Przejdź do treści

Klimatyzator domowy ścienny, przenośny, bez rury. Wybieramy

Wybieramy klimatyzator

Szukasz skutecznego rozwiązania na walkę z upałem w domu lub mieszkaniu? Do wyboru masz ich kilka, w zależności od tego, czego oczekujesz. Przedstawiamy naszą analizę kategorii urządzeń do chłodzenia powietrza. 

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym i możesz sobie pozwolić na spory wydatek – wybierz klimatyzator domowy stacjonarny, czyli klimatyzację naścienną. Jeżeli zależy Ci na rozwiązaniu szybkim i tanim– pytaj o klimatyzer. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie najmniej skuteczne. Chcesz mieć urządzenie mobilne i łatwe w montażu? Pomyśl o klimatyzatorze domowym przenośnym.

Poznaj wady, zalety, sposób montażu i koszt każdego typu urządzeń. Wybierz to, które jest najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Klimatyzator domowy typu split i multisplit

Jest to klimatyzacja stacjonarna, bez możliwości przemieszczenia urządzenia.

Składa się z jednej lub kilku jednostek wewnętrznych i jednej zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna może być ścienna, sufitowa, kanałowa, kasetonowa lub przypodłogowa – w zależności od indywidualnych preferencji i posiadanego budżetu.

Zalety

 • Pozwala uzyskać optymalną temperaturę w krótkim czasie
 • Jest łatwy w obsłudze i pozwala na zmianę temperatury, w zależności od aktualnych potrzeb
 • Można go zamontować bez konieczności niszczenia ścian i podłóg, przerabiania instalacji, etc.
 • Domowy klimatyzator typu multisplit umożliwia chłodzenie kilku pomieszczeń jednocześnie

Wady

 • Klimatyzator domowy stacjonarny to duży jednorazowy wydatek
 • Dodatkowym kosztem jest zatrudnienie ekipy montażowej
 • Montaż w budynku wielorodzinnym wymaga zgody spółdzielni mieszkaniowej, a w przypadku kamienicy często również konserwatora zabytków
 • Jednostka zewnętrzna generuje duży hałas, co może być uciążliwe dla pozostałych mieszkańców

Montaż

W 2017 roku weszła w życie zmieniona europejska ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową. 

Z tego względu montaż klimatyzacji należy powierzyć fachowcom posiadającym kwalifikacje w zakresie instalacji i obsługi technicznej urządzeń chłodniczych zawierających substancje kontrolowane.

Koszt takiego montażu to nawet 1500 zł – w zależności od odległości między jednostkami.

Cena

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą parametrami i ceną.

Im wyższa moc chłodzenia, tym urządzenie będzie droższe, ale z wysoką ceną idzie w parze wysoka wydajność, a więc skuteczność.

Klimatyzator domowy typu split z jednostką naścienną to koszt od 2 do 5 tys. zł, natomiast w przypadku jednostki przysufitowej lub przypodłogowej cena potrafi wynieść nawet 14 tys. zł (przy mocy min. 16 kW). 

Ocena ogólna

Klimatyzatory domowe stacjonarne to urządzenia, dzięki którym możemy uzyskać komfortowe warunki w każdym mieszkaniu. Jednak jego zakup wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym, jak również z koniecznością uzyskania zgody na montaż. 

Ze względu na hałaśliwą jednostkę zewnętrzną, będzie to dobry wybór dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych lub chcących zapewnić sobie komfort w miejscu pracy.

Klimatyzator domowy przenośny

Wyróżniamy jego dwa rodzaje:

Split i multi split, przypominający swoją budową klimatyzację stacjonarną – dzieli się na jednostkę montowaną na zewnątrz oraz mobilną jednostkę wewnętrzną.

Monoblok, wyposażony w rurę wyrzutową, dzięki której odprowadza ciepłe powietrze poza budynek.

Zalety

 • Mobilność i niewielki rozmiar
 • Niższa cena, dobry stosunek jakości do ceny
 • Łatwy montaż i brak dodatkowych kosztów z nim związanych
 • Nieskomplikowana obsługa
 • Nie jest konieczne uzyskanie zgody spółdzielni mieszkaniowej
 • Niektóre modele są wielofunkcyjne – mogą ogrzewać, osuszać i wentylować powietrze

Wady

 • Niższa wydajność chłodzenia w porównaniu z klimatyzatorem domowym stacjonarnym
 • Rura wyrzutowa może zaburzać estetykę pomieszczenia

Montaż

Zamontowanie klimatyzatora domowego z rurą nie jest skomplikowane i może być wykonane samodzielnie na dwa sposoby:

 • poprzez otwór w ścianie 
 • poprzez umieszczenie rury w oknie lub drzwiach balkonowych

Pierwszy ze sposobów pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu pomieszczenia oraz maksymalne wykorzystanie wydajności klimatyzatora domowego, dzięki skróceniu rury. Wadą, prócz konieczności wykonania otworu w ścianie, jest ograniczenie mobilności urządzenia.

Umieszczenie rury wyrzutowej w oknie lub drzwiach balkonowych jest sposobem szybkim i nieinwazyjnym, a więc dla każdegoZałożenie uszczelki nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani umiejętności. Wadą jest mniej estetyczny wygląd.

Cena

Podobnie jak w przypadku klimatyzatorów domowych stacjonarnych, cena urządzeń mobilnych zależy od parametrów, przede wszystkim mocy chłodzenia.

Na rynku znajdziemy wiele modeli – dobry klimatyzator domowy przenośny kupisz za ok. 1500 zł.

Ocena ogólna

Klimatyzator przenośny – mobilny to rozwiązanie dla każdego. Sprawdzi się zarówno w budynku wielorodzinnym, jak i w domu wolnostojącym. 

Jest to urządzenie dużo tańsze niż klimatyzacja stacjonarna, a montaż możemy wykonać samodzielnie, nie ponosząc dodatkowych kosztów.

To również inwestycja całoroczna – wybierając odpowiedni model możemy zapewnić sobie zarówno ochłodę latem, jak i ogrzewanie zimą.

Klimatyzer

Działa podobnie jak nawilżacz powietrza, ponieważ do chłodzenia wykorzystuje wodę.

Bywa przez producentów nazywany klimatyzatorem bez rury, jednak klimatyzatorem nie jest.

Klimatyzer, poza podobną nazwą, ma z klimatyzatorem niewiele wspólnego – jego skuteczność jest dużo mniejsza; często chłodzenie takim urządzeniem jest wręcz nieodczuwalne, ponieważ temperatura przy wylocie urządzenia jest obniżona zaledwie o ok. 2°C.

Zalety

 • Niska cena 
 • Mobilność
 • Nieskomplikowana obsługa

Wady

 • Bardzo mała wydajność, a więc znikomy efekt chłodzenia
 • Dłuższe użytkowanie może powodować zawilgocenie ścian i sprzętów domowych oraz rozwój pleśni

Montaż

Klimatyzer nie wymaga montażu, ponieważ jest prostym urządzeniem pozbawionym rury wyrzutowej, wyposażonym w wentylator oraz zbiornik na wodę lub lód. 

To niewielkie i mobilne urządzenie wystarczy umieścić w dogodnym miejscu – ze względu na bardzo niską wydajność najlepiej, by było to blisko miejsca, w którym aktualnie przebywamy, np. przy biurku w trakcie pracy.

Cena

Klimatyzer jest najtańszą opcją dostępną na rynku. 

Znajdziemy modele, które kosztują zaledwie 200 zł i ceny raczej nie sięgają powyżej 1000 zł.

Ocena ogólna

Klimatyzery są najtańszym rozwiązaniem dla osób poszukujących urządzeń chłodzących. 

Są one bez porównania tańsze od klimatyzatorów domowych, jednak wraz z niską ceną w parze idzie znikomy efekt chłodzenia, a przecież to na tym nam zależy, kiedy rozglądamy się za klimatyzacją.

Dodatkowym minusem korzystania z urządzenia jest duża wilgoć w powietrzu, sprzyjająca rozwojowi chorobotwórczej pleśni.

Jest to więc rozwiązanie doraźne, najmniej skuteczne. Zobacz test: klimatyzator vs klimator.

Podsumowanie

Wybór urządzenia chłodzącego zależy od naszego budżetu i indywidualnych potrzeb.

Klimatyzator pokojowy stacjonarny jest opcją najbardziej wydajną, ale przy tym najdroższą i wymagającą specjalistycznego montażu oraz ingerencji w strukturę budynku. Z tego względu nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie.

W opozycji do niego znajduje się opcja najtańsza, jaką jest klimatyzer – urządzenie niewielkie, mobilne, którego koszt nie przekracza kilkuset złotych. Niestety w parze z tymi zaletami idzie jedna istotna wada – bardzo niski poziom skuteczności, a więc znikomy efekt chłodzenia.

Rozwiązaniem, które można określić mianem „dla każdego”, jest cichy klimatyzator domowy mobilny. Urządzenie tego typu można dowolnie przenosić między pomieszczeniami, w zależności od aktualnych potrzeb. To rozwiązanie na upalne dni zarówno dla mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i bloków czy kamienic, ponieważ w przypadku montażu rury wyrzutowej w oknie nie ma konieczności ingerencji w strukturę ścian.

Zobacz inne poradniki

nv-author-image

Natalia Klimczak