Przejdź do treści
Nachłodno » Poradniki » Zaparowane okna w domu. Dlaczego szyby parują i co wtedy?

Zaparowane okna w domu. Dlaczego szyby parują i co wtedy?

Dlaczego są zaparowane szyby w domu
5
(1)

Zaparowane okna mają zwykle dwie przyczyny. Po pierwsze słaba wentylacja i gromadząca się wilgoć, która powstaje każdego dnia podczas codziennych czynności: oddychanie, gotowanie, prysznic.

Po drugie różnica temperatur między wnętrzem domu a środowiskiem zewnętrznym.

Dlatego zaparowane okna to częste zjawisko w sezonie jesienno-zimowym, gdy na zewnątrz robi się chłodno, a my zaczynamy ogrzewać swoje mieszkania.

Spis treści:

      1. Osuszacz powietrza – skuteczny sposób na zaparowane szyby w domu
      2. Dlaczego okna parują od wewnątrz? Za duża wilgotność i różnica temperatur
      3. Parowanie okien – winne mogą być stare i nieszczelne okna
      4. Parujące szyby, co zrobić? Zadbaj o prawidłową wentylację
      5. Zaparowane okna w domu to krok bliżej do chorobotwórczej pleśni
      6. Dlaczego okna parują od zewnątrz? To wina klimatyzacji
      7. FAQ

Co pomaga na zaparowane okna?

  • sprawna wentylacja; jeśli nie działa lub działa słabo, to wilgoć zostaje w domu;
  • codziennie wietrzenie pomieszczeń; trzeba to robić nawet zimą; jeśli w Twoich oknach są wywietrzniki, to korzystaj z nich często;
  • zadbanie o szczelność izolacji budynku i elementów konstrukcyjnych (okna, dach, ściany);
  • osuszacz powietrza; szybko obniża poziom wilgotności w pomieszczeniu; zdecydowanie lepszy niż domowe sposoby na wilgoć.

Osuszacz powietrza – skuteczny sposób na zaparowane szyby w domu

Domowe sposoby na zaparowane szyby są zachęcające, bo są szybkie, tanie i zazwyczaj dostępne od ręki.

Gorzej z ich skutecznością: ta bywa znikoma lub krótkotrwała. Dlatego w tym artykule więcej uwagi poświęcam czemuś sprawdzonemu, czyli urządzeniu, jakim jest osuszacz powietrza.

Kondensacyjny osuszacz powietrza zmniejsza ilość pary wodnej w powietrzu, przez co nie skrapla się ona na ścianach i szybach.

Jak działa osuszacz powietrza?

Podczas osuszania wykorzystuje pracę sprężarki i obieg czynnika chłodniczego. Wilgotne powietrze pobierane przez osuszacz jest ochładzane, a przez to jego fizyczna właściwość do gromadzenia wilgoci zmniejsza się.

Skutkiem jest skraplanie się wody, która zbierana jest w zbiorniku osuszacza. Efekt to obniżenie wilgotności powietrza. Przed wydmuchaniem z powrotem do pomieszczenia powietrze w osuszaczu zostaje ogrzane.

Domowy osuszacz powietrza może mieć wydajność od 10 do nawet 50 litrów na dobę. Tworząc nasz ranking osuszaczy powietrza, przyjęliśmy, że podczas osuszania typowego domowego pomieszczenia na każde jego 10 m² powinno przypadać 5 l/24 h wydajności urządzenia.

Dlatego, jeśli chcesz osuszyć 40-metrowy pokój, wybierz urządzenie o wydajności osuszania przynajmniej 20 l/ 24 h.

Jeśli szukasz odpowiedniego osuszacza powietrza, sprawdź nasze zestawienie. Wybraliśmy najbardziej opłacalne modele osuszaczy powietrza!


Zobacz ranking osuszaczy powietrza

Dlaczego okna parują od wewnątrz? Zaparowane okna w domu to wynik za dużej wilgotności i różnicy temperatur

Zaparowane okna przez wilgoć

Para na oknach pojawia się wtedy, gdy ciepłe i wilgotne powietrze natrafia na chłodniejszą szybę. Tak samo stanie się, gdy chuchniesz na zimne okno w samochodzie lub wtedy, gdy wyjdziesz spod gorącego prysznica, a lustro w łazience zaparuje.

Woda z ochłodzonego w ten sposób powietrza skrapla się, ponieważ zimne powietrze ma mniejszą zdolność do kumulowania cząsteczek wody. W uproszczeniu: woda nie mieści się w zimnej masie powietrza, dlatego się kondensuje.

Dzieje się tak szczególnie podczas chłodniejszych pór roku, kiedy różnica temperatur między domem a otoczeniem zewnętrznym jest duża. Okna to zazwyczaj najzimniejsze miejsca w mieszkaniu, dlatego to na nich pojawia się para. 

Częste są zaparowane okna w domu po nocy. W ciągu zimnych nocy okna pozostają zamknięte, co ogranicza wymianę powietrza. Dodatkowo podczas snu wraz z oddychaniem do powietrza trafia woda. Rano zwykle włączamy ogrzewanie, zatem różnica temperatur szybko wzrasta.

Ciekawostka – pianka do golenia

Wysmarowana tłustą pianką do golenia szyba nabiera hydrofobowych właściwości, dzięki czemu nie osadzają się na niej cząsteczki wody.

W domu jednak szyb jest więcej – a smarowanie, ściąganie preparatu i ostateczne polerowanie okien bywa czasochłonne i męczące. Poza tym osiągnięty efekt utrzymuje się maksymalnie kilka dni.

Parowanie okien – winne mogą być stare i rozszczelnione okna

Nieszczelne i stare okna mogą łatwo zaparować przy dużej wilgotności

Bywa tak, że parujące okna będą wymagały naprawy lub wymiany. Dotyczy to szczególnie starych, wykonanych z drewna okien. Na nich często pojawiają się pęknięcia oraz rozszczelnienia.

Warto zwrócić również uwagę, że parowanie okien może mieć związek ze zniszczonymi uszczelkami. Zarówno upływ czasu, jak i warunki atmosferyczne (wilgoć oraz temperatura) sprawiają, że z biegiem lat uszczelki okienne tracą swoje właściwości izolacyjne. 

Specjaliści zalecają, żeby uszczelki wymieniać przynajmniej raz w roku, a na pewno raz na dwa lata.

Nieszczelności są szczególnie uciążliwie w przypadku okien dwuszybowych. Przestrzeń między dwiema szybami to miejsce, w którym bardzo łatwo gromadzi się wilgoć, której właściwie nie sposób od ręki usunąć.

Parujące szyby, co zrobić? Zadbaj o prawidłową wentylację

Regularne czyszczenie kratek wentylacyjnych to konieczność
Regularnie czyść kratki wentylacyjne, szczególnie w kuchni

Wiesz już, że zaparowane okna w domu mogą być spowodowane złym stanem ich uszczelnienia lub nadmierną wilgotnością.

Poziom wilgotności można obniżyć, wykorzystując do tego wspomniany wyżej osuszacz powietrza. Należy także zadbać o regularne wietrzenie domu. Ważna jest również odpowiednia wentylacja pomieszczeń. 

Zaleca się, aby wilgotność względna w domu mieściła się w przedziale od 40 do 60%. Zarówno zbyt wilgotne, jak i zbyt suche powietrze może negatywnie wpływać na zdrowie oraz samopoczucie.

Wilgotność powietrza w domu pozwala kontrolować kondensacyjny osuszacz powietrza.

Więcej na ten temat przeczytasz optymalnej temperaturze i wilgotności przeczytasz tutaj:


Przejdź do artykułu

Przewiew sprawia, że w pomieszczeniach szybko spada poziom wilgotności względnej.

Dzięki wentylacji powietrze wilgotne i bogate w dwutlenek węgla oraz inne zanieczyszczenia jest odprowadzane poza budynek, a do jego wnętrza może napływać świeże powietrze. To konieczne dla zachowania koncentracji oraz dobrego zdrowia.

Wietrzenie pomieszczeń ogranicza wilgoć

Wietrzenie jest konieczne także podczas jesieni i zimy, pozwala regulować poziom wilgotności

W sezonie grzewczym wiele osób unika otwierania okien i nadmiernie hermetyzuje pomieszczenia. Wszystko po to, żeby nie zwiększać kosztów ogrzewania albo uniknąć smogu. Takie zachowanie przyczynia się do gromadzenia się wilgoci. 

Porada – wietrzenie

Jesienią i zimą wietrz pomieszczenia trzy razy dziennie, po 5-10 minut. Przydatna jest funkcja mikrowentylacji w oknach.

Wiemy, że wiele miejsc w Polsce zmaga się ze smogiem, dlatego warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza, który ograniczy negatywny wpływ smogu na zdrowie domowników. Przydatny będzie także osuszacz powietrza z filtrem HEPA, zatrzymujący smog i zarodniki pleśni.

Zaparowane okna w domu to krok bliżej do chorobotwórczej pleśni

Parowanie okien może sprzyjać powstawaniu pleśni

Zaparowane okna w domu to pierwsza oznaka problemów z nadmierną wilgocią. Powstająca podczas domowych czynności para wodna jest zupełnie naturalna. Powietrze w domu nasyca się wodą, kiedy suszysz pranie, gotujesz, bierzesz kąpiel, a nawet wtedy, gdy oddychasz. Problemem jest gromadzenie się wilgotnego powietrza np. w wyniku niedziałającej wentylacji.

Gromadząca się w domu wilgoć może być o wiele bardziej uciążliwa, niż ci się wydaje. Zaparowane szyby w domu bywają irytujące, jednak prawdziwym zagrożeniem jest pleśń, która błyskawicznie rozwija się w wilgotnych, słabo wentylowanych pomieszczeniach. Dlatego nietrudno, żeby czarny nalot pleśni pojawił się na kuchennych ścianach lub w narożach łazienki.

Martwić mogą także mokre i zaparowane okna po nocy. Spływająca woda zbiera się na profilu okna i parapecie, tworząc kałuże. Przez to w tych miejscach dosyć szybko pojawiają się grzyby pleśni.

Osuszacz powietrza z filtrem HEPA zatrzymuje zarodniki pleśni

Biały, harmonijkowy filtr HEPA wykonany z mikrowłókien, które zatrzymują mikrozanieczyszczenia stałe, w tym zarodniki pleśni i smog

Pleśń na ścianach jest wyjątkowo niebezpieczna dla osób z alergiami oraz osłabionym układem oddechowym. Kontakt z zarodnikami pleśni sprzyja występowaniu reakcji alergicznych, infekcji, problemów skórnych.

Dlatego, polecam osuszacz powietrza z filtrem HEPA, np. Fersk Torr 20. Tego rodzaju filtr oczyszcza powietrze z zarodników pleśni, dodatkowo zatrzymuje takie zanieczyszczenia jak cząsteczki stałe smogu i dymu papierosowego, alergeny roślinne i zwierzęce, a nawet bakterie i wirusy.

Pleśń często pojawia się w mieszkaniach, w których wilgoć pojawiła się gwałtownie np. w wyniku zalania lub powodzi. Wtedy osuszanie powinno przebiegać jak najszybciej, co pomoże ograniczyć nieprzyjemne skutki zalania.

Dowiedz się więcej na temat osuszania domu po zalaniu.


Przejdź do artykułu



Porada – klimatyzator przenośny

Jeśli masz klimatyzator przenośny, to zapewne posiada on funkcję osuszania powietrza. Działa ona na takiej samej zasadzie, jak w kondensacyjnym osuszaczu powietrza.

Więcej o tym przeczytasz w moim artykule: Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania – wybieramy najlepszy!

Dlaczego okna parują od zewnątrz? To wina klimatyzacji

Zaparowane szyby od zewnątrz to zjawisko, które może zaskakiwać. Jednak jego wyjaśnienie jest całkiem proste. Dzieje się tak w upalne i parne dni, gdy temperatura w pomieszczeniach spada.

A o to nietrudno, gdy w pokoju lub biurze działa klimatyzator przenośny albo klimatyzacja naścienna. Dlatego zaparowane okna to problem, który pojawia się nie tylko podczas zimy.

FAQ

Dlaczego okna w domu są zaparowane?

Zaparowane szyby w domu mogą mieć kilka przyczyn: 1. zbyt duży poziom wilgotności (powyżej 60%); 2. nieprawidłowa wentylacja; 3. duża różnica temperatur między pomieszczeniami a środowiskiem zewnętrznym.

Co zrobić, kiedy są zaparowane okna w domu?

Żeby okna nie parowały trzeba obniżyć poziom wilgotności w domu. Zadbaj o prawidłową wentylację, regularnie wietrz pomieszczenia, a dodatkowo możesz kupić kondensacyjny osuszacz powietrza, który szybko zmniejsza wilgoć w mieszkaniu.

Dlaczego są zaparowane okna po nocy?

To częste, szczególnie w sypialni. W ciągu nocy okna są zwykle szczelnie zamknięte, nie dochodzi do swobodnej wymiany powietrza na świeże. Podczas snu wraz z oddechem wydycha się cząsteczki wody, które w ciągu nocy kumulują się, a następnie skraplają na zimnych szybach.

Źródła: 

  1. Kontrola kondensacji i pleśni w domu, broszura informacyjna Rady Okręgu Cambridgeshire https://www.cab.org.je/images/M_images/Kontrola.pdf
  2. Barometr zdrowych domów V edycja, firma VELUX
    https://issuu.com/velux_polska/docs/barometr-zdrowych-domow-2019
  3. Przyczyny zawilgocenia mieszkań, Wojciech Gorzelski http://www.wielkoblokowa.bialystok.pl/news/dane/files/zawilgocenie.pdf

Zobacz inne poradniki

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Dawid Kaźmierczak

Dawid Kaźmierczak

W nachlodno.pl spinam pracę wszystkich redaktorów, od czasu do czasu samemu zajmując się przygotowywaniem artykułów i recenzji. Jestem miłośnikiem reportaży, dlatego przemawiają do mnie twarde fakty, które wyciągamy na podstawie naszych testów i obserwacji. Lubię, gdy technologia pozwala rozwiązywać problemy, a sama nie dostarcza nowych kłopotów: doceniam więc solidne urządzenia z prostą obsługą i rozwiązaniami, które chronią zdrowie i dbają o komfort. W temacie klim i osuszaczy siedzę 3 lata, chętnie dzieląc się wiedzą i ciekawymi nowinkami.

2 komentarze do “Zaparowane okna w domu. Dlaczego szyby parują i co wtedy?”

  1. Cieszę się, że sytuacja uległa poprawie. Na przyszłość polecam utrzymać wilgotność na poziomie około 50%. Pozdrawiam!

  2. U mnie wilgoć sięgała 70%. Na początku parowały mi okna, potem kupiłam domowy higrometr a w końcu osuszacz powietrza. Poecam takie rozwiązanie. Wreszcie w domu mam sucho 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *