Osuszacz powietrza do łazienki powinien działać szybko i wydajnie. Wilgoć gwałtownie wzrasta podczas kąpieli i suszenia prania. Niestety często w łazienkach okna są małe lub nie ma ich wcale, a wentylacja działa słabo.
Dlatego do łazienki najlepszy będzie kondensacyjny osuszacz powietrza o wydajności przynajmniej 10 l/24 h, chociaż im mocniejszy, tym lepiej. Osuszy szybciej, a to pozwoli zaoszczędzić Ci kłopotów z zaciekami, zawilgoceniami oraz pleśnią.
Spis treści:
-
- Zawilgocona łazienka, jaki osuszacz powietrza wybrać? 5 wskazówek prosto z testów
1.1 Popularne modele osuszaczy powietrza do łazienek - Pochłaniacz wilgoci do łazienki, tańszy ale i nieskuteczny
- Osuszacz powietrza do łazienki – jak ustawić, żeby osuszanie było skuteczne?
3.1 Najlepsze tryby do osuszania łazienki - Osuszacz powietrza z ogniwem Peltiera. Tylko do mikro łazienek z dobrą wentylacją
4.1 Krótkie zestawienie sposobów na wilgoć w łazience - FAQ
- Zawilgocona łazienka, jaki osuszacz powietrza wybrać? 5 wskazówek prosto z testów
Zawilgocona łazienka, jaki osuszacz powietrza wybrać? 5 wskazówek prosto z testów
Osuszacz powietrza do łazienki, będzie działał raczej na małej, ale silnie zawilgoconej przestrzeni. Dlatego wybranie zbyt słabego urządzenia będzie tylko pogłębiać problem, a Tobie pozostanie czekać, aż na ścianach i pod prysznicem rozwinie się pleśń.
Z naszych testów i obserwacji wynika 5 wskazówek jak wybrać osuszacz powietrza do łazienki, czyli co musi mieć dobry osuszacz:
- wydajność osuszania przynajmniej 10 l/24 h; świetnie, jeśli będzie więcej;
- higrostat i higrometr z wyświetlaczem; pozwolą sprawdzić aktualną wilgotność w łazience i ustawić jej wymagany poziom (najlepiej 35-45%);
- tryb ciągłego osuszania; idealny do szybszego osuszenia prania i bardzo wilgotnych miejsc;
- filtr HEPA; wyłapie z powietrza zarodniki pleśni, która często pojawia się w zawilgoconych łazienkach;
- inteligentna automatyzacja; dzięki niej możesz ustalić stałe reguły pracy, np. osuszacz włączy się od razu po tym, jak wzrośnie wilgotność w łazience lub o stałej porze np. po wieczornej kąpieli;
Chcesz poznać najlepsze osuszacze powietrza?
Pełną specyfikę urządzeń znajdziesz sprawdzając nasz ranking. Porównujemy ceny i parametry techniczne, żeby ułatwić Ci zakupy!
Zobacz ranking osuszaczy powietrza
Popularne modele osuszaczy powietrza do łazienek
Do łazienki polecamy osuszacze o wysokiej wydajności. Najlepiej sprawdzą się modele z filtrem HEPA, który skutecznie usuwa zabrudzenia. W gronie najlepszych modeli wyróżniliśmy:
Fersk Torr 20
Nasza ocena
9 / 10
Ostateczna ocena uwzględnia stosunek wydajności osuszania i wyposażenia do aktualnej ceny urządzenia
Aktualna cena
999 zł
Oferta Homespot
Opłacalność zakupu Bardzo duża
Wydajność osuszania 20 l /24 h
Wyposażenie podstawowe Wyświetlacz, higrometr, higrostat, 2 tryby
Funkcje dodatkowe Filtr HEPA, jonizator, Wi-Fi, kółka, timer, blokada
Przeczytaj recenzję
Sprawdź na Homespot
Maltec DH-20000A
Nasza ocena
7 / 10
Ostateczna ocena uwzględnia stosunek wydajności osuszania i wyposażenia do aktualnej ceny urządzenia
Aktualna cena
739 zł
Oferta Ceneo
Opłacalność zakupu Duża
Wydajność osuszania 20 l/24 h
Wyposażenie podstawowe Wyświetlacz, higrometr, higrostat, 2 tryby pracy
Funkcje dodatkowe Timer, kółka, kolorowy wskaźnik poziomu wilgotności, blokada, wygaszenie diod
Przeczytaj recenzję
Sprawdź na Ceneo
Blaupunkt ADH701
Nasza ocena
5.4 / 10
Ostateczna ocena uwzględnia stosunek wydajności osuszania i wyposażenia do aktualnej ceny urządzenia
Aktualna cena
999 zł
Oferta Ceneo
Opłacalność zakupu Średnia
Wydajność osuszania 20 l/24 h
Wyposażenie podstawowe Wyświetlacz, higrometr, higrostat, 3 tryby pracy
Funkcje dodatkowe Jonizator, SWING, timer, blokada, kółka, wygaszenie diod
Przeczytaj recenzję
Sprawdź na Ceneo
Pochłaniacz wilgoci do łazienki, tańszy ale i nieskuteczny
Wiele osób na wilgoć w łazience reaguje wtedy, gdy na ścianach pojawiają się wilgotne plamy i czarny nalot pleśni. Ten etap to już właściwie znak, że problem jest zaawansowany i musiał trwać przez dłuższy czas.
Dlatego kupienie taniego pochłaniacza wilgoci nie rozwiąże już tego problemu. Owszem, będzie on gromadził wodę, jednak z niewystarczającą wydajnością.
W ciągu tygodnia zwykły pochłaniacz może zebrać około jednej szklanki wody z powietrza. To zdecydowanie za mało, bo takich szklanek powinno być w ciągu tygodnia kilkadziesiąt, żeby mówić o skutecznym osuszaniu.
W ciągu dnia, w domowych warunkach, kondensacyjny osuszacz powietrza może zgromadzić kilka litrów kondensatu.
Więcej o różnicach pomiędzy urządzeniami napisaliśmy tutaj:
Pochłaniacz wilgoci, czy odwilżacz powietrza
Osuszacz powietrza do łazienki – jak ustawić, żeby osuszanie było skuteczne?
Osuszacz powietrza najskuteczniej działa ustawiony na środku pomieszczenia, jednak w małej łazience może być z tym kłopot.
Pamiętaj, żeby nie zakrywać wlotów powietrza. Nie ustawiaj osuszacza zbyt blisko ściany lub mebli, bo to niekorzystnie wpłynie na wydajność osuszania. Zachowaj przynajmniej 15-20 cm odległości.
Zwróć uwagę, gdzie ulokowany jest wylot powietrza. W przypadku bocznego otworu, jak na przykład w modelu Fersk Torr, warto skierować strumień osuszonego powietrza na najbardziej wilgotne miejsca. Będą to zapewne ściany obok wanny i prysznica oraz naroża pomieszczeń, gdzie często pojawiają się mokre plamy a później pleśń.
Najlepsze ustawienia do osuszania łazienki: tryb ciągły i inteligentna automatyzacja
W bardzo wilgotnych pomieszczeniach, gdzie wilgotność wzrasta do 60% i więcej warto korzystać z trybu ciągłego osuszania (continuous) z najwyższą prędkością nawiewu. Szczególnie jeśli w łazience wisi pranie lub mokre ręczniki. Tak będzie również zaraz po kąpieli.
Wygodną opcją będzie osuszacz powietrza z wi-fi i aplikacją mobilną z inteligentną automatyzacją. Dzięki niej możesz ustalić stałe reguły, w których na przykład osuszacz włączy się w trybie ciągłym, a po osiągnięciu 40% wilgotności przejdzie w tryb czuwania.
Na co dzień możesz ustalić również inne reguły działania, dzięki którym osuszacz będzie mógł osuszać do wybranej przez Ciebie wartości cały czas lub w określonych porach. Pozwala to zaoszczędzić energię elektryczną, a zatem zachować więcej na koncie i w portfelu.
W łazience warto zbijać wilgoć nawet do poziomu 35%, bo są to pomieszczenia, w których jej poziom szybko wzrasta, tworząc idealne warunki dla rozwoju pleśni. Dlatego warto szukać opcji 2w1, czyli osuszacz powietrza z oczyszczaczem.
Takie urządzenie pomaga w usuwaniu pleśni i zwalcza zapach stęchlizny, który towarzyszy wysokiej wilgotności.
Osuszacz powietrza z ogniwem Peltiera. Tylko do mikro łazienek z dobrą wentylacją
Popularne akcesorium łazienkowe to mały osuszacz powietrza z ogniwem Peltiera. Takie gadżety są zdecydowanie mniejsze i lżejsze, dlatego łatwo dla nich znaleźć miejsce nawet w małym pomieszczeniu. Pobierają też niewiele energii. Niestety również ich wydajność jest mała i wynosi zwykle mniej niż litr na dobę.
Czy będą dobrym sposobem na wilgoć w łazience? Tak, ale tylko jako zapobiegawczy dodatek do małej łazienki albo toalety, w której można otworzyć lub uchylić okno. Wydajność kilkuset mililitrów nie poradzi sobie w łazience ze słabą wentylacją i nadmiernie gromadzącą się wilgocią.
Dlatego lepiej wybrać kondensacyjny osuszacz powietrza, nawet te mniejsze o wydajności 5 lub 10 litrów. Warto zdecydować się na model mocniejszy, który da większą gwarancję osuszania.
Krótkie zestawienie sposobów na wilgoć w łazience
Osuszacz kondesacyjny | Osuszacz z ogniwem Peltiera | Domowy pochłaniacz
wilgoci |
Duża wydajność osuszania | Mała wydajność osuszania | Minimalna wydajność osuszania |
Usuwa nadmierną wilgotność | Może działać zapobiegawczo | Symboliczne działanie |
Kontrola osuszania, tryby pracy, funkcje dodatkowe, w tym możliwe oczyszczanie powietrza | Zwykle urządzenie typu włącz/wyłącz, bez dodatkowych funkcji | Brak dodatkowych funkcji |
Kontrola osuszania, tryby pracy, funkcja dodatkowe | Zwykle urządzenie typu włącz/wyłącz, bez dodatkowych funkcji | Brak dodatkowych funkcji |
Urządzenie na prąd | Urządzenie na prąd | Urządzenie jednorazowego użytku, niekiedy uzupełniane wkładami |
FAQ
Jaki osuszacz powietrza do łazienki?
Warto wybrać osuszacz powietrza o wydajności przynajmniej 10 l/24 h. Łazienki zwykle są niewielkie, jednak szybko zbiera się w nich wilgoć, dlatego wskazane są nawet urządzenia o większej wydajności, np. osuszacz powietrza Fersk Torr 20.
Pochłaniacz wilgoci do łazienki, czy warto?
Pochłaniacz wilgoci ma minimalną wydajność osuszania, która wynosi zwykle nie więcej niż kilkanaście mililitrów NA TYDZIEŃ. To zdecydowanie za mało, żeby uporać się z wysoką wilgotnością, szczególnie w łazience, która nie ma okna i słabą wentylację. Lepiej wybrać kondensacyjny osuszacz powietrza.
Co jest lepsze – osuszacz powietrza, czy pochłaniacz wilgoci?
Osuszacz powietrza jest znacznie lepszy niż pochłaniacz wilgoci ze względu na wydajność. Pochłaniacz wilgoci uniemożliwia kontrolę stanu wilgotności powietrza i nie posiada funkcji dodatkowych.
Jak usunąć wilgoć i pleśń w łazience?
Pleśń pojawia się w słabo wentylowanych łazienkach. Trzeba pamiętać, że osuszacz powietrza nie usunie grzyba ze ściany, ten trzeba usunąć przy użyciu środków chemicznych. Osuszacz powietrza do łazienki jest jednak dobrym wyborem, bo ogranicza wilgoć, która przyczynia się do powstawania pleśni. Dodatkowo osuszacz z filtrem HEPA wyłapuje szkodliwe dla zdrowia zarodniki pleśni.
Ile wody zbiera osuszacz powietrza?
Osuszacz o wydajności 180 m3/h jest w stanie usunąć 30 l wody w ciągu jednej doby. Przeciętnie osuszacz wychwytuje około 22 l wody przez 24 godziny pracy.
Czy otwierać okna przy osuszaniu?
Podczas osuszania pomieszczeń okna powinny być zamknięte. Sprzyja to lepsze efektywności pracy. W przypadku otworzenia okien i drzwi balkonowych można osuszyć powietrze na zewnątrz, co jest zupełnie niepotrzebne.
Zobacz inne poradniki
Jak wybrać osuszacz powietrza do garażu. Kompleksowy poradnik
Poradniki
Garaż to pomieszczenie wilgotne, w którym panuje niska temperatura. Specyficzne warunki wymagają zastosowania osuszacza powietrza, który ochroni ściany, sufit, podłogę, czy karoserie pojazdów. Nie zapominajmy, że wysoka wilgotność sprzyja powstawaniu…
Ulga termomodernizacyjna – Odliczenie od podatku za zakup pompy ciepła 2022
Poradniki
W poradniku znajdziesz kompleksowe informacje dotyczące “Ulgi termomodernizacyjnej”. Pokażemy w jaki sposób, możesz odliczyć od podatku realizację przedsięwzięć związanych z termomodernizacją (np. zakup pompy ciepła).
Hej, właśnie urządzamy się z mężem w nowym domu. Myślimy nad zakupem osuszacza do małej łazienki, bo suszarka bębnowa nam nie wejdzie, a prania jest coraz więcej. Wiecie może ile pranie schnie z takim osuszaczem?
Cześć, osuszacz powietrza warto kupić pod kątem suszenia prania. Nasz test wykazał, że osuszacz przyspiesza suszenie aż 6-krotnie.
W warunkach domowych pranie z włączonym osuszaczem wyschło w 4 godziny i 26 minut. Więcej na temat przeczytasz tutaj:
https://nachlodno.pl/poradnik/suszenie-prania-w-malym-mieszkaniu/