Przejdź do treści

Osuszacz Stadler Form Albert – recenzja i opinie

Stadler Form Albert
2.4/10

Osuszacz powietrza Stadler Form Albert to górna półka cenowa w kategorii odwilżaczy powietrza. Czy jednak poza ciekawym designem w tym urządzeniu jest coś godnego uwagi?

Okazuje się, że parametry techniczne są dosyć przeciętne i w takiej cenie, można znaleźć osuszacze powietrza o dwukrotnie większej wydajności. 

Przyglądamy się dodatkowym funkcjom i parametrom technicznym tego urządzenia. 

 

Główne cechy i funkcje Stadler Form Albert

Wydajność osuszania i zbiornik na skropliny

Osuszacz powietrza Stadler Form Albert ma wydajność 20 l/24 h. W sprzedaży jest również dostępna wersja Stadler Form Albert Little, o wydajności 10 l/24 h. 

W tej recenzji skupiamy się na większym modelu. Na stronie producenta można znaleźć informacje, że Stadler Form Albert jest przeznaczony do osuszania pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 70 metrów kwadratowych. 

To śmiałe zapewniania. Nasze wyliczenia sugerują raczej, że ten osuszacz powietrza może działać skutecznie w przestrzeniach do 40 metrów kwadratowych

Umiejscowiony z boku urządzenia zbiornik na skropliny ma pojemność 4,6 litra. Przy takiej wydajności jest to sensowna objętość. Na zbiorniku znajduje się duży, przezroczysty wskaźnik jego zapełniania. Udogodnieniem jest uchwyt zbiornika, ułatwiający jego przenoszenie i wylewanie wody. 

W zestawie nie zabrakło wężyka odpływowego. Pozwala on na ciągłe odprowadzanie skroplin poza osuszacz, np. do większego zbiornika lub bezpośrednio do niżej położonego odpływu. 

Ocena eksperta

1799 zł

Osuszacz powietrza Stadler Form Albert
2.4

Rekomendacja

2.4

Zalety

  • Rozbudowany programator czasowy
  • Nowoczesny i minimalistyczny wygląd

Wady

  • Słaby stosunek ceny do wydajności osuszania

Oferta na Ceneo

Bezpieczne użytkowanie - automatyczne wyłączenie i funkcja defrost

Dla bezpieczeństwa użytkownika i samego urządzenia w osuszaczu Stadler Form Albert jest funkcja automatycznego wyłączenia. Kiedy zbiornik na skropliny zapełni się, to na wyświetlaczu pojawi się migający symbol, a osuszacz wstrzyma pracę. Wtedy należy opróżnić pojemnik i włożyć go z powrotem, wówczas urządzenie wznowi swoje działanie.

Innym zabezpieczeniem jest funkcja odmrażania (defrost). Osuszacz powietrza uruchomi ją automatycznie, kiedy temperatura w osuszanym pomieszczeniu spadnie poniżej 16°C. Zapobiegnie to nawarstwianiu się szronu, który powstaje podczas procesu osuszania na wewnętrznych elementach urządzenia. 

Tryby pracy i higrostat

Osuszacz powietrza Stadler Form Albert ma trzy poziomy regulacji prędkości wentylatora. To pozwala na lepsze dostosowanie wydajności osuszania do potrzeb użytkownika. Zwykle w osuszaczach powietrza dostępne są tylko dwie prędkości. 

Regulacja osuszania jest możliwa dzięki ustawieniom higrostatu. W tym modelu można wybrać żądaną wartość wilgotności względnej z zakresu od 30 do 80%. Po osiągnięciu wymaganego poziomu osuszacz wstrzyma swoją pracę i w krótkich odstępach czasu, czujnik będzie sprawdzał, czy wilgotność nie wzrosła. Jeśli tak, wznowi swoje działanie. 

Więcej o odpowiednich warunkach mikroklimatu w domu, dowiesz się z naszego artykułu: Optymalna temperatura i wilgotność powietrza w mieszkaniu 

Z poziomu higrostatu dostępny jest tryb pracy ciągłej, oznaczony jako CO. W tym trybie osuszacz pracuje nieustannie, niezależnie od aktualnej wilgotności w pomieszczeniu. 

Tryb nocny (night) pozwala na wygaszenie diod kontrolnych i wyświetlacza. 

Tryb obrotowy, czyli funkcja swing. W tym trybie dodatkowo uruchomiona zostaje oscylacja żaluzji przy wylocie powietrza osuszacza, pozwalająca na równomierne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. 

Wyposażenie i szczegóły techniczne Stadler Form Albert

Higrometr i aktualna wilgotność

Panel sterowania z wyświetlaczem to w tym urządzeniu elementy, które nadają całemu osuszaczowi ciekawy i nietypowy wygląd. Tryby i funkcje zostały przypisane do poszczególnych przycisków, a poziom wilgotności wybiera się za pomocą płaskiego pokrętła. 

Wyświetlacz na froncie urządzenia pokazuje aktualne wskazania higrometru oraz ustawienia programatora czasowego. Pod nim umieszczono diody kontrole, informujące o aktywnych funkcjach i komunikatach ostrzegających np. o zapełnieniu zbiornika. 

Panel Sterowania Stadler Form Albert

Filtr powietrza - wyłącznie podstawowy

Mimo swojej ceny i wyglądu z kategorii „premium”, w osuszaczu powietrza Stadler Form Albert zabrakło filtrów, które pozwalałyby na skuteczne oczyszczanie powietrza, czyli np. filtra HEPA. 

W zestawie znajduje się wyłącznie filtr wstępny, czyli najprostsze rozwiązanie, które pozwala na zatrzymywanie dużych, stałych zanieczyszczeń np. kurzu albo sierści zwierząt. Filtr można czyścić za pomocą odkurzacza. 

Mobilność - kółka oraz funkcja swing

Ten osuszacz powietrza waży około 12,5 kilogramów. Podnoszenie i przenoszenie go z miejsca na miejsca mogłoby być kłopotliwe i męczące. Na szczęście urządzenie posiada kółka jezdne, które ułatwiają jego przestawianie. 

Dodatkowo w osuszaczu powietrza Stadler Form Albert znalazł się tzw. tryb obrotowy, czyli funkcja swing. Pozwala ona rozprowadzać osuszone powietrze po pomieszczeniu za sprawą ruchomej żaluzji przy wylocie urządzenia. 

Kontrola nad urządzeniem

W tym modelu nie zabrakło programatora czasowego (timera). W modelu Stadler Form Albert ta funkcja jest zaprojektowana inaczej niż w większości osuszaczy. Użytkownik najpierw wybiera konkretne godziny włączenia i wyłączenia urządzenia np. 15:20 i 21:45. Osuszacz powietrza będzie codziennie pracował w ustalonym przedziale czasowym.  

Ta funkcja będzie szczególnie przydatna osobom, w których domach lub mieszkaniach stosuje się czasowe tańsze taryfy prądu. 

Sterowanie odbywa się wyłącznie przez panel. Recenzowany model nie ma opcji sterowania przez Wi-Fi.

Stadler Form Albert - pobór prądu i głośność

Osuszacz powietrza Stadler Form Albert w zależności od trybu pracy i prędkości wentylatora wydaje hałas o różnym natężeniu z przedziału od 33 do 44 dB. To standardowe wartości dla kondensacyjnego osuszacza powietrza. 

Pobór mocy w zależności od aktywnych funkcji i prędkości pracy wynosi od 185 do 420 W. Standardowo osuszacz pobiera około 320 W. 

Parametry techniczne Stadler Form Theo

Marka i model Stadler Form Albert
Cena 1799 zł
Maksymalna powierzchnia 40 m²
Wymagana temp. otoczenia 5-35°C
Zakres ustawień higrostatu 30-80%
Wydajność osuszania 20 l/24 h
Moc 320 W
Przepływ powietrza 175 m³
Pojemność zbiornika na wodę 4,6 l
Rodzaj czynnika chłodzącego b.d
Głośność do 44 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika i na zewnątrz
Waga 12,5 kg
Wymiary szer. 35 cm, gł. 25 cm, wys. 65,5 cm

Dla kogo? Komu polecamy osuszacz powietrza Stadler Form Albert?

  • osuszacz powietrza Stadler Form Albert to produkt kierowany przede wszystkim do osób, które szukają urządzenia o atrakcyjnym i niebanalnym wyglądzie; 
  •  za niższą cenę można znaleźć wiele urządzeń o większej wydajności i lepszym stosunku ceny do możliwości osuszania, np. Fersk Torr 30 lub VACO VC3504 o wydajności 35 l albo Warmtec OD-40, te urządzenia są o kilkaset złotych tańsze; 

Poradniki nachlodno.pl

nv-author-image

Dawid Kaźmierczak