Osuszacz Stadler Form Theo – recenzja i opinie

Stadler Form Theo recenzja
Nasza ocena Stadler Form Theo
3.3/10

Osuszacz powietrza Stadler Form Theo to osuszacz powietrza o dosyć przeciętnej wydajności osuszania, która wynosi 10 l na dobę. 

Zgodnie z naszymi wyliczeniami takie urządzenie może skutecznie osuszać pomieszczenie o maksymalnej powierzchni 20 metrów kwadratowych. 

Produkty marki Stadler dotychczas zaskakiwały dopracowanym i wyróżniającym się designem. Osuszacz powietrza Stadler Form Theo to jednak przykład prostego wyglądu, wpisującego się w coraz powszechniejszy nurt uniwersalnego minimalizmu. 

Recenzowany model nie posiada zbyt wielu dodatkowych funkcji, dlatego tym bardziej zaskakująca jest jego wysoka cena.

Główne cechy i funkcje Stadler Form Theo

Wydajność osuszania i zbiornik na skropliny

Osuszacz powietrza Stadler Form Theo zapewne ma kilka zalet, jednak nie jest nią duża wydajność osuszania. Maksymalna wydajność 10 l/24 h będzie wystarczająca w przypadku osuszania mniejszych przestrzeni. 

Jeśli szukasz wskazówek, które pomogą Ci rozwiązać problem z wilgocią po zalaniu to konieczne sprawdź nasz poradnik: Osuszanie domu po zalaniu – krok po kroku 

W parze z niewielką wydajnością osuszania idzie mały, bo 2 litrowy, zbiornik na skropliny. Taki rozmiar pojemnika to właściwie standard w przypadku osuszaczy powietrza o mniejszych parametrach. 

Oczywiście dostępne są również urządzenia z większymi zbiornikami (2,5-3 l), a mające taką samą wydajność jak osuszacz powietrza Stadler Form Theo. 

Ocena eksperta

824 zł

Stadler Form Theo
3.3

Rekomendacja

3.3

Zalety

  • Dobry higrostat
  • Minimalistyczny wygląd

Wady

  • Słaby stosunek ceny do wydajności osuszania
  • Brak wyświetlacza
  • Tylko jedna prędkość wentylatora
  • Brak kółek jezdnych

Oferta na Ceneo

Bezpieczne użytkowanie

Przydatnym rozwiązaniem, którego nie zabrakło w recenzowanym modelu, jest automatyczne wstrzymanie pracy.  Gdy zbiornik na wodę będzie pełny, to osuszacz powietrza zatrzyma osuszanie. 

Zapali się wówczas czerwona dioda u dołu urządzenia, a użytkownik będzie musiał opróżnić pojemnik. Po włożeniu pustego zbiornika urządzenie samo wznowi pracę. 

Standardowym zabezpieczeniem w kondensacyjnych osuszaczach powietrza jest także funkcja automatycznego odmrażania. Podczas osuszania na wymienniku ciepła może osadzać się warstwa szronu, ograniczająca przepływ powietrza.

Różnice między typami osuszaczy powietrza tłumaczymy w tym artykule: Kondensacyjny czy adsorpcyjny? Porównujemy osuszacze powietrza

Tryby pracy i higrostat

Osuszacz powietrza Stadler Form Theo nie posiada trybów pracy wentylatora. Zatem użytkownik nie ma możliwości wyboru prędkości jego działania. To dosyć zaskakujące rozwiązanie, szczególnie że sprzęt nie należy do najtańszych. 

Higrostat w tym modelu pozwala na wybranie jednego z kilku docelowych poziomów wilgotności względnej: 40, 50 lub 60%. To odpowiedni zakres dla warunków klimatycznych w Polsce. Należy pamiętać, że zarówno zbyt wilgotne, jak i zbyt suche powietrze jest szkodliwe. 

Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu: Optymalna temperatura i wilgotność powietrza w mieszkaniu 

Po osiągnięciu wymaganej wartości osuszacz powietrza wstrzymuje pracę, do momentu, w którym wilgotność wzrośnie i konieczne będzie jej obniżenie do ustalonego wcześniej poziomu. 

Do dyspozycji jest również tryb ciągłego osuszania. Wówczas osuszacz powietrza pracuje nieprzerwanie do chwili jego wyłączenia lub zapełnienia zbiornika na skropliny. 

Niestety ten osuszacz powietrza nie posiada wyświetlacza, dlatego korzystanie z tego trybu może być problematyczne. 

Stadler Form Theo panel sterowania
Stadler Form Theo panel sterowania; źródło: materiały producenta

Wyposażenie i szczegóły techniczne Stadler Form Theo

Higrometr i aktualna wilgotność

Jak zostało wspomniane wyżej: recenzowany osuszacz powietrza nie ma wyświetlacza. Oznacza to, że korzystając z urządzenia, nie wiemy, jaka jest aktualna wilgotność względna w pomieszczeniu. 

Skutkuje to koniecznością używania zewnętrznych mierników (higrometrów), w celu lepszej kontroli nad osuszaniem. To spory minus. 

Filtry powietrza

Czy ze względu na swoją cenę osuszacz powietrza Stadler Form Theo oferuje dodatkowe filtry? Niestety nie. W tym modelu obecny jest wyłącznie siatkowy filtr wstępny. Taki filtr odpowiada za zatrzymywanie dużych cząsteczek zanieczyszczeń, takich jak kurz albo zwierzęca sierść. To podstawowe rozwiązanie, które jest standardem dla tego typu urządzeń.

Mobilność

Ten osuszacz powietrza waży około 12 kilogramów. Do urządzenia producent nie dołączył kółek jezdnych, dlatego przenoszenie osuszacza może być dla niektórych problematyczne. 

Pozytywnym dodatkiem jest żaluzja przy wylocie powietrza, dzięki której skumulowany strumień można skierować w pożądaną stronę np. na wilgotną ścianę lub suszarkę z mokrym praniem. 

Ponadto w zestawie znajdziemy wężyk odpływowy, do odprowadzania skroplin, który przydaje się szczególnie podczas pracy w trybie ciągłego osuszania.

Kontrola nad urządzeniem

Dodatkową, ale popularną, funkcją jest timer (programator czasowy). W osuszaczu powietrza Stadler Form Theo można zaprogramować moment wyłączenia urządzenia. Zakres wynosi od 1 do 7 godzin

Sterowanie odbywa się jedynie z poziomu prostego panelu sterowania. Recenzowany model nie posiada opcji Wi-Fi.

Pobór prądu i głośność

Podczas pracy osuszacz powietrza Stadler Form Theo pobiera moc o wartości około 280 W. To całkiem sporo, zważywszy na to, że trochę wydajniejsze (12 litrów na dobę) osuszacze potrzebują tyle samo lub mniej energii, a zazwyczaj mają cyfrowy wyświetlacz. 

Producent zachwala cichą pracę osuszacza. Głośność wynosząca 42 decybele to dobry wynik, który jednak nie zaskakuje.

Parametry techniczne Stadler Form Theo

Marka i model Stadler Form Theo
Cena 824 zł
Maksymalna powierzchnia 20 m²
Wymagana temp. otoczenia b.d
Zakres ustawień higrostatu 40/50/60 %
Wydajność osuszania 10 l/24 h
Moc 280 W
Przepływ powietrza b.d
Pojemność zbiornika na wodę 2,1 l
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność do 42 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika i na zewnątrz
Waga 11,9 kg
Wymiary szer. 30,5 cm, gł. 21,5 cm, wys. 51,5 cm

Dla kogo? Komu polecamy osuszacz powietrza Stadler Form Theo?

  • trudno wskazać komu właściwie dedykowany jest osuszacz powietrza Stadler Form Theo; przeznaczony jest do mniejszych powierzchni, jednak za taką cenę można kupić wydajniejsze urządzenie z dodatkowymi funkcjami, które sprawdzi się również w większych pomieszczeniach; 
  • może to być dobry wybór dla fanów minimalistycznego wyglądu; 

Poradniki nachlodno.pl

nv-author-image

Dawid Kaźmierczak