Przejdź do treści

Zaparowane okna w domu: od pianki lepszy będzie osuszacz powietrza

Zaparowane okna w domu

Masz zaparowane okna w domu? I zastanawiasz się jak pozbyć się powracającego problemu zaparowanych okien? Internetowe poradniki sugerują, żeby wypolerować szyby np. pianką do golenia. Brzmi jak szalony, pozbawiony sensu pomysł. Jednak to może działać, co potwierdza wielu kierowców, dla których zaparowane szyby to niemały kłopot. 

pianka do golenia na zaparowane okna

Wysmarowana tłustą pianką do golenia szyba nabiera hydrofobowych właściwości, dzięki czemu nie osadzają się na niej cząsteczki wody.

W domu jednak szyb jest więcej – a smarowanie, ściąganie preparatu i ostateczne polerowanie okien bywa czasochłonne i męczące. Poza tym osiągnięty efekt utrzymuje się maksymalnie kilka dni.

W wielu domach i mieszkaniach wilgoć na oknach pojawia się niemal codziennie. W sypialni szyby parują zwykle w nocy, w kuchni podczas gotowania, a w łazience po gorącej kąpieli. Zaparowane okna w domu mają dwie przyczyny.

Po pierwsze gromadząca się wilgoć, która powstaje każdego dnia podczas codziennych czynności: oddychanie, gotowanie, prysznic. Po drugie różnica temperatur między domowym zaciszem a środowiskiem zewnętrznym. Dlatego zaparowane okna to częste zjawisko w sezonie jesienno-zimowym, gdy na zewnątrz robi się chłodno, a my zaczynamy ogrzewać swoje mieszkania. 

Co zrobić, żeby okna nie parowały?

osuszacz powietrza sposób na zaparowane okna

Od eksperymentów z pianką do golenia lepszy będzie osuszacz powietrza, który szybko i skutecznie obniży poziom wilgotności względnej w domu lub mieszkaniu.

Ograniczenie nadmiernej wilgotności pozytywnie wpłynie na zdrowie oraz samopoczucie domowników. 

Osuszacz powietrza – skuteczny sposób na zaparowane szyby w domu

Domowe sposoby na zaparowane szyby są zachęcające, bo są szybkie, tanie i zazwyczaj dostępne od ręki. Gorzej z ich skutecznością: ta bywa znikoma lub krótkotrwała. Dlatego w tym artykule więcej miejsca chcemy poświęcić urządzeniu, jakim jest osuszacz powietrza, bo jemu trudno odmówić skuteczności. 

Na rynku dostępne są różne rodzaje osuszaczy powietrza. W dużym uproszczeniu: osuszacz adsorpcyjny najlepiej sprawdzi się w wilgotnej piwnicy, do użytku domowego lepszym wyborem będzie kondensacyjny osuszacz powietrza. Są jeszcze osuszacze z ogniwem Peltiera, ale ich niewielka wydajność osuszania sprawia, że skutecznie można osuszać nimi szafy lub bardzo małe pomieszczenia.

Kondensacyjny osuszacz powietrza podczas osuszania wykorzystuje pracę sprężarki i obieg czynnika chłodniczego. Wilgotne powietrze pobierane przez osuszacz jest ochładzane, a przez to jego fizyczna właściwość do gromadzenia wilgoci zmniejsza się. Skutkiem jest skraplanie się wody i obniżenie wilgotności powietrza. Przed wydmuchaniem z powrotem do pomieszczenia powietrze w osuszaczu zostaje ogrzane. 

Domowy osuszacz powietrza może mieć wydajność od 10 do nawet 50 litrów na dobę. Tworząc nasz ranking osuszaczy powietrza, przyjęliśmy, że podczas osuszania typowego domowego pomieszczenia na każde jego 10 m² powinno przypadać 5 l/24 h wydajności urządzenia. Dlatego, jeśli chcesz osuszyć 40-metrowy pokój, wybierz urządzenie o wydajności osuszania przynajmniej 20 l/ 24 h. 

Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania

Jeśli masz klimatyzator przenośny, to zapewne posiada on funkcję osuszania powietrza. Działa ona na takiej samej zasadzie, jak w kondensacyjnym osuszaczu powietrza. 

Klimatyzator przenośny to wielofunkcyjni sprzęt użytku domowego, który nie tylko chłodzi w upalne lato. Może osuszać, ogrzewać, a nawet oczyszczać powietrze. W tym artykule: Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania – wybieramy najlepszy! porównujemy osuszacz powietrza oraz klimatyzator przenośny z funkcją osuszania. 

Dlaczego okna parują od wewnątrz? Zaparowane okna w domu to wynik dużej wilgotności i różnicy temperatur

Zaparowane okna w domu to pierwsza oznaka problemów z nadmierną wilgocią. Powstająca podczas domowych czynności para wodna jest zupełnie naturalna. Powietrze w domu nasyca się wodą, kiedy suszysz pranie, gotujesz, bierzesz kąpiel, a nawet wtedy, gdy oddychasz. 

Para na oknach pojawia się wtedy, gdy ciepłe i wilgotne powietrze natrafia na chłodniejszą szybę. Tak samo stanie się, gdy chuchniesz na zimne okno w samochodzie lub wtedy, gdy wyjdziesz spod gorącego prysznica, a lustro w łazience zaparuje. 

zaparowane okna w domu w mieszkaniu porady

Woda z ochłodzonego w ten sposób powietrza skrapla się, ponieważ zimne powietrze ma mniejszą zdolność do kumulowania cząsteczek wody. W uproszczeniu: woda nie mieści się w zimnej masie powietrza, dlatego się kondensuje. 

Dzieje się tak szczególnie podczas chłodniejszych pór roku, kiedy różnica temperatur między domem a otoczeniem zewnętrznym jest duża. Okna to zazwyczaj najzimniejsze miejsca w mieszkaniu, dlatego to na nich pojawia się para. 

Parowanie okien – winne mogą być stare i rozszczelnione okna

Bywa tak, że parujące okna będą wymagały naprawy lub wymiany. Dotyczy to szczególnie starych, wykonanych z drewna okien. Na nich często pojawiają się pęknięcia oraz rozszczelnienia. 


Warto zwrócić również uwagę, że parowanie okien może mieć związek ze zniszczonymi uszczelkami. Zarówno upływ czasu, jak i warunki atmosferyczne (wilgoć oraz temperatura) sprawiają, że z biegiem lat uszczelki okienne tracą swoje właściwości izolacyjne. Specjaliści zalecają, żeby uszczelki wymieniać przynajmniej raz w roku, a na pewno raz na dwa lata.

rozszczelnione okna - para na szybach

Nieszczelności są szczególnie uciążliwie w przypadku okien dwuszybowych. Przestrzeń między dwiema szybami to miejsce, w którym bardzo łatwo gromadzi się wilgoć, której właściwie nie sposób od ręki usunąć. 

Co zrobić, żeby okna nie parowały? Poza osuszaniem powietrza zadbaj o prawidłową wentylację

Wiesz już, że zaparowane okna w domu mogą być spowodowane złym stanem ich uszczelnienia lub nadmierną wilgotnością. Poziom wilgotności można obniżyć, wykorzystując do tego osuszacz powietrza. Należy także zadbać o regularne wietrzenie domu. Ważna jest również odpowiednia wentylacja pomieszczeń. 

Zaleca się, aby wilgotność względna w domu mieściła się w przedziale od 40 do 60%. Zarówno zbyt wilgotne, jak i zbyt suche powietrze może negatywnie wpływać na zdrowie oraz samopoczucie. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule: Optymalna temperatura i wilgotność powietrza w mieszkaniu

Przewiew sprawia, że w pomieszczeniach szybko spada poziom wilgotności względnej. Dzięki wentylacji powietrze wilgotne i bogate w dwutlenek węgla oraz inne zanieczyszczenia jest odprowadzane poza budynek, a do jego wnętrza może napływać świeże powietrze. To konieczne dla zachowania koncentracji oraz dobrego zdrowia. 

W sezonie grzewczym wiele osób unika otwierania okien i nadmiernie hermetyzuje pomieszczenia. Wszystko po to, żeby nie zwiększać kosztów ogrzewania. Takie zachowanie przyczynia się do gromadzenia się wilgoci. 

Jesienią i zimą wietrz pomieszczenia trzy razy dziennie, po 5-10 minut. Przydatna jest funkcja mikrowentylacji w oknach. Wiemy, że wiele miejsc w Polsce zmaga się ze smogiem, dlatego warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza, który ograniczy negatywny wpływ smogu na zdrowie domowników.

Zaparowane okna w domu to krok bliżej pojawienia się chorobotwórczej pleśni

Gromadząca się w domu wilgoć może być o wiele bardziej uciążliwa, niż ci się wydaje. Zaparowane szyby w domu bywają irytujące, jednak prawdziwym zagrożeniem jest pleśń, która błyskawicznie rozwija się w wilgotnych, słabo wentylowanych pomieszczeniach. Dlatego nietrudno, żeby czarny nalot pleśni pojawił się na kuchennych ścianach lub w narożach łazienki. 


Martwić mogą także mokre okna po nocy. Spływająca woda zbiera się na profilu okna i parapecie, tworząc kałuże. Przez to w tych miejscach dosyć szybko pojawiają się grzyby pleśni.

pleśń na oknach

Pleśń na ścianach jest wyjątkowo niebezpieczna dla osób z alergiami oraz osłabionym układem oddechowym. Kontakt z zarodnikami pleśni sprzyja występowaniu reakcji alergicznych, infekcji, problemów skórnych. 


Dlatego, jeśli zdecydujesz się na osuszacz powietrza warto, żeby miał on filtr HEPA. Tego rodzaju filtr oczyszcza powietrze z zarodników pleśni, dodatkowo zatrzymuje takie zanieczyszczenia jak cząsteczki stałe smogu i dymu papierosowego, alergeny roślinne i zwierzęce, a nawet bakterie.

osuszacz powietrza z filterm hepa i filtrem węglowych
Biały, harmonijkowy filtr HEPA oraz czarny filtr węglowy

Pleśń często pojawia się w mieszkaniach, w których wilgoć pojawiła się gwałtownie np. w wyniku zalania lub powodzi. Wtedy osuszanie powinno przebiegać jak najszybciej, co pomoże ograniczyć nieprzyjemne skutki zalania. Więcej na temat znajdziesz w artykule: Osuszanie domu po zalaniu – krok po kroku

Dlaczego okna parują od zewnątrz?

Zaparowane szyby od zewnątrz to zjawisko, które może zaskakiwać. Jednak jego wyjaśnienie jest całkiem proste. Dzieje się tak w upalne i parne dni, gdy temperatura w pomieszczeniach spada. A o to nietrudno, gdy w pokoju lub biurze działa klimatyzator przenośny albo klimatyzacja naścienna. Dlatego zaparowane okna to problem, który pojawia się nie tylko podczas zimy.

Źródła: 
  1. Kontrola kondensacji i pleśni w domu, broszura informacyjna Rady Okręgu Cambridgeshire https://www.cab.org.je/images/M_images/Kontrola.pdf
  2. Barometr zdrowych domów V edycja, firma VELUX https://issuu.com/velux_polska/docs/barometr-zdrowych-domow-2019
  3. Przyczyny zawilgocenia mieszkań, Wojciech Gorzelski http://www.wielkoblokowa.bialystok.pl/news/dane/files/zawilgocenie.pdf
nv-author-image

Dawid Kaźmierczak