Przejdź do treści

Jak działa i ile kosztuje klimatyzator przenośny?

 • Arek S 
Klimatyzator przenośny w sypialni

Klimatyzator przenośny schładza powietrze, jednocześnie usuwając nadmiar ciepła na zewnątrz. Jest to możliwe dzięki czynnikowi chłodniczemu, który zmienia stan skupienia i znajduje się w ciągłym ruchu. 

Cena klimatyzatora przenośnego (monoblok) waha się od ok. 800 zł do ok. 5000 zł. Najdroższe modele cechuje duża moc i wiele funkcji dodatkowych. Z kolei tani klimatyzator przenośny jest przeznaczony do chłodzenia niewielkiej powierzchni.

Z czego składa się klimatyzator przenośny? Najważniejsze elementy urządzenia

 • Czynnik chłodniczy (chłodziwo) — jest to płyn, który ma zdolność do parowania nawet w niskich temperaturach. W klimatyzatorze porusza się on w systemie połączonych rur. Czynnik chłodniczy pozostaje w układzie zamkniętym.
 • Parownik (wymiennik ciepła) — jest to część odpowiedzialna za wymianę ciepła i chłodzenie powietrza.
 • Sprężarka — stanowi serce klimatyzatora. Zasila ona zamknięty układ chłodniczy, dzięki czemu możliwa jest zmiana stanu skupienia chłodziwa.
 • Skraplacz — jest to miejsce, gdzie następuje skraplanie czynnika chłodniczego, co powoduje wydzielanie ciepła na zewnątrz i usunięcie go poza obszar pomieszczenia.
 • Filtr powietrza — jest to element, który oczyszcza powietrze z kurzu, alergenów i innych zanieczyszczeń. Każdy klimatyzator posiada filtr wstępny, jednak niektóre modele zaopatrzono jeszcze w filtr węglowy i filtr HEPA, które są przeznaczone do ususwania mniejszych cząstek stałych.
 • Wentylator — jego zadaniem jest wprowadzanie zimnych fal powietrza do pomieszczenia i odbieranie ciepła z wnętrza.
 • Rura wyrzutowa — klimatyzatory typu monoblok są wyposażone w rurę wyrzutową, która jest przeznaczona do montażu przy oknie lub drzwiach balkonowych. Jej zadaniem jest odprowadzanie ciepła na zewnątrz budynku.

  Niekiedy można natknąć się na klimatyzatory dwururowe, w których jedna z rur wyrzuca powietrze poza pomieszczenie, skąd jest ono pobierane przez drugą rurę. Takie rozwiązanie jest bardziej efektywne, ale także mniej estetyczne.

Jak działa klimatyzator przenośny, czyli o preparacji termicznej powietrza

Budowa klimatyzatora przenośnego
Materiały producenta Fersk. Opracowanie własne.

Działanie klimatyzatora przenośnego polega na odbiorze ciepła przez parownik. To właśnie w nim schłodzony czynnik chłodniczy paruje, zmieniając swój stan skupienia z ciekłego na gazowy. 

Proces skraplania gazu

Urządzenie może skuteczniej chłodzić dzięki procesowi skraplania się gazu. W ten sposób emitowana jest energia cieplna, odprowadzana na zewnątrz przez rurę wyrzutową.

Czynnik chłodniczy w klimatyzatorach przenośnych

Podobnie jak w lodówkach, wewnątrz klimatyzatorów krąży czynnik chłodniczy, który jest transportowany pomiędzy wymiennikami ciepła. Wykazuje on właściwości termodynamiczne. Oznacza to, że w miarę zmniejszenia temperatury, cząsteczki poruszają się wolniej, co powoduje zmniejszenie ich objętości.

Obieg zamknięty

Czynnik nazywany płynem roboczym uczestniczy w procesie wymiany ciepła za pomocą sprężarki, której działanie umożliwia zmianę jego stanu skupienia. Sam proces jest realizowany w trybie ciągłym, co oznacza, że czynnik nieustannie porusza się we wnętrzu urządzenia.

Jaki czynnik chłodniczy znajduje się w klimatyzatorach przenośnych?

W nowoczesnych klimatyzatorach typu split stosuje się ekologiczny czynnik chłodniczy R32. Obecnie tylko nieliczne klimatyzatory przenośne są w niego wyposażone. 

W klimatyzacji typu monoblok najczęściej stosuje się czynnik chłodniczy:

 • R290 – znany szerzej jako propan, który stał się najbardziej popularnym i ekologicznym rozwiązaniem,
 • R410A – stanowi on mieszaninę difluorometanu i pentafluoroetanu. Był stosowany, zanim standardem stał się propan.

Obieg czynnika chłodniczego — jak wygląda proces chłodzenia?

Działanie klimatyzatora to powtarzalny proces, który opiera się na kilku etapach. Pamiętajmy, że chłodziwo porusza się w układzie zamkniętym, w systemie połączonych rur. Oto poszczególne fazy tego cyklu:

1. Absorpcja ciepła

Kiedy w parowniku znajduje się mocno zmrożony czynnik chłodniczy, zaczyna on parować, pobierając ciepło z otoczenia. W ten sposób we wnętrzu robi się chłodniej. 

2. Sprężanie czynnika chłodniczego 

W wyniku parowania czynnik chłodniczy zmienia stan skupienia na gazowy i jest zasysany przez sprężarkę pod niskim ciśnieniem. Następuje sprężanie, czyli zwiększenie temperatury gazu oraz jego ciśnienia.

3. Wyprowadzenie ciepła

Następnie ciepły gaz trafia do skraplacza pod wysokim ciśnieniem. Gaz się skrapla, w wyniku czego energia zostaje zredukowana i wydziela się ciepło. Z kolei ciepła fala powietrza jest usuwana na zewnątrz budynku przez rurę wyrzutową.

4. Rozprężenie czynnika chłodniczego

W procesie rozprężenia czynnik chłodniczy przepływa przez zawór rozprężny. W zaworze następuje gwałtowny spadek temperatury i ciśnienia chłodziwa, które trafia do parownika. W ten sposób powietrze zostaje ochłodzone, a cały proces zaczyna się od nowa.

Czy zakup klimatyzatora bez rury jest dobrym pomysłem?

Wiele osób zastanawia się, czy wybrać klimatyzator przenośny bez rury, z rurą, czy dwururowy. Nie zdają sobie oni sprawy, że tylko klimatyzator przenośny z rurą lub dwiema rurami może działać wydajnie. Klimatyzator przenośny musi być wyposażony w rurę wyrzutową, aby odprowadzić ciepłe powietrze na zewnątrz budynku. 

Klimator, czyli rozwiązanie tanie i nieskuteczne

Producenci rozwiązań chłodniczych reklamują klimatyzatory bez rury. Klimatyzator bez rury to tak naprawdę klimator, który jest tani, ale także bardzo mało efektywny. Przenośne urządzenie działa na podobnej zasadzie co klimatyzator, tyle że w jego wnętrzu znajduje się nasączony wodą filtr i pojemnik na ciecz.  

Ile kosztuje klimator?

Jeśli chodzi o zakup klimatora/klimatyzera, jego cena waha się od 200 zł do 600 zł. Radzimy unikać tego typu urządzeń i zainwestować w profesjonalny klimatyzator, który realnie obniży temperaturę we wnętrzu. 

Klimatyzer nie tylko daje złudne poczucia ochłodzenia, ale także zwiększa wilgotność, przez co w pomieszczeniu robi się duszno. 

Jeśli chcesz sprawdzić najlepsze klimatyzatory, zapoznaj się z rankingiem na naszej stronie.

Ile kosztuje klimatyzator przenośny? Sprzęt kupisz już za kilkaset złotych.

Profesjonalny klimatyzator przenośny można kupić już za ok. 800 zł. Najdroższe produkty z tej kategorii kosztują około 5000 zł. Duży rozstrzał cenowy jest wynikiem zróżnicowanej mocy sprzętu, klasy energetycznej oraz funkcji dodatkowych. 

Dobierz sprzęt do metrażu

Zazwyczaj droższe klimatyzatory cechuje wyższa moc, przez co są one dostosowane do pomieszczeń o większej kubaturze. Do mniejszych przestrzeni można dobrać tani klimatyzator przenośny o mniejszej mocy.

Według zasady na każde 10 m² powinien przypadać 1 kW mocy chłodniczej urządzenia.

Jeśli chcesz kupić wydajny klimatyzator przenośny, ranking na naszej stronie pomoże Ci podjąć trafną decyzję. Podczas jego tworzenia wzięliśmy pod uwagę relację ceny do mocy chłodniczej, funkcje dodatkowe oraz efektywność. Każdy z modeli poddaliśmy testom w jednakowych warunkach.

Różnice klimatyzatorów
Materiały: Samsung, Fersk. Opracowanie własne: nachlodno.pl

Split, czy monoblok — który wariant klimatyzacji wybrać?

Klimatyzator przenośny (monoblok) to alternatywa dla klasycznej klimatyzacji typu splitu. Monoblok składa się z jednej jednostki, jest tańszy niż split i nie wymaga ingerencji w zewnętrzną strukturę budynku. Do tego można go łatwo transportować i ochładzać dowolne pomieszczenie w domu.

Wadą klimatyzatora przenośnego jest wysoka głośność oraz niższa efektywność chłodzenia i ogrzewania niż w przypadku splitu. Poza tym urządzenie te nie jest zaopatrzone w zaawansowane funkcje dodatkowe i wymaga podłączenia do okna za pomocą uszczelki montażowej lub adaptora.

FAQ

Cena klimatyzatora przenośnego może się wahać w zależności od wielu czynników, takich jak jego marka, rozmiar, funkcje dodatkowe i miejsce zakupu. W przeciętnym zakresie ceny klimatyzatorów przenośnych wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Tak, klimatyzatory przenośne powinny być regularnie odgrzybiane, aby uniknąć rozwoju bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Odgrzybianie może być wykonane samodzielnie za pomocą specjalnych środków do odgrzybiania lub przez wykwalifikowanego technika. Zaleca się, aby odgrzybianie było wykonywane co najmniej raz w roku lub częściej, jeśli klimatyzator jest używany często lub w środowisku o wysokiej wilgotności.

 

W klimatyzatorach przenośnych i ściennych nie trzeba uzupełniać czynnika chłodniczego, ponieważ jest on umieszczony w zamkniętym układzie. Konstrukcja zmniejsza ryzyko ubytków i przedłuża żywotność urządzenia.

 

Jeśli jednak okaże się, że poziom czynnika chłodniczego w Twoim klimatyzatorze się obniży, należy natychmiast skontaktować się z ekipą serwisową i naprawić usterkę.

Zaletą korzystania z klimatyzatora przenośnego jest łatwość przenoszenia urządzenia z miejsca na miejsce, a także możliwość regulacji temperatury i innych parametrów działania.

Tak, klimatyzatory przenośne są bezpieczne do użytkowania, jeśli są używane zgodnie z instrukcją producenta i regularnie serwisowane.

 

To zależy od producenta i modelu klimatyzatora. W większości przypadków rura wyrzutowa i uszczelki są dołączane do zestawu, ale zawsze warto sprawdzić w specyfikacji produktu lub zwrócić się do sprzedawcy w celu potwierdzenia. 

Jeśli w zestawie nie ma rury wyrzutowej i uszczelek, można je zakupić osobno. Zalecamy stosowanie oryginalnych części od producenta, które gwarantują prawidłowe działanie klimatyzatora i jego bezpieczeństwo.

Każdy klimatyzator przenośny musi odprowadzać ciepło za pomocą rury wyrzutowej. Najczęściej jest ona dodawana do zestawu podczas zakupu.

Do sprzętu pozbawionego rury zaliczymy klimatyzatory typu split oraz klimatory, nazywane mylnie klimatyzatorami bez rury.

Zobacz także:

klimatyzator-na-poddasze

Jak wybrać klimatyzator na poddasze?

Budowa poddasza to świetne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na zwiększeniu metrażu domu i organizacji dodatkowej, ciekawej przestrzeni. Niestety zlokalizowane w ten sposób pomieszczenie łączy się z wysoką temperaturą w trakcie…
nv-author-image