Przejdź do treści
Nachłodno » Poradniki » Klimatyzatory z funkcją grzania -wybieramy top3

Klimatyzatory z funkcją grzania -wybieramy top3

Ogrzewanie klimatyzacją
0
(0)

Co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz słowo „klimatyzacja”? Zapewne, jak większości z nas, kojarzy Ci się ona z ochładzaniem powietrza w upalne dni. W wyniku tego, bardzo często nie chcemy decydować się na zakup klimatyzacji, ponieważ w naszym wyobrażeniu służy ona tylko przez określoną część roku.

Tymczasem klimatyzacja to nie tylko chłód – klimatyzator z funkcją grzania może zastąpić inne metody ogrzewania mieszkania i jest przy tym bardziej ekonomiczny i opłacalny.

Spis treści

 1. W jaki sposób klimatyzacja ogrzewa?
 2. Zalety ogrzewania klimatyzacją
 3. Top 3 klimatyzatory z funkcją grzania
 4. FAQ

W jaki sposób klimatyzacja ogrzewa?

Każdy klimatyzator domowy jest równocześnie pompą ciepła, tzn. że pobiera ciepło z powietrza i oddaje je na zewnątrz.

Jeżeli podejdziesz do zewnętrznego agregatu (w przypadku klimatyzacji stacjonarnej) lub do wylotu rury wyrzutowej (w przypadku klimatyzatora przenośnego), poczujesz ciepłe powietrze, natomiast wewnątrz pomieszczenia powietrze zostanie schłodzone.

Można jednak ten proces odwrócić, by jednostka wewnętrzna stała się jednostką grzewczą. Taka zmiana w przypadku klimatyzatora z funkcją grzania jest prosta – wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie lub panelu sterującym.

Przeczytaj także:


Jak działa klimatyzator przenośny

Jak ustawić klimatyzator na grzanie? 

Podstawą jest sprawdzenie, czy faktycznie Twój klimatyzator przenośny ma funkcję grzania. Taką informację można znaleźć w instrukcji obsługi. Poza tym na tabliczce znamionowej (umieszczonej z boku lub z tyłu) urządzenia podana będzie wówczas moc grzewcza klimatyzatora. 

A jak ustawić klimatyzator na grzanie? Powinna wystarczyć zmiana trybu pracy, co możesz zrobić z poziomu panelu sterowania/pilota/aplikacji mobilnej. Funkcja grzania oznaczona jest zazwyczaj jako HEAT. 

Klimatyzacja stacjonarna jest bardzo skutecznym rozwiązaniem, ale jej cena wraz z montażem może zniechęcić do zakupu.

Jednak to nie oznacza, że musisz rezygnować z ogrzewania klimatyzacją — taką funkcję spełni również klimatyzator przenośny z funkcją grzania. Jego atuty to:

Zalety ogrzewania klimatyzacją

 • Oszczędność

  W praktyce więc kW energii elektrycznej zostanie zamieniony w ponad 2,5 kW energii cieplnej. Koszty ogrzewania można zredukować nawet do 60%.

 • Szybkie ogrzewanie

  Ze względu na specyfikę działania, pomieszczenie będzie ogrzane już po kilku minutach od włączenia klimatyzatora z funkcją grzania. Temperatura natychmiast ulega zmianie.

 • Bezpieczeństwo

  W przeciwieństwie do np. tradycyjnych kominków czy nagrzewających się grzejników elektrycznych, klimatyzator z funkcją grzania nie posiada bezpośredniego źródła zapłonu.

 • Kontrola nad temperaturą

  Wystarczy ustawić wartość na wyświetlaczu pilota oraz zaprogramować godziny pracy. Dodatkowo, w klimatyzatorze z funkcją grzania, możliwe jest sterowanie nadmuchem.

 • Czystość

  Tradycyjny piec wymaga dokładania paliwa, które zazwyczaj brudzi ręce i przestrzeń dookoła. Klimatyzator z funkcją grzania jako „paliwo” wykorzystuje czynnik chłodniczy, który nie pozostawia po sobie żadnych śladów.

 • Ekologia

  Czynnik ekologiczny R290, czyli czysty propan, nie powoduje zniszczeń w warstwie ozonowej. Jako że krąży on w układzie zamkniętym, nie stanowi żadnego zagrożenia dla użytkowników klimatyzacji i jest bardzo wydajny.

Czy klimatyzator z funkją ogrzewania jest wydajny?

W przypadku stosowania grzejników elektrycznych zużycie energii pozostaje w stosunku 1:1, tzn. 1 kW energii cieplnej to 1 kW energii elektrycznej.

Użytkując klimatyzację z funkcją grzania, stosunek efektywności wynosi ok. 1:3.5, a nawet 1:4 w przypadku klimatyzacji ściennej i ok. 1:2.5 (1:2.8 w bardziej efektywnych modelach) w przypadku klimatyzatorów przenośnych. W praktyce więc 1 kW energii elektrycznej zostanie zamieniony w ponad 2,5 kW energii cieplnej.

Poznaj plusy korzystania z klimatyzatora mobilnego:


Odkryj zalety klimatyzacji przenośnej

Klimatyzator przenośny z funkcją grzania – nasze TOP 3

Aby wybrać właściwy dla siebie klimatyzator z funkcją grzania, trzeba kierować się mocą grzewczą oraz wielkością pomieszczenia.

Kupując klimatyzator z funkcją grzania, zwróć również uwagę na jego klasę energetyczną — dostarczy Ci ona informacji na temat ilości zużywanego prądu. Najbardziej energooszczędny będzie klimatyzator z funkcją grzania klasy A+++.

Fral Supercool FSC 14.2

Fral FSC 14.1

Sprawdź w sklepie


Przeczytaj recenzję

Cena
3 190 zł
Głośność
min. 48 dB
Do powierzchni
40 m²
Klasa energetyczna:
A / A++
Moc ogrzewania
4 kW
Moc chłodnicza
4 kW
Przepływ powietrza:
480 m³/h
Tryby pracy
chłodzenie ogrzewanie osuszanie cyrkulacja

Fersk Vind 2

Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 z boku

Sprawdź w sklepie


Przeczytaj recenzję

Cena
2 299 zł
Głośność
min. 56 dB
Do powierzchni
35 m²
Klasa energetyczna:
A / A+
Moc chłodnicza
3,5 kW
Moc grzewcza
3,3 kW
Przepływ powietrza:
400 m³/h
Tryby pracy
chłodzenie ogrzewanie oczyszczanie osuszanie cyrkulacja

Weltec ACN18Sprawdź w sklepie


Przeczytaj recenzję

Cena:
4 450 zł
Oczyszczanie:
filtr HEPA H13
Do powierzchni:
52 m²
Klasa energetyczna:
A
Moc grzewcza
4,7 kW
Moc chłodnicza:
5,2 kW
Przepływ powietrza:
680 m³/h
Tryby pracy:
chłodzenie osuszanie oczyszczanie cyrkulacja

Szukasz klimatyzatora domowego z funkcją ogrzewania? Sprawdź propozycje sprzętu i ich ocenę dokonaną na podstawie testów.


Zobacz ranking klimatyzatorów przenośnych

Ogrzewanie klimatyzacją split

Ogrzewanie klimatyzatorem split

Do ogrzewania domu lepiej sprawdzi się klimatyzacja ścienna. Jeśli zależy Ci na szybkim ogrzaniu wielu pomieszczeń, warto zainwestować w system multisplit, w którym kilka jednostek wewnętrznych łączy się z jednostką zewnętrzną.

W ten sposób za kilka tysięcy złotych można zaopatrzyć się w ekonomiczne źródło ogrzewania, które będzie alternatywą dla drogich paliw stałych.

FAQ

Klimatyzator przenośny z funkcją grzania, czy warto?

Warto, gdy chcesz dogrzewać pomieszczenie w okresie przejściowym. Klimatyzator przenośny z funkcją grzania sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła, ale nie powinien stanowić jedynej opcji ogrzewania pomieszczeń. 

Jak ogrzewa klimatyzacja?

Klimatyzator to tak naprawdę pompa ciepła. W trybie chłodzenia gorące powietrze jest wyrzucane na zewnątrz. Niektóre klimatyzatory, w tym niekiedy klimatyzator przenośny, mają funkcję grzania, która odwraca przepływ powietrza i wtedy do pomieszczenia trafia upragnione ciepło. 

Jaka jest wydajność grzania klimatyzatorem?

Klimatyzator przenośny grzeje lepiej niż zwykły grzejnik elektryczny, w którym zużycie energii wynosi 1 do 1. Czyli pobrany 1 kW energii elektrycznej da nam 1 kW energii cieplnej. Klimatyzator przenośny ma stosunek ok. 1 do 2.5, natomiast klimatyzacja ścienna może uzyskać stosunek około 1 do 3.5. 

Ile prądu zużywa ogrzewanie klimatyzacją

Pobór prądu jest 4 razy niższy niż moc grzewcza. Dla przykładu urządzenie o mocy 4 kw będzie pobierało około 1 kW.

Czy klimatyzacja ogrzeje dom w zimie?

Klimatyzator przenośny dobrze sprawdzi się jako dodatkowe źródło ogrzewania. Warto wspomagać nim ogrzewanie pomieszczeń i stosować w okresach przejściowych.

Czy ogrzewanie klimatyzacją szkodzi zdrowiu?

Nie, ogrzewanie klimatyzacją jest zupełnie zdrowe i nie powoduje chorób.

Czy klimatyzacją da się ogrzać cały dom?

Stosując klimatyzację multisplit, z wieloma jednostkami wewnętrznymi, można ogrzać cały dom w stosunkowo krótkim czasie. Ogrzewanie klimatyzacją sprawdzi się podczas łagodnych zim i okresów przejściowych.


Facebook


Youtube

Poradniki nachlodno.pl


klimatyzacja a wentylacja

Czy klimatyzacja zastępuje wentylację?

Klimatyzacja i wentylacja to dwa zupełnie różne systemy. Pytanie o to, czy klimatyzacja zastępuje wentylację pojawia się bardzo często, ponieważ klimatyzacja daje złudne wrażenie dostarczania świeżego powietrza. Tymczasem powietrze to…

Dowiedz się więcej

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Autor

Jakość powietrza przekłada się na jakość naszego życia. Ta wiedza zmotywowała mnie do zgłębienia tematu jako pasjonat i redaktor serwisu nachlodno.pl. Na łamach portalu udzielam praktycznych wskazówek odnośnie klimatyzacji i osuszaczy powietrza. Przeprowadzam testy, recenzuję urządzenia i analizuję oferty producentów pod kątem ich opłacalności. Zapraszam do czytania moich artykułów i recenzji!

5 komentarzy do “Klimatyzatory z funkcją grzania -wybieramy top3”

 1. Właśnie planuje zakup klimatyzatora z funkcją ogrzewania i ten artykuł bardzo mi pomógł. Teraz wiem na jakie rozwiązanie postawić. Dziękuję 🙂

 2. Dzień dobry, Jak to jest, ze na wstępie podaje się czytelnikowi szokującą informację a po dokładnej lekturze czar pryska. Mam na mysli funkcję grzania klimatyzatorów przenośnych. Otóż w artykule napisany jest szokujący stosunek zużycia energii do uzyskanej energii cieplnej który wynosi 1:4. Natomiast niżej pokazane są dane techniczne konkretnego modelu który w trybie grzania zużywa 1500W a mocy grzewczej daje 3520W. Przecież to nie jest stosunek 1:4, to nawet nie jest stosunek 1:2,5. Gdyby to był stosunek 1:4 to moc grzecza byłaby 6kW, ciekawi mnie gdzie się podziało niespełna 2,5kW???

  1. Dzień dobry,

   Bardzo dziękujemy za komentarz. Faktycznie w górnej sekcji artykułu widnieje pomyłka – właściwy stosunek wynosi ok. 1:2,5. Czasami jest to nawet 1:2.3. Przy niektórych modelach zaś 1:2,8 (np. Eberg Cooly C35HD).

   Jeszcze raz dziękujemy za czujność. Poprawimy niezwłocznie 🙂

   Pozdrawiam,
   Maciej Kluba z Nachlodno.pl

 3. To prawda, że klimatyzacja kojarzy się głównie z ochładzaniem pomieszczenia. Po lekturze tego poradnika już wiem, że ogrzewanie klimatyzatorem ma szereg zalet i warto takie rozwiązanie wziąć pod uwagę. Opisy i recenzje konkretnych urządzeń z pewnością będą pomocne przy konkretnym wyborze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *