Przejdź do treści

Osuszacz Stadler Form Theo – recenzja i opinie

Stadler Form Theo recenzja

Stadler Form Theo to osuszacz powietrza o dosyć przeciętnej wydajności osuszania, która wynosi 10 l /24 h. Wyróżnia się za to ciekawym designem. 

Zgodnie z naszymi wyliczeniami takie urządzenie może skutecznie osuszać pomieszczenie o maksymalnej powierzchni 20 m². 

Recenzowany model nie posiada zbyt wielu dodatkowych funkcji, a wręcz przeciwnie. Brakuje mu kilku podstawowych rozwiązań, takich jak wyświetlacz, prędkość nawiewu i pełna kontrola higrostatu oraz timera. Dlatego tym bardziej zaskakująca jest jego wysoka cena.

W artykule znajdziesz inne, polecane osuszacze powietrza

Opinia i wrażenia z użytkowania

Stadler Form Theo prezentuje się dobrze. Jednak osuszacz powietrza ma nie tylko ładnie wyglądać. Na minus przeciętna wydajność osuszania za niemałe pieniądze. I ten upierdliwy brak wyświetlacza - bardzo niepraktyczne.
profilowe dawid
Dawid Kaźmierczak
Główny redaktor

Osuszacz Stadler Form Theo, ocena eksperta

Osuszacz Stadler Form Theo

Nasza ocena

3 / 10

Ostateczna ocena uwzględnia stosunek wydajności osuszania i wyposażenia do aktualnej ceny urządzenia

Aktualna cena

899 zł

Opłacalność zakupu
Mała
Wydajność osuszania
10 l/24 h
Wyposażenie podstawowe
Higrometr, higrostat, 2 tryby pracy
Funkcje dodatkowe
Timer, ustawiana ręcznie żaluzja przy wylocie

Aktualna cena 899 zł

Zalety i wady
  • Ciekawy design

    Stadler Form Theo wygląda dobrze, bryła jest interesująca i na pewno nie będzie szpecić nawet eleganckiego wnętrza. Obudowa jest wykonana z solidnego plastiku, jednak zamiast dotykowych przycisków są dosyć przestarzałe guziki "do wciskania".

  • Żaluzja przy wylocie powietrza

    Nie jest to funkcja SWING, która zapewniałaby automatyczny ruch żaluzji. W osuszaczu Stadler Form Theo użytkownik musi sam odchylić i ustawić żaluzję, co może być przydatne, gdy chcemy skierować osuszone powietrze w konkretny punkt.

  • Timer

    Programator czasowy ma ograniczony zakres i możliwości. Użytkownik może wybrać tylko czas, po jakim urządzenie się wyłączy i to tylko w zakresie od 1 do 7 godzin.

  • Ograniczony higrostat

    Użytkownik może wybrać jedną z trzech docelowych wartości osuszania: 40, 50 lub 60%. Takie uproszczone rozwiązanie nie jest najgorsze, po wartości te odpowiadają zaleceniom dotyczących optymalnej wilgotności w domu. Dostępny jest także tryb ciągłego osuszania.

  • Niekorzystny stosunek ceny do wydajności

    Mimo że Stadler Form Theo zaskakuje wyglądem, to jednak od osuszacza oczekuje się przede wszystkim dobrej wydajności w korzystnej cenie. Ten osuszacz jest po prostu za drogi i do tego brakuje mu wielu, w tym podstawowych, funkcji.

  • Brak wyświetlacza

    Higrometr połączony z wyświetlaczem, to w osuszaczu podstawa. Stadler Form Theo nie informuje użytkownika o aktualnej wilgotności w pomieszczeniu, bez zewnętrznego miernika nie można być pewnym, że wilgotność rzeczywiście spada. Osuszacz nie posiada aplikacji mobilnej, która mogłaby rozwiązać ten problem.

  • Brak kółek i niewygodny uchwyt

    Rzadkością jest to, że osuszacze o wydajności przynajmniej 10 litrów na dobę nie mają kółek jezdnych. Zwykle takie sprzęty ważą ponad 10 kg i ich przestawianie bez kółek jest uciążliwie. Dodatkowo Stadler Form Theo nie ma odpowiednio zaprojektowanych uchwytów, bądź ruchomej rączki, więc jego przenoszenie jest bardzo niewygodne.

  • Brak regulacji wentylatora

    Stadler Form Theo może działać tylko z domyślną prędkością wentylatora. Odbiega to od standardu: osuszacze powietrza zwykle mają przynajmniej 2 prędkości wentylatora do wyboru.

Stadler Form Theo słabo wypada przy aktualnej konkurencji i znajduje się poza TOP10 w naszym zestawieniu najlepszych osuszaczy. Jeżeli zależy Ci na skutecznym osuszaniu, to bardziej opłacalne modele znajdziesz w rankingu.  

osuszacz powietrza stadler form theo

Główne cechy i funkcje Stadler Form Theo

Wydajność osuszania i zbiornik na skropliny

Osuszacz powietrza Stadler Form Theo zapewne ma kilka zalet, jednak nie jest nią duża wydajność osuszania. Maksymalna wydajność 10 l/24 h będzie wystarczająca w przypadku osuszania mniejszych przestrzeni. 

Jeśli szukasz wskazówek, które pomogą Ci rozwiązać problem z wilgocią po zalaniu to konieczne sprawdź nasz poradnik: Osuszanie domu po zalaniu – krok po kroku 

W parze z niewielką wydajnością osuszania idzie mały, bo 2 litrowy, zbiornik na skropliny. Taki rozmiar pojemnika to właściwie standard w przypadku osuszaczy powietrza o mniejszych parametrach. 

Oczywiście dostępne są również urządzenia z większymi zbiornikami (2,5-3 l), a mające taką samą wydajność jak osuszacz powietrza Stadler Form Theo. 

Automatyczne wyłączenie, czyli podstawa, której nie mogło zabraknąć

Przydatnym rozwiązaniem, którego nie zabrakło w recenzowanym modelu, jest automatyczne wstrzymanie pracy.  Gdy zbiornik na wodę będzie pełny, to osuszacz powietrza zatrzyma osuszanie. 

Zapali się wówczas czerwona dioda u dołu urządzenia, a użytkownik będzie musiał opróżnić pojemnik. Po włożeniu pustego zbiornika urządzenie samo wznowi pracę. 

Standardowym zabezpieczeniem w kondensacyjnych osuszaczach powietrza jest także funkcja automatycznego odmrażania. Podczas osuszania na wymienniku ciepła może osadzać się warstwa szronu, ograniczająca przepływ powietrza.

Różnice między typami osuszaczy powietrza tłumaczymy w tym artykule: Kondensacyjny czy adsorpcyjny? Porównujemy osuszacze powietrza

Panel sterowania Stadler Form Theo

Tryby pracy, ograniczony higrostat i niestety brak wyświetlacza

Osuszacz powietrza Stadler Form Theo nie posiada regulacji wentylatora. Zatem użytkownik nie ma możliwości wyboru prędkości jego działania. To dosyć zaskakujące rozwiązanie, szczególnie że sprzęt nie należy do najtańszych. 

Higrostat w tym modelu pozwala na wybranie jednego z kilku docelowych poziomów wilgotności względnej: 40, 50 lub 60%. To odpowiedni zakres dla warunków klimatycznych w Polsce. Należy pamiętać, że zarówno zbyt wilgotne, jak i zbyt suche powietrze jest szkodliwe. 

Czy jestem fanem tego rozwiązania? Tylko trochę. Uważam, że urządzenie powinno oferować szerszy zakres regulacji. Posiadacze roślin będą chcieli w niektórych przypadkach osuszać pomieszczenia okresowo i np. tylko do poziomu 70%. 

Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu: Optymalna temperatura i wilgotność powietrza w mieszkaniu 

Brak wyświetlacza

Niestety ten osuszacz powietrza nie posiada wyświetlacza, dlatego użytkownik nie wie, jaka jest aktualna wilgotność w otoczeniu, czy i o ile powinien ją obniżyć. To naprawdę duży minus, bo przecież mowa o urządzeniu do kontrolowania nadmiernej wilgotności!​

Na szczęście po osiągnięciu wymaganej wartości osuszacz powietrza wstrzymuje pracę, do momentu, w którym wilgotność wzrośnie i konieczne będzie jej obniżenie do ustalonego wcześniej poziomu. 

Do dyspozycji jest również tryb ciągłego osuszania. Wówczas osuszacz powietrza pracuje nieprzerwanie do chwili jego wyłączenia lub zapełnienia zbiornika na skropliny. 

Wyposażenie i szczegóły techniczne Stadler Form Theo

Higrometr i aktualna wilgotność

Jak zostało wspomniane wyżej: recenzowany osuszacz powietrza nie ma wyświetlacza. Oznacza to, że korzystając z urządzenia, nie wiemy, jaka jest aktualna wilgotność względna w pomieszczeniu. Podczas użytkowania jest to po prostu uciążliwie, szczególnie, że ten osuszacz nie ma aplikacji mobilnej.

Skutkuje to koniecznością używania zewnętrznych mierników (higrometrów), w celu lepszej kontroli nad osuszaniem. To spory minus. 

Filtr powietrza, tylko wstępny, czyli osuszacz bez dodatkowego oczyszczania

Czy ze względu na swoją cenę osuszacz powietrza Stadler Form Theo oferuje dodatkowe filtry? Niestety nie. W tym modelu obecny jest wyłącznie siatkowy filtr wstępny. Taki filtr odpowiada za zatrzymywanie dużych cząsteczek zanieczyszczeń, takich jak kurz albo zwierzęca sierść. To podstawowe rozwiązanie, które jest standardem dla tego typu urządzeń.

Jeśli chcesz usuwać zanieczyszczenia, w tym zarodniki pleśni to wybierz osuszacz powietrza z filtrem HEPA

Mobilność - brak kółek jezdnych i ręcznie regulowana żaluzja przy wylocie

zamiast kolek stabilizatory osuszacz stadler form theo
Osuszacz powietrza Stadler Form Theo nie ma kółek
Żaluzja przy wylocie jest otwierana i ustawiana ręcznie

Ten osuszacz powietrza waży około 12 kilogramów. Do urządzenia producent nie dołączył kółek jezdnych, dlatego przenoszenie osuszacza może być dla niektórych problematyczne. Szczególnie, że uchwyt na środku panelu sterowania nie jest zbyt wygodny. 

Pozytywnym dodatkiem jest żaluzja przy wylocie powietrza, dzięki której skumulowany strumień można skierować w pożądaną stronę np. na wilgotną ścianę lub suszarkę z mokrym praniem. Warto podkreślić, że jest ona regulowana ręcznie. Może się zdarzyć tak, że ktoś po włączeniu osuszacza zapomni unieść żaluzję… mało praktyczne rozwiązanie. 

Ponadto w zestawie znajdziemy elastyczny wężyk odpływowy, do odprowadzania skroplin, który przydaje się szczególnie podczas pracy w trybie ciągłego osuszania.

Sterowanie urządzeniem

timer Stadler Form Theo

Dodatkową, ale popularną, funkcją jest timer (programator czasowy). W osuszaczu powietrza Stadler Form Theo można zaprogramować moment wyłączenia urządzenia. Zakres wynosi od 1 do 7 godzin. Żeby ustawić timer NP. na 6 h trzeba przeklikać odpowiednim przyciskiem do momentu, kiedy świecić się będę diody 2 i 4. 

To ograniczone rozwiązanie. Zatem kolejny minus. 

Sterowanie odbywa się jedynie z poziomu prostego panelu sterowania. Recenzowany model nie posiada opcji Wi-Fi.

Pobór prądu i głośność - nasze testy

Osuszacz powietrza Stadler Form Theo ma moc o wartości około 280 W. To całkiem sporo, zważywszy na to, że trochę wydajniejsze (12 litrów na dobę) osuszacze potrzebują tyle samo lub mniej energii, a zazwyczaj mają cyfrowy wyświetlacz. 

Faktyczny pobór prądu jest oczywiście mniejszy i wynosi około 180 do 200 W. 

pomiar poboru pradu Stadler Form Theo
Pomiar poboru prądu w Stadler Form Theo

Producent zachwala cichą pracę osuszacza. Jak jest w rzeczywistości? Nie najgorzej, chociaż po mniejszej wydajności spodziewałem się również cichszej pracy. A okazuje się, że Stadler Form Theo w sprawie głośności przypomina modele o wydajności 20 litrów na dobę. Pomiary dały średnią wartość około 52 dBA

Konkurencja dla Stadler Form Theo

Fersk Torr 30 – lider naszego rankingu osuszaczy, z dużą wydajnością 30 litrów na dobę, opłacalną ceną i dodatkowymi funkcjami: Wi-Fi, filtrem HEPA i jonizatorem powietrza; 

10/ 10

Ocena 

Osuszacz powietrza SilverCrest 20L SLE 320C4

Osuszacz z Lidla – model Silvercrest 20L SLE 320C4 z popularnego modelu, z atrakcyjną relacją ceny do możliwości osuszania; popularny szczególnie podczas wyprzedaży; 

7.5/ 10

Ocena 

Osuszacz powietrza Maltec DH-10000A

Maltec DH-1000A – podobnie jak Stadler Form Theo ten osuszacz ma wydajność 10 litrów na dobę, jednak jest zdecydowanie tańszy, dodatkowo posiada kółka i wyświetlacz, czego zabrakło w recenzowanym modelu. 

6/ 10

Ocena 

Osuszacz powietrza Stadler Form Albert

Stadler Form Albert – inna propozycja od marki Stadler; osuszacz Stadler Form Albert ma większą wydajność (20 l/24 h), jednak nadal jest zbyt drogo wyceniony i brakuje mu przydatnych funkcji; 

2.1/ 10

Ocena 

Parametry techniczne Stadler Form Theo

Marka i model Stadler Form Theo
Cena 899 zł
Maksymalna powierzchnia 20 m²
Wymagana temp. otoczenia b.d
Zakres ustawień higrostatu 40/50/60 %
Wydajność osuszania 10 l/24 h
Moc 280 W
Przepływ powietrza b.d
Pojemność zbiornika na wodę 2,1 l
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność do 42 dB / nasz pomiar 52 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika i na zewnątrz
Waga 11,9 kg
Wymiary szer. 30,5 cm, gł. 21,5 cm, wys. 51,5 cm

Stadler Form Theo - podsumowanie. Niskie miejsce w rankingu osuszaczy powietrza

  • trudno wskazać komu właściwie dedykowany jest osuszacz powietrza Stadler Form Theo; przeznaczony jest do mniejszych powierzchni, jednak za taką cenę można kupić wydajniejsze urządzenie z dodatkowymi funkcjami, które sprawdzi się również w większych pomieszczeniach; 
  • możliwe, że jest to opcja dla fanów minimalistycznego wyglądu; 
  • podczas użytkowania najbardziej uciążliwe były brak wyświetlacza oraz niewygodny uchwyt do przenoszenia urządzenia; 
  • pozostałe funkcje, takie jak timer, higrostat i ruchoma żaluzja, są, ale nie wykorzystują pełnego potencjału; 
  • Stadler Form Theo nie zbliża się nawet do TOP10 w naszym rankingu osuszaczy powietrza; 

Stadler Form Theo nie wypada najlepiej na tle konkurencji. Jeżeli zależy Ci na skutecznym osuszaniu, to wydajniejsze modele znajdziesz w rankingu.  

Poradniki nachlodno.pl

Pochłaniacz wilgoci wszystko co musisz wiedzieć

Pochłaniacze wilgoci – 19 modeli, testy i opinia

Przygotowaliśmy zestawienie popularnych pochłaniaczy wilgoci oraz porównanie standardowego pochłaniacza wilgoci z osuszaczem powietrza. Żeby pozbyć się wilgoci nie wystarczy pochłaniacz wilgoci za kilkanaście złotych.  Spis treści:  Pochłaniacz wilgoci – niezbędne...

Dowiedz się więcej
nv-author-image

Dawid Kaźmierczak