Przejdź do treści
Home » Poradniki » 5 zalet klimatyzatorów przenośnych

5 zalet klimatyzatorów przenośnych

Klimatyzator Whirlpool
0
(0)

Klimatyzatory przenośne to bezinwazyjne rozwiązanie, które realnie obniża temperaturę we wnętrzu.

Urządzenia w wersji monoblok warto wybrać ze względu na mobilność, łatwy montaż, dodatkowe tryby pracy i funkcje oraz atrakcyjną cenę.

Jeśli zastanawiasz się na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora, nasz film rozwieje Twoje wątpliwości:

Najważniejsze zalety klimatyzatora przenośnego

Czy wiesz, jakie korzyści wynikają z używania przenośnego? Oto 5 najważniejszych zalet posiadania tego sprzętu:

I. Mobilność

Rączka klimatyzatora Whirlpool
Rączka klimatyzatora Whirlpool PACW29COL
Kółka klimatyzatora Whirlpool
Kółkaklimatyzatora Whirlpool PACW29COL

Jedną z największych zalet klimatyzatorów przenośnych jest ich mobilność. Oznacza to, że można je łatwo przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego, w zależności od aktualnych potrzeb użytkownika. W transporcie pomagają uchwyty i kółka.

Do domu i do firmy

Dzięki tej funkcjonalności klimatyzator przenośny może być używany w różnych pomieszczeniach, w tym w mieszkaniach, biurach, magazynach, sklepach czy w hotelach. 

Energooszczędność i elastyczność

Możliwość łatwego przenoszenia urządzenia pozwala na dostosowanie klimatyzacji do zmieniających się warunków atmosferycznych, co z kolei przekłada się na oszczędność energii elektrycznej, a więc niższe rachunki za prąd.

II. Łatwy montaż

Klimatyzator Whirlpool jest łatwy w montażu
Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL z rurą wyrzutową. Źródło: nachlodno.pl
Rura wyrzutowa klimatyzatora Whirlpool
Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL z rurą wyrzutową. Źródło: nachlodno.pl

Kolejną ważną korzyścią z używania klimatyzatora przenośnego jest jego łatwy montaż. W przeciwieństwie do tradycyjnych klimatyzatorów typu split, które wymagają skomplikowanej instalacji i specjalistycznej wiedzy, klimatyzatory przenośne są łatwe w montażu i można je zamocować samodzielnie. 

Kilka sposobów instalacji

Instalację można wykonać samodzielnie na kilka sposobów. Użytkownicy klimatyzacji przenośnej do efektywnego działania sprzętu potrzebują wyprowadzenia rury wyrzutowej:

 • do uszczelki okiennej,
 • adaptora,
 • szyby z pleksi,
 • otworu w ścianie,
 • kanału wentylacyjnego.

Najlepsze klimatyzatory przenośne na ten sezon znajdziesz w naszym rankingu, w którym porównujemy ceny, możliwości chłodzenia i funkcje dodatkowe. 

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat klimatyzacji przemysłowej, przeczytaj nasz artykuł:

Dla kogo jest klimatyzacja przenośna?

Klimatyzator przenośny może być również idealnym rozwiązaniem dla osób, które wynajmują mieszkanie lub chcą je wynająć. 

Dzięki temu, że urządzenie jest mobilne, nie trzeba inwestować w drogie i skomplikowane instalacje klimatyzacyjne, które zwiększają koszty remontu i powodują trudności podczas wynajmu lokalu.

III. Tryby pracy

Wiele klimatyzatorów przenośnych posiada tryby pracy, które zapewniają dodatkowe korzyści dla użytkowników. Niektóre modele posiadają aż 5 trybów pracy. Oto kilka ważnych funkcji:

 • ogrzewanie — wiele klimatyzatorów przenośnych zaopatrzono w funkcję ogrzewania, co pozwala na korzystanie z nich także podczas zimowy. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z jednego urządzenia przez cały rok, przy niskim zużyciu energii.
 • oczyszczanie powietrza — niektóre klimatyzatory przenośne posiadają filtry, które usuwają zanieczyszczenia z powietrza, takie jak kurz, pyłki i dym.

  Funkcja pozwala cieszyć się czystszym powietrzem i zmniejszyć ryzyko alergii.

  Za oczyszczanie odpowiada filtr wstępny, który ma każdy klimatyzator oraz filtry dodatkowe, czyli filtr węglowy i filtr HEPA.

 • osuszanie powietrza — jeśli w Twoim domu powietrze jest zbyt wilgotne, warto postawić na klimatyzator z funkcją osuszania. Klimatyzator osuszacz to sprzęt 2 w 1, który jest w stanie odebrać od 30 do 70 l wody z powietrza w ciągu doby.

  Niestety, w przeciwieństwie do osuszaczy, przenośne klimatyzatory nie posiadają higrostatu i higrometru, które pozwalają na dokładny pomiar poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Do ustalenia poziomu wody w powietrzu potrzebne są więc urządzenia zewnętrze.

 • cyrkulacja powietrza — każdy klimatyzator posiada wentylator, który można uruchomić bez konieczności chłodzenia wnętrza. Wiele wentylatorów posiada 3 poziomy nawiewu, dzięki którym precyzyjnie dobierzesz siłę nadmuchu. 
Panel sterowania klimatyzatora Whirlpool
Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL widoczny z góry. Źródło: nachlodno.pl

Wentylator nie zmniejszy temperatury w pomieszczeniu

Funkcja wentylacji pozwala na wprawienie powietrza w ruch, co daje uczucie ochłodzenia. Warto jednak pamiętać, że w tym trybie urządzenie nie obniża temperatury, ani nie zapewnia wymiany powietrza. 

O tym, czym wentylacja różni się od klimatyzacji, przeczytasz tutaj:

IV. Funkcje dodatkowe

Funkcje klimatyzatora przenośnego Whirlpool
Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL z pilotem. Źródło: nachlodno.pl

Zaletą klimatyzatorów przenośnych jest duża ilość funkcji dodatkowych, które podnoszą komfort ich użytkowania. Nowoczesne klimatyzatory możemy obsługiwać za pomocą pilota, panelu sterowania oraz aplikacji mobilnej

Poza tym klimatyzatory mobilne są wyposażone m.in. w:

 • timer — programator czasowy pozwala wybrać odpowiednią porę uruchomiania i wyłączania sprzętu,
 • auto — funkcja automatyczna polega na dobraniu odpowiedniego trybu pracy, na podstawie pory i panujących warunków atmosferycznych,
 • funkcja swing — poruszające się lamele zapewniają optymalny kąt nadmuchu,
 • tryb eco — tryb ekologiczny został stworzony, aby obniżyć zużycie energii. Jest to nic innego jak przejście na niskie obroty.
klimatyzator przenośny Whirlpool
Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL od frontu. Źródło: nachlodno.pl

Więcej o funkcjach klimatyzatorów przenośnych przeczytasz tutaj:

V. Atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena klimatyzatora przenośnego

Zaletą klimatyzacji przenośnej jest niska cena. Sprzęt w wersji mobilnej jest tańszy niż klimatyzatory ścienne, czyli popularne splity.

Tani klimatyzator przenośny kupisz już za 800 zł. Z kolei najdroższe modele kosztują około 5000 zł i są dostosowane od pracy na dużej przestrzeni.

Moc chłodnicza a cena

Klimatyzator należy dobierać do metrażu pomieszczenia, stosując się do zasady – 1 kW mocy chłodniczej na każde 10 m²

Zazwyczaj tańsze klimatyzatory są dostosowane do mniejszych mieszkań i domów i posiadają mniej funkcji dodatkowych.

Różnica pomiędzy klimatyzatorem a klimatorem

Uwaga! Urządzenia, które są tanie i reklamowane jako klimatyzator bez rury, to tak naprawdę klimatory lub klimatyzery. Nie polecamy ich wybierać ze względu na zerową skuteczność.

Nie dość, że nie obniżają one temperatury wewnątrz, to jeszcze podnoszą wilgotność, co potęguję uczucie gorąca.

Odkryj klimatyzatory dopasowane do wielkości wnętrza 

Whirlpool PACW29COL

Cena
1 329 zł
Wydajność osuszania
31,2 l / 24 h
Do powierzchni
9 – 18 m²
Klasa energetyczna:
A
Moc chłodnicza
2,8 kW
Przepływ powietrza:
380 m³/h
Tryby pracy
chłodzenie osuszanie cyrkulacja

Warmtec KP35W

Cena
2 169 zł
Do powierzchni
40 m²
Klasa energetyczna:
A/A+
Moc chłodnicza
3,5 kW
Przepływ powietrza:
350 m³/h
Tryby pracy
chłodzenie ogrzewanie osuszanie wentylacja

Blaupunkt Arrifana 1414L

Cena
2 599 zł
Do powierzchni
40 m²
Klasa energetyczna:
A/A++
Moc chłodnicza
4 kW
Przepływ powietrza:
450 m³/h
Tryby pracy
chłodzenie ogrzewanie osuszanie wentylacja

Podsumowanie: Klimatyzatory przenośne są skuteczne, tanie i wielofunkcyjne

Zalety klimatyzacji przenośnej
 • Z użytkowania klimatyzacji przenośnej płynie wiele korzyści. Sprzęt dzięki rurze wyrzutowej usuwa ciepłe powietrze, co pozwala na skuteczne obniżenie temperatury we wnętrzu.
 • Mobilny klimatyzator można wykorzystać w każdym pomieszczeniu, za pomocą kółek, uchwytów transportowych i łatwego demontażu rury wyrzutowej. Stosowanie klimatyzacji w jednym miejscu sprzyja obniżeniu rachunków za energię elektryczną.
 • Monobloki są dobrym rozwiązaniem dla osób wynajmujących mieszkanie. Nie wymagają one zgody właściciela budynku, ingerowania w zabudowę oraz kosztownej pracy instalacyjnej. Montaż klimatyzacji przenośnej jest prosty i możliwy do wykonania w przeciągu kilku minut.
 • Klimatyzator przenośny warto kupić także ze względu na funkcje dodatkowe oraz jego tryby pracy. Użytkownicy niektórych modeli mogą korzystać z ogrzewania, oczyszczania powietrza, osuszania i wentylatora. 
 • Z kolei obsługa sprzętu przez WiFi, praca automatyczna, funkcja swing, tryb eco to opcje poprawiające komfort użytkowania sprzętu. Są one dostępne w niemal każdym klimatyzatorze przenośnym.
 • Klimatyzacja mobilna jest o wiele tańsza niż klimatyzator split. Sprzęt do małego salonu lub kuchni kupisz już za około 800 zł. Klimatyzator naścienny (split) można kupić za około 1500 zł, jednak do tej ceny należy doliczyć koszt montażu, który wynosi od 1300 zł wzwyż. 

FAQ

Jakie są zalety klimatyzacji przenośnej?

Do zalet klimatyzacji przenośnej zaliczymy łatwe przemieszczanie jej z miejsca na miejsce, łatwy montaż, wiele funkcji dodatkowych i niską cenę.

Jakie są wady klimatyzacji przenośnej?

Do wad klimatyzacji przenośnej zaliczymy niską efektywność chłodzenia, wysoką głośność, konieczność podłączenia rury wyrzutowej, stosunkowo duże rozmiary klimatyzacji i niską estetykę.

Jakie rozwiązania w klimatyzacji są warte uwagi?

Podczas wyboru klimatyzatora zwróć uwagę na modele dwururowe oraz klimatyzatory stworzone do pracy na zewnątrz. Klimatyzatory dwuruowe są bardziej wydajne od modeli z jedną rurą, a sprzęt dostosowany do pracy na zewnątrz to wygodne rozwiązanie, które pozwala oszczędzić miejsce w pomieszczeniu.

Jaki jest dobry klimatyzator przenośny?

Polecamy klimatyzatory Fersk Vind 2, Blaupunkt Arrifana 1414L, czy Fral SuperCool FSC14.2. Są one efektywne i zaawansowane technologicznie.


Jeśli chcesz poznać więcej klimatyzatorów w wersji monoblok. Sprawdź klimatyzatory przenośne w rankingu nachlodno.pl.

Ile prądu zużywa klimatyzator przenośny?

Koszt eksploatacji klimatyzatora przenośnego to około 50 zł w skali miesiąca. 

Warto wiedzieć, że urządzenie o mocy 3,5 kW zużywa jedynie 1,1 kW. 

Poradniki nachlodno.pl

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Autor

Jakość powietrza przekłada się na jakość naszego życia. Ta wiedza zmotywowała mnie do zgłębienia tematu jako pasjonat i redaktor serwisu nachlodno.pl. Na łamach portalu udzielam praktycznych wskazówek odnośnie klimatyzacji i osuszaczy powietrza. Przeprowadzam testy, recenzuję urządzenia i analizuję oferty producentów pod kątem ich opłacalności. Zapraszam do czytania moich artykułów i recenzji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *