Cichy klimatyzator – przenośny czy split?

Cichy klimatyzator do mieszkania

Klimatyzacja pozwala na uzyskanie komfortowej temperatury nawet wtedy, gdy za oknem panują największe upały. Co jednak z komfortem dla naszych uszu? To zależy od typu urządzenia.

Zupełnie cichy klimatyzator nie istnieje, ale na rynku są dostępne urządzenia, które umożliwiają komfortowe korzystanie z nich.

Natężenie dźwięku

Wszystko, co słyszysz, to zmieniające się ciśnienie powietrza, które napotyka Twoją błonę bębenkową i dopiero w mózgu jest ono przekształcane w informacje.

Natężenie dźwięku wyrażane jest w decybelach (dB), a jego odbiór jest indywidualny – zależy od wrażliwości zmysłu słuchu każdego człowieka.

Jednak przyjmuje się, że istnieje pewien uniwersalny zakres, według którego odbieramy dźwięki: 100 dB jest określane jako granica, do której odbiór dźwięku pozostaje przyjemny lub neutralny, natomiast 120 dB to już granica bólu.

Poziom natężenia dźwięków często występujących w otoczeniu:

10 dB – bzyczenie muchy

30 dB – tykanie zegara

50 dB – rozmowa grupy ludzi

80 dB – przejeżdżający pociąg

120 dB – startujący odrzutowiec

W przypadku natężenia hałasu powyżej 85 dB po dłuższym czasie istnieje ryzyko uszkodzenia słuchu.

Powyżej 120 dB takie nieodwracalne zmiany są możliwe nawet po krótkim narażeniu na hałas.

Ciśnienie akustyczne a moc akustyczna

Producenci klimatyzacji często określają poziom hałasu swoich urządzeń, podając dwie wartości: poziom ciśnienia akustycznego lub mocy akustycznej.

Chociaż obie są wyrażone w decybelach (dB).

Moc akustyczna określa, ile energii akustycznej emituje źródło dźwięku, natomiast ciśnienie akustyczne jest mierzone w określonych warunkach, uwzględniając np. położenie sprzętu i odległość od punktu pomiaru.

Cichy klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny typu monoblok jest „pudełkiem”, w którym znajdują się wszystkie elementy generujące hałas, np. sprężarka i wentylator, dlatego jego praca jest słyszalna dla otoczenia.

Unia Europejska wprowadziła normy regulujące dopuszczalny poziom głośności klimatyzatorów przenośnych. Ma to związek z wydajnością urządzenia. Zatem im większą powierzchnię jest w stanie schłodzić klimatyzator, dzięki swojej mocy, tym większa głośność jest akceptowalna.

Efektywnym i jednym z cichszych urządzeń dostępnych na rynku jest klimatyzator Fersk Vind, który skutecznie schłodzi powierzchnię 40 m² przy poziomie hałasu od 56 dB.

Jeżeli szukasz klimatyzatora przenośnego, który będzie nadawał się do sypialni, zwróć uwagę na te wyposażone w tryb nocny, umożliwiający cichszą pracę.

Cichy klimatyzator split?

Urządzenie tego typu składa się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. Część zewnętrzna montowana jest zazwyczaj na elewacji budynku lub na balkonie, a część wewnętrzna – w  pomieszczeniu.

Jeżeli mieszkasz w budynku wielorodzinnym i uzyskałeś zgodę na montaż klimatyzacji split, przed jej zakupem zwróć uwagę na poziom głośności obu jednostek. Obie powinny pracować na tyle cicho, by nie wpływały na komfort życia wszystkich mieszkańców.

Poniżej przykłady popularnych w serwisie Ceneo klimatyzatorów ściennych: 

HAIER FLEXIS PLUS Black AS25S2SF1FA

2998 zł

klimatyzator-scienny-haier-flexis-plus-as25s2sf1fa-bc-1u25s2sm1fa
9

Stosunek głośności do wydajności

9

Poziom ciśnienia akustycznego

  • jednostka wewnętrzna: od 16 dB(A)
  • jednostka zewnętrzna: 47 dB(A)

Wydajność chłodzenia

  • 2,6 kW

Gree Lomo Eco GWH12QB-K6DNA5l

od 1958 zł

gree-lomo-eco-gwh12qb-k6dna5i-scienna
8

Stodunek głośności do wydajności

8

Poziom ciśnienia akustycznego

  • jednostka wewnętrzna: od 25 dB(A)
  • jednostka zewnętrzna: 52 dB(A)

Wydajność chłodzenia

  • 3,6 kW

Zobacz inne poradniki

nv-author-image

Karolina Szczembara