Przejdź do treści
Nachłodno » Poradniki » Jak działa osuszacz powietrza?

Jak działa osuszacz powietrza?

Jak działa osuszacz powietrza
0
(0)

Osuszacze powietrza usuwają z mieszkań wilgoć. Są potrzebne w łazience, kuchni i pomieszczeniach z niesprawną wentylacją, zbyt szczelnymi oknami, czy w mieszkaniach po zalaniu. 

Dowiedz się, jak działa osuszacz powietrza kondensacyjny a jak adsorpcyjny. Poznaj zastosowanie sprzętu i najważniejsze informacje na temat eksploatacji i tego, jak ustawić osuszacz powietrza w pokoju.

Spis treści:

  1. Osuszacz powietrza — ogólna zasada działania
  2. Jak działa kondesacyjny osuszacz powietrza?
  3. Jak działa adsorpcyjny osuszacz powietrza?
  4. Jaki domowy osuszacz powietrza będzie najlepszy?
  5. Polecane modele osuszaczy powietrza
  6. Jak używać osuszacza powietrza prawidłowo?
  7. Podsumowanie
  8. FAQ

Osuszacz powietrza — ogólna zasada działania

Najprościej rzecz ujmując, urządzenia do osuszania zasysają wilgotne powietrze, a następnie je skraplają. O tym jak działa osuszacz powietrza, decyduje jego rodzaj. Proces usuwania wilgoci wygląda inaczej w przypadku osuszaczy kondesacyjnych, a inaczej w przypadku osuszaczach adsorpcyjnych.

baner ranking osuszaczy

Jak działa kondesacyjny osuszacz powietrza?

Kondensacyjny osuszacz powietrza działa na podobnej zasadzie do klimatyzatora przenośnego. W jego wnętrzu krąży czynnik chłodniczy, który transportowany jest pomiędzy skraplaczem a parownikiem, czyli dwoma wymiennikami ciepła. Zawilgocone powietrze trafia do urządzenia za pomocą wentylatora.

Jeśli chodzi o działanie, woda zawarta w powietrzu zaczyna się skraplać w kontakcie z wymiennikiem ciepła. W procesie kondensacji gromadzi się ona w zbiorniku. Na końcu, osuszone i delikatnie ogrzane powietrze trafia z powrotem do wnętrza.

Jak działa adsorpcyjny osuszacz powietrza?

Działanie adsorpcyjnego osuszacza powietrza opiera się na higroskopijności, czyli zdolności do pochłaniania wilgoci. W tym wariancie wilgotne powietrze jest zasysane do wewnątrz i transportowane do wirnika, czyli rotatora pokrytego przez środek higroskopijny. 

W dalszym etapie rotator zostaje osuszony za pomocą grzałki, a odebrana w ten sposób wilgoć przechodzi proces kondensacji. Na końcu zebrana woda zostaje zmagazynowana w zbiorniku i usunięta za pomocą wężyka odpływowego, który jest dołączony do osuszacza.

Więcej na temat dwóch rodzajów osuszaczy przeczytasz tutaj:


Kondesacyjny i absorpcyjny osuszacz powietrza

Osuszacz powietrza

Jaki domowy osuszacz powietrza będzie najlepszy?

Wiemy już, jak działa osuszacz powietrza. Pozostaje pytanie jak dobrać sprzęt do swoich wymagań. Jeśli szukasz urządzenia do użytku domowego, wybierz kondensacyjny osuszacz powietrza. 

Jest to rozwiązanie najbardziej uniwersalne, które sprawdzi się w mniejszych i większych przestrzeniach, takich jak salon, sypialnia, czy łazienka. Osuszacza kondensacyjnego można używać w temperaturze od 5°C do 35°C.

Drugi typ, czyli osuszacze adsorpcyjne nadają się tylko do niewielkich i chłodnych pomieszczeń, w których temperatura spada poniżej 8°C. Dobrze sprawdzą się one w piwnicy. Odwilżacz adsorpcyjny to także idealny osuszacz powietrza do garażu

Kupując sprzęt dla siebie, pamiętaj, że każdy dobry osuszacz powietrza powinien być wyposażony w higrometr i higrostat. Są one niezbędne do prawidłowego odczytu poziomu wilgotności.

Walczysz z wilgocią w domu i szukasz sprawdzonego sprzętu? Zdecydowanie odradzamy zakupu pochłaniacza wilgoci. Więcej na jego temat dowiesz się z naszego filmu:

Jak dobrać osuszacz powietrza do metrażu?

Ogólna zasada mówi o tym, że 5 l / 24 h powinno przypadać na każde 10 m² pomieszczenia o standardowej wysokości.

Oznacza to, że osuszacz o wydajności 20 l / 24 h może skutecznie osuszać przestrzeń o powierzchni 40 m².

Polecane modele osuszaczy powietrza

Szukasz sprawdzonego osuszacza powietrza? Oto 3 modele, które zajęły najwyższe miejsca w naszym rankingu. Prezentujemy modele Fersk Torr 20, Vaco VC3504, Warmtec OD-40

Fersk Torr 20

Fersk Torr 20

Cena
999 zł
Wydajność osuszania
20 l / 24 h
Pojemność zbiornika
4 l
Przepływ powietrza
230 m³/ h
Pobór mocy
400 W
Głośność
od 42 dB


Sprawdź w sklepie


Przeczytaj recenzję

VACO VC3504

VACO VC3504

Cena
1 699 zł
Wydajność osuszania
35 l / 24 h
Pojemność zbiornika
4 l
Przepływ powietrza
200 m³/ h
Pobór mocy
580 W
Głośność
od 53 dB


Sprawdź w sklepie


Przeczytaj recenzję

Warmtec OD-40

Warmtec OD-40

Cena
1 399 zł
Wydajność osuszania
40 l / 24 h
Pojemność zbiornika
5,5 l
Przepływ powietrza
240 m³/ h
Pobór mocy
600 W
Głośność
ok. 45 dB


Sprawdź w sklepie


Przeczytaj recenzję

Szukasz wydajnych osuszaczy powietrza? Sprawdź nasze zestawienie, dzięki któremu odkryjesz najbardziej opłacalne modele.


Zobacz ranking osuszaczy powietrza

Jak używać osuszacza powietrza prawidłowo?

baner ranking osuszaczy

Jak ustawić osuszacz powietrza?

W przypadku kondensacyjnych osuszaczy powietrza ważne jest, aby były one oddalone o ok. 0,5 m od ściany. Najlepiej sprzęt umieścić w samym centrum pomieszczenia. Dla bezpieczeństwa zakazane jest zasłanianie wlotów osuszacza, stawianie na nim przedmiotów i ustawianie urządzenia blisko źródeł ciepła.

Wiemy już jak ustawić osuszacz powietrza. Pozostaje pytanie, jak powinna wyglądać jego codzienna eksploatacja.

Jak czyścić osuszacz powietrza?

Poza tym warto pamiętać o regularnym czyszczeniu osuszacza. Ważne jest czyszczenie filtra wstępnego z kurzu i innych zanieczyszczeń. Nie należy zapominać o regularnej wymianie filtra węglowego i HEPA.

Podsumowanie

Osuszacz powietrza w zależności od modelu działa na zasadzie adsorpcji lub kondensacji. W osuszaczach adsorpcyjnych wilgoć jest pochłaniana przez materiał higroskopijny, który znajduje się na wirniku. W osuszaczach kondensacyjnych woda zaczyna się skraplać w kontakcie z wymiennikiem ciepła. 

Dla osób poszukujących sprzętu do swojego domu polecamy osuszacze kondensacyjne, które są uniwersalne. Te urządzenia dobrze radzą sobie z osuszaniem każdej przestrzeni i działają w przedziale temperatury od 5 do 35°C. Jeśli chodzi o wydajność, na każde 10 m² pomieszczenia urządzenie powinno osuszać 5 l w ciągu doby.

FAQ

Co daje osuszanie powietrza?

Stosowanie osuszaczy powietrza zmniejsza wilgotność w pomieszczeniu. Przydaje się to w pomieszczeniach ze słabą wentylacją, w pomieszczeniach po zalaniu lub w miejscach gdzie panuje wilgoć.

Czy warto kupić osuszacz powietrza?

Tak, osuszacze powietrze to skuteczny sposób na pozbycie się nadmiaru wilgoci. 

Czy osuszacze powietrza są szkodliwe dla zdrowia?

Osuszacze, które pracują zgodnie z przeznaczeniem, nie są szkodliwe dla zdrowia. Szkodliwe jest natomiast powietrze zbytnio przesuszone, którego radzimy unikać.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze osuszacza powietrza?

Przy wyborze osuszacza najważniejsza jest wydajność wyrażona w litrach na dobę. Im wyższa będzie wydajność, tym urządzenie będzie szybciej osuszało mieszkanie. 

Kiedy użyć osuszacza powietrza?

Osuszaczy powietrza powinno się używać, kiedy wilgotność przekracza 60%. Jeśli będzie ona wyższa, na ścianach mogą powstawać pleśń i grzyby.

Ile prądu zużywa osuszacz powietrza?

Ilość zużytego prądu zależy od mocy osuszacza. Zazwyczaj im mocniejsze urządzenie, tym więcej energii potrzebuje do pracy. Osuszacze domowe mają moc w zakresie od 150 do 700 W.

Czy osuszacz oczyszcza powietrze?

Tak, osuszacz posiada filtry, które oczyszczają powietrze co jest ich dodatkową zaletą.

Zobacz inne poradniki

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Autor

Jakość powietrza przekłada się na jakość naszego życia. Ta wiedza zmotywowała mnie do zgłębienia tematu jako pasjonat i redaktor serwisu nachlodno.pl. Na łamach portalu udzielam praktycznych wskazówek odnośnie klimatyzacji i osuszaczy powietrza. Przeprowadzam testy, recenzuję urządzenia i analizuję oferty producentów pod kątem ich opłacalności. Zapraszam do czytania moich artykułów i recenzji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *