Przejdź do treści
Home » Poradniki » Grzejnik konwektorowy — zasada działania i najważniejsze informacje

Grzejnik konwektorowy — zasada działania i najważniejsze informacje

Grzejnik konwektorowy
0
(0)

Szukasz dodatkowego źródła ogrzewania na zimniejsze miesiące? Grzejniki konwektorowe to dobry sposób na szybkie dogrzanie wnętrza.

Kaloryfery konwektorowe dzielimy na wodne i elektryczne. Urządzenia kosztują kilkaset złotych, a ich moc to około 2000 W. Zaletą tego sprzętu jest efektywność, energooszczędność i skuteczne rozprowadzanie powietrza w modelach zaopatrzonych w wentylator.

Grzejnik konwektorowy — co to jest i czy warto go użyć w mieszkaniu?

Grzejnik konwektorowy (konwekcyjny) to urządzenie wykorzystujące zasadę konwekcji do ogrzewania powietrza w pomieszczeniu. Składa się on z metalowej obudowy z wewnętrznymi rurkami lub płytami grzejnymi, przez które przepływa gorąca woda lub powietrze.

Z całą pewnością warto rozważyć zakup grzejników konwekcyjnych ze względu na:

  • kontrolę temperatury,
  • efektywne ogrzewanie,
  • energooszczędność,
  • cichą pracę (w modelach bez wentylatora).

Jak działa grzejnik konwektorowy?

Grzejnik konwektorowy działa na zasadzie konwekcji, czyli przemieszczania się cząsteczek powietrza w wyniku różnicy temperatur. Ciepłe powietrze, unosi się do góry, podczas gdy zimne powietrze opada na dół.

Zasada działania grzejników konwektorowych polega na ogrzewaniu zimnego powietrza, które przepływa przez wnętrze kaloryfera. Powietrze dociera do niego od dołu za pomocą otworów, trafia do grzałki i zostaje uwolnione przez otwory znajdujące się u góry.

Konwekcja to cyrkulacja ciepłego powietrza, która prowadzi do podniesienia temperatury w pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać, że ogrzane powietrze unosi się do góry i zbiera się przy suficie, podczas gdy zimne powietrze zalega nisko przy podłodze. 

Dlatego konieczne jest dostarczenie większej ilości ciepła, aby móc odczuwać komfortową temperaturę również bliżej podłogi. W efektywnym ogrzewaniu pomoże także sprawny system wentylacji.

Grzejnik konwektorowy w domu

Typy grzejników konwekcyjnych. Wybierz grzejnik elektryczny

Grzejniki konwekcyjne dzielimy na elektryczne i wodne. Najpopularniejsze są kaloryfery elektryczne z termostatem, których główną zaletą jest bezobsługowość oraz niskie zużycie prądu. 

Grzejniki konwencyjne elektryczne składają się z grzałki oraz płyty grzewczej. 

Grzejniki konwekcyjne wodne to z kolei duże bezpieczeństwo i funkcjonalność, ale także niekorzystny rozkład temperatury we wnętrzu. 

W kwestii budowy, w ich wnętrzu znajduje się wężownica grzewcza, w której krąży woda. W tym wariancie ciepłe powietrze wędruje od razu do góry, co wydłuża proces ogrzewania całej przestrzeni.

Jeśli chodzi o zalety tego rozwiązania, z całą pewnością należy do nich mała pojemność wodna, która umożliwia szybką zmianę temperatury czynnika grzewczego. Grzejniki konwekcyjne wodne warto go wybrać do współpracy z automatycznymi systemami regulacji temperatury.

Gdzie zainstalować grzejniki konwekcyjne?

Grzejniki konwektorowe są często montowane pod oknami, aby ogrzewać powietrze, które może być w tym obszarze chłodniejsze. 

Kaloryfery mogą być również instalowane w ścianach, pod podłogą lub jako urządzenie wolnostojące. Są one stosowane w domach, mieszkaniach, czy firmach.

Szukasz alternatywnego sposobu na ogrzewanie? Sprawdź klimatyzatory przenośne z funkcją ogrzewania. 

Grzejnik konwektorowy a zużycie prądu. Postaw na energooszczędność

Grzejnik konwektorowy a zużycie prądu

Ogrzewanie elektryczne kojarzy nam się z wysokimi rachunkami, bo przecież prąd nie jest najtańszym medium. 

I choć grzejniki konwekcyjne są droższe w utrzymaniu niż ogrzewanie paliwami kopalnymi, to trzeba pamiętać, że są one tylko uzupełnieniem systemu ogrzewania i powinny być włączane jedyne na krótki czas. Ogrzewanie konwektorowe może być głównym źródłem ciepła tylko w niewielkich pomieszczeniach.

Grzejniki konwektorowe z termostatem są energooszczędne ze względu na wysoką efektywność ogrzewania. Uzyskanie wysokiej temperatury w krótkim czasie, ogranicza zużycie prądu. 

Poza tym zaawansowane termostaty pilnują zadanej temperatury oraz wpływają na działanie poszczególnych podzespołów. Dzięki temu elementy grzewcze są włączane i wyłączane w odpowiednim momencie.

Popularne modele grzejników konwektorowych

Grzejnik konwektorowy Noveen CH8000

Noveen CH8000 Smart White

Grzejnik konwektorowy Noveen wykazuje moc na poziomie 0,75 kW. Posiada 2 poziomy regulacji ogrzewania i wyświetlacz LCD oraz Timer i pilot zdalnego sterowania. 

Cena: 229 zł

Grzejnik konwektorowy BLAUPUNKT-HCO301

Blaupunkt HCO301

Grzejnik konwektorowy Blaupunkt HCO301 to sprzęt o moc 2 kW, w którym użytkownicy mogą skorzystać z 2 poziomów ogrzewania. Kompaktowy kaloryfer jest przeznaczony do pomieszczeń o wielkości do 22 m².

Cena: 198 zł

Grzejnik konwektorowy DESCON DA-K2000

Descon Da-K2000

Grzejnik konwektorowy Descon DA-K2000 oferuje moc 2 kW i 3 poziomy ogrzewania. Kaloryfer posiada termostat, dzięki któremu można ustawić żądaną temperaturę. 

Cena: 124 zł

Zamiast grzejnika elektrycznego możesz użyć także klimatyzatora z funkcją ogrzewania. Sprawdź najpopularniejsze modele klimatyzatorów przenośnych w naszym zestawieniu:

Zakup grzejnika konwektorowego — zwróć uwagę na moc, sposób montażu, wentylator i termostat

Grzejnik konwektorowy w salonie

Jeśli stoisz przed zakupem grzejnika konwekcyjnego, przede wszystkim sprawdź jego moc. Podobnie jak w przypadku klimatyzatorów przenośnych i klimatyzatorów split. 

Na każde 10 m² pomieszczenia o standardowej wysokości przypada 1 kW (1000 W) mocy grzewczej. Dla przykładu grzejnik o mocy 2000 W będzie skutecznie ogrzewał pokój o powierzchni 20 m².

Ważnym aspektem wyboru grzejnika konwektorowego jest sposób montażu. Modele dzielimy na przenośne, czyli wolnostojące i mocowane do ściany. Drugie z wymienionych najlepiej montować pod oknem.

Podczas zakupu produktu, rekomendujemy sprzęt z wentylatorem. Takie grzejniki przyspieszają czas rozchodzenie się ciepłego powietrza po pokoju, ale są nieco głośniejsze od modeli bez wentylatora. Innym ważnym kryterium jest termostat, który pozwoli Ci ustawić i kontrolować temperaturę.

Regulacja termostatu

Gdzie kupić grzejnik konwekcyjny?

Urządzenie można kupić w sklepach budowlanych lub sklepach internetowych. Coraz więcej osób wybiera grzejnik konwektorowy z Castoramy, Media Expert czy OBI, bo sklepy te są otwarte w większości polskich miast.

Podobnie jak podczas wyboru grzejników konwekcyjnych z allegro, w sklepach budowlanych można zamówić produkt online, z dostawą do domu.

Ile kosztuje grzejnik konwektorowy?

Grzejnik konwekcyjny nie należy do drogich sprzętów. Najtańsze modele są dostępne już za około 100 zł. Najbardziej zaawansowane modele z dużą ilością funkcji inteligentnych mogą kosztować nawet 800 zł.

Czy wiesz, jaka jest optymalna temperatura w Twoim wnętrzu? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj nasz artkuł:

Podsumowanie

Zatem czy opłaca się kupić grzejnik konwektorowy? Czy warto postawić na ten rodzaj ogrzewania? Jeśli zależy Ci na szybkim podniesieniu temperatury to zdecydowanie tak.

Warto pamiętać, że grzejniki konwekcyjne należy używać jako dodatkowe źródło ogrzewania i włączać je jedynie od czasu do czasu. W przeciwnym razie rachunki za energię elektryczną mogą okazać się zbyt wysokie.

Wybierając sprzęt dla siebie, zwróć uwagę na moc ogrzewania, sposób montażu, wentylator i termostat. Są to najważniejsze elementy, które powinien posiadać grzejnik do ogrzewania domu. 

Model dla siebie kupisz od 100 do 800 zł. Polecamy nieco droższe grzejniki, które będą bardziej energooszczędne i wyposażone w pakiet przydatnych funkcji dodatkowych.

FAQ

Ile kosztuje godzina pracy grzejnika konwekcyjnego?

Grzejnik o mocy 2000 W zużyje w ciągu godziny prąd o wartości ok. 1,30 zł. Grzejnik o mocy 1000 W zużyje 1 kWh w ciągu godziny, co kosztuje około 0,77 zł. W przypadku mocy 1500 W będzie to ok. 1,16 zł.

Grzejnik konwektorowy, a olejowy — który wybrać?

Grzejnik olejowy jest bardziej energooszczędny, nie wysusza powietrza i długo utrzymuje ciepło. Ma on też swoje wady. W porównaniu do grzejnika konwekcyjnego dłużej ogrzewa pomieszczenie i jest droższy oraz mniej atrakcyjny wizualnie.

Grzejnik ceramiczny, czy konwektorowy — który wybrać?

Grzejnik ceramiczny szybko się nagrzewa i magazynuje ciepło dzięki ceramicznemu wkładowi. To rozwiązanie jest tanie oraz proste w instalacji i obsłudze. Niestety w porównaniu do konwekcji, grzejnik ceramiczny pobiera dużo energii elektrycznej.

Grzejnik konwektorowy, czy farelka — który wariant wybrać?

Grzejniki konwekcyjne są znacznie bardziej ekonomiczne niż farelka. Ogrzewają one pomieszczenie szybciej i taniej, a dodatkowo odnotowują mniejsze spadki temperatury.

Grzejnik radiacyjny, czy konwektorowy — który wybrać?

Grzejniki radiacyjne oddają ciepło na całej powierzchni grzewczej. Dzięki temu są bardziej efektywne i tańsze w eksploatacji niż grzejniki konwektorowe. Niestety są także droższe.

Czy grzejnik konwektorowy jest bezpieczny?

Tak, grzejnik konwektorowy jest bezpiecznym urządzeniem grzewczym, pod warunkiem prawidłowej instalacji, użytkowania i konserwacji. Nowoczesne urządzenia posiadają wysoki stopień ochrony IPX, który chroni przed działaniem wody i ciałami obcymi.

Zobacz inne poradniki

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Autor

Jakość powietrza przekłada się na jakość naszego życia. Ta wiedza zmotywowała mnie do zgłębienia tematu jako pasjonat i redaktor serwisu nachlodno.pl. Na łamach portalu udzielam praktycznych wskazówek odnośnie klimatyzacji i osuszaczy powietrza. Przeprowadzam testy, recenzuję urządzenia i analizuję oferty producentów pod kątem ich opłacalności. Zapraszam do czytania moich artykułów i recenzji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *