Czy klimatyzacja zastępuje wentylację?

Klimatyzacja a wentylacja

Sprawna wentylacja jest niezbędna w każdym domu – bez niej nie ma mowy o zdrowiu i dobrym samopoczuciu domowników, jak i o dobrej kondycji budynku.

Ma ona za zadanie dostarczyć świeże powietrze z zewnątrz, ale tradycyjna wentylacja nie poprawi jego parametrów. Zrobi to klimatyzacja, dzięki której mamy wpływ na odczuwany komfort temperaturowy.

Czym jest wentylacja?

Podstawowe zadanie wentylacji to wymiana zanieczyszczonego powietrza na czyste.

Kiedyś w domach opierano się na wentylacji grawitacyjnej, czyli naturalnym przepływie powietrza przez systemy kominów, kanałów i wywietrzników. Taką rolę pełniły również nieszczelne okna i drzwi.

Niestety miało to swoje wady: zimą pomieszczenia były wychłodzone, a rachunki za ogrzewanie rosły. Latem taka wentylacja nie zdawała egzaminu, ponieważ gorące powietrze nie poruszało się, a z czasem zaczęto też montować szczelne okna i drzwi, które na dobre pozbawiły domy naturalnego przepływu powietrza.

Później pojawiła się wentylacja mechaniczna, w której powietrze transportowane jest przez przewody wentylacyjne. 

Może ona przybierać różne formy:

  • wentylacja wywiewna – z wentylatorami w kanałach wentylacyjnych, co pozwala na skuteczniejsze usuwanie zużytego powietrza niż w przypadku wentylacji naturalnej.
  • wentylacja nawiewno-wywiewna – usuwająca, ale i doprowadzająca powietrze dzięki wentylatorom. 
  • wentylacja z rekuperacją – dzięki wymiennikom ciepła, pozwala na jego odzyskiwanie i oszczędzanie energii. Dzięki filtrom powietrze jest czystsze.
  • wentylacja hybrydowa – połączenie wentylacji naturalnej i mechanicznej, działające w zależności od warunków atmosferycznych. 

Co potrafi klimatyzacja?

Głównym zadaniem klimatyzacji jest chłodzenie powietrza w pomieszczeniach, a „efektem ubocznym” jest poprawa jego parametrów – wilgotności i czystości. 

Wszystkie klimatyzatory pozwalają nie tylko obniżyć temperaturę, ale i dostarczyć do niego więcej tlenu.

Nowoczesne modele potrafią jeszcze więcej:

  • wymieniają powietrze, wymuszając usuwanie powietrza zanieczyszczonego dwutlenkiem węgla poza budynek i napływ świeżego, bogatego w tlen.
  • ogrzewają, zatrzymując ciepło z powietrza i przekazując ją do tego wtłaczanego. 
  • oczyszczają, zatrzymując zanieczyszczenia dzięki wysokiej klasy filtrom. 
  • osuszają, eliminując z powietrza nadmiar pary wodnej.

Klimatyzacja może więc stanowić doskonałe uzupełnienie wentylacji.

 

Zobacz inne poradniki

nv-author-image

Karolina Szczembara