Optymalna temperatura i wilgotność powietrza w mieszkaniu

EMPERATURA I WILGOTNOŚĆ POWIETRZA

Temperatura i wilgotność powietrza w mieszkaniu mają ogromne znaczenie – domowy mikroklimat wpływa na wiele aspektów życia.

To od niego zależy nasze samopoczucie, komfort i zdrowie, a także stan mebli i domowych sprzętów. 

Temperatura najlepsza dla zdrowia

Według Światowej Organizacji Zdrowia temperatura powinna być dopasowana do rodzaju pomieszczenia: 

 • 24°C w łazience – pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego;
 • 22°C w pokoju dziennym – sprzyja odpoczynkowi i pracy;
 • 19°C w kuchni – pozwala zoptymalizować temperaturę z uwagi na ciągłe dogrzewanie tego pomieszczenia gotowaniem;
 • 18°C w sypialni – gwarantuje zdrowy sen.

Wyższa temperatura może powodować m.in. wysychanie śluzówek dróg oddechowych, a przez to większą podatność na infekcje.

O tej porze roku bardzo łatwo przesadzić z ogrzewaniem. Jeśli czujesz, że jesteś senny i ciągle zmęczony, prawdopodobnie w Twoim mieszkaniu jest za ciepło.

Jest to szkodliwe nie tylko ze względu na wpływ wysokiej temperatury na organizm, ale i przez różnicę temperatur między tą wewnątrz, a na zewnątrz.

Jeśli w zimowe dni wejdziesz do mieszkania, w którym można chodzić w krótkich spodenkach, by za chwilę znowu wyjść na mróz, bardzo łatwo złapiesz infekcję górnych dróg oddechowych.

Problemy z wysoką temperaturą w mieszkaniu pojawiają się również latem.

Nowoczesne budownictwo o cienkich ścianach i dużych oknach utrudnia utrzymanie optymalnej temperatury.

Co można zrobić, gdy jest za gorąco?

 • unikać długiego gotowania i pieczenia potraw;
 • wietrzyć wyłącznie późnym wieczorem lub wcześnie rano;
 • otaczać się roślinami i często je zraszać.

Jeśli jednak metody doraźne nie są wystarczająco skuteczne, klimatyzator przenośny to polecany wybór na skuteczne ochłodzenie nawet dużych powierzchni bez drogiego kosztu montażu i serwisowania.

Wilgotność powietrza w domu – jaka powinna być?

Optymalny poziom wilgotności powietrza jest równie ważny dla zdrowia i samopoczucia, co temperatura.

Człowiek czuje się najlepiej, gdy ilość pary wodnej w powietrzu utrzymuje się w granicach 40-60%.  Jeśli wartość ta jest niższa lub wyższa, może mieć negatywny wpływ na zdrowie. 

Gdy powietrze w pomieszczeniu jest suche, organizm próbuje się bronić, pobierając wodę z błon śluzowych i skóry, a w efekcie:

 • skóra staje się sucha i wrażliwa,
 • pojawiają się duszności i kaszel,
 • nasilają się objawy alergii,
 • zwiększa się podatność na infekcje.

Natomiast powietrze zbyt wilgotne powoduje m.in.:

 • pogorszenie samopoczucia,
 • utrudnione oddychanie,
 • częste infekcje,
 • zawroty i bóle głowy,
 • w przypadku mebli – ich pęcznienie i rozklejanie,
 • w przypadku części metalowych – korozję.

Zimą na zewnątrz mamy wysoką wilgotność względną (stosunek zawartej w powietrzu wody do maksymalnej ilości, która może zostać rozpuszczona w danej temperaturze), jednak powietrze traci ją, kiedy przedostanie się do środka, w wyniku różnicy temperatur.

Im więc w domu jest cieplej, tym trudniej o utrzymanie wilgotności względnej na optymalnym poziomie, ponieważ zdolność powietrza do pochłaniania wody wzrasta wraz z temperaturą.

Dla przykładu – jeżeli powietrze z zewnątrz o temperaturze 0°C i wilgotności względnej na poziomie 80% dostanie się do pomieszczenia, w którym temperatura powietrza wynosi ok. 22°C, jego wilgotność spadnie aż do 18%, a więc znacznie poniżej „zdrowego” poziomu. 

Można to odczytać z wykresu Molliera:

Wykres moillera przedstawiający zmieniającą się wilgotność powietrza względem temperatury
Źródło grafiki: http://dobory.pl/ogrzewanie-chlodzenie-powietrza-wilgotnego-przyklady/

Mierzenie poziomu wilgotności powietrza

Pomiaru wilgotności powietrza dokonuje się za pomocą wilgotnościomierza, najczęściej higrometru. Kupimy go w każdym sklepie z artykułami budowlanymi, a jego zakup nie wymaga dużego wydatku finansowego – ceny zaczynają się od kilkunastu złotych za najprostsze urządzenie. 

Do wyboru mamy m.in.: 

 • higrometr włosowy, w którym włosie zmienia swoje rozmiary pod wpływem wilgotności powietrza;
 • kondensacyjny, wykorzystujący parę wodną;
 • elektroniczny, najbardziej precyzyjny wśród higrometrów, często posiadający wiele dodatkowych funkcji, np. Hyundai 2244 S pełni jednocześnie funkcję stacji pogodowej, wskazując nie tylko poziom wilgotności powietrza, ale i temperaturę wewnątrz i na zewnątrz oraz prognozę pogody w formie graficznej.
 

Higrometry są łatwe w obsłudze, jednak pomiary wilgotności powietrza trzeba powtórzyć, ponieważ szybko ulega ona zmianie. Wpływ na nią mają codzienne czynności, takie jak kąpiel czy gotowanie, jak również aktualne warunki pogodowe panujące za oknem.

Podsumowanie

Temperatura i wilgotność to główne parametry powietrza, które są ze sobą połączone – to ich wzajemny stosunek wpływa bezpośrednio na komfort naszego życia.

Warto pamiętać o optymalnym rozkładzie temperatur w każdym z pomieszczeń mieszkalnych, które różnią się ze względu na odmienne funkcje, jakie spełnia każde z pomieszczeń.

Równie ważna jest też optymalna wilgotność mieszcząca się w granicach 40-60% – taki przedział jest najbardziej korzystny nie tylko dla człowieka, ale i dla mebli, podłóg czy książek.

Utrzymanie obu parametrów na właściwym poziomie jest trudnym zadaniem, dlatego jednym z najlepszych rozwiązań jest korzystanie z urządzeń wspomagających, takich jak klimatyzatory, również te z funkcją osuszania powietrza, lub w zależności od potrzeb – nawilżacze powietrza.

Zobacz inne poradniki

nv-author-image

Karolina Szczembara