Przejdź do treści
Nachłodno » Poradniki » Osuszacz powietrza do garażu

Jak wybrać osuszacz powietrza do garażu. Kompleksowy poradnik

Osuszacz powietrza do garażu
5
(3)

Garaż to miejsce narażone na wilgoć zdecydowanie bardziej niż inne pomieszczenia w domu. Powodem tego jest niska temperatura.

Sposobem na przewilżone powietrze w garażu jest naprawa wentylacji, ocieplenie budynku, stworzenie odwodnienia, zastosowanie nagrzewnicy lub włączenie osuszacza powietrza. 

Do garażu polecamy adsorpcyjny osuszacz powietrza. Pomoże on kontrolować poziom wilgotności (w garażu to 50%) i ochroni chromowane elementy pojazdu przed korozją.

Spis treści:

    1. Do garażu polecamy adsorpcyjny osuszacz powietrza
    2. Sposoby na usunięcie wilgoci z garażu
    3. Zakup osuszacza do garażu — na co zwrócić uwagę?
    4. Osuszacz domowy, czy przemysłowy — jaki typ będzie najlepszy?
    5. Zalety stosowania osuszaczy powietrza w garażu
    6. Czy pochłaniacze wilgoci do garażu mają sens?
    7. Dlaczego w garażu zbiera się wilgoć?
    8. Osuszanie garażu — praktyczne porady
    9. FAQ

Do garażu wybierz adsorpcyjny osuszacz powietrza

adsorpcyjny osuszacz powietrza do garażu

Wyróżniamy dwa rodzaje osuszaczy powietrza — osuszacze adsorpcyjne i kondensacyjne.

Modele adsorpcyjne działają ze stałą wydajnością bez względu na temperaturę otoczenia. Z tego względu będą one wydajniejsze w garażu, czy piwnicy, czyli w miejscach, w których panuje niska temperatura. 

Poza tym adsorpcję sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie występuje naturalna cyrkulacja powietrza, czyli np. nie ma okien lub wentylacji. 

Reasumując, osuszacze adsorpcyjne to najlepsze osuszacze do garażu.

Jeśli chodzi o kondensacyjny osuszacz powietrza, to działa on nieco inaczej. Ten typ odwilżacza wykazuje najwyższą wydajność osuszania w wysokiej temperaturze. Dzięki czemu najlepiej sprawdza się w pokojach, salonach, sypialniach, czy łazienkach.

Więcej na temat rodzajów osuszaczy przeczytasz tutaj:


Kondensacyjny, adsorpcyjny osuszacz powietrza

Osuszacz powietrza do garażu

Sposoby na usunięcie wilgoci z garażu

Wysoka wilgotność w garażu sprzyja powstawaniu korozji, która osadza się na narzędziach i metalowych elementach aut, rowerów, czy motocykli. 

Aby usunąć nadmiar wilgoci, możesz zastosować osuszacz powietrza, nagrzewnicę, usprawnić system wentylacji, docieplić garaż, czy wykonać drenaż posadzki. 

  • osuszacz powietrza do garażu — łatwy i najmniej inwazyjny sposób na usunięcie wilgoci. Osuszacz działa już po podłączeniu go do prądu.
  • nagrzewnica — do garażu wybierz nagrzewnicę gazową, która ociepli ściany, sufit i podłogę. Polecamy modele o mocy większej niż 1 kW. Nagrzewnica nie odprowadza nadmiaru wody, a jedynie podnosi temperaturę we wnętrzu.
  • wentylacja — jeśli wentylacja nie działa lub jest niewystarczająca, zadbaj o sprawny system cyrkulacji powietrza. W usunięciu wilgoci pomoże także regularne wietrzenie pomieszczenia.
  • ocieplenie — problem ocieplenia dotyczy szczególnie garaży blaszanych i murowanych. Jeśli temperatura we wnętrzu jest niska, przemyśl termomodernizację budynku.
  • odwodnienie — na posadzce garażu może zbierać się woda. W takim wypadku wykonaj drenaż posadzki. Najlepiej zastosować odwodnienie liniowe, które pozwoli odprowadzić wodę na zewnątrz.

Oto czym może skutkować za wysoki poziom pleśni w Twoim garażu:

Wilgoć w garażu
Pleśń na ścianie
wilgoć w garażu
pleśń z bliska
pleśń i wilgoć w garażu
Pleśń przy podłodze-min

Zakup osuszacza do garażu — na co zwrócić uwagę?

Podczas zakupu osuszacza do garażu zwróć uwagę na wydajność osuszacza wyrażoną w litrach na dobę. Im będzie ona wyższa, tym osuszacz szybciej usunie nadmierną wilgoć.

Kluczem do skutecznego osuszenia garażu jest duży przepływ powietrza, najlepiej na poziomie 200 m³/h. Ten parametr ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach o dużej kubaturze.

Jako że garaż nie jest często odwiedzanym pomieszczeniem, polecamy wybrać model z dużym zbiornikiem na skropliny. Dzięki temu nie będzie konieczności częstego wylewania kondensatu.

Jeśli w pomieszczeniu pojawiła się pleśń, wybierz osuszacz z jonizatorem.  Funkcja jonizacji wspomaga usuwanie zanieczyszczeń i ogranicza rozwój pleśni. 

Szukasz najlepszego osuszacza do domu i mieszkania? Przejrzyj nasz ranking. Znajdziesz w nim najbardziej opłacalne modele osuszaczy kondensacyjnych.


Zobacz ranking osuszaczy powietrza

Osuszacz domowy, czy przemysłowy — jaki typ będzie najlepszy?

Osuszanie garażu - osuszacz domowy i przemysłowy

To jaki osuszacz powietrza do garażu będzie odpowiedni, zależy od panującego poziomu wilgotności.

W większości przypadków wystarczający będzie osuszacz domowy. Skuteczny model z funkcją oczyszczania pomoże uporać się z wykwitami pleśni, jeśli problem nie jest jeszcze zbyt zaawansowany. Używaj go jako środka zapobiegawczego przez cały rok.

Jeśli pomieszczenie jest duże i mocno zawilgocone zastosuj przemysły osuszacz lub skorzystaj z usług specjalistów. Budowlany osuszacz powietrza polecamy do garażu po zalaniu.

Przemysłowe osuszacze oferują większą wydajność niż urządzenia domowe. Ich wadą jest niska estetyka i wysoka cena. Te urządzenia kosztują kilka tysięcy złotych, ale w razie potrzeby w większych miastach można je wynająć.

Zalety stosowania osuszaczy powietrza w garażu

  • Stały poziom wilgotności

    Dzięki higrostatowi możliwe jest kontrolowanie poziomu wilgotności w garażu.

  • Brak pleśni i grzybów

    Osuszacz powietrza na pleśń pomaga powstrzymać rozwój grzybów, wirusów i bakterii.

  • Ochrona przed korozją

    Odwilżacze to sposób ochrony pojazdów, narzędzi i stalowych przedmiotów przed rdzewieniem.

  • Większy komfort pracy

    Optymalna wilgotność powietrza w garażu sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu.

Czy pochłaniacze wilgoci do garażu mają sens?

Domowy pochłaniacz wilgoci

Producenci akcesoriów do aut oferują pochłaniacze wilgoci, jako tani sposób na przewilżone powietrze w garażu. Zdecydowanie odradzamy tego rozwiązania ze względu na niską wydajność.

Pochłaniacz wilgoci wchłania maksymalnie kilka litrów wody w ciągu miesiąca. Taka efektywność będzie odpowiednia do osuszania wnętrza szafy, ale zbyt mała do powstrzymania wilgoci w garażu. Zamiast tego zainwestuj w skuteczny osuszacz do garażu. 

Dlaczego w garażu zbiera się wilgoć?

Osuszacz powietrza do garażu

Bez względu na to, w jakiej technologii wybudowano garaż, w jego wnętrzu może zbierać się wilgoć.

Przyczyną wysokiego poziomu wilgotności w garażu może być:

  • uszkodzenie pokrycia dachowego, które wymaga natychmiastowej naprawy.

  • niewłaściwa izolacja termiczna,

  • nieprawidłowe zabezpieczenie posadzki.

  • nieprawidłowo działająca wentylacja,

  • niedogrzewanie garażu w zimie (wówczas wilgoć powstaje na wskutek różnicy temperatur między temperaturą wewnątrz a temperaturą na zewnątrz). 

  • zanieczyszczenia, które dostają się do pomieszczenia przez koła auta i elementy karoserii — np. śnieg, błoto, czy deszcz. 

Czy wiesz jakie są optymalne warunki panujące w pomieszczeniu? Dowiedz się, jaka jest najlepsza temperatura i wilgotność dla Twojego zdrowia.


Przejdź do artykułu

Osuszanie garażu — praktyczne porady

Osuszacz powietrza do garażu - jaki wybrać

Wilgotność powietrza w garażu powinna być mniejsza niż 50%. Taka wartość sprzyja utrzymaniu chromowanych elementów w odpowiedniej kondycji. 

Unikaj nadmiernej wilgotności powietrza, która przekracza 60%. Wysoka wilgotność to idealne warunki do powstania grzybów i pleśni.

Kiedy osuszacz garażu jest włączony, zostaw zamknięte okna i drzwi. Wpłynie to korzystnie na wydajność osuszania.

Dla osiągnięcia lepszych efektów w garażu zastosuj elektryczną nagrzewnicę lub promiennik elektryczny. 

Jeśli garaż stanowi osobny budynek lub jest dobudówką, możesz wykonać otwory nawiewne na podłodze i stropie. To rozwiązanie zapewni odpowiedni przepływ powietrza i zwiększy efektywność osuszania garażu.

Gdy w garażu jest dostatecznie dużo miejsca, osuszacz warto postawić na środku pomieszczenia. W ten sposób wszystkie ściany będą osuszone równomiernie.

FAQ

Jak pozbyć się wilgoci w garażu?

Sposobem na obniżenie wilgotności w garażu jest termomodernizacja, zastosowanie odwodnienia, zadbanie o wydajną wentylację. Znacznie szybszym sposobem jest inwestycja w wydajny osuszacz powietrza.

Jak pozbyć się wilgoci w zimie?

Sposobem na pozbycie się wilgoci w zimie jest podniesienie temperatury. Warto zastosować centralne ogrzewanie lub nagrzewnicę elektryczną. 

Co zrobić jeśli w metalowym garażu zbiera się woda?

W metalowym garażu wilgoć usuwa się poprzez otwory wentylacyjne lub zastosowanie nagrzewnicy. 

Jak zabezpieczyć garaż przed wilgocią?

W zabezpieczeniu garażu pomoże dobór materiałów hydroizolacyjnych. Zaliczają się do nich masy bitumiczne, membrany, czy tynk wodoszczelny.

Czy w garażu musi wentylacja?

Tak, według regulacji prawnych w garażu musi być wentylacja. Zasada ta dotyczy garaży połączonych z budynkiem i garaży wolnostojących.

Jaka powinna być optymalna wilgotność powietrza w garażu?

Polecamy zadbać, aby wilgotność oscylowała w granicy 50%. Ważne, aby unikać sytuacji, w której wilgotność przekroczy 60%.

Co lepsze osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci?

Do osuszania garażu najlepiej sprawdzi się osuszacz powietrza. Pochłaniacze wilgoci nie zdają egzaminu ze względu na niską wydajność.

Jakie są rodzaje osuszaczy powietrza do garażu?

Wyróżniamy osuszacze adsorpcyjne i kondensacyjne. Osuszacze może także podzielić na domowe i przemysłowe.

Jaki osuszacz do garażu wybrać?

Wysoki poziom wilgotności pomoże pokonać osuszacz adsorpcyjny. W przypadku zalania polecamy postawić na osuszacz przemysłowy.

Jakie funkcje osuszaczy powietrza są ważne w przypadku garażu?

Podczas zakupu osuszacza powietrza najważniejsza jest wydajność osuszania garażu. Polecamy wydajne osuszacze i sprzęt zaopatrzony w funkcje dodatkowe, takie jak oczyszczacz powietrza, czy jonizator.

Czy osuszacz może zostać włączony na noc?

Tak, osuszacz powietrza może być włączony w nocy. Może on działać w trybie auto i wyłączać się po osiągnięciu odpowiedniego poziomu wilgotności.

Jaka wydajność osuszacza do garażu?

Problem wilgoci pomoże pokonać osuszacz o dużej mocy. W przypadku kondensacyjnego osuszacza do garażu jest to co najmniej 20 l na dobę.

Jak usunąć pleśń w garażu?

W przypadku występowania wykwitów pleśni zastosuj środki przeciwgrzybicze, osusz ścianę, a następnie odmaluj fragment farbą na pleśń.

Zobacz inne poradniki

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Author

Jakość powietrza przekłada się na jakość naszego życia. Ta wiedza zmotywowała mnie do zgłębienia tematu jako pasjonat i redaktor serwisu nachlodno.pl. Na łamach portalu udzielam praktycznych wskazówek odnośnie klimatyzacji i osuszaczy powietrza. Przeprowadzam testy, recenzuję urządzenia i analizuję oferty producentów pod kątem ich opłacalności. Zapraszam do czytania moich artykułów i recenzji!

1 komentarz do “Jak wybrać osuszacz powietrza do garażu. Kompleksowy poradnik”

  1. Przydatny artykuł. Sam miałem problem z wilgocią w garażu i wstawiłem lepszą wentylację. Teraz myślę nad wstawieniem osuszacza powietrza. Mam już kilka modeli na oku, ale wybrałem je po przeczytaniu waszych porad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *