Przejdź do treści
Home » Poradniki » Klimatyzator inwerterowy czy tradycyjny — który typ wybrać i dlaczego?

Klimatyzator inwerterowy czy tradycyjny — który typ wybrać i dlaczego?

Klimatyzator inwerterowy
0
(0)

Technologia inwerterowa dobrze sprawdza się w klimatyzatorach split i multisplit, a nawet monoblok. Nie tylko poprawia ona efektywność chłodzenia, ale także obniża głośność oraz pobór prądu.

Atuty sprężarki inwerterowej sprawiły, że import klimatyzatorów typu on/off do Europy został zabroniony na mocy dyrektywy 209/125/WE Parlamentu Europejskiego. Mimo że tradycyjne klimatyzatory są jeszcze dostępne w sklepach, z czasem będzie ich coraz mniej.

Sprawdź, jak działa klimatyzator z inwerterem i jak wypada on na tle klasycznej klimatyzacji.

Jak działa klimatyzator z inwerterem?

Klimatyzatory z inwerterem działają na zasadzie dynamicznego dostosowywania mocy pracy kompresora do warunków, panujących w pomieszczeniu. Głównym elementem, który umożliwia to precyzyjne sterowanie, jest inwerter, czyli falownik.

Czym jest inwerter?

Inwerter to urządzenie elektroniczne, które płynnie reguluje prędkość obrotową kompresora w zależności od aktualnych potrzeb chłodzenia lub ogrzewania. 

W tradycyjnych klimatyzatorach kompresor pracuje cały czas z pełną mocą, a następnie wyłącza się, gdy osiągnie odpowiednią temperaturę. 

Klimatyzatory inwerterowe działają na innej zasadzie: inwerter zmienia prędkość pracy sprężarki, zmniejszając lub zwiększając przepływ czynnika chłodniczego. Dzięki temu urządzenie jest w stanie płynnie dostosować się do warunków panujących w pomieszczeniu.

System, który jest solidny i wygodny

W technologii inwerterowej nie ma konieczności ciągłego włączania i wyłączania klimatyzatora, co wpływa na zwiększenie sprawności systemu oraz zwiększenie jego żywotności. 

System pozwala na precyzyjne ustawienie nawiewu i zapewnienie większego komfortu termicznego. W tym wariancie nie występują skoki temperatury.

Klimatyzator inwerterowy
Jednostka wewnętrza klimatyzatora inwerterowego

Zalety klimatyzatora inwerterowego, czyli wysoka jakość chłodzenia

Polecamy zakup urządzeń z inverterem. Klimatyzatory tego typu mają wiele zalet, do których zaliczymy:

 • Energooszczędność

  Klimatyzatory inwerterowe zużywają nawet do 40% mniej energii elektrycznej, niż urządzenia typu włącz — wyłącz.

 • Szybkość chłodzenia

  Pożądana temperatura zostaje tu osiągnięta szybciej niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji.

 • Regulacja temperatury

  System automatycznie dopasowuje temperaturę do warunków pogodowych, eliminując skoki ciepła.

 • Cicha praca

  Jednostka wewnętrzna klimatyzatorów inwertorowych generuje niewielki hałas na poziomie do 20 dB.

 • Wyższa żywotność

  Z uwagi na mniejszy prąd rozruchu klimatyzatory inwerterowe są w stanie dłużej pracować bez awarii, niż klimatyzatory pozbawione inwertera.

Wady klimatyzatora inwerterowego, czyli o zawodności technologii

Klimatyzatory inwenterowe nie są pozbawione wad. Do ich mankamentów należy:

 • Koszt zakupu

  Mimo że niższe rachunki rekompensują wysoki koszt zakupu klimatyzacji inwenterowej, to cena sprzętu dla wielu może okazać się zbyt wysoka.

 • Zakłócenia sieciowe

  Klimatyzatory inwererowe są bardziej podatne na zakłócenia sieciowe, do których zaliczają się skoki napięcia i wahania częstotliwości.

 • Skomplikowana instalacja

  Montaż wymaga znacznie więcej czasu i pracy, niż w przypadku klimatyzacji konwencjonalnej, pon.ieważ do instalacji dochodzą dodatkowe komponenty.

 • Skomplikowana naprawa

  Usunięcie usterki w klimatyzacji inwerterowej może być bardziej skomplikowane, niż w systemach tradycyjnych. Na szczęście urządzenia żadko ulegają awariom.

Rozglądasz się za klimatyzatorem ściennym z inwerterem? Sprawdź nasz niezależny ranking i znajdź model dla siebie!

Klimatyzator przenośny ze sprężarką inwerterową - LG PA11WS

LG PA11WS

Technologia inwerterowa jest rzadkością w klimatyzatorach mobilnych. Jednym z wyjątków jest klimatyzator LG PA11WS, który zawdzięcza wydajność technologii Dual Inverter Compresor. Dzięki niej urządzenie działa sprawnie i cicho. 

Z tyłu klimatyzatora znajduje się LG Portable Inverter, służący do pionowego wyprowadzenia rury wyrzutowej. Nietypowy system instalacji pomoże Ci zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu i zapobiec wyginaniu się rury wyrzutowej.

Niestety ten przenośny klimatyzator inwerterowy jest od dłuższego czasu niedostępny na polskim rynku. 

Pełną recenzję produktu znajdziesz tutaj:

Klimatyzator inwerterowy — co warto wiedzieć przed zakupem?

Klimatyzator inwerterowy w pokoju

Kupując klimatyzator inwerterowy, ważnym parametrem jest efektywność energetyczna. W tej klasie sprzętu można znaleźć model z oznaczeniem A++ lub A+++. Wysoka energooszczędność obniży Twoje rachunki za prąd.

Technologia Inverter w klimatyzatorach to również cichsza praca. Przed zakupem produktu sprawdź głośność jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Może to być istotny parametr, który będzie warunkował to, czy uzyskasz pozwolenie na instalację klimatyzatora w osiedlu mieszkaniowym.

Nie bez znaczenia pozostaje moc chłodnicza i grzewcza. Klimatyzatory inwerterowe są dostępne w bogatym typoszeregu. Pamiętaj, aby dobrać 1 kW mocy chłodniczej na każde 10 m² pomieszczenia o standardowej wysokości.

Szacując koszty instalacji klimatyzacji ściennej, weź pod uwagę koszty dodatkowe. Poza samym zakupem urządzenia trzeba doliczyć usługę montażu oraz koszty serwisowe. Ich wysokość jest zależna od cennika konkretnej firmy oraz regionu.

Klimatyzacja stacjonarna, a może mobilna? 
Jeśli szukasz rozwiązań do domu, przeczytaj nasz artykuł:

Jaki klimatyzator inwerterowy warto kupić?

Na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych rozwiązań do domu, mieszkania i biura. Nie wszystkie one spełnią swoje zadanie i zapewnią wysoką trwałość. Do grona zaufanych marek zaliczymy klimatyzatory Rotenso, klimatyzatory Haier, Aux czy klimatyzatory Gree.

Zaawansowane rozwiązania w dziedzinie technologii inwerterowej posiadają także klimatyzatory LG. Klimatyzator inwerterowy LG to rozwiązanie drogie, ale także wydajne i energooszczędne.

Klimatyzator ścienny Aux J-Smart 3,6 kW

Cena
3 127 zł
Głośność
do 38 dB
Do powierzchni
do 40 m²
Moc chłodnicza
3,6 kW
Tryby pracy
chłodzenie ogrzewanie osuszanie cyrkulacja

Klimatyzatory inwerterowe a tradycyjne – postaw na większą oszczędność i wydajność

Technologia inverter w klimatyzatorach daje wiele korzyści dla użytkowników. W porównaniu do klasycznej klimatyzacji, nowoczesne modele są bardziej energooszczędne, cichsze i szybciej osiągają wymaganą temperaturę. 

Do tego urządzenia cechuje wyższa żywotność oraz większa kontrola nad regulacją temperatury. W praktyce sprawdzają się znacznie lepiej niż urządzenia typu włącz, wyłącz. Zdecydowanie polecamy zainwestować w tę technologię.

FAQ

Co to jest inwerter w klimatyzacji?

Klimatyzator z inwerterem płynnie zmienia prędkość sprężarki. Redukuje on cykle włączania i wyłączania urządzenia, które pobierają dużo prądu. 

Gdzie znajduje się inwerter w klimatyzatorze?

W klimatyzatorze inwerterowym falownik (inwerter) znajduje się w jednostce zewnętrznej.

Ile kosztuje klimatyzator z inwerterem?

Klimatyzator inwerterowy jest droższy od tradycyjnego. Kiedy tradycyjny klimatyzator kosztuje ponad 2000 zł, to jego odpowiednik z inwerterem będzie kosztował ok. 3700 zł. 

Dlaczego warto zainwestować w klimatyzację?

Klimatyzacja zapewnia odpowiedni komfort termiczny, który jest niezbędny do pracy i wypoczynku. Zaawansowane urządzenia to większa moc, szybsze chłodzenie i oszczędność energii.

Co to jest technologia Dual Inverter?

Dual Invertet jest to technologia inwerterowa firmy LG. Gwarantuje ona szybkie chłodzenie powietrza i większą stabilność pracy.

Czy da się zamontować klimatyzację inwerterową w systemie multisplit?

Tak. Klimatyzator w technologii inwerterowej da się zamontować w systemie multisplit.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji inwerterowej?

Montaż klimatyzacji inwerterowej kosztuje około 1800 zł. Cena jest zależna od mocy urządzenia i specyfiki projektu.

Zobacz inne poradniki

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Autor

Jakość powietrza przekłada się na jakość naszego życia. Ta wiedza zmotywowała mnie do zgłębienia tematu jako pasjonat i redaktor serwisu nachlodno.pl. Na łamach portalu udzielam praktycznych wskazówek odnośnie klimatyzacji i osuszaczy powietrza. Przeprowadzam testy, recenzuję urządzenia i analizuję oferty producentów pod kątem ich opłacalności. Zapraszam do czytania moich artykułów i recenzji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *