Klimatyzacja pozwala na uzyskanie komfortowej temperatury nawet wtedy, gdy za oknem panują największe upały. Co jednak z komfortem dla naszych uszu? To zależy od typu urządzenia.
Zupełnie cichy klimatyzator nie istnieje, ale na rynku są dostępne urządzenia, które umożliwiają komfortowe korzystanie z nich.
Natężenie dźwięku
Wszystko, co słyszysz, to zmieniające się ciśnienie powietrza, które napotyka Twoją błonę bębenkową i dopiero w mózgu jest ono przekształcane w informacje.
Natężenie dźwięku wyrażane jest w decybelach (dB), a jego odbiór jest indywidualny – zależy od wrażliwości zmysłu słuchu każdego człowieka.
Jednak przyjmuje się, że istnieje pewien uniwersalny zakres, według którego odbieramy dźwięki: 100 dB jest określane jako granica, do której odbiór dźwięku pozostaje przyjemny lub neutralny, natomiast 120 dB to już granica bólu.

W przypadku natężenia hałasu powyżej 85 dB po dłuższym czasie istnieje ryzyko uszkodzenia słuchu.
Powyżej 120 dB takie nieodwracalne zmiany są możliwe nawet po krótkim narażeniu na hałas.
Producenci klimatyzacji często określają poziom hałasu swoich urządzeń, podając dwie wartości: poziom ciśnienia akustycznego lub mocy akustycznej.
Chociaż obie są wyrażone w decybelach (dB).
Moc akustyczna określa, ile energii akustycznej emituje źródło dźwięku, natomiast ciśnienie akustyczne jest mierzone w określonych warunkach, uwzględniając np. położenie sprzętu i odległość od punktu pomiaru.
Klimatyzator przenośny typu monoblok jest „pudełkiem”, w którym znajdują się wszystkie elementy generujące hałas, np. sprężarka i wentylator, dlatego jego praca jest słyszalna dla otoczenia.
Unia Europejska wprowadziła normy regulujące dopuszczalny poziom głośności klimatyzatorów przenośnych. Ma to związek z wydajnością urządzenia. Zatem im większą powierzchnię jest w stanie schłodzić klimatyzator, dzięki swojej mocy, tym większa głośność jest akceptowalna.
Efektywnym i jednym z cichszych urządzeń dostępnych na rynku jest klimatyzator domowy Fersk Vind, który skutecznie schłodzi powierzchnię 40 m² przy poziomie hałasu od 56 dB.
Jeżeli szukasz klimatyzatora pokojowego, który będzie nadawał się do sypialni, zwróć uwagę na te wyposażone w tryb nocny, umożliwiający cichszą pracę.
Urządzenie tego typu składa się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. Część zewnętrzna montowana jest zazwyczaj na elewacji budynku lub na balkonie, a część wewnętrzna – w pomieszczeniu.
Jeżeli mieszkasz w budynku wielorodzinnym i uzyskałeś zgodę na montaż klimatyzacji split, przed jej zakupem zwróć uwagę na poziom głośności obu jednostek. Obie powinny pracować na tyle cicho, by nie wpływały na komfort życia wszystkich mieszkańców.