Przejdź do treści
Nachłodno » Recenzje » klimatyzatory Whirlpool » Klimatyzator Whirlpool PACW29COL. Recenzja i opinie

Klimatyzator Whirlpool PACW29COL. Recenzja i opinie

Recenzja Klimatyzatora Whirlpool PACW29COL
0
(0)

Whirlpool PACW29COL to przede wszystkim tani i duży klimatyzator przenośny. To pewien paradoks, bo urządzenie dedykowane jest małym pomieszczeniom, więc i jego gabaryty powinny być mniejsze. 

Uwagę przyciąga korzystna relacja ceny do oferowanej mocy chłodniczej. Jest to niewątpliwie największa zaleta tego modelu. W tym przedziale cenowym trudno znaleźć coś lepszego od rozpoznawalnej marki.

Ten klimatyzator pokojowy polecam osobom, które szukają przede wszystkim prostego  sprzętu do niewielkich pomieszczeń. 

Warto zaznaczyć, że producent zaleca korzystanie ze sprzętu na małych przestrzeniach (9-18 m²). Na takiej powierzchni PACW29COL będzie na pewno wydajniejszy. 

Model dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych, biały Whirlpool PACW29COL i czarny Whirlpool PACB29CO, o odrobinę większej mocy 3,0 kW. 

Opinia na temat klimatyzatora Whirlpool

Klimatyzator PACW29COL jest to tani sprzęt o dużych gabarytach. Jeśli zależy Ci na rozwiązaniu budżetowym, i masz trochę wolnego miejsca, to ten klimatyzator może być dobrym wyborem. W innym przypadku polecam wybrać model o większej mocy, który szybciej schłodzi pomieszczenie.
profilowe dawid
Dawid Kaźmierczak
Główny redaktor
Klimatyzator Whirlpool PAC29COL z boku

Nasza ocena

6 / 10

Ostateczna ocena uwzględnia stosunek wydajności osuszania i wyposażenia do aktualnej ceny urządzenia

Aktualna cena

1 359 zł


Oferta Ceneo

Opłacalność zakupu Bardzo dobra

Moc chłodzenia 2,8 kW

Pobór prądu W normie, maks. 1235 W

Tryby pracy chłodzenie, osuszanie, cyrkulacja

Funkcje dodatkowe tryb auto, sleep, silent, aroundU, funkcja swing, pilot

Aktualna cena 1475 zł


Sprawdź na Ceneo.pl

Zalety i wady
 • Opłacalność

  Dobra relacja wydajności do ceny. W tej kategorii cenowej model jest zwykle bezkonkurencyjny.

 • Funkcja swing

  Oscylacja żaluzji przy wylocie równomiernie rozprowadza zimne powietrze w pomieszczeniu. Funkcja swing działa tu płynnie i bez zakłóceń.

 • Jakość wykonania

  Produkt jest solidny i wyprodukowany z należytą starannością. Mały minus za „klikalność” panelu sterowania, niektóre przyciski trzeba naprawdę mocno i długo przystrzymać.

 • Nieskuteczny filtr HEPA

  Filtr HEPA jest na tyle mały, że nie zasłania wylotu i nie jest w stanie oczyścić powietrza. Dodanie filtru do wyposażenia to manewr marketingowy.

 • Duże gabaryty

  Klimatyzator jest duży, biorąc pod uwagę jego moc chłodzenia i przeznaczenie to małych pomieszczeń.

 • Słaby tryb automatyczny

  Tryb pracy automatycznej (6 th sense) nie jest pozbawiony wad. Nie zawsze włącza się prawidłowo. Dodatkowo odczyt temp. z pilota również nie spełnia zapewnień producenta.

 • Mała moc chłodzenia

  Rekomendujemy urządzenia, które mają przynajmniej 3 kW mocy chłodniczej.

Klimatyzator Whirlpool PACW29COL to model tani, ale z wieloma wadami. Lepsze klimatyzatory przenośne znajdziesz w naszym rankingu popularnych modeli:


Zobacz ranking klimatyzatorów przenośnych

Główne cechy i funkcje. Chłodzi i osusza

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL
Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL, źródło: nachlodno.pl

Klimatyzator Whirlpool ma moc chłodniczą na poziomie 2,8 kW. Poza tym w urządzeniu znajdziemy też trójstopniową regulację nadmuchu powietrza. Najbardziej dostrzegalna (pod względem siły strumienia powietrza i głośności pracy) jest różnica między najwyższym i najniższym trybem pracy wentylatora. 

Whirlpool PACW29COL zalicza się do grupy urządzeń wielofunkcyjnych typu 3w1. Klimatyzator ma nie tylko funkcję chłodzenia, ale również cyrkulacji i osuszania pomieszczeń. Niestety w tym klimatyzatorze nie znajdziemy funkcji ogrzewania.

Chłodzenie
2,8 kW
Cyrkulacja
380 m³/h
Osuszanie
31 l / 24 h

Klimatyzator Whirlpool PACW29COL w trybie osuszania charakteryzuje się dobrą wydajnością osuszania (około 31 l na dobę). Jeżeli jesteś szczególnie zainteresowany funkcją osuszania w klimatyzatorach, sprawdź nasz artykuł: 


Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania – wybieramy najlepszy

Wyposażenie Whirlpool PACW29COL

W zestawie, wraz z klimatyzatorem przenośnym marki Whirlpool, otrzymamy dodatkowe, dobrej jakości wyposażenie. Nie jest to standardem wśród producentów klimatyzatorów, szczególnie w niższym przedziale cenowym. 

Solidnie wykonana rura wyrzutowa posiada wygodne mocowania, ułatwiające prawidłowe podłączenie jej do klimatyzatora. Niestety zamiast uniwersalnej uszczelki na okno, do zestawu dołączana jest listwa (podłużny element widoczny na poniższym zdjęciu), do której można podłączyć rurę wyrzutową. Takie rozwiązanie przeznaczone jest do okien przesuwnych (popularne w Stanach Zjednoczonych). Dlatego może się okazać, że konieczne będzie dokupienie rękawa uszczelniającego na okno. 

Wyposażenie klimatyzatora przenośnego Whirlpool PACW29COL
Wyposażenie klimatyzatora przenośnego Whirlpool PACW29COL, źródło: nachlodno.pl

Dodatkowo w zestawie znajdziemy instrukcję obsługi i montażu oraz pilot sterowania z wyświetlaczem. To duże ułatwienie, ponieważ korzystanie bezpośrednio z panelu na urządzeniu może sprawiać kłopoty. Przyciski na panelu czasami nie reagują na nacisk, a klimatyzator reaguje z opóźnieniem. 

Warto zaznaczyć, że poniższe funkcje można włączyć jedynie za pomocą pilota:

 • tryb auto (6th sense)
 • tryb sleep (nocny)
 • tryb silent (cichy)
 • tryb Around U
 • timer (programator czasowy, umożliwia wybranie czasu pracy, prędkości i temperatury)
Pilot klimatyzatora przenośnego Whirlpool PACW29COL
Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL został wyposażony w uchwyt na dedykowany urządzeniu pilot, źródło: nachlodno.pl

Parametry techniczne klimatyzatora przenośnego Whirlpool PACW29COL i Whirlpool PACB29CO

Tryby pracy

Klimatyzator pokojowy Whirlpool PACW29COL panel sterowania
Panel sterowania klimatyzatora pokojowego Whirlpool PACW29COL, źródło: nachlodno.pl

Wszystkie główne tryby urządzenia dostępne są na panelu sterowania, znajdującym się na górze klimatyzatora. Znajdziemy tam następujące funkcje:

 • cool – tryb ochładzania (zakres temperatur od 16 do 32°C)
 • dry – tryb osuszania (bez higrometru i higrostatu)
 • fan – tryb wiatraka 

Dzięki funkcji Auto Clean, klimatyzator sam osuszy parownik, zapobiegając rozwojowi bakterii i grzybów. 

Marka i model Whirlpool PACW29COL
Whirlpool PACB29CO
Cena 1 359 zł
Rekomendowana powierzchnia 9 – 18 m²
Klasa energetyczna dla chłodzenia i grzania A / –
Moc chłodnicza / max. pobór prądu 2,8 kW / 1235 W
Moc grzewcza brak funkcji grzania
Przepływ powietrza 380 m³/h
Zakres temperatur dla chłodzenia i grzania 18-32 °C
Liczba prędkości wentylatora 3
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność 57-65 dB
Długość i średnica przewodu odprowadzającego 170 cm
Waga 34 kg
Wymiary szer. 45 cm, gł. 40 cm, wys. 74 cm

Rozważasz zakup nowego klimatyzatora?


Poznaj zalety klimatyzacji przenośnej

Funkcje i tryby automatyczne. Mogło być zdecydowanie lepiej

Bezpośrednio z pilotem związany jest jeden z trybów pracy klimatyzatora Whirlpool PACW29COL. Funkcja Around U pozwala na przekazanie odczytu temperatury z pilota do klimatyzatora. Wtedy urządzenie powinno dostosować swoje działanie do aktualnych warunków. Wszystko po to, by  zachować komfort cieplny w pomieszczeniu. 

Niestety w praktyce funkcja ta wypada słabo. Podczas naszych testów pilot wolno reagował na zmianę temperatury w pomieszczeniu. Przez to klimatyzator nie dostosowywał swojej prędkości i mocy chłodzenia. 

Lepiej w klimatyzatorze przenośnym Whirlpool prezentuje się funkcja swing. Pomaga ona  równomiernie rozprowadzać schłodzone powietrze w pomieszczeniu. Po włączeniu tej opcji żaluzje przy wylocie rozpoczynają automatyczny ruch góra-dół, brak żaluzji poziomych. Warto zaznaczyć, że nie generują przy tym dodatkowego hałasu. 

Funkcja swign w klimatyzatorze whirlpool PAC W29COL
Funkcja swing w klimatyzatorze Whirlpool PACW29COL, źródło: nachlodno.pl

W klimatyzatorze przenośnym Whirlpool PACW29COL pod tajemniczą nazwą 6th sense (szósty zmysł) znajdziemy tryb auto. Przy tej opcji urządzenie samo powinno dostosować temperaturę i prędkość wentylatora do aktualnej temperatury w pomieszczeniu. 

Podobnie jak w przypadku trybu Around U, opcja „szóstego zmysłu” nie działa zbyt dobrze. Podczas testów klimatyzator często wybierał wyłącznie tryb nawiewu (bez chłodzenia), mimo że termometry wskazywały 25-27°C.

Obecnie wielu producentów klimatyzatorów przenośnych w zaletach swoich produktów wymienia opcję cichej pracy. Również w modelu Whirlpool PACW29COL znajdziemy tryb sleep oraz silent. 

Pierwszy z nich ma zapewnić „bardziej komfortowe środowisko do snu”. W trybie sleep klimatyzator działa na najniższym poziomie mocy (poziom low). W trybie nocnym wygaszone zostają diody i wyświetlacz urządzenia. 

Włączenie trybu silent również skutkuje obniżeniem poziomu pracy. Ponadto wentylator, działający wtedy na najniższych obrotach, zostaje dodatkowo zwolniony. 

Czy w praktyce powyższe tryby redukują generowany przez klimatyzator hałas? Tak, ale nie jest to znacząca zmiana. 

Wykonane przez nas pomiary głośności w trybie sleep wykazały około 59 dB, a w trybie silent około 57 dB.  To trochę mniej od hałasu, jaki klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL generuje w normalnych trybach chłodzenia (około 63-65 dB). 

Pomiar dźwięku w trybie sleep, klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL
Pomiar dźwięku w trybie sleep, klimatyzator, przenośny Whirlpool PACW29COL, źródło: nachlodno.pl

W swojej kategorii cenowej klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL jest bezkonkurencyjny, stąd nasza wysoka ocena tego modelu. Za tę cenę nie znajdziemy równie opłacalnego klimatyzatora.

Oczyszczanie powietrza Whirlpool PACW29COL. Z takim filtrem to nie zadziała!

W materiałach promocyjnych oraz opisach produktowych modelu PACW29COL znaleźć można informacje na temat oczyszczania powietrza. Podczas pracy klimatyzatora pobierane powietrze z pomieszczenia przechodzi przez filtr HEPA.  

W rzeczywistości filtr HEPA w klimatyzatorze pokojowym marki Whirlpool to zabieg głównie marketingowy. Umieszczony na wlocie powietrza filtr jest niewielki, cienki i delikatny. Podczas naszych testów, w zadymionym pomieszczeniu, klimatyzator przepuszczał wiele z zanieczyszczeń. Klimatyzator nie oczyścił w całości zamkniętego pomieszczenia w ciągu godziny, a to niestety słaby wynik. 

Nadal, jedynym skutecznym klimatyzatorem przenośnym, który oczyszcza powietrza pozostaje Fersk Vind 2 z dużym filtrem HEPA i opcją Wi-Fi. 

Filtry w klimatyzatorze pokojowym Whirlpool PACW29COL
Filtry w klimatyzatorze pokojowym Whirlpool PACW29COL; źródło: nachlodno.pl
Filtr HEPA, klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL
Filtr HEPA w klimatyzatorze przenośnym Whirlpool PACW29COL zajmuje około 13% całkowitej powierzchni wlotu; źródło: nachlodno.pl

Dane techniczne. Niezły przepływ powietrza i optymalny pobór prądu

Wylot powietrza w klimatyzatorze przenośnym Whirlpool PACW29COL został ograniczony o połowę. Możliwe, że celem producenta było wygenerowanie silniejszego, skumulowanego strumienia powietrza. 

Chłodny podmuch jest jednak wyczuwalny jedynie w pobliżu urządzenia.

W karcie produktu znajdziemy informację o przepływie powietrza 380 m³/h. Z naszych pomiarów wynika, że przepływ na całym wylocie jest mniejszy i wynosi około 300 m³/h na najwyższym poziomie pracy wentylatora. Na najniższym poziomie przepływ spada do około 200-220 m³/h. 

Pomiar przepływu powietrza w klimatyzatorze przenośnym Whirlpool
Pomiar przepływu powietrza w klimatyzatorze przenośnym Whirlpool PAC2W29COL, źródło: nachlodno.pl

Klimatyzator domowy Whirlpool PACW29COL należy do urządzeń klasy energetycznej A. Na najwyższym poziomie pracy w trybie chłodzenia sprzęt pobierał około 880-950 W. 

Wówczas klimatyzator generował hałas o natężeniu 63-65 dB w odległości jednego metra. Porównać to można do głośnej rozmowy albo odgłosów niektórych sprzętów domowych (odkurzacz, suszarka do włosów). Podczas testu tło akustyczne wynosiło około 41-42 dB. 

Niestety przy oferowanej przez producenta mocy chłodzenia i ograniczonym przepływie powietrza skuteczne chłodzenie wymaga więcej czasu. Oznacza to dłuższe działanie klimatyzatora, większe zużycie prądu i nieunikniony hałas. 

Odczyt poboru mocy podczas pracy klimatyzatora Whirlpool PACW29COL
Odczyt poboru mocy podczas pracy klimatyzatora Whirlpool PACW29COL; źródło: nachlodno.pl
Pomiar natężenia dźwięku; klimatyzator pokojowy Whirlpool PACW29COL
Pomiar natężenia dźwięku; klimatyzator pokojowy Whirlpool PACW29COL; źródło: nachlodno.pl

Sposób montażu klimatyzatora przenośnego Whirlpool PACW29COL

Rura wyrzutowa klimatyzatora przenośnego podłączona do specjalnej listwy
Rura wyrzutowa klimatyzatora przenośnego podłączona do specjalnej listwy; źródło: nachlodno.pl

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL nie wymaga specjalistycznego montażu. Wystarczy jedynie fragment podłogi, dostęp do gniazdka elektrycznego oraz okna, aby móc cieszyć się pracą urządzenia.

Sprzęt wymaga podłączenia rury wyrzutowej, która wyprowadzana jest przez okno. Dzięki temu ciepłe powietrze może być regularnie odprowadzane poza budynek.

W zestawie znajdziemy dedykowaną do tego modelu listwę, do której można podłączyć rurę wyrzutową. To świetne rozwiązanie dla osób, które mają rolety zewnętrzne lub okna przesuwne. 

Listwa posiada regulowaną długość (80-140cm) oraz oddzielną klapkę, którą można zasłonić wylot, gdy klimatyzator przenośny nie jest używany. 

Rura ma maksymalną długość 1,7 metra. W celu właściwej cyrkulacji, producent poleca ustawić sprzęt min. 60 cm od ściany lub innych przeszkód.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat instalacji? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź…


Jak zamontować uszczelkę okienną do klimatyzatorów mobilnych?

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL. Tani i za duży. Komu polecamy ten model?

Jeśli szukasz taniego klimatyzatora pokojowego do niewielkiej przestrzeni to model Whirlpool PACW29COL powinien spełnić Twoje oczekiwania. Jeśli znajdziesz na niego miejsce…

Opłacalność cenowa, ładny wygląd i duży przepływ powietrza oraz płynnie działająca funkcja swing.

Powyższe cechy to na pewno najważniejsze zalety tego urządzenia. Warto jeszcze docenić jakość wykonania poszczególnych elementów, takich jak rura wyrzutowa i pilot. 

Nie brakuje jednak wad: duże gabaryty urządzenia, niejasne funkcjonowanie trybów automatycznych, brak uszczelki na okno w zestawie, spore zużycie mocy, niewygodny „w klikaniu” panel sterowania, brak funkcji ogrzewania, brak sterowania z poziomu Wi-Fi.

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL z rurą wyrzutową
Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL z zamontowaną rurą wyrzutową; źródło: nachlodno.pl

Warto wspomnieć o niewielkim filtrze HEPA, który nie gwarantuje szybkiego i skutecznego oczyszczania powietrza. Jego wartość jest czysto marketingowa. 

Inne, bardziej wydajne i mocniejsze modele znajdziesz w naszym rankingu. 


Zobacz ranking klimatyzatorów przenośnych

Poradniki nachlodno.pl


Facebook


Youtube

Porównujemy dla Ciebie klimatyzatory przenośne na chłodno 🙂 Udostępnij znajomemu, niech też znajdzie chłód latem.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Dawid Kaźmierczak

Dawid Kaźmierczak

W nachlodno.pl spinam pracę wszystkich redaktorów, od czasu do czasu samemu zajmując się przygotowywaniem artykułów i recenzji. Jestem miłośnikiem reportaży, dlatego przemawiają do mnie twarde fakty, które wyciągamy na podstawie naszych testów i obserwacji. Lubię, gdy technologia pozwala rozwiązywać problemy, a sama nie dostarcza nowych kłopotów: doceniam więc solidne urządzenia z prostą obsługą i rozwiązaniami, które chronią zdrowie i dbają o komfort. W temacie klim i osuszaczy siedzę 3 lata, chętnie dzieląc się wiedzą i ciekawymi nowinkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *