Przejdź do treści

Pochłaniacz wilgoci czy odwilżacz powietrza?

Pochłaniacz wilgoci czy odwilżacz powietrza

Wybieramy skuteczny sposób na pozbycie się wilgoci

Zobacz materiał wideo, w którym porównałem popularne rozwiązanie, jakim jest tani pochłaniacz wilgoci ze skutecznym osuszaczem powietrza. Różnica jest olbrzymia: pochłaniacz w ciągu miesiąca zebrał mniej niż dwie szklanki wody. Kondensacyjny osuszacz powietrza w ciągu kilku godzin takich szklanek zebrał 5, skutecznie zmniejszając poziom wilgotności w domu. 

1. Pochłaniacz wilgoci

Walkę z wilgocią w domu z reguły zaczyna się od prostych i tanich sposobów. To z kolei wiąże się zazwyczaj z przeglądaniem supermarketowych półek w poszukiwaniu skutecznego remedium, jakim w teorii ma być pochłaniacz wilgoci

Pochłaniacz wilgoci do domu to niewielki wydatek, z którym wiąże się wielkie nadzieje. Ponadto pochłaniacze wilgoci to wygodne rozwiązanie typu: rozpakuj, postaw i zapomnij

Niestety te małe, plastikowe pudełeczka charakteryzują się znikomą wydajnością osuszania. 

Dla osób, które szukają sposobu na obniżenie poziomu wilgotności w domu, będzie to prawdopodobnie nietrafiony zakup, który pochłonie pieniądze a nie wilgoć

Mądrzejszym wyborem będzie zakup urządzenia, jakim jest odwilżacz powietrza. 

Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego osuszacz powietrza wygrywa z pochłaniaczem wilgoci! 

Domowy pochłaniacz wilgoci
Domowy pochłaniacz wilgoci; źródło: nachlodno.pl

2. Domowy pochłaniacz wilgoci – jak to działa?

Popularny pochłaniacz wilgoci działa bez użycia prądu. Umożliwia to higroskopijność użytych substancji. 

Substancje te, dzięki swoim właściwościom chemicznym i fizycznym, pobierają parę wodną z powietrza, obniżając tym samym poziom wilgotności względnej.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule traktującym o tym, jaka jest optymalna wilgotność i temperatura w domu lub mieszkaniu.

Najpopularniejsze substancje do pochłaniania wilgoci [1]:

Silikażel, pochłaniacz wilgoci

żel krzemionkowy (silikażel)

możesz go kojarzyć, bo są to małe granulki w woreczkach, które często wkładane są do butów, umieszczane w opakowaniach leków lub w kartonach z elektroniką; 

Chlorek wapnia wkłady

chlorek wapnia

ma postać granulatu lub dużej tabletki (krążka); podczas wchłaniania wody z powietrza zmienia swój stan na ciekły; powstający wtedy żelowy roztwór ma słabsze właściwości pochłaniające;

Glinka bentonitowa, pochłaniacz wilgoci

bentonit (glinka bentonitowa)

szary proszek naturalnego pochodzenia (z pyłu wulkanicznego), w pochłaniaczach wilgoci ma zazwyczaj postać drobnych ziarenek; podczas pochłaniania wody nie rozpuszcza się, lecz pęcznieje; glinki wykorzystywane są również w farmacji i przemyśle kosmetycznym;

3. Pochłaniacz wilgoci do domu - czy jest skuteczny?

Dzięki substancji higroskopijnej właściwie każdy pochłaniacz wilgoci może wyciągać wodę z powietrza. Niestety, będzie robił to bardzo wolno. 

W ciągu tygodnia, stojący w wilgotnym i ciepłym miejscu, pochłaniacz wilgoci może zebrać do kilkuset mililitrów wody z powietrza. Czyli niewiele. 

Warto pamiętać, że im niższe są temperatura i wilgotność otoczenia, tym wydajność procesu osuszania spada. 

Dlatego pochłaniacz wilgoci do domu zazwyczaj ma jeszcze mniejszą wydajność niż można się spodziewać. 

Przez tydzień pochłaniacz wilgoci do domu zbiera niecały litr wody, a to zdecydowanie za mało by móc rozwiązać problem nadmiernej wilgotności w mieszkaniu. 

Pochłaniacz wilgoci do domu
Pochłaniacz wilgoci do domu; źródło: nachlodno.pl

Skąd wilgoć w domu?

Wszelkie granulaty, żele i saszetki dobrze spisują się przy zabezpieczaniu przed zawilgoceniem przedmiotów i zamkniętych opakowań. Niestety domowy pochłaniacz przegrywa walkę z nagromadzoną w pomieszczeniach wilgocią [2]. 

Zbyt wysoki poziom wilgotności w domu (wilgotność względna powyżej 60%) skutkuje tym, że cząsteczki wody gromadzone są w ścianach, meblach i dywanach.

Ponadto codzienne czynności takie jak gotowanie, zmywanie oraz suszenie prania za każdym razem podnoszą zawartość wody w powietrzu. 

Dodatkowo każdy oddech wpływa na wilgotność. Oddychając, człowiek traci średnio ponad pół litra wody w ciągu jednego dnia. 

Dlatego też tani pochłaniacz wilgoci do domu nie da sobie rady ze skutecznym obniżeniem poziomu wilgotności i wyciągnięciem wody np. ze ścian.

4. Odwilżacz powietrza

Osuszacz powietrza to urządzenie, które wymaga podłączenia do prądu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów odwilżaczy powietrza, jednak my skupiamy się na jednym typie, którym jest domowy osuszacz powietrza ze sprężarką. 

Z naszego artykułu dowiesz się, czy lepszy dla Ciebie będzie osuszacz kondensacyjny czy osuszacz adsorpcyjny

Kondensacyjny osuszacz powietrza wykorzystuje podczas osuszania czynnik chłodniczy. Powietrze zostaje schłodzone poniżej punktu rosy, a przez to zawarta w nim woda skrapla się. Później powietrze zostaje ogrzane i wydmuchane z powrotem do pomieszczenia

Wydajność domowych osuszaczy powietrza może wynosić od kilku do kilkudziesięciu litrów na dobę. Dobry odwilżacz powietrza w ciągu godziny może wyciągnąć tyle wody z powietrza, ile gromadzi pochłaniacz wilgoci w ciągu kilku dni

Osuszacz powietrza Warmtec ODT-35 do osuszania po zalaniu

W osuszaczach powietrza można znaleźć dodatkowe funkcje, które wpływają na komfort użytkowania. Standardowy odwilżacz powietrza posiada higrometr (miernik poziomu wilgotności) oraz higrostat (umożliwia ustawienie wymaganego poziomu wilgotności). 

Niektóre osuszacze mają dodatkowe filtry powietrza (filtr HEPA, filtr węglowy), lampę UV oraz jonizator. Wszystkie te elementy, które może posiadać odwilżacz powietrza służą usuwaniu zanieczyszczeń i dbaniu o zdrowie użytkownika. 

5. Pochłaniacz wilgoci vs. odwilżacz powietrza. Cztery argumenty

ikonka po pierwsze nachlodno

Po pierwsze WYDAJNOŚĆ OSUSZANIA

Domowy pochłaniacz wilgoci charakteryzuje się niedużą wydajnością. W zależności od masy i rodzaju substancji pochłaniacz wilgoci może zgromadzić od kilkuset mililitrów do kilku litrów w ciągu miesiąca. 

Osuszacze powietrza zazwyczaj mają wydajność od 10 do nawet 35 litrów na dzień. Według naszego przelicznika do skutecznego osuszania powierzchni 10 m² potrzeba urządzenia o wydajności przynajmniej 5 l na dobę. 

Takie zapotrzebowanie obrazuje, że wydajność jaką ma popularny pochłaniacz wilgoci, nie jest wystarczająca (zazwyczaj zebrana w ciągu jednego dnia woda, mogłaby jedynie przykryć dno szklanki). 

Mała wydajność osuszania pochłaniacza wilgoci właściwie rozwiązuje kwestię wyboru odpowiedniego urządzenia. 

Jeśli zależy Ci na skutecznym i szybkim obniżeniu poziomu wilgotności, bo masz zaparowane okna w domu, to domowy pochłaniacz wilgoci nie rozwiąże Twojego problemu. Wybierz wówczas odwilżacz powietrza.

Po drugie OCZYSZCZANIE POWIETRZA

Znany z marketowych półek pochłaniacz wilgoci do domu nie posiada dodatkowych funkcji. To zwykły pojemnik, w którym umieszcza się substancję higroskopijną. Dlatego też w żaden sposób nie oczyści powietrza. 

Istotne jest to, że wiele z pochłaniaczy wilgoci wydziela intensywny, chemiczny zapach, który dla ludzi i zwierząt może być drażniący. Efekt nasila się szczególnie w niewielkich, zamkniętych przestrzeniach. 

Odwilżacz powietrza (osuszacz) to urządzenie, które może posiadać kilka dodatkowych rozwiązań. W tym takie, które pozwalają na oczyszczanie powietrza.  

Niekiedy poza filtrem wstępnym (zatrzymuje kurz) osuszacz powietrza może być wyposażony dodatkowo w filtr HEPA lub filtr węglowy. 

filtr HEPA

filtr HEPA

zatrzymuje cząsteczki stałe, w tym alergeny oraz zarodniki pleśni, które występują często w wilgotnych i źle wentylowanych pomieszczeniach

filtr węglowy

filtr węglowy

zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe oraz nieprzyjemne zapachy, które także nierzadko towarzyszą zawilgoconym pomieszczeniom

Proces oczyszczania powietrza może być wspomagany przez jonizator i lampę UV. Oba elementy mogą pomagać w neutralizowaniu zarodników grzybów i pleśni przez odwilżacz powietrza. 

Po trzecie KONTROLA OSUSZANIA

Jak można się spodziewać, pochłaniacz wilgoci nie ma miernika wilgotności ani wyświetlacza informującego o jej aktualnym poziomie. Użytkownik nie ma właściwie żadnego wpływu na tempo i czas osuszania.

W przypadku dobrego osuszacza powietrza standardowym wyposażeniem jest higrometr. Dzięki niemu użytkownik dostaje czytelną informację na temat aktualnej wilgotności względnej w otoczeniu. Wilgotność względna wyrażana jest w %. 

Dodatkowo większość modeli odwilżaczy powietrza posiada higrostat i kilka trybów/prędkości pracy wentylatora. To sprawia, że użytkownik może wybrać, do jakiego poziomu urządzenie ma obniżyć wilgotność w pomieszczeniu. Po osiągnięciu żądanej wartości urządzenie zwolni lub wstrzyma proces osuszania. 

ikonka po czwarte nachlodno

Po czwarte DBANIE O ŚRODOWISKO

Najtańszy pochłaniacz wilgoci można kupić za kilka złotych. Pochłaniacz wilgoci do domu to zazwyczaj jednorazowy gadżet, który po miesiącu lub dwóch wyląduje w koszu.  Natomiast problem wilgoci pozostanie. 

Droższy, czyli kosztujący zwykle kilkadziesiąt złotych, domowy pochłaniacz wilgoci może być sprzętem wielokrotnego użytku. To wymusza konieczność dokupienia odpowiednich wkładów, granulatu lub tabletek, których resztki i opakowania to kolejne śmieci. 

Odwilżacz powietrza to jednorazowy wydatek (od 500 do nawet 1500 zł). Nie posiada wymiennych części, a w swojej pracy wykorzystuje ekologiczny czynnik chłodniczy R290. Brak dodatkowych śmieci i niepotrzebnego plastiku. 

POCHŁANIACZ WILGOCI ODWILŻACZ POWIETRZA

Wydajność osuszania

niewielka (max. kilka litrów w miesiącu)
duża (od kilku do kilkudziesięciu litrów na dobę)

Oczyszczanie powietrza

nie
tak, jeśli model posiada odpowiednie filtry lub funkcje

Kontrola osuszania

brak
tak, różne tryby pracy, higrometr i higrostat. opcja Wi-Fi

Cena

od kilku do kilkudziesięciu złotych
od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych

Konieczność uzupełniania wkładów

tak, zazwyczaj co 2-3 miesiące
nie, urządzenie na prąd, bez konieczności dokupowania części

6. Podsumowanie: niech odwilżacz powietrza zastąpi pochłaniacz wilgoci

Mała wydajność
Pochłaniacz wilgoci do domu nie rozwiąże problemu nadmiernej wilgotności w Twoich czterech ścianach. 

Ustawiony w zamkniętej szafie lub pudełku może przeciwdziałać zawilgoceniu ubrań, lub żywności. Na tyle pozwala jego mała wydajność osuszania. 

Lepszy wybór
Jeśli jednak szukasz odpowiedniej metody na obniżenie poziomu wilgotności w zawilgoconym domu lub mieszkaniu, to wybierz odwilżacz powietrza, czyli domowy osuszacz powietrza

Dodatkowo odwilżacz powietrza może pomóc wtedy, gdy Twoje mieszkanie lub dom uległy zalaniu. Sprawdź nasz poradnik: Osuszanie domu po zalaniu – krok po kroku

Niska cena, brak skuteczności
Kusząca jest niska cena pochłaniacza wilgoci, jednak jak można się spodziewać, w parze z nią idzie nikła skuteczność tego budżetowego gadżetu. 

Wydatek kilkuset złotych przeznaczony na osuszacz powietrza pozwoli Ci na pozbycie się wilgoci z domu.

Dobra wilgotność to lepsze zdrowie
Prawidłowa wilgotność w domu to nie tylko komfort, ale i ochrona zdrowia. Badania pokazują, że dzieci wychowujące się w zawilgoconych domach częściej chorują i mają problemy w szkole [3]. Zadbaj o zdrowie Twoich najbliższych i nie daj się nabrać. 

Nie polecamy pochłaniaczy wilgoci, bo mają bardzo małą wydajność i dają złudne poczucie rozwiązywania problemu. Pochłaniacz nie ma higrometru, zatem użytkownik nie wie, czy faktycznie poziom wilgotności spada. A to dzieje się powoli, bo z wydajnością zaledwie kilkunastu mililitrów na tydzień. Dla porównania domowy osuszacz powietrza może mieć wydajność nawet 30 litrów na dzień! 

Pochłaniacz wilgoci wykorzystuje w procesie osuszania jedynie środki higroskopijne, np. żel krzemionkowy lub tabletki z chlorkiem wapnia. Powietrze nie jest zasysane, więc we własnym tempie natrafia na pochłaniającą wodę powierzchnię, która jest niewielka (wkłady zwykle mieszczą się w jednej dłoni). Taka metoda działa jedynie jako zabezpieczenie pudełka z butami albo niewielkiej szafki. 

Pochłaniacz wilgoci jest zwykle tani, jednak zdarzają się wyjątkowo drogie modele. Przedział cenowy wynosi od 10 do nawet 100 zł. Jednak niezależnie od tego, jaki pochłaniacz kupisz, nie pomoże on z wilgocią w domu. Dodatkowo najtańsze pochłaniacze są zwykle jednorazowe, a do tych droższych trzeba co jakiś czas dokupić nowe wkłady pochłaniające wilgoć. 

Źródła:

[1] Janusz Korzeniowski, Doświadczalne sprawdzanie chłonności pochłaniaczy wilgoci w różnych warunkach klimatycznych, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia

[2] Munters Corporation, The Dehumidification Handbook

[3] Velux, Barometr zdrowych domów V edycja

Poradniki nachlodno.pl

nv-author-image

Dawid Kaźmierczak