Przejdź do treści

Osuszacz powietrza do łazienki. 5 konkretnych rad jak wybrać

osuszacz powietrza do lazienki artykul

Osuszacz powietrza do łazienki powinien działać szybko i wydajnie. Wilgoć gwałtownie wzrasta podczas kąpieli i suszenia prania. Niestety często w łazienkach okna są małe lub nie ma ich wcale, a wentylacja działa słabo. 

Dlatego do łazienki najlepszy będzie kondensacyjny osuszacz powietrza o wydajności przynajmniej 10 l/24 h, chociaż im mocniejszy, tym lepiej. Osuszy szybciej, a to pozwoli zaoszczędzić Ci kłopotów z zaciekami, zawilgoceniami oraz pleśnią.

fersk torr osuszacz do lazienki

Zawilgocona łazienka, jaki osuszacz powietrza wybrać? 5 wskazówek prosto z testów

Osuszacz powietrza do łazienki, będzie działał raczej na małej, ale silnie zawilgoconej przestrzeni. Dlatego wybranie zbyt słabego urządzenia będzie tylko pogłębiać problem, a Tobie pozostanie czekać, aż na ścianach i pod prysznicem rozwinie się pleśń.

Z naszych testów i obserwacji wynika 5 wskazówek jak wybrać osuszacz powietrza do łazienki, czyli co musi mieć dobry osuszacz:

  1. wydajność osuszania przynajmniej 10 l/24 h; świetnie, jeśli będzie więcej; 
  2. higrostat i higrometr z wyświetlaczem; pozwolą sprawdzić aktualną wilgotność w łazience i ustawić jej wymagany poziom (najlepiej 35-45%); 
  3. tryb ciągłego osuszania; idealny do szybszego osuszenia prania i bardzo wilgotnych miejsc;
  4. filtr HEPA; wyłapie z powietrza zarodniki pleśni, która często pojawia się w zawilgoconych łazienkach; 
  5. inteligentna automatyzacja; dzięki niej możesz ustalić stałe reguły pracy, np. osuszacz włączy się od razu po tym, jak wzrośnie wilgotność w łazience lub o stałej porze np. po wieczornej kąpieli;

Modele o takiej specyfikacji znajdziesz, zaglądając na ranking osuszaczy powietrza, gdzie porównasz aktualne ceny i parametry techniczne. 

Popularne modele osuszaczy powietrza do łazienek

Osuszacz powietrza Fersk Torr 30
osuszacz vaco vc3504
osuszacz maltec dh-10000A

Lider rankingu
Wydajny osuszacz Fersk Torr z oczyszczającym powietrze filtrem HEPA i jonizatorem, które neutralizują zarodniki pleśni 

Mocny VACO VC3504 do dużych łazienek, prosty w obsłudze, do zadań specjalnych 

Maltec DH-10000A z mniejszą wydajnością i mniejszym gabarytem 

Osuszacz powietrza Fersk Torr 30

Lider rankingu
Wydajny osuszacz Fersk Torr z oczyszczającym powietrze filtrem HEPA i jonizatorem, które neutralizują zarodniki pleśni 

osuszacz vaco vc3504

Mocny VACO VC3504 do dużych łazienek, prosty w obsłudze, do zadań specjalnych 

osuszacz maltec dh-10000A

Maltec DH-10000A z mniejszą wydajnością i mniejszym gabarytem 

pochlaniacz wilgoci w lazience

Pochłaniacz wilgoci do łazienki, tańszy ale i nieskuteczny

Wiele osób na wilgoć w łazience reaguje wtedy, gdy na ścianach pojawiają się wilgotne plamy i czarny nalot pleśni. Ten etap to już właściwie znak, że problem jest zaawansowany i musiał trwać przez dłuższy czas. 

Dlatego kupienie taniego pochłaniacza wilgoci nie rozwiąże już tego problemu. Owszem, będzie on gromadził wodę, jednak z niewystarczającą wydajnością. 

W ciągu tygodnia zwykły pochłaniacz może zebrać około jednej szklanki wody z powietrza. To zdecydowanie za mało, bo takich szklanek powinno być w ciągu tygodnia kilkadziesiąt, żeby mówić o skutecznym osuszaniu. 

W ciągu dnia, w domowych warunkach, kondensacyjny osuszacz powietrza może zgromadzić kilka litrów kondensatu. 

Więcej o różnicach napisaliśmy tutaj: Pochłaniacz wilgoci czy odwilżacz powietrza? 

Osuszacz powietrza do łazienki – jak ustawić, żeby osuszanie było skuteczne?

Osuszacz powietrza najskuteczniej działa ustawiony na środku pomieszczenia, jednak w małej łazience może być z tym kłopot. 

Pamiętaj, żeby nie zakrywać wlotów powietrza. Nie ustawiaj osuszacza zbyt blisko ściany lub mebli, bo to niekorzystnie wpłynie na wydajność osuszania. Zachowaj przynajmniej 15-20 cm odległości.

Zwróć uwagę, gdzie ulokowany jest wylot powietrza. W przypadku bocznego otworu, jak na przykład w modelu Fersk Torr, warto skierować strumień osuszonego powietrza na najbardziej wilgotne miejsca. Będą to zapewne ściany obok wanny i prysznica oraz naroża pomieszczeń, gdzie często pojawiają się mokre plamy a później pleśń

Najlepsze ustawienia do osuszania łazienki: tryb ciągły i inteligentna automatyzacja 

W bardzo wilgotnych pomieszczeniach, gdzie wilgotność wzrasta do 60% i więcej warto korzystać z trybu ciągłego osuszania (continuous) z najwyższą prędkością nawiewu. Szczególnie jeśli w łazience wisi pranie lub mokre ręczniki. Tak będzie również zaraz po kąpieli. 

Wygodną opcją będzie osuszacz powietrza z wi-fi i aplikacją mobilną z inteligentną automatyzacją. Dzięki niej możesz ustalić stałe reguły, w których na przykład osuszacz włączy się w trybie ciągłym, a po osiągnięciu 40% wilgotności przejdzie w tryb czuwania. 

Na co dzień możesz ustalić również inne reguły działania, dzięki którym osuszacz będzie mógł osuszać do wybranej przez Ciebie wartości cały czas lub w określonych porach. Pozwala to zaoszczędzić energię elektryczną, a zatem zachować więcej na koncie i w portfelu. 

W łazience warto zbijać wilgoć nawet do poziomu 35%, bo są to pomieszczenia, w których jej poziom szybko wzrasta, tworząc idealne warunki dla rozwoju pleśni. Dlatego warto szukać opcji 2w1, czyli osuszacz powietrza z oczyszczaczem

 

Osuszacz powietrza z ogniwem Peltiera. Tylko do mikro łazienek z dobrą wentylacją

Popularne akcesorium łazienkowe to mały osuszacz powietrza z ogniwem Peltiera. Takie gadżety są zdecydowanie mniejsze i lżejsze, dlatego łatwo dla nich znaleźć miejsce nawet w małym pomieszczeniu. Pobierają też niewiele energii. Niestety również ich wydajność jest mała i wynosi zwykle mniej niż litr na dobę

Czy będą dobrym sposobem na wilgoć w łazience? Tak, ale tylko jako zapobiegawczy dodatek do małej łazienki albo toalety, w której można otworzyć lub uchylić okno. Wydajność kilkuset mililitrów nie poradzi sobie w łazience ze słabą wentylacją i nadmiernie gromadzącą się wilgocią. 

Dlatego lepiej wybrać kondensacyjny osuszacz powietrza, nawet te mniejsze o wydajności 5 lub 10 litrów.  Warto zdecydować się na model mocniejszy, który da większą gwarancję osuszania. 

 

Krótkie zestawienie sposobów na wilgoć w łazience

Osuszacz kondesacyjny

Osuszacz z o. Peltiera

Pochłaniacz wilgoci

 Duża wydajność osuszania

 

 Mała wydajność osuszania

Minimalna wydajność osuszania

Usuwa nadmierną wilgotność

Może działać zapobiegawczo

Symboliczne działanie

Kontrola osuszania, tryby pracy, funkcje dodatkowe, w tym możliwe oczyszczanie powietrza

Zwykle urządzenie typu włącz/wyłącz, bez dodatkowych funkcji 

Brak funkcji 

Kontrola osuszania, tryby pracy, funkcja dodatkowe

Zwykle urządzenie typu włącz/wyłącz, bez dodatkowych funkcji 

Brak funkcji 

Urządzenie na prąd

Urządzenie na prąd

Jednorazowego użytku, bądź do uzupełnienia specjalnymi wkładami

sposoby na wilgoc w lazience

Warto wybrać osuszacz powietrza o wydajności przynajmniej 10 l/24 h. Łazienki zwykle są niewielkie, jednak szybko zbiera się w nich wilgoć, dlatego wskazane są nawet urządzenia o większej wydajności, np. osuszacz powietrza Fersk Torr 20

Pochłaniacz wilgoci ma minimalną wydajność osuszania, która wynosi zwykle nie więcej niż kilkanaście mililitrów NA TYDZIEŃ. To zdecydowanie za mało, żeby uporać się z wysoką wilgotnością, szczególnie w łazience, która nie ma okna i słabą wentylację. Lepiej wybrać kondensacyjny osuszacz powietrza. 

Pleśń pojawia się w słabo wentylowanych łazienkach. Trzeba pamiętać, że osuszacz powietrza nie usunie grzyba ze ściany, ten trzeba usunąć przy użyciu środków chemicznych. Osuszacz powietrza do łazienki jest jednak dobrym wyborem, bo ogranicza wilgoć, która przyczynia się do powstawania pleśni. Dodatkowo osuszacz z filtrem HEPA wyłapuje szkodliwe dla zdrowia zarodniki pleśni. 

nv-author-image

Dawid Kaźmierczak