Przejdź do treści
Nachłodno » Poradniki » Jak wybrać klimatyzator przenośny?

Jak wybrać klimatyzator przenośny?

Klimatyzatory przenośne w pokoju
0
(0)

Czym się kierować podczas wyboru przenośnego klimatyzatora? Warto zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, moc urządzenia, dodatkowe funkcje i cenę. Poznaj 4 wskazówki, które pomogą Ci wyłonić najlepszy model!

Spis treści

 1. Zwróć uwagę na najważniejsze parametry
 1. Dobierz sprzęt pod kątem funkcjonalności
 2. Sprawdź, co znajduje się w zestawie 
 3. Dopasuj urządzenie do wystroju wnętrza
 4. Podsumowanie
 5. FAQ

Zastanawiasz się jaki sprzęt wybrać do domu, mieszkania lub biura? Sprawdź nasze porady, które rozwieją wszelkie wątpliwości.

https://www.youtube.com/watch?v=CYUnAg5iPqM

Zwróć uwagę na najważniejsze parametry

Podczas wyboru klimatyzatora przenośnego zwróć uwagę na takie wskaźniki jak moc chłodnicza, przepływ powietrza, współczynnik EER, zakres regulacji temperatur oraz głośność.

Moc chłodnicza dobrana do metrażu

Podczas zakupu klimatyzatora stojącego kluczowe jest dobranie odpowiedniej mocy chłodniczej. Powinna ona być dopasowana do metrażu mieszkania. 

Co do zasady, na każde 10 m² pomieszczenia przypada co najmniej 1 kW mocy chłodniczej klimatyzatora. Tak więc pokój o kubaturze 20 m² wymaga zastosowania urządzenia o mocy nie mniejszej niż 2 kW. 

Uwaga! Nie stosuj klimatyzatora o zbyt dużej mocy w stosunku do metrażu, ponieważ zbyt duża wymiana powietrza we wnętrzu skutkuje bardzo niewielkim obniżeniem temperatury.

Polecamy jednak wybierać urządzenia o większej mocy, które schłodzą pomieszczenie szybciej. Jeśli zastanawiasz się jak wybrać klimatyzator na poddasze lub do pomieszczeń, które są słabo izolowane, silnie nasłonecznione lub połączone z kuchnią, zalecamy wybór sprzętu mocniejszego o 30 – 50%.

Jeśli chcesz dobrać model pod kątem mocy, sprawdź nasze zestawienie! Szybko i łatwo dobierzesz sprzęt do swojego mieszkania. 


Zobacz ranking klimatyzatorów przenośnych

Czym jest współczynnik BTU?

Współczynnik BTU jest jednostką miary określającą ilość ciepła, którą jednostka klimatyzacji może przenieść na jednostkę czasu. BTU (British Thermal Unit) to miara energii cieplnej, która jest jednym z głównych wskaźników wydajności klimatyzatora stojącego. 

Im wyższy współczynnik BTU, tym więcej ciepła jest przenoszone, a co za tym idzie, klimatyzacja jest bardziej wydajna. Warto wiedzieć, że 1 kW to 3,4 BTU/h.

Przepływ powietrza na poziomie co najmniej 300 m³/h

Kolejnym ważnym parametrem jest przepływ powietrza wyrażany w m³/h. Jest to wartość określająca, ile powietrza jest w stanie schłodzić klimatyzator w przeciągu jednej godziny. Im większy jest przepływ, tym urządzenie jest bardziej efektywne.

Najbardziej wydajne klimatyzatory przenośne osiągają wynik sięgający 450 m³/h. Warto rozważyć zakup klimatyzatora, w którym przepływ powietrza przekracza 300 m³/h. 

Współczynnik EER na poziomie większym niż 2,6 

EER to wskaźnik efektywności energetycznej. Wartość jest stosunkiem mocy chłodzenia do zużycia energii elektrycznej, jaką urządzenie potrzebuje do jej wygenerowania. 

Jeśli zależy Ci na energooszczędnym sprzęcie, który będzie wykazywał dużą moc, wybierz klimatyzator z wysokim wskaźniku EER. Polecamy modele, których wskaźnik EER przekracza 2,6.

Dowiedz się co wybrać w upalne dni. Przeczytaj także:


Klimatyzator, klimator czy wentylator?

Duży zakres regulacji temperatury

Kolejnym parametrem jest zakres regulacji temperatury. Umożliwia on dopasowanie ustawień do aktualnej pogody. 

W klimatyzatorach przenośnych z funkcją ogrzewania regulacja temperatury zazwyczaj oscyluje w granicy od 16 do 30°C. Dzięki funkcji ogrzewania z klimatyzatorów można korzystać przez cały rok. 

W kwestii ustawień klimatyzatora stojącego przyjęło się, że temperatura w klimatyzowanym pomieszczeniu powinna być niższa o 7°C od temperatury panującej na zewnątrz.

Klimatyzator przenośny z regulacją temperatur
Materiały producenta. Opracowanie własne: nachlodno.pl

Poziom hałasu — czy przenośny klimatyzator musi być głośny?

Klimatyzatory przenośne cechuje wysoka głośność, ponieważ wszystkie podzespoły są umieszczone w jednostce wewnętrznej. Najczęściej monoblok generuje od 60 do 73 dB. hałasu, co jest relatywnie wysoką wartością. Takie dźwięki w nocy mogą negatywnie wpłynąć na komfort snu i twórczą pracę.

W tym aspekcie zdecydowanie lepiej wypadają klimatyzatory split. Cichy klimatyzator ścienny wykazuje ciśnienie akustyczne na poziomie ok. 40 dB., co odpowiada głośności zwyczajnej rozmowy. Takie natężenie dźwięku pozwala na swobodną pracę, naukę i wypoczynek.

Wybierając klimatyzator przenośny, polecamy zakup jak najcichszych modeli. Najlepiej, aby ich głośność nie przekraczała 65 dB.

Jak wybrać klimatyzator przenośny — tabela

Dobierz sprzęt pod kątem funkcjonalności

Podczas zakupu klimatyzatora stojącego ważną rolę odgrywają funkcje dodatkowe. Należy do nich:

 • Filtr HEPA i funkcja jonizacji klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza pomogą usunąć bakterie, alergeny, wirusy, czy zarodniki pleśni.
 • Funkcja Swing — ruchome lamele poruszają się w górę i w dół, zapewniając optymalny kąt nadmuchu wiatru.
 • Timer — zaawansowane sterowanie czasowe pozwala zaplanować czas pracy klimatyzatora.
 • Zdalne sterowanieklimatyzator przenośny z WiFi umożliwia wygodną kontrolę nad sprzętem z dowolnego miejsca, nawet jeśli przebywasz poza domem.
 • Dodatkowe tryby pracy — przenośny klimatyzator może ogrzewać wnętrze lub działać jako wentylator, czy też osuszacz powietrza. Pakiet pracy całorocznej to wygodne rozwiązanie, które zwiększa funkcjonalność klimatyzacji.

Sprawdź, co znajduje się w zestawie 

Producenci klimatyzacji typu monoblok najczęściej dołączają do zestawu rurę wyrzutową i uszczelkę do okna. Niekiedy zdarza się jednak, że któregoś z elementów brakuje i trzeba je dokupić osobno. Wiąże się z tym dodatkowy wydatek i dłuższy czas oczekiwania na uruchomienie klimatyzacji.

Przed zakupem klimatyzatora stojącego warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną i zweryfikować zawartość zestawu. Pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnego rozczarowania. 

Blaupunkt Moby Blue S 1111E zestaw
Zestaw do montażu klimatyzatora Blaupunkt Moby Blue S 1111E

Dopasuj urządzenie do wystroju wnętrza

Klimatyzatory przenośne można dobrać pod kątem stylistyki. Na rynku znajdziemy klimatyzatory o prostej lub obłej budowie, które dopasujesz do wnętrz modernistycznych, retro, a nawet loftowych, czy eklektycznych.

Większość urządzeń została wykonana w uniwersalnej bieli. Jest to kolor, który dobrze komponuje się ze wszystkimi meblami i dodatkami w aranżacji. 

Ważnym aspektem wyboru klimatyzatora stojącego są jego gabaryty. Do niewielkich pomieszczeń lepiej sprawdzą się urządzenia o mniejszej obudowie. Pozwalają one zaoszczędzić miejsce i często wykazują taką samą moc jak ich większe odpowiedniki.

Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce wewnątrz i jednocześnie pozbyć się widoku nieestetycznej rury, polecamy klimatyzatory na balkon lub taras. Dowiedz się więcej na ich temat:


Jaki klimatyzator na balkon wybrać

Klimatyzator przenośny w domu

Podsumowanie

Jeśli chcesz kupić klimatyzator przenośny, zwróć szczególną uwagę na moc. Według zasady, na każde 10 m² pomieszczenia odpowiada 1 kW mocy chłodniczej. Poza kubaturą liczy się także izolacja termiczna, poziom nasłonecznienia i poziom nasłonecznienia wnętrza. 

Ważnym paramatrem sprzętu jest przepływ powietrza, który informuje, ile m³ powietrza jest w stanie schłodzić klimatyzator w ciągu godziny. Zalecamy wybór sprzętu, którego przepływ powietrza jest większy niż 300 m³/h.

Współczynnik EER to stosunek mocy chłodniczej do energooszczędności. Warto zwrócić na niego uwagę podczas wyboru idealnego modelu, ponieważ to właśnie on świadczy o opłacalności. Minimalny współczynnik EER dla klimatyzatorów powinien sięgać wartości 2,6. Im wartość jest wyższa, tym sprzęt działa wydajniej.

Komfort termiczny zapewnia przede wszystkim szeroki zakres regulacji temperatur. Im jest on większy, tym precyzyjniej można ustawić urządzenie. Klimatyzatory przenośne z funkcją grzania można regulować w zakresie od 16 do 31°C.

Niestety klimatyzatory przenośne należą do głośnych urządzeń. Generują one hałas na poziomie od 45 do 63 dB. Rekomendujemy więc znalezienie możliwie najcichszego egzemplarza.

Na wybór klimatyzacji wpływ mogą mieć także funkcje dodatkowe. Szczególnie ważna jest funkcja oczyszczania powietrza i umożliwiający ją filtr HEPA oraz jonizator. Przydatna może okazać także funkcja Swing, Timer oraz zdalne sterowanie z poziomu aplikacji mobilnej. 

Klimatyzator stojący może pracować w kilku trybach: jako wentylator, osuszacz powietrza lub jak w trybie ogrzewania. Funkcjonalność sprzętu podnosi pakiet całoroczny, dzięki któremu sprzęt jest użyteczny bez względu na porę roku i temperaturę na zewnątrz.

Przed zakupem klimatyzatora przenośnego zwróć uwagę na zawartość zestawu. Zweryfikuj, czy zawiera on rurę wyrzutową i uszczelkę do okna. Warto również dobrać odpowiedni rozmiar sprzętu i stylistykę Twoich warunków mieszkaniowych.

FAQ

Klimatyzator przenośny — czy warto go kupić?

Klimatyzatory przenośne są łatwe w montażu, a także obsłudze i pozwalają na łatwy transport.

Urządzenia obniżają temperaturę we wnętrzu, choć są mało efektywne w porównaniu do splitów — ochładzają wnętrze zaledwie o kilka stopni i generują wiele hałasu.

Jaki klimatyzator przenośny wybrać?

Podczas zakupu klimatyzatora przenośnego nie liczy się jedynie moc, ale także przepływ powietrza i wydajność oraz klasa energetyczna i głośność. 

Warto wybrać wydajny sprzęt, który posiada wiele funkcji dodatkowych i może ogrzewać mieszkanie zimą.

Jak zamontować klimatyzator przenośny w bloku?

Klimatyzator przenośny to rozwiązanie dla mieszkańców blokowisk, którzy nie mogą pozwolić sobie na instalacje jednostki zewnętrznej.

Podczas montażu klimatyzatora rurę wyrzutową należy dołączyć do okna. Służy do tego specjalny adaptor, który mieści się pomiędzy skrzydłem okiennym a ramą. 

Rurę wyrzutową można również podłączyć do kratki wentylacyjnej lub do otworu w ścianie. Jeśli jednak nie chcesz ingerować w konstrukcje okna lub ściany, możesz stworzyć szybę z pleksi i podłączyć do niej rurę przez wycięty wcześniej otwór.

Czy klimatyzator przenośny trzeba nabijać?

Klimatyzatora przenośnego ani splitu nie trzeba nabijać, ponieważ czynnik chłodniczy krąży w układzie zamkniętym. 

Jeśli okaże się jednak, że czynnika ubywa wówczas mamy do czynienia z awarią. W takiej sytuacji należy skontaktować się ze sprzedawcą lub firmą wykonującą serwis klimatyzacji.

Jaki klimatyzator na 35 m²?

Jeśli potrzebujesz klimatyzatora do pomieszczenia o powierzchni 35 m², warto wybrać jednostkę o mocy chłodzenia w granicach 3,5 kW. 

Pamiętaj, że na każde 10 m² przypada 1 kW mocy chłodniczej. Większej mocy potrzebują pomieszczenia na poddaszu, niewłaściwie ocieplone lub salony znajdujące się blisko kuchni. 

Jaki klimatyzator na 40 m²?

Klimatyzator na 40 m² powinien wykazywać chłodzenie o mocy 4 kW. Mimo to polecamy sprzęt o większej mocy, który będzie działał wydajniej.

Jaki klimatyzator na 50 m²?

Moc chłodzenia klimatyzacji dla pomieszczenia 50 m² to co najmniej 5 kW. W przypadku kiedy pomieszczenie nie posiada dobrej ilozacji termicznej lub znajduje się na poddaszu, warto wyposażyć się w mocniejszy sprzęt, o mocy ok. 6 kW. 

Jaki klimatyzator na 100 m²?

Do większych pomieszczeń o wielkości 100 m² polecamy sprzęt o mocy co najmniej 10 kW. Dla tak rozległego metrażu można także zastosować większą moc urządzenia. Zapewni on szybsze ochłodzenie całej przestrzeni.

Jaki klimatyzator na 150 m²?

Do pomieszczenia o wielkości 150 m² zalecamy zastosować klimatyzator przenośny o mocy co najmniej 15 kW. Taki sprzęt jest stworzony do użytku komercyjnego wszędzie tam, gdzie nie da się zastosować klimatyzacji split.


Facebook


Youtube

Poradniki nachlodno.pl

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Autor

Jakość powietrza przekłada się na jakość naszego życia. Ta wiedza zmotywowała mnie do zgłębienia tematu jako pasjonat i redaktor serwisu nachlodno.pl. Na łamach portalu udzielam praktycznych wskazówek odnośnie klimatyzacji i osuszaczy powietrza. Przeprowadzam testy, recenzuję urządzenia i analizuję oferty producentów pod kątem ich opłacalności. Zapraszam do czytania moich artykułów i recenzji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *