Przejdź do treści

Osuszacz Blyss 25 l/24 h – recenzja i opinie. Osuszacz z Castoramy

Osuszacz powietrza Blyss 25l/24 h
Blyss 25l / 24 h
6.4/10

Osuszacz powietrza Blyss 25 l/24 h to osuszacz powietrza o sporej wydajności osuszania 25 litrów na dobę. 

Do jakich pomieszczeń rekomendujemy takie urządzenie? Osuszacz powietrza Blyss 25 l/24 h poradzi sobie z wilgocią na powierzchni do 50 m²

Warto wspomnieć, że osuszacz powietrza Blyss 25 l/24 h oraz inne z tej serii można kupić w sklepach sieci Castorama. 

Recenzowany model nie wyróżnia na tle konkurencji. Design jest uniwersalny, zatem wkomponowanie urządzenia do wystroju domu lub mieszkania nie powinno być kłopotliwe. Gorzej z wyposażeniem i dodatkowymi funkcjami.

Brak wyświetlacza to największy minus, bo użytkownik nie wie, jaka jest aktualna wilgotność w pomieszczeniu. Ograniczone są także ustawienia higrostatu. Brak wyboru prędkości pracy wentylatora. 

osuszacz powietrza z castoramy blyss 25

Główne cechy i funkcje Blyss 25 l/24 h

Wydajność osuszania i zbiornik na skropliny

Osuszacz powietrza Blyss 25 l/24 h można zaliczyć do kategorii osuszaczy domowych o dużej wydajności. Przy tym ten model posiada zbiornik na skropliny o pojemności 4 litrów. Na zbiorniku umieszczony jest praktyczny wskaźnik poziomu wody. 

Stosunek wydajności osuszania do wielkości pojemnika jest niezły, jednak spodziewalibyśmy się trochę większego np. 5 litrowego zbiornika. 

Ocena eksperta

850 zł

Osuszacz powietrza Blyss 25 l/24 h
6.4

Rekomendacja

6.4

Zalety

  • Dobra wydajność osuszania
  • Dobry stosunek ceny do wydajności

Wady

  • Brak wyświetlacza
  • Tylko jedna prędkość wentylatora

Bezpieczne użytkowanie

Dla wielu użytkowników istotną kwestią jest automatyczne wyłączanie się urządzenia. Tego rozwiązania nie zabrakło w recenzowanym modelu Blyss. W momencie całkowitego zapełnienia zbiornika osuszacz powietrza Blyss 25 l/24 h wstrzymuje swoją pracę. 

W tym momencie na panelu sterowania zapali się odpowiednia dioda informująca o konieczności opróżnienia zbiornika. 

Warto wspomnieć, że podczas działania osuszacze kondensacyjne wykorzystują proces chłodzenia powietrza. Wówczas na jednym z wymienników ciepła może gromadzić się warstwa szronu/lodu, zmniejszająca wydajność osuszania. Zapobiega temu funkcja automatycznego rozmrażania.

Z naszego artykuły dowiesz się jakie są typy osuszaczy powietrza i jaki jest schemat ich działania. Przeczytaj: Kondensacyjny czy adsorpcyjny? Porównujemy osuszacze powietrza

panel sterowania osuszacz powietrza blyss 25

Tryby pracy i higrostat

Wybierając osuszacz powietrza Blyss 25 l/24 h użytkownik dostaje urządzenie, w którym nie można wybrać prędkości pracy wentylatora

Recenzowany model ma higrostat, dzięki któremu można ustalić wymagany poziom wilgotności względnej. Do wyboru są trzy wartości: 40, 50 lub 60%. Taki zakres odpowiada przyjętym wytycznym dla optymalnych warunków w domu lub mieszkaniu w Polsce. 

Szkoda jednak, że producent nie zdecydował się na bardziej rozbudowany higrostat, użyteczny szczególnie dla osób z dużą liczbą kwiatów. 

Na temat prawidłowej wilgotności więcej dowiesz się z naszego artykułu: Optymalna temperatura i wilgotność powietrza w mieszkaniu

Dodatkowo w tym osuszaczu powietrza użytkownik może skorzystać z trybu ciągłego osuszania. Dzięki tej funkcji osuszacz powietrza z Castoramy może działać przez cały czas. Praca zostanie wstrzymana w momencie wyłączenia urządzenia lub wtedy, gdy zapełni się zbiornik na skropliny.

Wyposażenie i szczegóły techniczne Blyss 25 l/24 h 

Higrometr i aktualna wilgotność - brak wyświetlacza to spory minus

Niestety ten osuszacz powietrza z Castoramy nie ma wyświetlacza. Dlatego użytkownik nie wie, jaka jest aktualna wilgotność względna otoczenia. Żeby móc kontrolować osuszanie, użytkownik musiałby kupić zewnętrzny miernik wilgotności (higrometr). 

Jest to szczególnie ważne przy korzystaniu z trybu ciągłego osuszania. Trzeba pamiętać, że szkodliwy dla zdrowia jest zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom wilgotności względnej.

Filtr wstępny

Na rynku dostępne są osuszacze powietrza, które dzięki odpowiednim filtrom mogą w pewnym stopniu oczyszczać powietrze. Niestety osuszacz powietrza Blyss 25 l/ 24 h został wyposażony jedynie w siatkowy filtr wstępny. 

Taki filtr może zatrzymywać duże zanieczyszczenia, takie jak cząsteczki kurzu lub zwierzęca sierść. Nie zatrzymuje on drobnoustrojów ani nie pochłania przykrych zapachów, które często występują w zawilgoconych pomieszczeniach.

Mobilność i głośność pracy

Odpowiednie ustawienie osuszacza powietrza ma wpływ na jego skuteczność. Zdarza się również, że urządzenie trzeba przenieść w inne miejsce lub do innego pomieszczenia. Osuszacz powietrza Blyss 25 l/ 24h posiada uchwyt, ale producent wyposażył ten model również w kółka jezdne. Dlatego przestawianie osuszacza nie powinno być problemem.

Model Blyss 25 l/ 24 h swoją głośnością nie odstaje od konkurencji. Pomiary wykazały wartości na poziomie 51-52 dB(A) w odległości 1,5 m od urządzenia. Urządzenie jest słyszalne, ale działa równomiernie a hałas nie jest drażniący. 

Pomiar głośności wykonany w odległości 1,5 m i na wysokości działającego urządzenia

Kontrola i sterowanie. Tylko przez panel sterowania. Blyss 25 bez dodatkowych funkcji

W recenzowanym modelu zabrakło popularnej i przydatnej funkcji, jaką jest programator czasowy (timer). Użytkownik nie może zaprogramować momentu samodzielnego włączenia lub wyłączenia urządzenia. 

Sterować osuszaczem powietrza można tylko za pomocą górnego, prostego panelu. Osuszacz Blyss 25 l/24 h nie ma opcji Wi-Fi.

Pobór prądu

Osuszacze powietrza o dużej wydajności mają większe zapotrzebowanie energetyczne. W przypadku recenzowanego modelu pobór prądu wynosi około 310 W. To odpowiednia wartość dla parametrów jakie ma osuszacz powietrza Blyss 25 l/24 h. 

Zobacz także: Osuszanie domu po zalaniu – krok po kroku 

pomiar poboru pradu blyss 25 osuszacz powietrza
Pomiar poboru prądy w trybie ciągłego osuszania

Parametry techniczne Blyss 25 l/24 h

Marka i model Blyss Stanford 25 l
Cena 928 zł
Maksymalna powierzchnia 50 m²
Wymagana temp. otoczenia 5-32°C
Zakres ustawień higrostatu 40-60%
Wydajność osuszania 25 l/24 h
Moc 390 W
Przepływ powietrza b.d
Pojemność zbiornika na wodę 4 l
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność b.d
Odprowadzanie skroplin do zbiornika i na zewnątrz
Waga 12,6 kg
Wymiary szer. 33 cm, gł. 22 cm, wys. 51,5 cm

Dla kogo? Komu polecamy osuszacz powietrza z Castoramy Blyss 25 l/24 h?

  • reasumując osuszacz powietrza (pochłaniacz wilgoci) Blyss 25 l/ 24 h charakteryzuje się dobrą wydajnością osuszania; niestety stosunek ceny do wydajności i oferowanych opcji nie jest zbyt korzystny; 
  • osuszacz powietrza Blyss 25 l/24 h będzie pewnie szybkim wyborem dla osób, które potrzebują kupić sprzęt „na już” i dlatego zajrzą do popularnego sklepu, jakim jest Castorama; warto jednak rozważyć zakup, które będzie opłacalniejszy; 

Poradniki nachlodno.pl

nv-author-image

Dawid Kaźmierczak