Przejdź do treści

Kondensacyjny czy adsorpcyjny? Porównujemy osuszacze powietrza

Osuszacze powietrza kondensacyjne czy adsorpcyjne nachlodno.pl

Osuszacze powietrza to zarówno profesjonalne ciężkie maszyny, które możemy kojarzyć z placów budowy czy też odwilżania zalanych piwnic czy mieszkań oraz nieco mniejsze urządzenia, które sprawdzą się także w codziennym użytku.

Spośród kilku rodzajów odwilżaczy dostępnych na rynku, osuszacze kondensacyjne i adsorpcyjne zdobyły szczególną popularność. Które są lepszym wyborem i dlaczego?

  1. Kondensacyjny czy adsorpcyjny? Jaki odwilżacz powietrza wybrać?
  2. Kondensacyjne osuszacze powietrza
    2.1. Budowa i działanie
    2.2. Jaki osuszacz kondensacyjny wybrać? Polecane modele
  3. Adsorpcyjne osuszacze powietrza
    3.1. Budowa i działanie
    3.2. Jaki osuszacz adsorpcyjny wybrać? Polecane modele
  4. Osuszacz kondensacyjny czy adsorpcyjny? Podsumowanie

1. Kondensacyjny czy adsorpcyjny? Jaki odwilżacz powietrza wybrać?

Na wstępie warto się zastanowić, gdzie i do czego będziemy używać naszego osuszacza?

Kondensacyjne osuszacze powietrza zdobyły dużą popularność w elektromarketach, jak i sklepach internetowych, będąc prostymi w konstrukcji, praktycznie bezobsługowymi urządzeniami, idealnymi do typowych domowych potrzeb.

Dzięki zastosowaniu sprężarki, potrafią szybko odwilżyć powietrze w pomieszczeniu do akceptowalnej wartości. Dlatego też nasz ranking osuszaczy powietrza skupia głównie modele kondensacyjne.

Adsorpcyjne osuszacze powietrza mają jedną olbrzymią zaletę – zachowują stałą wydajność nawet w obliczu bardzo niskich temperatur i wilgotności. Ich delikatna konstrukcja ogranicza jednak mocno ich użycie – nie nadają się np. do prac remontowych czy budowlanych, gdzie jest dużo pyłu. Skutkiem ubocznym adsorpcyjnych osuszaczy powietrza jest również zwiększenie temperatury powietrza (nawet o 10 °C)

kondensacyjny osuszacz powietrza
Kondensacyjny osuszacz powietrza

2. Kondensacyjne osuszacze powietrza

2.1. Budowa i działanie

Osuszacze kondensacyjne mogą działać w temperaturze od 5°C do 35°C. Poleca się je stosować wszędzie tam, gdzie temperatura to min. 15 °C, a wilgotność sięga min. 50 %.

Urządzenia tego typu mogą być stosowane zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach (np. hale czy magazyny). Znajdą one więc zastosowanie w warunkach domowych, podczas:

  • Malowania
  • Kładzenia gładzi
  • Odwilżania łazienek
  • Osuszania wilgotnych pomieszczeń (np. w przypadku złej hydroizolacji budynku)

 

Ze względu na szybkie działanie, dobrze sprawdzają się również podczas osuszania po powodzi, jak również na budowach, gdzie przyśpieszają proces kładzenia gładzi i tynków.

Dodatkowo, niektóre osuszacze kondensacyjne wyposażone są w filtry, pochłaniające pył z otoczenia (filtry cząstek stałych) oraz nieprzyjemne zapachy wilgoci (filtr węglowy).

Swoją budową osuszacz kondensacyjny przypomina klimatyzator – w środku znajdziemy parownik i skraplacz, sprężarkę oraz wentylator.

Wilgotne powietrze z otoczenia zasysane jest do urządzenia, gdzie na zimnych lamelkach parownika skrapla się i ścieka do zbiornika na wodę.

Osuszone powietrze przechodzi przez skraplacz, gdzie zostaje ogrzane do temperatury otoczenia (lub niewiele wyższej, zwykle ok. 1 °C) Wentylator wydmuchuje ciepłe powietrze do pomieszczenia. 

Wydajność osuszaczy kondensacyjnych jest najwyższa w warunkach 30 °C oraz wilgotności względnej ok. 80 %. Czasami również podaje się warunki 27 °C i 60 % wilgotności.

Wraz ze spadkiem temperatury, spada też objętość wody, która może zmieścić się w powietrzu, co obrazuje dobrze poniższy wykres Carriera.

wykres Carriera pomiar wilgotności powietrza
Wykres Carrier’a przedstawiający stosunek pomiędzy zawartością pary wodnej w powietrzu, wilgotnością względną i temperaturą powietrza, Źródło: https://www.schock.pl/pl/wilgotnosc-powietrza

Ten sam osuszacz kondensacyjny odsączy 40 l /24 h przy 30°C i 80% wilgotności oraz 20 l /24 h przy temp. 20 °C i 60 % rH.

Dlatego też powinno się podawać nie tylko maks. wydajność osuszania, lecz wykres wydajności dla różnych warunków, co na szczęście zaczynają też rozumieć producenci.

2.2. Jaki osuszacz kondensacyjny wybrać? Polecane modele

1. VACO VC3504 - NR 1 w rankingu opłacalności Nachłodno.pl

Kompaktowy i wydajny VACO VC3504 usuwa do 35 l wody na dobę, sprawdzając się w łazienkach, garażach, salonach, sypialniach, jak również na statkach czy w pojazdach.

Maksymalna powierzchnia użytkowa to ok. 60 m2. Zakres temperatur, w jakich urządzenie może pracować to 5-32 °C. W przypadku wilgotności jest to przedział 30-90 %. 

kondensacyjny osuszacz powietrza VACO VC3504
VACO VC3504 - Osuszacz kondensacyjny
  • Wydajność osuszania: 35 l / 24h
  • Pojemność zbiornika: 4 l
  • Przepływ powietrza: 200 m3/h
  • Pobór mocy: 580 W
  • Głośność: do 53 dB

   

 Cena: 999 zł

 

2. Quigg DH1 – niedrogi osuszacz domowy do standardowych potrzeb

Quigg DH1 to tańsza alternatywa przeznaczona dla mniej wymagających użytkowników.

Urządzenie o wydajności ok. 20 l / 24 h sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach – łazience, kuchni, mniejszych pokojach.

Na uwagę zasługuje pojemny zbiornik na wodę, mieszczący aż 6 litrów.

Kondensacyjny Osuszacz powietrza QUIQQ DH1
Quigg DH1 - Osuszacz kondensacyjny
  • Wydajność osuszania: 20 l / 24h
  • Pojemność zbiornika: 6 l
  • Przepływ powietrza: b.d.
  • Pobór mocy: 400 W
  • Głośność: do 45 dB

 

Cena: 579 zł

3. Warmtec ODT-35 - Wydajność i wygodne sterowanie w nieco wyższej cenie

Warmtec ODT-35 należy do nieco droższych produktów. Urządzenie rekompensuje jednak wyższą cenę dobrą wydajnością oraz sterowaniem mobilnym – WiFi oraz aplikacja mobilna Tuya Smart.

Jej funkcje są dość ograniczone, gdyż sprowadzają się do włączenia i wyłączenia sprzętu, ustawienia timera oraz docelowej wilgotności.

Niemniej jednak ułatwia to korzystanie, gdy np. jesteśmy poza domem. Urządzenie może pracować w wilgotności od 30 do 80 %

Warmtec ODT-35 osuszacz powietrza kondensacyjny
Warmtec ODT-35 - osuszacz powietrza kondensacyjny
  • Wydajność osuszania: 20 l / 24h
  • Pojemność zbiornika: 6 l
  • Przepływ powietrza: b.d.
  • Pobór mocy: 400 W
  • Głośność: do 45 dB

 

Cena: 579 zł

3. Adsorpcyjne osuszacze powietrza

3.1. Budowa i działanie

Osuszacze adsorpcyjne poleca się do miejsc o niskiej temperaturze – mniej niż 12 stopni Celsjusza. Świetnie sprawdzą się więc w zawilgoconych piwnicach oraz wszędzie tam, gdzie wzrost temperatury nie będzie miał znaczenia.

Kluczową rolę w ich konstrukcji odgrywa bowiem rotor pokryty tzw. adsorbentem. Z reguły jest to granulat silikonowy (np. żel krzemionkowy), który pochłania wilgoć z powietrza. Następnie jest ona odsysana do zbiornika z wodą, a ogrzane powietrze wraca do otoczenia.

Efektem ubocznym adsorpcyjnych osuszaczy jest znacznie podniesienie temperatury (nawet o 10 °C). Z drugiej strony oferują one stałą wydajność niezależnie od warunków.

Osuszacze adsorpcyjne są nieco droższe od urządzeń kondensacyjnych. Minusem tego typu odwilżaczy jest też delikatna konstrukcja. Nie nadają się one do pracy w warunkach pyłowych, np. na budowach, ze względu na możliwość uszkodzenia rotora.

3.2. Jaki osuszacz adsorpcyjny wybrać? Polecane modele

1. Ecoair DD3 Simple – niezła wydajność w prostej konstrukcji

Ecoair DD3 Simple to jeden z najbardziej atrakcyjnych osuszaczy typu adsorpcyjnego. Wydajność tego typu urządzeń jest z reguły nieco niższa, aniżeli w modelach kondensacyjnych.

Jej wartość nie ulega jednak zmianie w zależności od warunków. W modelu DD3 Simple wynosi ona 10 l / dobę. Urządzenie dysponuje 3,5 litrowym zbiornikiem na wodę.

Na uwagę zasługuje dość duży przepływ powietrza276 m3/h oraz zakres temperatur, w jakich odwilżacz może pracować – 1-35 °C.

Ecoair DD3 Simple adsorpcyjny osuszacz powietrza
Ecoair DD3 Simple adsorpcyjny osuszacz powietrza
  • Wydajność osuszania: 10 l / 24h
  • Pojemność zbiornika: 3,5 l
  • Przepływ powietrza: 276 m3/h
  • Pobór mocy: 670 W
  • Głośność: do 42 dB

 

Cena: 1339 zł

2. Ruby Dry DH600 – Ogromny zbiornik na wodę i mniej imponująca wydajność

Oprócz niecodziennego wyglądu Ruby Dry DH600 posiada przede wszystkim imponujący zbiornik na wodę o pojemności aż 6 litrów. Niestety gorzej wypada wydajność osuszania, która wynosi zaledwie 5 l / 24 h.

Odpowiada to mniej więcej urządzeniom kondensacyjnym o mocy 15 l / 24 h. Urządzenie może pracować w temperaturze 1-40 °C oraz wilgotności 35-99 %.

Ruby Dry DH600 adsorpcyjny osuszacz powietrza
Ruby Dry DH600 adsorpcyjny osuszacz powietrza
  • Wydajność osuszania: 5 l / 24h
  • Pojemność zbiornika: 6 l
  • Przepływ powietrza: 150 m3/h
  • Pobór mocy: 560 W
  • Głośność: do 45 dB

 

Cena: 1399 zł

4. Osuszacz kondensacyjny czy adsorpcyjny? Podsumowanie

Odwilżacze kondensacyjne i sorpcyjne różnią się od siebie pod względem konstrukcji, specyfiki pracy oraz ceny. Dlatego też dla ułatwienia przygotowaliśmy w podsumowaniu tabelkę z uwzględnieniem najważniejszych cech.

Kondensacyjny
Sprężarka (kondensator)

Adsorpcyjny
Rotor pokryty adsorbentem
(zazwyczaj żelem krzemionkowym)

Zasada działaniaZ początku szybko odwilża, z czasem gdy wilgotność w pomieszczeniu spada, spada też wydajność. Nie podnosi temperatury otoczeniaOsuszanie nieco wolniejszym, lecz stałym tempem. Efektem ubocznym jest podniesienie temp. w pomieszczeniu (nawet o 10-12 °C)
Zakres temp.5-35 °C0-40 °C
WydajnośćNajwyższa wydajność w 30°C oraz 80% wilgotność. Maleje wraz z obniżeniem temp. i spadkiem wilgotności.Stała niezależnie od warunków
GłośnośćŚrednia – nieco głośniejszy od adsorpcyjnych, zazwyczaj w granicach 50 dBCicha, zazwyczaj w okolicach 40-45 dB
Zużycie energiiNiewielkie – od 200 do 400 WWiększe, nawet 600-700 W
ZastosowaniePomieszczenia mieszkalne i przydomoweChłodniejsze pomieszczenia (np. piwnica, garaż wolnostojący)
CenyOd 500 złOd 1000 zł

Ze swojej strony polecamy przede wszystkim urządzenia kondensacyjne, które znajdą szereg zastosowań w codziennym, domowym użytku. Ich największymi zaletami są szybkie działanie, utrzymywanie stałej temperatury otoczenia oraz niższe rachunki za prąd.

nv-author-image

Maciej Kluba