Przejdź do treści
Home » Poradniki » Osuszacz powietrza — jaki wybrać dla siebie? Poznaj 5 porad!

Osuszacz powietrza — jaki wybrać dla siebie? Poznaj 5 porad!

Osuszacz powietrza poradnik
0
(0)

Do kryteriów zakupu osuszacza zaliczymy cenę, wydajność, typ osuszacza, pobór prądu, moc oraz pojemność pojemnika na skropliny.

Ważne, aby wybrany model posiadał higrometr i higrostat, które pozwalają ustawić i regulować stan wilgotności w pomieszczeniu. 

Nie bez znaczenia pozostają także funkcje dodatkowe, które podnoszą komfort użytkowania osuszacza. Oto najważniejsze wskazówki, które ułatwią podjęcie decyzji!

Na co zwrócić uwagę kupując osuszacz powietrza?

Jak wybrać osuszacz powietrza

1. Sprawdź ranking osuszaczy powietrza

Podczas zakupu osuszacza liczy się wydajność, wyposażenie i funkcje dodatkowe. Aby ułatwić Ci wybór optymalnego modelu, stworzyliśmy zestawienie najbardziej opłacalnych osuszaczy na rynku.

Poza naszymi sugestiami, w rankingu znajdziesz najważniejsze informacje na temat dostępności popularnych modeli, ich parametry oraz ogólną ocenę.

Nr 1 w naszym rankingu to najbardziej opłacalny osuszacz do kupienia.

2. Wybierz typ osuszacza

Osuszacze powietrza dzielimy ze względu na sposób działania. Wyróżniamy modele kondensacyjne i adsorpcyjne. W dużym skrócie osuszacze kondensacyjne do działania wykorzystują proces skraplania wody, czyli kondensację. 

W osuszaczach adsorpcyjnych do osuszania wykorzystuje się środek higroskopijny, którym pokryty jest wirnik.

Więcej na ten temat typów osuszaczy powietrza przeczytasz tutaj:

  • Do użytku domowego polecamy osuszacz kondensacyjny, który sprawdzi się w warunkach domowych, niezależnie od wielkości pomieszczenia. Urządzenie jest na tyle uniwersalne, że można wykorzystać je nawet w dużym magazynie lub we wnętrzu remontowanego pomieszczenia.
  • Model adsorpcyjny to z kolei świetny osuszacz powietrza do garażu i piwnicy. Sprzęt wykazuje wysoką wydajność w niskiej temperaturze. Warto wiedzieć, że osuszacz adsorpcyjny podnosi temperaturę w pomieszczeniu o 10 do 12°C i osusza pomieszczenia w stałym tempie. Mimo to działa on nieco wolniej niż osuszacz kondensacyjny. 
  • Podczas zakupu osuszacza stanowczo odradzamy zakup osuszacza z ogniwem Peltiera, który często określany jest jako osuszacz kondensacyjny. Taki odwilżacz jest tani, ale jego wydajność jest symboliczna.

Do domu, mieszkania i biura wybierz osuszacz kondensacyjny.

Przeczytaj więcej na temat osuszaczy z ogniwem Peltiera. W artykule znajdziesz testy i analizę parametrów sprzętu.

3. Dobierz wydajność do metrażu

Kupując osuszacz, dobierz jego wydajność do wielkości pomieszczenia. Wydajność jest najważniejszym parametrem urządzenia i jest ona wyrażona w litrach na dobę.

Ogólna zasada mówi o tym, że na każde 10 metrów kwadratowych powinno przypadać 5 l / 24 h.

  • Do mniejszych przestrzeni, takich jak kuchnia, czy łazienka nada się osuszacz o wydajności w zakresie od 5 do 10 l / 24 h
  • Do większych przestrzeni, takich jak sypialnia, czy salon nada się osuszacz o wydajności od 15 do 20 l / 24 h. Odwilżacz o takiej efektywności jest w stanie osuszyć pokój o wielkości większej niż 60 metrów kwadratowych.
  • Osuszacze z ogniwem Pelitera pracują z wydajnością na poziomie ok. 0,75 l / 24 h, tak więc nadadzą się jedynie do osuszenia garderoby lub niewielkiej łazienki.

Ogólna zasada mówi o tym, że na każde 10 metrów kwadratowych powinno przypadać 5 l / 24 h.

Osuszacz kondensacyjny w domu

4. Zwróć uwagę na ważne parametry

Każdy dobry osuszacz powinien mieć w wyposażeniu dwa elementy, czyli higrometr i higrostat. Dzięki nim możliwy jest odczyt i kontrola poziomu wilgotności. Nie bez znaczenia pozostaje także wyświetlacz, na którym widnieją wszystkie ważne informacje.

Podczas zakupu osuszacza ważne są takie parametry jak pojemność pojemnika na skropliny, pobór prądu i głośność.

  • Każdy odwilżacz powinien mieć jak największy zbiornik na skropliny. Polecamy modele z dużym zbiornikiem o pojemności 6,5 l, ponieważ nie wymaga on częstego opróżniania. Tak naprawdę pojemność 4 – 5 l też będzie wystarczająca.

    Warto dodać, że skropliny można odprowadzać także za pomocą wężyka, który jest połączony po jednej stronie z urządzeniem, a z drugiej z naczyniem lub odpływem kanalizacji. Najczęściej taki wężyk znajdziemy w zestawie. 

  • Osuszacz jest zasilany prądem, który wykorzystuje głównie sprężarka i wentylator. Polecamy wybierać osuszacze o większej wydajności, mimo że to wiąże się z większym poborem prądu. Najczęściej pobór prądu waha się w zakresie od 400 do 600 W.
  • Wszystkie osuszacze kondensacyjne posiadają sprężarkę, która generuje hałas. Nie są one jednak tak głośne jak klimatyzatory przenośne z funkcją osuszania. Hałas generowany przez osuszacz waha się w zakresie od 40 do 55 dB, co odpowiada odgłosom suszarki lub cichej rozmowy.

W dobrym osuszaczu zbiornik na wodę ma pojemność od 4 do 6 l. Urządzenie zużywa średnio od 400 do 600 W prądu, a jego głośność to około 50 dB.

Osuszacze kondensacyjne nachlodno

5. Przejrzyj listę funkcji dodatkowych

Osuszacz powietrza może działać jako oczyszczacz powietrza. Zwykle jest on zaopatrzony w filtr wstępny, ale to filtr węglowy i filtr HEPA gwarantują skuteczną barierę dla wszystkich zanieczyszczeń. Rekomendujemy modele z zaopatrzone w filtry. To najlepsze osuszacze powietrza na pleśń, grzyb i smog.

Z przydatnych funkcji dodatkowych polecamy osuszacze z Wi-Fi, pozwalające na kontrolę urządzenia z poziomu aplikacji mobilnej za pomocą smartfona lub tabletu.

  • Innym udogodnieniem jest pompka skroplin, którą znajdziesz w niektórych osuszaczach. Umożliwia ona odprowadzanie skroplin do zlewu lub innego, przygotowanego zbiornika o dużej wysokości. Osuszacze powietrza bez pompki skazują użytkowników na odprowadzanie skroplin grawitacyjnie.
  • Jeśli planujesz używać osuszacza w wielu pomieszczeniach, wybierz sprzęt z kółkami jezdnymi i uchwytem do przenoszenia. Te dodatki są ważne ze względu na gabaryty urządzenia — osuszacze ważą ponad 10 kg, więc ich przenoszenie może sprawiać trudność.

Polecamy osuszacze, które posiadają filtry umożliwiające oczyszczanie powietrza. Ważne funkcje to także Wi-Fi, Timer, czy pompka skroplin.

Jaki osuszacz powietrza wybrać — podsumowanie

Przede wszystkim wybierz osuszacz powietrza, który posiada higrometr i higrostat. Do domu lub firmy polecamy osuszacze kondensacyjne, które są najpopularniejsze ze względu na wysoką skuteczność. Do piwnicy lub garażu warto wybrać osuszacz adsorpcyjny, który podnosi temperaturę w pomieszczeniu i działa ze stałą wydajnością. 

Ze względu na znikomą efektywność odradzamy osuszaczy z ogniwem Peltiera. Rekomendujemy natomiast produkty zaopatrzone w duży zbiornik na skropliny i moduł Wi-Fi. Podczas zakupu odwilżacza zwróć uwagę na wydajność osuszania. Pamiętaj, że na każde 10 metrów kwadratowych powinno przypadać 5 l / 24 h. 

FAQ

Na co zwrócić uwagę przy zakupie osuszacz powietrza?

Podczas zakupu osuszacza powietrza zwróć uwagę na wydajność, oznaczającą ile wody sprzęt jest w stanie zebrać przez dobę. Innym ważnym czynnikiem jest pojemność zbiornika na skropliny i funkcje dodatkowe, tak jak Wi-Fi i pompka skroplin.

Czy warto kupować osuszacz powietrza?

Zbyt wilgotne powietrze ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Może powodować choroby dróg oddechowych oraz niszczenie się mebli, ścian i podłóg. Dla zadbania o samopoczucie i stan wnętrz warto kupić osuszacz powietrza.

Czy osuszacz zużywa dużo prądu?

Przeważnie osuszacze mają moc od 150 do 700 watów podczas pracy ciągłej. Ich zużycie prądu mieści się więc w standardzie.

Jaki jest najlepszy osuszacz powietrza?

Do domu i biura najlepszy okaże się osuszacz z dużą wydajnością i dużym pojemnikiem na skropliny. Warto kupować modele z jonizatorem oraz filtrem HEPA i filtrem węglowym. 

Jakiej firmy osuszacz wybrać?

Polecamy osuszacze marki Fersk, Warmtec, Blaupunkt, Welltec, Maltec, Whirlpool, Stadler, czy Vaco. Na rynku znajdziemy wiele godnych polecenia firm, które tworzą solidne produkty.

Zobacz inne poradniki

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Autor

Jakość powietrza przekłada się na jakość naszego życia. Ta wiedza zmotywowała mnie do zgłębienia tematu jako pasjonat i redaktor serwisu nachlodno.pl. Na łamach portalu udzielam praktycznych wskazówek odnośnie klimatyzacji i osuszaczy powietrza. Przeprowadzam testy, recenzuję urządzenia i analizuję oferty producentów pod kątem ich opłacalności. Zapraszam do czytania moich artykułów i recenzji!

2 komentarze do “Osuszacz powietrza — jaki wybrać dla siebie? Poznaj 5 porad!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *