Przejdź do treści

Suszenie prania w małym mieszkaniu — o czym należy pamiętać?

Suszenie prania w małym mieszkaniu

Suszenie prania w małym mieszkaniu może trwać krócej, pod warunkiem że zastosujesz kondensacyjny osuszacz powietrza. Urządzenie sprawi, że tkaniny wyschną szybciej, a we wnętrzu zapanuje optymalny poziom wilgotności. Poznaj praktyczne sposoby na suszenie prania, pomocne szczególnie w chłodniejsze dni.

Jak suszyć pranie w domu, żeby nie śmierdziało - praktyczne porady

W zawilgoconych mieszkaniach ubrania schną bardzo długo i nieprzyjemnie pachną. Jeśli chcesz pozbyć się brzydkiego zapachu podczas suszenia prania, trzymaj się poniższych zasad:

  • zachowaj odstęp pomiędzy ubraniami w trakcie wieszania ich na suszarce,
  • w pomieszczeniu, w którym jest pranie, zostaw uchylone drzwi,
  • przynajmniej raz dziennie wywietrz cały dom, żeby zapewnić sobie odpowiednią cyrkulację powietrza,
  • suszarkę ustaw blisko źródła ciepła, czyli kaloryfera lub kuchenki,
  • aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, od czasu do czasu przewieś pranie,
  • zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Zastosuj osuszacz kondensacyjny.
Jak suszyć pranie w domu, żeby nie śmierdziało

Osuszacze powietrza do suszenia prania — jakie modele wybrać?

Dla szybszego suszenia prania polecamy kondensacyjny osuszacz powietrza. Urządzenie jest w stanie pracować w trybie ciągłym, który nazywany jest trybem suszenia prania (po angielsku laundry). 

Osuszacz skraca proces osuszania tkanin nawet o kilka godzin. To ważne, ponieważ każdy materiał inaczej oddaje wilgoć, a niektóre tkaniny do wyschnięcia potrzebują całego dnia.

Do suszenia prania polecamy:

  • osuszacze z filtrem HEPA. Jest to skuteczna bariera dla kurzu, który gromadzi się szczególnie w miejscu suszenia prania.
  • Modele o dużej wydajności na poziomie przynajmniej 20 l / 24 h.
  • Urządzenia z modułem Wi-Fi. Dzięki zdalnemu sterowaniu można kontrolować poziom wilgotności z dowolnego miejsca i ustawiać szczegółowe reguły pracy osuszacza.

Osuszacz jest niezbędny w słabo wentylowanych łazienkach i miejscach, w których pojawiła się pleśń. Aby kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniu osuszacz musi posiadać higrometr i higrostat.

Odwilżacze powietrza są pomocne do suszenia prania w małym mieszkaniu i nie tylko. Jeśli chcesz poznać najbardziej opłacalne modele, sprawdź nasz ranking.

Ranking osuszaczy powietrza - baner

Suszarka na pranie do małego mieszkania

Nie każdy może pozwolić sobie na suszarkę bębnową, która zajmuje wiele miejsca w łazience i jest stosunkowo droga. Znacznie łatwiejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie tradycyjnej suszarki do wieszania prania. Tylko którą wybrać?

Do małych mieszkań polecamy suszarkę typu wieża (nazywana także suszarką pionową), która na tym samym metrażu zmieści więcej ubrań i pościeli niż suszarka rozkładana na boki.

Dobrym pomysłem jest także zainstalowanie suszarki pod sufitem w łazience. Wówczas można wygodnie rozwieszać pranie bez utraty miejsca. Takie urządzenia w parze z osuszaczem kondensacyjnym przyspieszą proces suszenia.

Suszarka pionowa typu wieża
Suszarka sufitowa

Osuszacze z ogniwem Peltiera i pochłaniacze wilgoci nie zdają egzaminu!

Producenci często oferują nam sprzęt, który w rzeczywistości nie jest skuteczny. Osuszacz Peltiera to tani produkt z Allegro, który wykazuje bardzo niską wydajność. Jego efektywność działania to średnio 0,75 l na dobę, podczas gdy najlepsze modele osuszaczy kondensacyjnych działają z wydajnością 30 l na dobę. Różnica jest więc kolosalna.

W kwestii wydajności podobnie słabo wypada pochłaniacz wilgoci. Sprzęt dostępny za kilkanaście złotych to w rzeczywistości pudełko z higroskopijnym wkładem. Ze względu na symboliczną efektywność, nie wspierają one suszenia prania ani osuszania ścian podczas prac remontowych.   

osuszacz powietrza Camry CR 7903 na stoliku w salonie recenzja Nachłodno
Osuszacz CR 7903
Osuszacz GÖTZE & JENSEN DH500

Suszenie prania w domu a wilgoć

Faktem jest, że schnące pranie oddaje do powietrza nawet kilka litrów wody w ciągu doby. Powstająca w ten sposób para wodna podnosi poziom wilgotności, który powinien mieścić się w zakresie od 40 do 60%. Suszenie prania może podnieść poziom wilgotności nawet o 30%. 

Ważne jest, aby zniwelować poziom wody w powietrzu, bo zbyt duża wilgotność powoduje dolegliwości górnych dróg oddechowych, alergie i obniża komfort w codziennym funkcjonowaniu. Tak więc poza wietrzeniem pomieszczeń zalecamy zadbać o drożność kanałów wentylacyjnych. 

Więcej na temat optymalnej temperatury i wilgotności przeczytasz tutaj:

Jak skutecznie suszyć pranie w łazience

Na wilgoć szczególnie podatne są łazienki. To właśnie w nich pojawiają się zarodniki pleśni, które gnieżdżą się w ręcznikach, pralce, czy praniu. Aby zwalczyć je skutecznie, warto zastosować osuszacze powietrza z filtrem HEPA, który skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia, takie jak kurz, roztocza, wirusy, czy bakterie. Do sprawdzonych osuszaczy z filtrem HEPA zaliczymy Fersk Torr 30, który zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu.

FAQ

Gdzie suszyć pranie w mieszkaniu?

Pranie powinno schnąć w miejscu suchym i ogrzewanym. Dobra do tego będzie łazienka, czy salon, ale nie chłodna sypialnia. Polecamy także suszenie prania na zewnątrz, np. na balkonie.

Czy suszenie prania w sypialni jest szkodliwe?

Dla zdrowia szkodliwa jest jedynie zbyt duża wilgotność powietrza. Radzimy kontrolować jej stan za pomocą osuszaczy powietrza w każdym pomieszczeniu.

Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało?

Kluczem do pozbycia się brzydkiego zapachu jest regularne wietrzenie domu i zostawienie otwartych drzwi do pokoju, w którym jest pranie.

Jak suszyć pranie w mieszkaniu zimą?

W porze zimowej polecamy wieszanie prania partiami w różnych pomieszczeniach.  Część rzeczy można wystawić na kaloryferach.

Jak suszyć pranie w małej łazience?

Do małej łazienki świetnie sprawdzi się kondensacyjny osuszacz powietrza, który zapobiegnie powstawaniu wilgoci.

Ile suszy się pranie w domu?

Przy odpowiedniej cyrkulacji pranie suszy się około 3 godzin. Czas ten może być krótszy jeśli użyjemy osuszacza kondensacyjnego.

Po jakim czasie pranie gnije?

Pranie pozostawione w pralce zaczyna gnić po około pół godziny po zakończeniu prania.

Zobacz inne poradniki

nv-author-image

Hej, chętnie udzielę Ci porad odnośnie klimatyzacji i osuszaczy powietrza. Zapraszam do czytania moich artykułów!