Przejdź do treści
Nachłodno » Poradniki » Cichy klimatyzator – przenośny czy split?

Cichy klimatyzator – przenośny czy split?

Cichy klimatyzator do mieszkania
0
(0)

Klimatyzacja pozwala na uzyskanie komfortowej temperatury nawet wtedy, gdy za oknem panują największe upały. Co jednak z komfortem dla naszych uszu? To zależy od typu urządzenia.

Zupełnie cichy klimatyzator nie istnieje, ale na rynku są dostępne urządzenia, które umożliwiają komfortowe korzystanie z nich.

Spis treści:

  1. Natężenie dźwięku
  2. Ciśnienie akustyczne a moc akustyczna
  3. Cichy klimatyzator przenośny?
  4. Cichy klimatyzator split?

Natężenie dźwięku

Wszystko, co słyszysz, to zmieniające się ciśnienie powietrza, które napotyka Twoją błonę bębenkową i dopiero w mózgu jest ono przekształcane w informacje.

Natężenie dźwięku wyrażane jest w decybelach (dB), a jego odbiór jest indywidualny – zależy od wrażliwości zmysłu słuchu każdego człowieka.

Jednak przyjmuje się, że istnieje pewien uniwersalny zakres, według którego odbieramy dźwięki: 100 dB jest określane jako granica, do której odbiór dźwięku pozostaje przyjemny lub neutralny, natomiast 120 dB to już granica bólu.

Natężenie dźwięku klimatyzatora
Poziom natężenia dźwięku, grafika nachlodno.pl

W przypadku natężenia hałasu powyżej 85 dB po dłuższym czasie istnieje ryzyko uszkodzenia słuchu.

Powyżej 120 dB takie nieodwracalne zmiany są możliwe nawet po krótkim narażeniu na hałas.

Z kolei najcichszy dźwięk, który mieści się w progu słyszalności osiąga wynik poniżej 1 dB.

Ciśnienie akustyczne a moc akustyczna — jaka jest między nimi różnica?

Producenci klimatyzacji często określają poziom hałasu swoich urządzeń, podając dwie wartości: poziom ciśnienia akustycznego lub mocy akustycznej. Chociaż obie są wyrażone w decybelach (dB).

Moc akustyczna określa, ile energii akustycznej emituje źródło dźwięku, natomiast ciśnienie akustyczne jest mierzone w określonych warunkach, uwzględniając np. położenie sprzętu i odległość od punktu pomiaru.

Jak wykonuje się pomiar głośności klimatyzatora?

Zazwyczaj producenci podają wartość ciśnienia akustycznego dla urządzeń chłodzących, mierząc je w odległości 1 metra. Nie jest to do końca wiarygodny pomiar, ponieważ głośność powinno mierzyć się przy wylocie klimatyzatora.

Cichy klimatyzator przenośny? Czy to możliwe?

Klimatyzator przenośny w pokoju

Klimatyzator przenośny typu monoblok jest „pudełkiem”, w którym znajdują się wszystkie elementy generujące hałas, np. sprężarka i wentylator, dlatego jego praca jest słyszalna dla otoczenia i może być uciążliwa.

Unia Europejska wprowadziła normy regulujące dopuszczalny poziom głośności klimatyzatorów przenośnych. Ma to związek z wydajnością urządzenia. Zatem im większą powierzchnię jest w stanie schłodzić klimatyzator, dzięki swojej mocy, tym większa głośność jest akceptowalna.

Klimatyzatory stworzone do pracy na zewnątrz

Na szczęście nie każdy klimatyzator musi pracować w domu. Niektóre modele mogą stać na balkonie lub na tarasie. W takim wypadku rura wyrzutowa jest podłączana od zewnątrz do uszczelki okiennej lub otworu w ścianie. W tym wariancie ściana jest naturalną barierą akustyczną.

Klimatyzatory pracujące na zewnątrz są odporne na warunki atmosferyczne, ograniczają hałas i nie zajmują miejsca w Twoim pomieszczeniu.

Klimatyzator przenośny na zewnątrz

Najcichsze klimatyzatory przenośne. Poznaj 3 propozycje

Jeśli zależy Ci na cichej pracy i komfortowych warunkach, wybierz jeden z tym klimatyzatorów:

Urządzenia dostosowane do pracy wewnątrz i na zewnątrz:

Urządzenie dostosowane do pracy wewnątrz:

Blaupunkt Arrifana 1414L

Klimatyzator przenośny Blaupunkt Arrifana 1414L to dobry  sprzęt na balkon, taras, czy do przyczepy kampingowej. Dzięki wysokiemu stopniowi ochrony IP24 Arrifana 1414L pracuje efektywnie bez względu na pogodę. Urządzenie 4 w 1 może efektywnie chłodzić, ogrzewać, cyrkulować i osuszać powietrze.

Blaupunkt-Arrifana-1414L mini

Sprawdź na Homespot


Przeczytaj recenzję

Cena
2 599 zł
Głośność
min. 29 dB
Do powierzchni
40 m²
Klasa energetyczna:
A / A+
Moc chłodnicza
4 kW
Przepływ powietrza:
450 m³/h
Tryby pracy
chłodzenie ogrzewanie osuszanie cyrkulacja

Fral SuperCool FSC 14

Model Fral SuperCool FSC 14 to wielofunkcyjne urządzenie o dużej mocy. Użytkownicy mogą skorzystać z 4 trybów pracy — chłodzenia, ogrzewania, cyrkulacji i ogrzewania. Klimatyzator można ustawić na balkonie lub tarasie, a dostępne do dokupienia plenum zwiększa wydajność 

Fral FSC14

Sprawdź na Ceneo


Przeczytaj recenzję

Cena
3 190 zł
Głośność
min. 48 dB
Do powierzchni
40 m²
Klasa energetyczna:
A / A++
Moc ogrzewania
4 kW
Moc chłodnicza
4 kW
Przepływ powietrza:
480 m³/h
Tryby pracy
chłodzenie ogrzewanie osuszanie cyrkulacja

Fersk Vind 2

Jednym z cichszych urządzeń dostępnych na rynku jest klimatyzator domowy Fersk Vind 2, który skutecznie schłodzi powierzchnię o wielkości 40 m² przy poziomie hałasu 56 dB. Ze względu na dobry stosunek ceny do osiągów ten model zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu klimatyzatorów mobilnych.

Fersk Vind 2

Sprawdź na Homespot


Przeczytaj recenzję

Cena
2 299 zł
Głośność
min. 56 dB
Do powierzchni
35 m²
Klasa energetyczna:
A / A+
Moc chłodnicza
3,5 kW
Moc grzewcza
3,3 kW
Przepływ powietrza:
400 m³/h
Tryby pracy
chłodzenie ogrzewanie oczyszczanie osuszanie cyrkulacja

Na jaki klimatyzator postawić?

Jeżeli szukasz klimatyzatora pokojowego, który będzie nadawał się do sypialni, zwróć uwagę na mocniejsze modele. Wprawdzie mogą one bardziej hałasować, ale za to ochłodzą pomieszczenie w krótszym czasie.

Klikając w przycisk poniżej sprawdzisz aktualne zestawienie topowych klimatyzatorów przenośnych. Sprawdź nasze zestawienie!


Zobacz ranking klimatyzatorów przenośnych

Cichy klimatyzator split?

Klimatyzator typu split

Urządzenie tego typu składa się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. Część zewnętrzna montowana jest zazwyczaj na elewacji budynku lub na balkonie, a część wewnętrzna – w  pomieszczeniu.

Jeżeli mieszkasz w budynku wielorodzinnym i uzyskałeś zgodę na montaż klimatyzacji split, przed jej zakupem zwróć uwagę na poziom głośności obu jednostek. Obie powinny pracować na tyle cicho, by nie wpływały na komfort życia wszystkich mieszkańców.

Sprawdź także:

Zobacz inne poradniki

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Autor

Jakość powietrza przekłada się na jakość naszego życia. Ta wiedza zmotywowała mnie do zgłębienia tematu jako pasjonat i redaktor serwisu nachlodno.pl. Na łamach portalu udzielam praktycznych wskazówek odnośnie klimatyzacji i osuszaczy powietrza. Przeprowadzam testy, recenzuję urządzenia i analizuję oferty producentów pod kątem ich opłacalności. Zapraszam do czytania moich artykułów i recenzji!

1 komentarz do “Cichy klimatyzator – przenośny czy split?”

  1. Sam chciałbym mieć cichy klimatyzator przenośny w swoim mieszkaniu. Mam takie plany zakupowe, koniec z męczącymi upałami. Po lekturze tego poradnika wiem na co zwracać uwagę jeśli chodzi o poziom głośności. To akurat bardzo ważny parametr przy wyborze konkretnego urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *