Klimatyzacja i wentylacja to dwa zupełnie różne systemy. Pytanie o to, czy klimatyzacja zastępuje wentylację, pojawia się bardzo często, ponieważ klimatyzacja daje złudne wrażenie dostarczania świeżego powietrza.
Tymczasem powietrze to nie jest wymieniane, a jedynie pobierane z pomieszczenia, chłodzone i oddawane.
Nie można zatem zastąpić niczym wentylacji – bez niej nie ma mowy o zdrowiu i dobrym samopoczuciu domowników, jak i o dobrej kondycji budynku.
Dlatego nawet jeśli posiadasz w domu klimatyzację, pamiętaj o prawidłowej wentylacji pomieszczeń.
- Czym jest wentylacja?
- Wentylacja a dwutlenek węgla
- Rodzaje wentylacji
- Jak sprawdzić, czy wentylacja działa poprawnie
- Dlaczego klimatyzacja dmucha?
- Podsumowanie
Czym jest wentylacja?
Wentylacja to z łaciny ventilatio – wietrzenie. Mówimy o niej w momencie, gdy dochodzi do wymiany powietrza zużytego na świeże.
Wentylacja ma za zadanie również:
- zmniejszać zawartość pary wodnej,
- powstrzymywać rozwój pleśni i innych skutków wilgoci,
- usuwać z mieszkania zapachy i dwutlenek węgla.
Jeśli wentylacja jest nieprawidłowa, para wodna kondensuje się na powierzchni ścian, a dotyczy to zwłaszcza mieszkań o obniżonej temperaturze.
Stąd już krótka droga do zawilgocenia, rozwoju pleśni i grzybów, co skutkuje nie tylko niszczeniem budynku, ale i pogorszeniem się zdrowia domowników.
Dopuszczalny minimalny poziom wymiany powietrza wg normy PN-83/B-03430/Az3:2000 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, wynosi w zależności od pomieszczenia:
- 15 m³/h w pomieszczeniach bez okien;
- 50 m³/h w kuchni z kuchenką elektryczną oraz w łazience;
- 70 m³/h w kuchni z kuchenką gazową.
Pomiaru wentylacji w budynkach mieszkalnych dokonuje kominiarz, który sporządza stosowny protokół i przedstawia działania w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości.
Jak sprawdzić poziom wymiany powietrza?
Aby sprawdzić samodzielnie, czy wymiana powietrza w Twoim pomieszczeniu jest prawidłowa, zaopatrz się w anemometr — urządzenie mierzące szybkość przepływu powietrza. Uzyskany wynik pomnóż przez pole otworu za kratką.
Wentylacja a dwutlenek węgla
Kiedy oddychamy, produkujemy dwutlenek węgla – wiemy o tym z lekcji biologii. Jednak jego ilość w wydychanym powietrzu zależy od wykonywanej czynności.
Stężenie CO2 w powietrzu dużych miast wynosi około 600 ppm. Aby obliczyć zapotrzebowanie na strumień świeżego powietrza w trakcie snu dla jednej osoby posługujemy się poniższym wzorem uwzględniającym ilość wydychanego dwutlenku węgla w pozycji leżącej oraz wspomniane jego stężenie w dużym mieście:
0,010 (m3/h) / (0,001 – 0,0006 (m3/m3)) = 25 m3/h na osobę
Jeżeli strumień powietrza z wentylacji jest mniejszy i wynosi np. 10 m3/h, stężenie CO2 w takiej sypialni może wzrosnąć do 2000 ppm.
Pomiar poziomu CO2 może być wykonany za pomocą specjalnego rejestratora, ale samodzielnie z łatwością rozpoznasz, że jest on za wysoki. Co na to wskazuje?
- ból głowy,
- senność,
- uczucie rozbicia, niedotlenienia,
- omdlenia.
Chcesz poprawić przepływ powietrza w swoim domu? Sprawdź listę najlepszych klimatyzatorów mobilnych.
Zobacz ranking klimatyzatorów przenośnych
Rodzaje wentylacji
Wentylacja naturalna
W tzw. starym budownictwie, powstającym przed 1990 r., świeże powietrze dostawało się do mieszkań, ponieważ okna starego typu nie były szczelne.
Niestety wentylacja naturalna skutkowała w tym przypadku nadmiernym wyziębieniem pomieszczeń zimą i niemal zerowym ruchem powietrza latem.
Później zaczęto produkować okna PCV — bardzo szczelne, których niewłaściwa eksploatacja powoduje najczęściej problemy z prawidłową wentylacją.
Do tego dochodzą bardzo często własnoręczne przeróbki kanałów wentylacyjnych, by ciepło nie uciekało z pomieszczeń. Wiele osób unika również wietrzenia, zwłaszcza zimą.
Tymczasem regularne wietrzenie jest bardzo ważne — powinno być ono szybkie i intensywne, bez względu na porę roku. Pomocne będzie również rozszczelnienie okien.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zainstalować klimatyzator, przeczytaj poniższy artykuł:
Montaż klimatyzatora przenośnego
Wentylacja mechaniczna
Z wentylacją mechaniczną mamy do czynienia, kiedy powietrze nie jest wprawiane w ruch w sposób naturalny, ale wymuszony przez wentylator. Jest to bardziej efektywna wymiana powietrza.
Rozróżnia się dwa rodzaje wentylacji mechanicznej:
- wentylacja wywiewna – gdy wentylatory usuwają zużyte powietrze, a powietrze świeże napływa dzięki nawiewnikom okiennym lub ściennym;
- wentylacja nawiewno-wywiewna, gdy wentylatory odpowiadają za usuwanie powietrza zużytego i napływ świeżego.
Jak sprawdzić, czy wentylacja działa poprawnie?
Jest to odczuwalne zazwyczaj od razu po wejściu do takiego mieszkania – wilgoć w powietrzu i tzw. „zaduch” to najbardziej odczuwalne sygnały.
W innym przypadku wystarczy sprawdzić działanie wentylacji jednym z dwóch prostych sposobów:
- Przykładając kartkę papieru do kratki wentylacyjnej. Zasysanie kartki do otworu świadczy o wentylacji prawidłowej. Jeśli kartka nie porusza się, wentylacja jest nieprawidłowa. Wypieranie kartki oznacza natomiast ciąg odwrotny.
- Przykładając płomień świeczki do kratki wentylacyjnej. Gasnąca świeczka lub nieporuszający się płomień będą świadczyć o ciągu odwrotnym lub nieprawidłowej wentylacji.
Na problem z wentylacją mogą wskazywać także zaparowane okna w domu, które są jednym z pierwszych objawów nadmiernej wilgotności.
Sprawdź informacje na temat klimatyzacji przemysłowej:
Klimatyzacja do magazynów i hal produkcyjnych
Dlaczego klimatyzacja dmucha?
Klimatyzacja domowa nie wentyluje powietrza, ale daje takie wrażenie, ponieważ wydmuchuje powietrze.
Podobnie jak w lodówce, w klimatyzatorze przenośnym znajdują się wymienniki ciepła: parownik i skraplacz, a także sprężarka i wentylatory, dzięki którym powietrze przepływa. Wśród tych elementów krąży czynnik roboczy, odpowiadający za schładzanie powietrza.
- Sprężarka zasysa czynnik roboczy i spręża go.
- Czynnik jest przekazywany do skraplacza, gdzie ulega zamianie w stan ciekły.
- Przepływa do parownika, gdzie zamienia się w parę suchą, oddając przy tym ciepło, dzięki czemu klimatyzator może oddać schłodzone powietrze.
Podsumowanie
Klimatyzacja nie może zastąpić wentylacji. Klimatyzator pokojowy pobiera powietrze z pomieszczenia, schładza je i oddaje, więc wydmuchiwane powietrze nie jest pobierane z zewnątrz.
Tylko wentylacja zapewnia dopływ świeżego powietrza i pozbywa się tego zużytego, przy okazji zmniejszając zawartość pary wodnej. Prawidłowo działająca wentylacja to podstawa zdrowia domowników i dobra kondycja budynku.
Jakie są różnice między klimatyzacją a wentylacją?
Klimatyzacja jest odpowiedzialna za regulację temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu, podczas gdy wentylacja zapewnia obieg świeżego powietrza.
Jak działa klimatyzacja?
Klimatyzacja wykorzystuje proces chłodzenia, który usuwa ciepło z powietrza wewnątrz pomieszczenia, zapewniając przyjemną temperaturę.
Jak działa wentylacja?
Wentylacja to wymiana powietrza między wnętrzem a zewnętrzem budynku. Nie tylko usuwa ona zanieczyszczenia, ale także dostarcza świeże powietrze do wnętrza.
Czy wentylacja jest konieczna, jeśli mam klimatyzację?
Tak, wentylacja jest nadal ważna, nawet jeśli masz klimatyzację, ponieważ zapewnia dopływ świeżego powietrza i usuwa zanieczyszczenia.
Jakie są korzyści z wentylacji?
Wentylacja dostarcza świeże powietrze do pomieszczeń, usuwa zanieczyszczenia, takie jak pyłki, dym czy opary, i poprawia jakość powietrza wewnętrznego. Ma ona także pozytywny wpływ na kondycję ścian.
Jak zadbać o wentylację w domu?
Aby zadbać o wentylację, należy ją regularnie czyścić. Ważne, aby zapewnić dopływ powietrza do każdego pomieszczenia. Poza tym należy regularnie wietrzyć pokoje.
Źródła:
- https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/20498-wentylacja-grawitacyjna-wady-i-zalety
- https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/20778-jak-dziala-wentylacja-mechaniczna
- https://www.achem.pl/pomiar-co2-w-pomieszczeniach/
5 zalet klimatyzatorów przenośnych
Klimatyzatory przenośne
Klimatyzatory przenośne to bezinwazyjne rozwiązanie, które realnie obniża temperaturę we wnętrzu. Urządzenia w wersji monoblok warto wybrać ze względu na mobilność, łatwy montaż, dodatkowe tryby pracy i funkcje oraz atrakcyjną…