Przejdź do treści
Nachłodno » Poradniki » Osuszacz powietrza z oczyszczaczem. Dom bez wilgoci i pleśni

Osuszacz powietrza z oczyszczaczem. Dom bez wilgoci i pleśni

Osuszacz powietrza do sypialni
0
(0)

Osuszacz powietrza z oczyszczaczem, czyli opcja dwa w jednym, pozwala usuwać nadmierną wilgoć oraz unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, takie jak zarodniki pleśni i smog. I takie rozwiązanie wcale nie musi być drogie. 

Niezbędne będą: filtr HEPA, solidny przepływ powietrza (przynajmniej 200 m³/h) i duża wydajność osuszania (minimum 20 l/24 h). Dodatkiem, na który warto zwrócić uwagę, jest jonizator powietrza. 

Z dostępnych na rynku modeli wyróżnia się osuszacz i oczyszczacz powietrza 2w1 Fersk Torr oraz Welltec DHN, gorzej wypada seria Meaco Platinum.

Spis treści: 

   1. Osuszacz powietrza z filtrem HEPA
   2. Osuszacz powietrza z oczyszczaczem 2w1. Nasz ranking
   3. Osuszacz powietrza z dużą wydajnością i filtrem HEPA
   4. Pochłaniacz wilgoci z oczyszczaczem NIE działa 
   5.  Osuszacz powietrza z jonizatorem
   6. Rodzaje filtrów powietrza w osuszaczach powietrza
   7. FAQ

Osuszacz powietrza z filtrem HEPA. Prawdziwa metoda, usuwająca wilgoć i pleśń

Osuszacz powietrza z oczyszczaczem Fersk Torr 30 z filtrem HEPA

Są dwie głównie kwestie, które sprawiają, że osuszacz powietrza z oczyszczaczem ma sens. 

Po pierwsze: nadmierna wilgotność powietrza w domu sprzyja rozwojowi pleśni. Pojawiają się zarodniki pleśni, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, choroby i osłabienie organizmu. 

Rozwiązaniem jest osuszenie powietrza oraz jego odpowiednia filtracja, która wyłapie szkodliwe zarodniki pleśni z powietrza, którym oddychają domownicy. Świetny do tego będzie osuszacz powietrza z filtrem HEPA.

Druga kwestia to smog. Problem nadmiernej wilgotności w polskich domach i mieszkaniach pojawia się przede wszystkim jesienią i zimą, czyli w sezonie grzewczym. To także czas, kiedy wiele miast i miejscowości zmaga się ze smogiem. 

I znowu: filtr HEPA wyłapuje cząsteczki stałe pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, które są głównymi składnikami smogu. Pyły zawieszone przyczyniają się do częstszego występowania chorób układów oddechowego, krwionośnego i nerwowego, podwyższają także ryzyko nowotworów.

baner ranking osuszaczy

Osuszacze z funkcją oczyszczania powietrza w naszym rankingu

Osuszacz z funkcją oczyszczania powietrza to praktyczne rozwiązanie do Twojego domu i mieszkania. Aby ułatwić Ci zakup modelu, wytypowaliśmy trzy osuszacze o najlepszych parametrach. Oto wybrane przez nas produkty:

Miejsce 1. osuszacz powietrza Fersk Torr 30

Fersk Torr 30
Fersk Torr 30, osuszacz powietrza z filtrem HEPA i jonizatorem

Osuszacz powietrza Fersk Torr 30, z wydajnością osuszania 30 l/24 h, przepływem powietrza 230 m³/h i w świetnej cenie katalogowej 1399 zł jest liderem naszego rankingu

Do zestawu dołączony jest filtr HEPA, a urządzenie posiada wbudowany jonizator powietrza, wspierający proces oczyszczania. To jeden z niewielu dostępnych na polskim rynku osuszacz powietrza z jonizatorem. 

Nie zabrakło sterowania Wi-Fi z rozbudowaną aplikacją mobilną, funkcji timera i blokady sterowania. Torr to niezawodny i bardzo wydajny osuszacz powietrza z jonizatorem na każdą kieszeń, do powierzchni maks. 60 m²

To najlepszy osuszacz powietrza na mokre okna, pleśń, czy wysoką wilgotność.


Przeczytaj recenzję


Przejdź do sklepu

Miejsce 9. osuszacz powietrza Welltec DHN50

Osuszacz powietrza z oczyszczaczem Welltec DHN50
Welltec DHN50, osuszacz powietrza z filtrem węglowym i HEPA;

Osuszacz powietrza z oczyszczaczem Welltec DHN50 ma wysoką wydajność osuszania (50 l/24 h!) i świetne wyposażenie, jednak jego cena może być dla wielu osób wręcz zaporowa.

Ten osuszacz powietrza dedykowany jest bardzo dużym pomieszczeniom, do nawet 100 m². 

Filtrację powietrza zapewnia filtr HEPA oraz filtr węglowy, nie jest to osuszacz powietrza z jonizatorem. Na wyróżnienie zasługuje funkcja swing, sterowanie przez Wi-Fi i duży przepływ powietrza (450 m³/h).


Przeczytaj recenzję


Sprawdź na Ceneo

Miejsce 15. osuszacz powietrza Meaco Platinum 12L

Osuszacz powietrza z oczyszczaczem Meaco Platinum
Meaco Platinum 12L osuszacz powietrza z filtrem HEPA

Meaco Platinum 12L to osuszacz powietrza do mniejszych pomieszczeń, bo jego wydajność wynosi około 11,6 l/24 h. Niski jest przepływ powietrza (90 m³/h), co przekłada się też na energooszczędną i cichą pracę, szkoda, że kosztem tempa i możliwości osuszania. 

Niska pozycja w rankingu wynika z dużej ceny urządzenia, czyli około 1400 zł, to naszym zdaniem zdecydowanie za dużo nawet jak na osuszacz i oczyszczacz powietrza 2w1. Głównie ze względu na małą wydajność. 


Przeczytaj recenzję


Sprawdź na Ceneo

Osuszacz i oczyszczacz powietrza 2w1. Duża wydajność osuszania oraz filtr HEPA.

Osuszacz powietrza przede wszystkim odpowiada za obniżanie wilgotności w pomieszczeniu. Prawidłowa wilgotność w domu powinna mieścić się w przedziale od 40 do 60%.

Wówczas żywotność wirusów i bakterii spada, błony śluzowe są odpowiednio nawilżone, ograniczone jest także rozprzestrzenianie się cząsteczek zanieczyszczeń, np. kurzu.

Wynik jest taki, że możesz oddychać lepszym powietrzem, co jest ważne przede wszystkim dla alergików, rodziców i ich dzieci oraz osób które pracują w domu, spędzając tam większość czasu. 

Czy wiesz jak dobrać osuszacz powietrza do łazienki?

Przeczytaj nasz poradnik!


Osuszacz powietrza do łazienka

Osuszacz powietrza w domu

Czym grozi zbyt wysoka wilgotność powietrza?

Nadmierna wilgotność, czyli powyżej 60% wilgotności względnej, stwarza odpowiednie środowisko dla rozwoju grzybów pleśniowych i roztoczy.

Życie w zagrzybionym pomieszczeniu powoduje poważne kłopoty ze zdrowiem, szczególnie u dzieci i osób starszych. Najczęściej pleśnie i grzyby przyczyniają się do występowania reakcji alergicznych, którym towarzyszy nieżyt nosa, infekcje oraz astma oskrzelowa. Mogą wywoływać także choroby górnych dróg oddechowych

Pojawić się mogą także: 

 • nudności; 
 • bóle głowy; 
 • podrażnienia błon śluzowych; 
 • problemy skórne; 
 • złe samopoczucie.

Na szczęście zarodniki pleśni mogą zostać skutecznie zatrzymane przez filtr HEPA, w który jest wyposażony osuszacz powietrza z oczyszczaczem. A to dlatego, że pory filtra, przez które przepływa powietrze, najskuteczniej zatrzymują cząsteczki o wielkości większej niż 0,3 µm (mikrometra).  Wielkość zarodników pleśni, zależnie od gatunku, wynosi od kilku do kilkudziesięciu mikrometrów, więc nie przedostają się one przez filtr.

Filtr HEPA w osuszaczu powietrza Fersk Torr
Filtr HEPA

Optymalna wilgotność w domu zależy przede wszystkim od sprawności wentylacji i regularnego wietrzenia. Może się zdarzyć, że w Twoim mieszkaniu jest zbyt sucho (czyli mniej niż 40% wilgotności względnej), a wtedy warto rozważyć zakup ewaporacyjnego nawilżacza powietrza.

Czy nawilżacz osusza powietrze?

Pamiętaj, że nawilżacz nie osusza powietrza, a osuszacz go nie nawilża. Każde z tych urządzeń odpowiada za regulację poziomu wilgotności tylko „w jedną stronę”.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj jak osuszyć powietrze w domu!


Jak osuszyć powietrze w domu

Pochłaniacz wilgoci z oczyszczaczem powietrza – to nie zadziała

Pisaliśmy już o tym, czym różni się pochłaniacz wilgoci od osuszacza powietrza.

Dla przypomnienia i w skrócie: pochłaniacz wilgoci, kupiony zwykle w markecie za kilkanaście złotych, to mały gadżet z higroskopijnym wkładem o znikomej wydajności osuszania, kilkunastu mililitrów w ciągu dnia. Nie polecamy, bo nie rozwiązuje to problemu wilgoci w mieszkaniu.

Osuszacz powietrza to urządzenie na prąd, wykorzystujące do osuszania procesy fizyczne, z dodatkowymi funkcjami, o wydajności od kilku do kilkudziesięciu litrów na dzień. Kondensacyjny osuszacz powietrza to rekomendowane przez nas rozwiązanie na zbyt dużą wilgotność w domu.

Pod nazwą pochłaniacz wilgoci z oczyszczaczem powietrza zwykle kryje się osuszacz powietrza z ogniwem Peltiera. To urządzenie, które pobiera niewiele prądu, ale którego wydajność nadal jest mniejsza niż 1 litr na dobę. Może działać jako osuszacz do szafy, ale nie obniży on odczuwalnie poziomu wilgotności w całym pomieszczeniu.

Domowy pochłaniacz wilgoci

Niestety świadomość klientów podczas zakupów bywa zbyt mała, żeby dobrze wybrać odpowiednie urządzenie do osuszania powietrza. Dlatego zdarza się, że niektórzy kupują nieskuteczny w osuszaniu gadżet z ogniwem Peltiera, do którego dołączono filtry i funkcję jonizacji, które podnoszą cenę urządzenia.

Wówczas wydajność osuszania jest właściwie symboliczna, kilkaset mililitrów, a i oczyszczanie powietrza jest znikome z powodu małego przepływu powietrza i niewielkich rozmiarów filtrów.

Przeczytaj także o domowych pochłaniaczach wilgoci:


Jak zrobić domowy pochłaniacz wilgoci

Osuszacz powietrza z jonizatorem. Kup go, tylko jeśli ma filtr HEPA i duży przepływ powietrza. Inaczej może Ci zaszkodzić 

Wspomnieliśmy już, że jonizator powietrza może być przydatny podczas osuszania połączonego z oczyszczaniem powietrza. Ma to jednak sens tylko wtedy, gdy osuszacz powietrza posiada filtr HEPA i przepływ powietrza przynajmniej 200 m³/h. 

baner ranking osuszaczy

Jonizacja powietrza sprawia, że unoszące się w powietrzu cząsteczki, w tym zanieczyszczenia i zarodniki grzybów pleśniowych, zyskują ładunek elektryczny. Przez ten ładunek cząsteczki z łatwością przylegają do innych cząsteczek oraz różnych powierzchni np. mebli, telewizora, ścian i dywanów. 

Dlatego ważne jest, żeby osuszacz powietrza z jonizatorem z dużą siłą pobierał powietrze z pomieszczenia, przepuszczając je następnie przez filtr HEPA. Dzięki temu, zarodniki pleśni i inne zanieczyszczenia trafią na powierzchnię filtra, a nie do Twoich płuc. 

W słabszych osuszaczach powietrza, na przykład tych z ogniwem Peltiera, przepływ powietrza jest mały, często brakuje również filtra HEPA. Wówczas sama jonizacja może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Zarodniki pleśni będą pozostawały w Twoim otoczeniu, dodatkowo lepiąc się do wielu powierzchni, co utrudni ich usunięcie. 

Chcesz poznać najlepsze osuszacze powietrza?

Pełną specyfikę urządzeń znajdziesz w naszym zestawieniu.


Zobacz ranking osuszaczy powietrza

Filtr wstępny, filtr HEPA, filtr węglowy. Filtry w osuszaczach powietrza

Filtr wstępny

Filtr wstepny zblizenie

Filtr wstępny (siatkowy) to plastikowy stelaż z doczepioną gęstą siatką, wykonaną z włókna sztucznego. Jest to podstawowa warstwa filtrująca powietrze na wlocie urządzenia. Odpowiada za zatrzymywanie dużych zanieczyszczeń takich jak kurz, włosy i sierść. 

Zabezpiecza osuszacz przed zanieczyszczeniami, których nawarstwienie wewnątrz mogłoby ograniczać przepływ powietrza, a tym samym zmniejszając wydajność osuszania. Łatwo można go wyczyścić za pomocą odkurzacza lub nawet pod bieżącą wodą. 

Filtr HEPA osuszacza powietrza
Filtr HEPA

Filtr HEPA zblizenie

Filtr HEPA, wykonany z mikroskopijnych włókien, które tworzą charakterystyczną harmonijkę. Usuwa z powietrza pyły zawieszone PM2.5 i PM10, alergeny roślinne i zwierzęce, roztocza kurzu, zarodniki pleśni, wirusy oraz bakterie. 

Jest to filtr wymienialny, czyli taki, który się zużywa. Jego powierzchnię można od czasu do czasu delikatnie odkurzyć, nie zaleca się, żeby filtr HEPA miał kontakt z wodą. Producent powinien poinformować o tym, jak często należy wymieniać filtr. 

Filtr weglowy osuszacza powietrza
Filtr węglowy

Filtr weglowy zblizenie

Filtr węglowy przypomina czarny plaster miodu. Jego przestrzenie są wypełnione granulkami węgla aktywnego, przez które przepływa powietrze. 

Neutralizuje zanieczyszczenia gazowe, czyli lotne związki organiczne (LZO), które wydzielane są przez niektóre farby, kleje oraz podczas palenia papierosów. Eliminuje również przykre zapachy. 

Filtr węglowy, podobnie jak filtr HEPA, ulega zużyciu. Producent powinien określić, ile wynosi jego żywotność. 

FAQ

Osuszacz powietrza z jonizatorem, czy warto?

Tak, ale razem z filtrem HEPA. Jonizacja pomaga podczas procesu oczyszczania, co wykorzystuje się głównie w oczyszczaczach powietrza. Jednak coraz częściej taka funkcja pojawia się także w osuszaczach. Czy słusznie? Tak, gdy jest to osuszacz z filtrem HEPA, bo to ten filtr odsiewa większość zanieczyszczeń z powietrza. Sam jonizator nie będzie tak skuteczny. 

Co lepsze filtr HEPA czy filtr węglowy w osuszaczu powietrza?

Jako eksperci rekomendujemy filtr HEPA, zatrzymujący cząsteczki stałe zanieczyszczeń, w tym smog, zarodniki pleśni, wirusy i bakterie. Jednak filtr węglowy to również zaleta w osuszaczu powietrza: usuwa on zanieczyszczenia gazowe oraz nieprzyjemne zapachy. Warto pamiętać, że filtr węglowy zużywa się zdecydowanie szybciej niż filtr HEPA. 

Ile kosztuje osuszacz powietrza 2w1?

Osuszacze powietrza nie mają czujników zanieczyszczeń, więc ich cena nie powinna diametralnie wzrastać. Dodatkowo filtr HEPA i jonizator faktycznie podnoszą cenę, ale nie powinny jej podwajać. Obecnie osuszacz z filtrem HEPA dostępny jest w ofercie Fersk, Blaupunkt, Meaco. Przy czym Fersk Torr 20 kosztuje tylko 850 zł. 

Czy warto kupić osuszacz z filtrem HEPA?

Tak, osuszacze z filtrem HEPA to skuteczny sposób na usunięcie zanieczyszczeń i walkę ze smogiem. Rekomendujemy to rozwiązanie.

Czy osuszacz powietrza jest zdrowy?

Tak, osuszacz powietrza nie szkodzi zdrowiu, pod warunkiem że jest stosowany zgodnie z przeznaczeniem. Przesadnie przesuszone powietrze doprowadza do uśpienia organizmu i osłabienia jego odporności.

Co jest lepsze – pochłaniacz wilgoci, czy osuszacz powietrza

Kondesacyjny osuszacz powietrza jest znacznie skuteczniejszy niż pochłaniacz wilgoci. Wydajność osuszania pochłaniacza wilgoci jest symboliczna, dlatego odradzamy zakupu tego urządzenia.

Źródła: 

 1. https://molekule.science/can-an-ionizer-air-purifier-actually-kill-mold/
 2. Zagrożenia grzybowe w budynkach i w mieszkaniach – wpływ na organizm człowieka; praca zbiorowa; Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18,
  Nr 2
 3. http://nowaalchemia.blogspot.com/2014/01/srodki-osuszajace.html 

Zobacz inne poradniki

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Dawid Kaźmierczak

Dawid Kaźmierczak

W nachlodno.pl spinam pracę wszystkich redaktorów, od czasu do czasu samemu zajmując się przygotowywaniem artykułów i recenzji. Jestem miłośnikiem reportaży, dlatego przemawiają do mnie twarde fakty, które wyciągamy na podstawie naszych testów i obserwacji. Lubię, gdy technologia pozwala rozwiązywać problemy, a sama nie dostarcza nowych kłopotów: doceniam więc solidne urządzenia z prostą obsługą i rozwiązaniami, które chronią zdrowie i dbają o komfort. W temacie klim i osuszaczy siedzę 3 lata, chętnie dzieląc się wiedzą i ciekawymi nowinkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *