Przejdź do treści
Nachłodno » Osuszacze powietrza » Osuszacz Maltec DH-20000A Electronic – recenzja i opinie

Osuszacz Maltec DH-20000A Electronic – recenzja i opinie

Maltec DH-20000A Electronic - recenzja
0
(0)

Osuszacz powietrza Maltec DH-20000A Electronic to sprężarkowy (kondensacyjny) osuszacz powietrza, którego wydajność osuszania to 20 l/24 h

Przy takiej wydajności osuszania możliwe jest skuteczne stosowanie modelu Maltec DH-20000A Electronic w pomieszczeniach o powierzchni 40 m² i mniejszych. Duży plus to cicha praca 

Urządzenie ma prosty i uniwersalny design z estetycznie wykończonym panelem sterowania. Dobrym pomysłem jest dioda z kolorowym oznaczeniem poziomu wilgotności. Niestety w jasnym pomieszczeniu kolory nie są zbyt wyraźnie widoczne. 

Osuszacz Maltec DH-20000A

Osuszacz powietrza Maltec-DH-20000A

Nasza ocena

7 / 10

Ostateczna ocena uwzględnia stosunek wydajności osuszania i wyposażenia do aktualnej ceny urządzenia

Aktualna cena

699 zł


Oferta Ceneo

Opłacalność zakupu Duża

Wydajność osuszania 20 l/24 h

Wyposażenie podstawowe Wyświetlacz, higrometr, higrostat, 2 tryby pracy

Funkcje dodatkowe Timer, kółka, kolorowy wskaźnik poziomu wilgotności, blokada, wygaszenie diod

Aktualna cena 739 zł


Sprawdź na Ceneo

Zalety i wady
 • Stosunek ceny do wydajności

  Maltec ma uczciwą cenę, jak za osuszacz o wydajności 20 litrów z solidnym wyposażeniem i kilkoma dodatkowymi funkcjami.

 • Timer włączenia i wyłączenia

  Maltec DH-20000A Electronic nie ma opcji sterowania przez Wi-Fi. Dlatego programator czasowy będzie przydatny, do ustalenia czasu działania urządzenia np. kiedy jesteś poza domem.

 • Duży zbiornik na skropliny

  Osuszacz posiada 6,5-litrowy zbiornik na wodę, co pozwala mu działać długo bez konieczności opróżniania pojemnika oraz bez wężyka odpływowego.

 • Kultura pracy

  Maltec DH-20000A Electronic pracuje cicho, a kiedy chcemy go używać wieczorem to mamy możliwość wygaszenia diod.

 • Niewielki przepływ powietrza

  Przepływ powietrza mógłby być większy, bo ma on wpływ na wydajność i sprawność osuszania.

 • Kolorowy wskaźnik poziomu wilgotności

  Kolorowa dioda z przodu urządzenia, która swoim kolorem informuje o poziomie wilgotności to dobry pomysł. Jednak wykonanie mogłoby być lepsze. Widoczność przy kolorze czerwonym jest słaba, a zakresy przypisane do kolorów nie odpowiadają ogólnie przyjętym normom dla optymalnej wilgotności (40-60%).

Maltec DH-20000A w kategorii osuszaczy o wydajności 20 l/24 h wypada naprawdę dobrze. Dobra cena i solidne parametry techniczne dają mu wysoką, ale nie najwyższą, pozycję w naszym eksperckim rankigu. 


Zobacz ranking osuszaczy powietrza

Kondensacyjny osuszacz powietrza Maltec DH-20000A Electronic

Osuszacz powietrza Maltec DH-20000A Electronic
Osuszacz powietrza Maltec DH-20000A Electronic, źródło: maltec.pl

Osuszacze typu kondensacyjnego, do którego zalicza się również osuszacz powietrza Maltec DH-20000A Electronic, usuwają wilgoć poprzez schładzanie powietrza.

Wilgotne powietrze w kontakcie z zimnym parownikiem (jeden z wymienników ciepła w osuszaczu) schładza się poniżej punktu rosy. Wówczas woda zawarta w powietrzu skrapla się i zbiera się w zbiorniku.

Później ogrzane i przy tym suche powietrze trafia z powrotem do pomieszczenia.

Dowiedz się więcej na temat działania i typów osuszaczy. Sprawdź nasz artykuł:


Kondensacyjny adsorpcyjny osuszacz powietrza

osuszacz powietrza maltec dh 20000a electronic

Główne cechy i funkcje Maltec DH-20000A Electronic

Wydajność osuszania i duży zbiornik na skropliny

Osuszacz powietrza Maltec DH-20000A Electronic przy wydajności 20 l/24 h ma bardzo duży, bo 6,5-litrowy zbiornik na skropliny.

To znacząca zaleta. Dzięki takiej pojemności zbiornika urządzenie może pracować przez dłuższy czas (około 7 godzin, przy pełnej wydajności) bez przerwy.

Automatyczne wyłączanie urządzenia i praca ciągła

W momencie zapełnienia zbiornika osuszacz sam wstrzyma pracę. Zapobiega to przelaniu się wody. Konieczność opróżnienia pojemnika zostanie zasygnalizowana przez zaświecenie się kontrolki „Waterfull” oraz odpowiedni dźwięk.

Oczywiście jest możliwość odprowadzania skroplin przez cały czas za pomocą dołączonego do zestawu węża. Dzięki temu woda może spływać do zewnętrznego zbiornika (np. do wiadra albo odpływu).

Wówczas automatyczne wyłączenie nie działa. Zatem jeżeli użytkownik wykorzysta zewnętrzny zbiornik to sam musi kontrolować jego zapełnienie. 

osuszacz powietrza maltec dh 20000a electronic dioda kontrolna
Kolor diody kontrolnej (za zdjęciu czerwony) jest słabo widoczny, szczególnie w jasnym pomieszczeniu;

Higrometr oraz higrostat

Recenzowany model posiada higrometr oraz higrostat. Aktualne wskazania higrometru widoczne są na wyświetlaczu na panelu sterowania. Dodatkowo Maltec DH-20000A ma lampkę kontrolną (zlokalizowana na w górnej części frontu urządzenia). 

Poszczególne kolory diody oznaczają: 

 • czerwony – wilgotność względna większa niż 65% 
 • zielony – wilgotność względna w przedziale 45-65% 
 • niebieski – wilgotność względna mniejsza niż 45%

 Dostrzegam dwa główne minusy tego rozwiązania. Po pierwsze wyznaczone przedziały, zielony przedział, czyli wilgotność optymalna dla polskich warunków powinna wynosić od 40 do 60%. I przez to wszystko pozostałe wyznaczniki powinny ulec nieznacznej zmianie. 

 

Po drugie widoczność koloru diody w jasnym pomieszczeniu jest mocno ograniczona, co może być uciążliwe i bardziej irytować niż pomagać. 

Regulacja poziomu wilgotności za pomocą higrostatu mieści się w  przedziale od 30 do 80 % (zmiana co 5%). Osuszacz powietrza Maltec DH-20000A Electronic wstrzymuje swoją pracę po osiągnięciu żądanego poziomu. Warto zwrócić uwagę, że dzięki automatycznemu systemowi pracy, urządzenie wznowi proces osuszania w momencie, gdy wilgotność w pomieszczeniu zwiększy się o 3 punkty procentowe.

Tryby pracy osuszacza Maltec DH-20000A Electronic

Standardem w tego typu urządzeniach jest możliwość włączenia trybu ciągłego osuszania. W takim przypadku osuszacz powietrza Maltec DH-20000A Electronic pracuje nieprzerwanie do momentu jego wyłączenia lub zapełnienia zbiornika. Na panelu sterowania oznaczony symbolem prania. 

Poza trybem automatycznym i pracy ciągłej ten model osuszacza ma także tryb snu. Po jego włączeniu urządzenie pracuje w ustawieniach trybu automatycznego z wygaszonymi diodami.

Panel sterowania z wylotem osuszonego powietrza

Wyposażenie i szczegóły techniczne Maltec DH-20000A Electronic 

Panel sterowania

Osuszacz powietrza Maltec DH-20000A Electronic nie ma pilota ani funkcji Wi-Fi. Sterowanie urządzeniem jest możliwe jedynie z poziomu panelu sterowania. To dosyć częste rozwiązanie w urządzeniach z tej kategorii. 

Dodatkowo na wyświetlaczu widoczny jest aktualny pomiar higrometru, wskazujący wartość wilgotności względnej otoczenia.

Pobór prądu oraz głośność pracy

Producent informuje, że osuszacz powietrza, Maltec DH-20000A Electronic podczas działania pobiera moc około 370 W i generuje hałas o natężeniu do 45 dB. 

Z naszych pomiarów wynika, że rzeczywisty pobór prądu na najwyższych obrotach wynosi około 260 W. 

osuszacz powietrza maltec dh 20000a electronic pomiar poboru pradu
Pomiar poboru prądu w trybie ciągłego osuszania, najwyższa prędkość pracy wentylatora

Osuszacz powietrza Maltec DH-20000A Electronic pracuje cicho. Na niższych obrotach wentylatora wartość pomiaru wynosiła około 46-47 dbA, natomiast na najwyższych około 51-52 dBA w odległości 1,5 m od urządzenia. To dobre wartości. 

osuszacz powietrza maltec dh 20000a electronic pomiar glosnosci 1
Pomiar dbA, niska prędkość wentylatora
osuszacz powietrza maltec dh 20000a electronic pomiar glosnosci 2
Pomiar dbA, wysoka prędkość wentylatora
osuszacz powietrza maltec dh 20000a electronic tyl urzadzenia z filtrem i pojemnikiem
Tył urządzenia; w górnej części widoczny filtr wstępny (wyjmowana kratka), niżej wyciągnięty zbiornik na skropliny z uchwytem i optycznym wskaźnikiem zapełnienia

Skąd ten mały przepływ powietrza?

Przepływ powietrza w recenzowanym modelu wynosi 150 m³/h, trochę mało. Czy to znacząco wpływa na działanie urządzenia? Dla porównania model Fersk Torr 20, czyli teoretycznie o takiej samej wydajności, w tym samym czasie zbiera więcej wody z otoczenia. Przepływ w osuszaczu Fersk Torr 20 wynosi aż 230 m³/h

Filtr wstępny

Standardem w osuszaczach powietrza, którego nie zabrakło również w recenzowanym modelu, jest siatkowy filtr wstępny. Filtr tego rodzaju należy czyścić — zbierają się na nim duże zanieczyszczenia takie jak kurz i sierść.

Mobilność

Obrotowe kółka sprawiają, że nie ma konieczności podnoszenia urządzenia w celu jego przestawienia. Do zestawu dołączony jest również wąż do odprowadzania skroplin (przydatny w trybie pracy ciągłej).

Kontrola nad urządzeniem – blokada panelu, timer i automatyczne rozmrażanie

Uruchomiona funkcja „lock” sprawia, że panel sterowania zostaje zablokowany. To szczególnie przydatna funkcja dla rodziców małych dzieci.

Osuszacz powietrza Maltec DH-20000A Electronic posiada timer (programator czasowy), na którym możemy wybrać zakres od 1 godziny do 24 godzin (wybór co godzinę).

Dzięki funkcji automatycznego rozmrażania, osuszacz powietrza Maltec DH-20000A Electronic nie jest narażony na oblodzenie wymiennika ciepła. Może mieć to miejsce, kiedy osuszacz pracuje w temperaturze mniejszej niż 18 stopni Celsjusza. 

Maltec DH-20000A przegrywa jedynie z modelami o większej wydajności oraz z model Fersk Torr 20, który zdobył w naszym rankingu dodatkowe punkty za niestandardowe wyposażenie i sprawne działanie. 


Zobacz ranking osuszaczy powietrza

Parametry techniczne Maltec DH-20000A Electronic

Marka i model Maltec DH-20000A Electronic
Cena 619 zł
Maksymalna powierzchnia 40 m²
Wymagana temp. otoczenia 5-38°C
Zakres ustawień higrostatu 30-80% (co 5%)
Wydajność osuszania 20 l/24 h
Moc 370 W
Przepływ powietrza 150 m³/h
Pojemność zbiornika na wodę 6,5 l
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność 45 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika i na zewnątrz
Waga 14 kg
Wymiary szer. 37 cm,
gł. 24 cm, wys. 57 cm
Dla kogo? Komu polecamy osuszacz powietrza Maltec DH-20000A Electronic?
 • osuszacz powietrza Maltec DH-20000A Electronic sprawdzi się jako urządzenie do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 40 m²; 
 •  model ten wyróżnia się na tle konkurencji nowocześniejszym wyglądem a przy tym prostym panelem sterowania; 
 • osuszacz powietrza Maltec DH-20000A Electronic pozwala na zablokowanie panelu sterowania, co będzie przydatną funkcją dla rodziców małych dzieci; 
 • w naszym rankingu osuszaczy Maltec ustępuje tylko mocnym liderom: Fersk Torr i VACO VC3504 oraz wydajniejszym modelom od Warmtec. 


Facebook


Youtube

Poradniki nachlodno.pl

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Dawid Kaźmierczak

Dawid Kaźmierczak

W nachlodno.pl spinam pracę wszystkich redaktorów, od czasu do czasu samemu zajmując się przygotowywaniem artykułów i recenzji. Jestem miłośnikiem reportaży, dlatego przemawiają do mnie twarde fakty, które wyciągamy na podstawie naszych testów i obserwacji. Lubię, gdy technologia pozwala rozwiązywać problemy, a sama nie dostarcza nowych kłopotów: doceniam więc solidne urządzenia z prostą obsługą i rozwiązaniami, które chronią zdrowie i dbają o komfort. W temacie klim i osuszaczy siedzę 3 lata, chętnie dzieląc się wiedzą i ciekawymi nowinkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *