Przejdź do treści
Home » Poradniki » Klimatyzacja do magazynów i hal produkcyjnych — jaką wybrać?

Klimatyzacja do magazynów i hal produkcyjnych — jaką wybrać?

Klimatyzator do magazynu i hali produkcyjnej
0
(0)

Odpowiedni system klimatyzacji w magazynie i hali produkcyjnej to komfort pracy i odpowiednia ochrona przechowywanych produktów.

Wybierając rozwiązanie dla swojej firmy, zwróć uwagę na metraż hali, ilość pracowników, typ towaru oraz własne preferencje.

Do dużych przestrzeni wybierz klimatyzację kanałową lub kasetonową, a do małych klimatyzatory ścienne lub sufitowe.

Korzyści wynikające z klimatyzacji hali produkcyjnej i magazynu

Dobrze zaprojektowany i działający system klimatyzacji w hali produkcyjnej i magazynie przynosi wiele korzyści. Jednym z najważniejszych jest utrzymanie stałej temperatury i wilgotności powietrza, co pozwala na przechowywanie produktów znacznie dłużej.

Zadbaj o odpowiednie warunki

W przypadku przechowywania żywności, utrzymanie stałych warunków temperaturowych i wilgotności pozwala zahamować rozwój bakterii.

Dla produktów farmaceutycznych i chemicznych odpowiednia temperatura jest kluczowa dla zachowania skuteczności ich działania.

Komfort pracy to lepsze wyniki

Klimatyzacja na hali produkcyjnej i magazynie poprawia komfort pracy i wpływa na poprawę jej efektywności.

Do tego odpowiednio zamontowana klimatyzacja to rozwiązanie wydajne, ale także energooszczędne.

Klikając w przycisk poniżej sprawdzisz aktualne zestawienie najlepszych klimatyzatorów przenośnych, przygotowe przez naszą redakcję. 

Klimatyzacja split na dachu

Chłodzenie hal magazynowych latem zapewnia:

 • odpowiednią cyrkulację powietrza,
 • optymalną temperaturę,
 • większą wilgotność powietrza,
 • filtrację powietrza wewnątrz obiektu.

Klimatyzacja a prawo pracy

W świetle przepisów prawa pracy pracodawca nie ma obowiązku instalowania klimatyzacji. 

Wyjątkiem od tej reguły jest zapis przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Mówi on, że pracodawca ma obowiązek zapewnić dostęp do klimatyzowanego pomieszczenia pracownikom, którzy ze względu na procesy technologiczne pracują w temperaturze przekraczającej 30 °C.

Najpopularniejsze rozwiązania dla hal produkcyjnych i magazynów

Istnieją różne rodzaje systemów klimatyzacji, które można zastosować w hali produkcyjnej i magazynie. Oto najpopularniejsze rozwiązania, stosowane w przemyśle:

Klimatyzacja kanałowa

Jednym z najczęściej stosowanych systemów jest klimatyzacja kanałowa, wykorzystująca chłodnię wodną.

Jest to system, który polega na przepompowywaniu wody zimnej przez kanały wentylacyjne, które następnie schładzają powietrze w pomieszczeniu. 

Klimatyzatory kanałowe pozwalają na wydajne schładzanie kilku hal jednocześnie.

Klimatyzator kanałowy Fujitsu ARYG45LMLA
Klimatyzator kanałowy Fujitsu ARYG45LMLA

Klimatyzacja ścienna split

Inną opcją jest klimatyzacja z wykorzystaniem klimatyzatorów typu split, które składają się z dwóch jednostek — zewnętrznej i wewnętrznej. 

Jednostki wewnętrzne są zawieszane na ścianach hal, a jednostki zewnętrzne poza magazynem. 

Klimatyzacja ścienna zda egzamin w mniejszych magazynach. W przypadku budynków z dużą ilością pomieszczeń można wykorzystać system multi split łączący wiele jednostek wewnętrznych z jedną jednostką zewnętrzną.

Klimatyzator ścienny Haier AS71S2SF2FA-2 FLARE
Klimatyzator ścienny Haier AS71S2SF2FA-2 FLARE

Klimatyzacja kasetonowa

Do większych pomieszczeń najlepiej sprawdzi się klimatyzacja kasetonowa, w której nawiew rozprowadzony jest wprost pod sufitem.

Takie rozwiązanie jest wydajne i pozwala zaoszczędzić miejsce na hali produkcyjnej lub w magazynie.

Przy dużych metrażach warto wziąć pod uwagę systemy multi split, które pozwalają chłodzić pomieszczenia do 90 m².

Klimatyzator kasetonowy Hyundai
Klimatyzator kasetonowy HYUNDAI SLIM SPLIT

Klimatyzacja typu monoblok

Do mniejszych przestrzeni, czy sklepów dobrze sprawdzi się klimatyzacja typu monoblok.

Wymaga ona podłączenia rury wyrzutowej na zewnątrz budynku np. za pomocą otworów w ścianie.

Klimatyzacja przenośna to dobre rozwiązanie do punktowego chłodzenia hali. Niestety jej moc jest ograniczona, przez co użytkownik może nie uzyskać spodziewanych efektów w magazynie, czy hali produkcyjnej.

Klimatyzator przenośny Fral
Klimatyzator przenośny FRAL SUPER COOL FSC14.2SC

Klimatyzacja przypodłogowa / sufitowa

Klimatyzator przypodłogowy przypomina grzejnik. Urządzenie składa się z dwóch jednostek — zewnętrznej i wewnętrznej, którą można zainstalować przy podłodze lub przy suficie. 

W tym typie klimatyzacji często występuje tryb turbo i funkcja swing (sterowanie nawiewem). Dzięki nim sprzęt może pracować skutecznie w magazynach, halach produkcyjnych, czy dużych sklepach.

Klimatyzator podłogowy Rotenso Aneru
Klimatyzator podłogowy Rotenso Aneru A50Wm

Klimatyzator do magazynu — cena i typy urządzeń

Rozwiązania klimatyzacyjne dla przemysłu to:

 • klimatyzacja split i multisplit — około 3000 zł za split i 14 000 zł za system multisplit,
 • klimatyzatory kanałowe — od 4 500 – 15 000 zł za jedną jednostkę,
 • klimatyzatory kasetonowe — od 3 700 zł do 10 000 zł za jedną jednostkę,
 • klimatyzatory sufitowe / przypodłogowe — od 3 000 zł do 9 000 zł za jedną jednostkę,
 • klimatyzatory konsolowe — od 2 500 zł do 6 500 zł za jedną jednostkę,
 • klimatyzatory przenośne — od 800 do 5 000 zł.

Klimatyzator ewaporacyjny do magazynu — czy warto?

Wielu dostawców systemów chłodniczych reklamuje klimatyzatory ewaporacyjne do magazynu, czy hali produkcyjnej. Co prawda to rozwiązanie jest łatwe w transporcie i praktyczne, ale także nieefektywne.

Klimatyzator ewaporacyjny, nazywany klimatorem nie usuwa ciepłego powietrza poza kubaturę budynku. Przez to temperatura się nie obniża, tak więc ochłodzenie jest jedynie iluzoryczne.

Jak dobrać moc klimatyzacji do wielkości magazynu?

Bez względu na typ klimatyzatora należy kierować się ogólną zasadą. Mówi ona, że na każde 10 m² przypada 1 kW mocy chłodniczej. Z tego względu pomieszczenie o wielkości 50 m² powinien chłodzić sprzęt o mocy 5 kW lub wyższej. 

Na ostateczną moc klimatyzacji wpływ ma również nasłonecznienie magazynu i ilość pracujących w hali. Wybierając system chłodzący, warto wziąć pod uwagę wszystkie najmniejsze szczegóły.

Pracownicy w magazynie

Klimatyzacja do magazynu i hali produkcyjnej — garść praktycznych porad

Poznaj zasady, które ułatwią Ci wybór odpowiedniego klimatyzatora do magazynu i hali produkcyjnej:

 1. Dobierz odpowiednią moc i typ klimatyzacji. Do większych przestrzeni polecamy rozwiązania przemysłowe i komercyjne, które wykazują większą moc. Rodzaj klimatyzacji powinien odpowiadać typowi przechowywanych lub produkowanych towarów, a także wielkości pomieszczenia. Do małych magazynów i hal wystarczą klimatyzatory typu split, natomiast do większych zaleca się klimatyzatory kanałowe lub kasetonowe.
 1. Zadbaj o dodatkowe tryby pracy. Dla przykładu klimatyzator osuszacz to idealne urządzenie 2 w 1, które zapobiega powstawaniu wilgoci, mogącej zniszczyć towar. W środowisku produkcyjnym polecamy wybór klimatyzacji z oczyszczaczem powietrza. 
 1. Wybierz system klimatyzacji z termoregulacją. Jest on szczególnie istotny podczas przechowywania leków i produktów spożywczych. Wymagają one niskiej temperatury, jednak często nie są przeznaczone do trzymania ich w lodówkach.
 1. Na komfort termiczny ogromny wpływ ma wentylacja. W każdym pomieszczeniu ciepłe powietrze powinno być usuwane na zewnątrz, aby ustalenie temperatury było możliwe. Każdy magazyn i hala produkcyjna powinna być wyposażona w wentylatory wyciągowe, które są niezbędne do prawidłowej cyrkulacji powietrza.

FAQ

Jaki klimatyzator do magazynu wybrać?

Do większych magazynów polecamy klimatyzację kanałową lub kasetonową. W mniejszych halach dobrze poradzą sobie klimatyzatory ścienne lub klimatyzatory przypodłogowe/sufitowe.

Ile kosztuje klimatyzator do magazynu?

Cena klimatyzacji magazynowej jest uzależniona od rodzaju wentylatora. Najdroższe są klimatyzatory kanałowe, których cena waha się od 4 500 do 15 000 zł. Najtańsze są klimatyzatory przenośne, które są przeznaczone do małych magazynów. Ich cena waha się od 800 do 5 000 zł.

Jakie funkcje powinna mieć klimatyzacja do hali produkcyjnej?

Klimatyzacja w hali produkcyjnej powinna być połączona z systemem wentylacji. Dobrze, jeśli sprzęt pozwala ustawić optymalny poziom wilgotności powietrza i jest zaopatrzony w filtry, które niwelują ilość zabrudzeń.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji do magazynu?

Za montaż klimatyzacji split należy zapłacić od 1 300 do 1 900 zł. Jeśli chodzi o montaż systemów klimatyzacyjnych, to cena usługi zależy od konkretnego projektu.

Jak dobrać klimatyzator do magazynu?

Co do zasady, na 10 m² powierzchni magazynu powinien przypadać co najmniej 1 kW mocy chłodniczej. Jeśli pomieszczenie jest nasłonecznione, powinno się stosować mocniejszy sprzęt. 

 

Wybierając klimatyzator do magazynu, zwróć uwagę na zakres regulacji temperatur, typ przechowywanych towarów, ilość osób pracujących na magazynie oraz odpowiedni system wentylacji.

Co wybrać do chłodzenia wielu pomieszczeń?

Jeśli chcesz utrzymać niską temperaturę w kilku pomieszczeniach, wybierz wentylację kanałową lub urządzenia w wersji multi split. Nowoczesne systemy wentylacyjne pozwalają połączyć wiele jednostek wewnętrznych z jedną jednostką zewnętrzną. Jest to rozwiązanie wydajne i energooszczędne.

Jaka moc klimatyzatora na 100 m² będzie optymalna?

Do metrażu 100 m² potrzebny będzie klimatyzator o mocy chłodniczej równej 10 kW. Jeśli pomieszczenie ma 3 m wysokości, warto kupić klimatyzator o mocy 12 kW.

Co wybrać do chłodzenia wielu pomieszczeń?

Jeśli chcesz utrzymać niską temperaturę w kilku pomieszczeniach, wybierz wentylację kanałową lub urządzenia w wersji multi split. Nowoczesne systemy wentylacyjne pozwalają połączyć wiele jednostek wewnętrznych z jedną jednostką zewnętrzną. Jest to rozwiązanie wydajne i energooszczędne.

Zobacz także:

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Autor

Jakość powietrza przekłada się na jakość naszego życia. Ta wiedza zmotywowała mnie do zgłębienia tematu jako pasjonat i redaktor serwisu nachlodno.pl. Na łamach portalu udzielam praktycznych wskazówek odnośnie klimatyzacji i osuszaczy powietrza. Przeprowadzam testy, recenzuję urządzenia i analizuję oferty producentów pod kątem ich opłacalności. Zapraszam do czytania moich artykułów i recenzji!