłopoty. Przyciski na panelu czasami nie reagują na nacisk, a klimatyzator reaguje z opóźnieniem. 

Warto zaznaczyć, że poniższe funkcje można włączyć jedynie za pomocą pilota:

 • tryb auto (6th sense)
 • tryb sleep (nocny)
 • tryb silent (cichy)
 • tryb Around U
 • timer (programator czasowy, umożliwia wybranie czasu pracy, prędkości i temperatury)
Pilot klimatyzatora przenośnego Whirlpool PACW29COL
Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL został wyposażony w uchwyt na dedykowany urządzeniu pilot, źródło: nachlodno.pl

Bezpośrednio z pilotem związany jest jeden z trybów pracy klimatyzatora Whirlpool PACW29COL. Funkcja Around U pozwala na przekazanie odczytu temperatury z pilota do klimatyzatora. Wtedy urządzenie powinno dostosować swoje działanie do aktualnych warunków. Wszystko po to, by  zachować komfort cieplny w pomieszczeniu. 

Niestety w praktyce funkcja ta wypada słabo. Podczas naszych testów pilot wolno reagował na zmianę temperatury w pomieszczeniu. Przez to klimatyzator nie dostosowywał swojej prędkości i mocy chłodzenia. 

Lepiej w klimatyzatorze przenośnym Whirlpool prezentuje się funkcja swing.  Pomaga ona  równomiernie rozprowadzać schłodzone powietrze w pomieszczeniu. Po włączeniu tej opcji żaluzje przy wylocie rozpoczynają automatyczny ruch góra-dół, brak żaluzji poziomych. Warto zaznaczyć, że nie generują przy tym dodatkowego hałasu. 

Funkcja swing klimatyzatora pokojowego Whirlpool PACW29COL
Funkcja swing klimatyzatora pokojowego Whirlpool PACW29COL, źródło: nachlodno.pl

W klimatyzatorze przenośnym Whirlpool PACW29COL pod tajemniczą nazwą 6th sense (szósty zmysł) znajdziemy tryb auto. Przy tej opcji urządzenie samo powinno dostosować temperaturę i prędkość wentylatora do aktualnej temperatury w pomieszczeniu. 

Podobnie jak w przypadku trybu Around U, opcja „szóstego zmysłu” nie działa zbyt dobrze. Podczas testów klimatyzator często wybierał wyłącznie tryb nawiewu (bez chłodzenia), mimo że termometry wskazywały 25-27°C.

Obecnie wielu producentów klimatyzatorów przenośnych w zaletach swoich produktów wymienia opcję cichej pracy. Również w modelu Whirlpool PACW29COL znajdziemy tryb sleep oraz silent. 

Pierwszy z nich ma zapewnić „bardziej komfortowe środowisko do snu”. W trybie sleep klimatyzator działa na najniższym poziomie mocy (poziom low). W trybie nocnym wygaszone zostają diody i wyświetlacz urządzenia. 

Włączenie trybu silent również skutkuje obniżeniem poziomu pracy. Ponadto wentylator, działający wtedy na najniższych obrotach, zostaje dodatkowo zwolniony. 

Czy w praktyce powyższe tryby redukują generowany przez klimatyzator hałas? Tak, ale nie jest to znacząca zmiana. 

Wykonane przez nas pomiary głośności w trybie sleep wykazały około 59 dB, a w trybie silent około 57 dB.  To trochę mniej od hałasu, jaki klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL generuje w normalnych trybach chłodzenia (około 63-65 dB). 

Pomiar dźwięku w trybie sleep, klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL
Pomiar dźwięku w trybie sleep, klimatyzator, przenośny Whirlpool PACW29COL, źródło: nachlodno.pl

Oczyszczanie powietrza Whirlpool PACW29COL

W materiałach promocyjnych oraz opisach produktowych modelu PACW29COL znaleźć można informacje na temat oczyszczania powietrza. Podczas pracy klimatyzatora pobierane powietrze z pomieszczenia przechodzi przez filtr HEPA.  

W rzeczywistości filtr HEPA w klimatyzatorze pokojowym marki Whirlpool to zabieg głównie marketingowy. Umieszczony na wlocie powietrza filtr jest niewielki, cienki i delikatny. Podczas naszych testów, w zadymionym pomieszczeniu, klimatyzator przepuszczał wiele z zanieczyszczeń. Klimatyzator nie oczyścił w całości zamkniętego pomieszczenia w ciągu godziny, a to niestety słaby wynik. 

Nadal, jedynym skutecznym klimatyzatorem przenośnym, który oczyszcza powietrza pozostaje Fersk Vind 2 z dużym filtrem HEPA i opcją Wi-Fi. 

Filtry w klimatyzatorze pokojowym Whirlpool PACW29COL
Filtry w klimatyzatorze pokojowym Whirlpool PACW29COL; źródło: nachlodno.pl
Filtr HEPA, klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL
Filtr HEPA w klimatyzatorze przenośnym Whirlpool PACW29COL zajmuje około 13% całkowitej powierzchni wlotu; źródło: nachlodno.pl

Wylot powietrza w klimatyzatorze przenośnym Whirlpool PACW29COL został ograniczony o połowę. Możliwe, że celem producenta było wygenerowanie silniejszego, skumulowanego strumienia powietrza. 

Chłodny podmuch jest jednak wyczuwalny jedynie w pobliżu urządzenia.

W karcie produktu znajdziemy informację o przepływie powietrza 380 m³/h. Z naszych pomiarów wynika, że przepływ na całym wylocie jest mniejszy i wynosi około 300 m³/h na najwyższym poziomie pracy wentylatora. Na najniższym poziomie przepływ spada do około 200-220 m³/h. 

Pomiar przepływu powietrza w klimatyzatorze przenośnym Whirlpool
Pomiar przepływu powietrza w klimatyzatorze przenośnym Whirlpool PAC2W29COL, źródło: nachlodno.pl

Klimatyzator domowy Whirlpool PACW29COL należy do urządzeń klasy energetycznej A. Na najwyższym poziomie pracy w trybie chłodzenia sprzęt pobierał około 880-950 W. 

Wówczas klimatyzator generował hałas o natężeniu 63-65 dB w odległości jednego metra. Porównać to można do głośnej rozmowy albo odgłosów niektórych sprzętów domowych (odkurzacz, suszarka do włosów). Podczas testu tło akustyczne wynosiło około 41-42 dB. 

Niestety przy oferowanej przez producenta mocy chłodzenia i ograniczonym przepływie powietrza skuteczne chłodzenie wymaga więcej czasu. Oznacza to dłuższe działanie klimatyzatora, większe zużycie prądu i nieunikniony hałas. 

Odczyt poboru mocy podczas pracy klimatyzatora Whirlpool PACW29COL
Odczyt poboru mocy podczas pracy klimatyzatora Whirlpool PACW29COL; źródło: nachlodno.pl
Pomiar natężenia dźwięku; klimatyzator pokojowy Whirlpool PACW29COL
Pomiar natężenia dźwięku; klimatyzator pokojowy Whirlpool PACW29COL; źródło: nachlodno.pl

Parametry techniczne klimatyzatora przenośnego Whirlpool PACW29COL

Marka i model Whirlpool PACW29COL
Cena 1395 zł
Rekomendowana powierzchnia 34 m² (producent zaleca mniejszą)
Klasa energetyczna dla chłodzenia i grzania A / -
Moc chłodnicza / max. pobór prądu 2,8 kW / 1235 W
Moc grzewcza brak funkcji grzania
Przepływ powietrza 380 m³/h
Zakres temperatur dla chłodzenia i grzania 18-32 °C
Liczba prędkości wentylatora 3
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność 57-65 dB
Długość i średnica przewodu odprowadzającego 170 cm
Waga 34 kg

Sposób montażu klimatyzatora przenośnego Whirlpool PACW29COL

Rura wyrzutowa klimatyzatora przenośnego podłączona do specjalnej listwy
Rura wyrzutowa klimatyzatora przenośnego podłączona do specjalnej listwy; źródło: nachlodno.pl

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL nie wymaga specjalistycznego montażu. Wystarczy jedynie fragment podłogi, dostęp do gniazdka elektrycznego oraz okna, aby móc cieszyć się pracą urządzenia.

Sprzęt wymaga podłączenia rury wyrzutowej, która wyprowadzana jest przez okno. Dzięki temu ciepłe powietrze może być regularnie odprowadzane poza budynek.

W zestawie znajdziemy dedykowaną do tego modelu listwę, do której można podłączyć rurę wyrzutową. To świetne rozwiązanie dla osób, które mają rolety zewnętrzne lub okna przesuwne. 

Listwa posiada regulowaną długość (80-140cm) oraz oddzielną klapkę, którą można zasłonić wylot, gdy klimatyzator przenośny nie jest używany. 

Rura ma maksymalną długość 1,7 metra. W celu właściwej cyrkulacji, producent poleca ustawić sprzęt min. 60 cm od ściany lub innych przeszkód.

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL, czy warto? 

Jeśli szukasz taniego klimatyzatora pokojowego do niewielkiej przestrzeni to model Whirlpool PACW29COL powinien spełnić Twoje oczekiwania. 

Opłacalność cenowa, ładny wygląd, zadowalająca moc chłodzenia i przepływ powietrza oraz płynnie działająca funkcja swing.

Powyższe cechy to na pewno najważniejsze zalety tego urządzenia. Warto jeszcze docenić jakość wykonania poszczególnych elementów, takich jak rura wyrzutowa i pilot. 

Nie brakuje jednak wad: niejasne funkcjonowanie trybów automatycznych, brak uszczelki na okno w zestawie, spore zużycie mocy, niewygodny „w klikaniu” panel sterowania, brak funkcji ogrzewania, brak sterowania z poziomu Wi-Fi.

Warto wspomnieć o niewielkim filtrze HEPA, który nie gwarantuje szybkiego i skutecznego oczyszczania powietrza. Jego wartość jest czysto marketingowa. 

W swojej kategorii cenowej klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL jest bezkonkurencyjny, stąd nasza wysoka ocena tego modelu. Za tę cenę nie znajdziemy równie opłacalnego klimatyzatora.

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL z rurą wyrzutową
Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL z zamontowaną rurą wyrzutową; źródło: nachlodno.pl

Zobacz inne modele klimatyzatorów przenośnych Whirlpool

Porównujemy dla Ciebie klimatyzatory przenośne na chłodno 🙂 Udostępnij znajomemu, niech też znajdzie chłód latem.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
nv-author-image

Dawid Kaźmierczak