Przejdź do treści

Osuszacz powietrza do łazienki. 5 konkretnych rad jak wybrać

osuszacz powietrza do lazienki artykul

Osuszacz powietrza do łazienki powinien działać szybko i wydajnie. Wilgoć gwałtownie wzrasta podczas kąpieli i suszenia prania. Niestety często w łazienkach okna są małe lub nie ma ich wcale, a wentylacja działa słabo. 

Dlatego do łazienki najlepszy będzie kondensacyjny osuszacz powietrza o wydajności przynajmniej 10 l/24 h, chociaż im mocniejszy, tym lepiej. Osuszy szybciej, a to pozwoli zaoszczędzić Ci kłopotów z zaciekami, zawilgoceniami oraz pleśnią.

fersk torr osuszacz do lazienki

Zawilgocona łazienka, jaki osuszacz powietrza wybrać? 5 wskazówek prosto z testów

Osuszacz powietrza do łazienki, będzie działał raczej na małej, ale silnie zawilgoconej przestrzeni. Dlatego wybranie zbyt słabego urządzenia będzie tylko pogłębiać problem, a Tobie pozostanie czekać, aż na ścianach i pod prysznicem rozwinie się pleśń.

Z naszych testów i obserwacji wynika 5 wskazówek jak wybrać osuszacz powietrza do łazienki, czyli co musi mieć dobry osuszacz:

  1. wydajność osuszania przynajmniej 10 l/24 h; świetnie, jeśli będzie więcej; 
  2. higrostat i higrometr z wyświetlaczem; pozwolą sprawdzić aktualną wilgotność w łazience i ustawić jej wymagany poziom (najlepiej 35-45%); 
  3. tryb ciągłego osuszania; idealny do szybszego osuszenia prania i bardzo wilgotnych miejsc;
  4. filtr HEPA; wyłapie z powietrza zarodniki pleśni, która często pojawia się w zawilgoconych łazienkach; 
  5. inteligentna automatyzacja; dzięki niej możesz ustalić stałe reguły pracy, np. osuszacz włączy się od razu po tym, jak wzrośnie wilgotność w łazience lub o stałej porze np. po wieczornej kąpieli;

Modele o takiej specyfikacji znajdziesz, zaglądając na ranking osuszaczy powietrza, gdzie porównasz aktualne ceny i parametry techniczne. 

Popularne modele osuszaczy powietrza do łazienek

osuszacz fersk torr
osuszacz vaco vc3504
osuszacz maltec dh-10000A

Lider rankingu
Wydajny osuszacz Fersk Torr z oczyszczającym powietrze filtrem HEPA i jonizatorem, które neutralizują zarodniki pleśni 

Mocny VACO VC3504 do dużych łazienek, prosty w obsłudze, do zadań specjalnych 

Maltec DH-10000A z mniejszą wydajnością i mniejszym gabarytem 

osuszacz fersk torr

Lider rankingu
Wydajny osuszacz Fersk Torr z oczyszczającym powietrze filtrem HEPA i jonizatorem, które neutralizują zarodniki pleśni 

osuszacz vaco vc3504

Mocny VACO VC3504 do dużych łazienek, prosty w obsłudze, do zadań specjalnych 

osuszacz maltec dh-10000A

Maltec DH-10000A z mniejszą wydajnością i mniejszym gabarytem 

pochlaniacz wilgoci w lazience

Pochłaniacz wilgoci do łazienki, tańszy ale i nieskuteczny

Wiele osób na wilgoć w łazience reaguje wtedy, gdy na ścianach pojawiają się wilgotne plamy i czarny nalot pleśni. Ten etap to już właściwie znak, że problem jest zaawansowany i musiał trwać przez dłuższy czas. 

Dlatego kupienie taniego pochłaniacza wilgoci nie rozwiąże już tego problemu. Owszem, będzie on gromadził wodę, jednak z niewystarczającą wydajnością. 

W ciągu tygodnia zwykły pochłaniacz może zebrać około jednej szklanki wody z powietrza. To zdecydowanie za mało, bo takich szklanek powinno być w ciągu tygodnia kilkadziesiąt, żeby mówić o skutecznym osuszaniu. 

W ciągu dnia, w domowych warunkach, kondensacyjny osuszacz powietrza może zgromadzić kilka litrów kondensatu. 

Więcej o różnicach napisaliśmy tutaj: Pochłaniacz wilgoci czy odwilżacz powietrza? 

Osuszacz powietrza do łazienki – jak ustawić, żeby osuszanie było skuteczne?

Osuszacz powietrza najskuteczniej działa ustawiony na środku pomieszczenia, jednak w małej łazience może być z tym kłopot. 

Pamiętaj, żeby nie zakrywać wlotów powietrza. Nie ustawiaj osuszacza zbyt blisko ściany lub mebli, bo to niekorzystnie wpłynie na wydajność osuszania. Zachowaj przynajmniej 15-20 cm odległości.

Zwróć uwagę, gdzie ulokowany jest wylot powietrza. W przypadku bocznego otworu, jak na przykład w modelu Fersk Torr, warto skierować strumień osuszonego powietrza na najbardziej wilgotne miejsca. Będą to zapewne ściany obok wanny i prysznica oraz naroża pomieszczeń, gdzie często pojawiają się mokre plamy a później pleśń

Najlepsze ustawienia do osuszania łazienki: tryb ciągły i inteligentna automatyzacja 

W bardzo wilgotnych pomieszczeniach, gdzie wilgotność wzrasta do 60% i więcej warto korzystać z trybu ciągłego osuszania (continuous) z najwyższą prędkością nawiewu. Szczególnie jeśli w łazience wisi pranie lub mokre ręczniki. Tak będzie również zaraz po kąpieli. 

Wygodną opcją będzie osuszacz powietrza z wi-fi i aplikacją mobilną z inteligentną automatyzacją. Dzięki niej możesz ustalić stałe reguły, w których na przykład osuszacz włączy się w trybie ciągłym, a po osiągnięciu 40% wilgotności przejdzie w tryb czuwania. 

Na co dzień możesz ustalić również inne reguły działania, dzięki którym osuszacz będzie mógł osuszać do wybranej przez Ciebie wartości cały czas lub w określonych porach. Pozwala to zaoszczędzić energię elektryczną, a zatem zachować więcej na koncie i w portfelu. 

W łazience warto zbijać wilgoć nawet do poziomu 35%, bo są to pomieszczenia, w których jej poziom szybko wzrasta, tworząc idealne warunki dla rozwoju pleśni. Dlatego warto szukać opcji 2w1, czyli osuszacz powietrza z oczyszczaczem

 

Osuszacz powietrza z ogniwem Peltiera. Tylko do mikro łazienek z dobrą wentylacją

Popularne akcesorium łazienkowe to mały osuszacz powietrza z ogniwem Peltiera. Takie gadżety są zdecydowanie mniejsze i lżejsze, dlatego łatwo dla nich znaleźć miejsce nawet w małym pomieszczeniu. Pobierają też niewiele energii. Niestety również ich wydajność jest mała i wynosi zwykle mniej niż litr na dobę

Czy będą dobrym sposobem na wilgoć w łazience? Tak, ale tylko jako zapobiegawczy dodatek do małej łazienki albo toalety, w której można otworzyć lub uchylić okno. Wydajność kilkuset mililitrów nie poradzi sobie w łazience ze słabą wentylacją i nadmiernie gromadzącą się wilgocią. 

Dlatego lepiej wybrać kondensacyjny osuszacz powietrza, nawet te mniejsze o wydajności 5 lub 10 litrów.  Warto zdecydować się na model mocniejszy, który da większą gwarancję osuszania. 

 

Krótkie zestawienie sposobów na wilgoć w łazience

Osuszacz kondesacyjny

Osuszacz z o. Peltiera

Pochłaniacz wilgoci

 Duża wydajność osuszania

 

 Mała wydajność osuszania

Minimalna wydajność osuszania

Usuwa nadmierną wilgotność

Może działać zapobiegawczo

Symboliczne działanie

Kontrola osuszania, tryby pracy, funkcje dodatkowe, w tym możliwe oczyszczanie powietrza

Zwykle urządzenie typu włącz/wyłącz, bez dodatkowych funkcji 

Brak funkcji 

Kontrola osuszania, tryby pracy, funkcja dodatkowe

Zwykle urządzenie typu włącz/wyłącz, bez dodatkowych funkcji 

Brak funkcji 

Urządzenie na prąd

Urządzenie na prąd

Jednorazowego użytku, bądź do uzupełnienia specjalnymi wkładami

sposoby na wilgoc w lazience
nv-author-image

Dawid Kaźmierczak