Top 3 klimatyzatory z funkcją grzania – Opłacalne ogrzewanie klimatyzacją

Ogrzewanie klimatyzacją

Co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz słowo „klimatyzacja”? Zapewne, jak większości z nas, kojarzy Ci się ona z ochładzaniem powietrza w upalne dni. W wyniku tego, bardzo często nie chcemy decydować się na zakup klimatyzacji, ponieważ w naszym wyobrażeniu służy ona tylko przez określoną część roku.

Tymczasem klimatyzacja to nie tylko chłód – klimatyzator z funkcją grzania może zastąpić inne metody ogrzewania mieszkania i jest przy tym bardziej ekonomiczny i opłacalny.

Spis treści:

W jaki sposób klimatyzacja ogrzewa?

Każdy klimatyzator domowy jest równocześnie pompą ciepła, tzn. że pobiera ciepło z powietrza i oddaje je na zewnątrz.

Jeżeli podejdziesz do zewnętrznego agregatu (w przypadku klimatyzacji stacjonarnej) lub do wylotu rury wyrzutowej (w przypadku klimatyzatora przenośnego), poczujesz ciepłe powietrze, natomiast wewnątrz pomieszczenia powietrze zostanie schłodzone.

Można jednak ten proces odwrócić, by jednostka wewnętrzna stała się jednostką grzewczą. Taka zmiana w przypadku klimatyzatora z funkcją grzania jest prosta – wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie lub panelu sterującym.

Zalety ogrzewania klimatyzacją

 • Mniejsze o 60-80% koszty ogrzewania pomieszczenia

  W przypadku stosowania grzejników elektrycznych zużycie energii pozostaje w stosunku 1:1, tzn. 1 kW energii cieplnej to 1 kW energii elektrycznej. W przypadku klimatyzatora z funkcją grzania wydajność wynosi 1:4, a więc 1 kW energii elektrycznej zostanie zamieniony w 4 kW energii cieplnej.

 • Szybkie ogrzewanie

  Ze względu na specyfikę działania, pomieszczenie będzie ogrzane już po kilku minutach od włączenia klimatyzatora z funkcją grzania.

 • Wyeliminowanie zagrożenia pożarem lub poparzeniem

  W przeciwieństwie do np. tradycyjnych kominków czy nagrzewających się grzejników elektrycznych, klimatyzator z funkcją grzania nie posiada bezpośredniego źródła zapłonu.

 • Stuprocentowa kontrola nad temperaturą

  Wystarczy ustawić ją na wyświetlaczu pilota oraz zaprogramować godziny pracy. Dodatkowo, w klimatyzatorze z funkcją grzania, możliwe jest sterowanie nadmuchem.

 • Czystość w trakcie użytkowania

  Tradycyjne źródła ciepła, np. piec węglowy, wymagają dokładania paliwa, które zazwyczaj brudzi ręce i przestrzeń dookoła. Klimatyzator z funkcją grzania jako „paliwo” wykorzystuje czynnik chłodniczy, który krąży w urządzeniu i nie pozostawia po sobie żadnych śladów.

 • Klimatyzacja jest ekologiczna

  Czynnik ekologiczny R290, czyli czysty propan, nie powoduje zniszczeń w warstwie ozonowej.

Klimatyzacja stacjonarna jest bardzo skutecznym rozwiązaniem, ale jej cena wraz z montażem może zniechęcić do zakupu.

Jednak to nie oznacza, że musisz rezygnować z ogrzewania klimatyzacją – taką funkcję spełni również klimatyzator przenośny z funkcją grzania.

Klimatyzator przenośny z funkcją grzania – nasze TOP 3

Aby wybrać właściwy dla siebie klimatyzator z funkcją grzania, trzeba kierować się wielkością pomieszczenia, w którym będzie on pracować oraz mocą grzewczą.

Kupując klimatyzator z funkcją grzania zwróć również uwagę na jego klasę energetyczną  – dostarczy Ci ona informacji na temat ilości zużywanego prądu. Najbardziej energooszczędny będzie klimatyzator z funkcją grzania klasy A/A+.

Fral SuperCool FSC14

FRAL SUPERCOOL FSC14

Cena: od 2750 zł

moc grzewcza

4 kW

To bardzo wydajny klimatyzator z funkcją grzania dostępny na polskim rynku. Jego imponująca moc grzewcza jest równa mocy chłodniczej. 

Producent sugeruje, że tak duża moc grzewcza może być pomocna również w osuszaniu zimnych pomieszczeń po zalaniu.

zakres temperatur

15-25°C

Fersk Vind klimatyzator przenośny

FERSK VIND

Cena: od 1799 zł

moc grzewcza

3,52 kW

Ten klimatyzator pokojowy z funkcją grzania należy do klasy energetycznej A/A+, dlatego charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem między wydajnością a ilością zużywanej energii. Pobór mocy w trybie grzania wynosi 1500 W.

Duża moc grzewcza wystarczy do ogrzania powierzchni ok. 40 m², nawet jeśli Twój dom posiada słabą izolację cieplną.

zakres temperatur

16-30°C

Możliwość ogrzewania to nie jedyna zaleta klimatyzatora Fersk Vind – może on również działać jako wentylator i osuszacz powietrza.

Sprawdź naszą recenzję

Warmtec Morso KP53W

WARMTEC MORSO KP53W

Cena: od 2699 zł

moc grzewcza

3,8 kW

Klimatyzator z funkcją grzania firmy Warmtec pozwala na efektywne ogrzewanie pomieszczeń, które jest jednocześnie ekonomiczne dzięki posiadanej klasie energetycznej A/A.

Pobór mocy w trybie grzania wynosi 1700 W.

zakres temperatur

16-31°C

Klimatyzator z funkcją grzania Warmtec Morso KP53W jest przeznaczony do bardzo dużych powierzchni, do 60 m², dlatego sprawdzi się zarówno w salonie, jak i biurze czy gabinecie usługowym.

Sprawdź naszą recenzję

Jeśli poszukujesz klimatyzatorów ściennych zapraszamy na ranking klimatyzatorów. 

Inne modele klimatyzatorów z funkcją grzania znajdziesz tutaj:

Zobacz inne poradniki

nv-author-image

Karolina Szczembara