Przejdź do treści

Osuszacz Sharp UD-P20E-W. Solidny, ale za drogi. Recenzja

sharp ud-p20e-w recenzja

Kiedy w sprzedaży pojawiły się osuszacze marki Sharp, oczekiwania były wysokie. 

Znając produkty z innych kategorii, spodziewać się można było dobrego wykonania, ciekawych rozwiązań technologicznych i skutecznych metod na oczyszczanie powietrza. 

Zamiast innowacji pojawił się osuszacz powietrza UD-P20E-W z solidnymi parametrami technicznymi, ale nie wyróżniającymi się na tle innych ofert. I chociaż doceniam proste oraz solidne urządzenia, to niestety cena Sharpa sprawia, że jest to po prostu nieopłacalny zakup. 

Osuszacz Sharp UD-P20E-W

Osuszacz Sharp UD-P20E-W

Nasza ocena

4 / 10

Ostateczna ocena uwzględnia stosunek wydajności osuszania i wyposażenia do aktualnej ceny urządzenia

Aktualna cena

1199 zł

Opłacalność zakupu
Średnia
Wydajność osuszania
20 l/24 h
Wyposażenie podstawowe
Wyświetlacz, higrometr, higrostat, 2 tryby pracy
Funkcje dodatkowe
Timer, blokada, funkcja SWING

Aktualna cena 1199 zł

Zalety i wady
  • Funkcja SWING

    Ruchoma prowadnica przy wylocie powietrza; otwieranie się i zamykanie (ruch góra-dół) pozwala na równe rozprowadzanie powietrza po całym pomieszczeniu.

  • Timer włączenia i wyłączenia

    Przydatna funkcja, która jednak została trochę ograniczona w recenzowanym modelu. Użytkownik może wybrać moment włączenia lub wyłączenia osuszacza, ale tylko w zakresie 1-8 h, a nie jak to zwykle bywa do 24 h.

  • Stosunek ceny do wydajności

    Sharp to znana i rozpoznawalna marka, stąd raczej dosyć wysoka cena. Ponad 1000 zł za osuszacz o wydajności 20 l/24 h to dosyć dużo, szczególnie że model UD-P20E-W nie ma zbyt wiele dodatkowych funkcji.

Wydajność osuszania

Sharp UD-P20E-W z wydajnością 20 l/24 h

Najwyższa wydajność osuszania, jaką osiąga osuszacz powietrza Sharp UD-P20E-W to 20 litrów na dobę. 

Duży plus dla producenta, za to, że podał również wartość bliższą realnym możliwościom urządzenia. Podana maksymalna wartość 20 l/24 h dotyczy warunków wysokiej temperatury i dużej wilgotności (30°C i 80% RH). Druga wartość, czyli 11 l/24 h pokazuje wydajność urządzenia w odmiennych warunkach, czyli temperatura 27°C i wilgotność 60%. 

Z przyjętej wiedzy i statystyk sugerujemy, żeby urządzeń o wydajności 20 l/24 h używać w pomieszczeniach o powierzchni maks. 40 m². 

Jednak w cenie Sharpa UD-P20E-W można kupić urządzenia o wydajności 30, a nawet 40 litrów na dobę, które będą o wiele skuteczniej osuszać powietrze. 

Wyposażenie i funkcje

Sharp UD-P20E-W osuszacz powietrza z higrometrem i higrostatem

Podstawowym wyposażeniem, którego jednak często brakuje, w osuszaczach powietrza jest higrometr i higrostat.  

Sharp UD-P20E-W posiada oba te rozwiązania, czyli higrometr, którego wartości pokazywane są na wyświetlaczu oraz higrostat z kilkoma ustawieniami wymaganej wilgotności (od 40 do 70%, co 5%). 

Osuszacz będzie działać również poniżej 40% wilgotności względnej otoczenia, jednak wstrzyma swoje działanie, gdy wartość spadnie poniżej 30%. Również powyżej 70% osuszacz będzie pracować, przy wilgotności powyżej 80% pojawi się komunikat HI, wskazujący na nadmierną i konieczną do usunięcia wilgoć. 

Automatyczne wyłączenie, zbiornik na skropliny i BRAK wężyka w zestawie

Rozmiary zbiornika na skropliny w przypadku modelu Sharp UD-P20E-W są istotne, ponieważ w zestawie zabrakło wężyka odpływowego. Użytkownik musi sam zdobyć i dopasować odpowiednią rurkę, jeśli chce korzystać ze stałego odprowadzania wody.

To szczególnie ważne, jeśli chcemy zostawić osuszacz włączony, by pracował cały dzień w bardzo wilgotnym środowisku. Stały drenaż pozwala odprowadzać wodę od razu do odpływu albo do dużego pojemnika np. wiadra.

Bez wężyka pozostaje tylko zbiornik osuszacza o pojemności 3,8 l. Po jego zapełnieniu urządzenie wstrzyma pracę. Zbiornik mógłby mieć większy, skoro producent nie zadbał o to, by do zestawu dorzucić wężyk odpływowy. 

Standardowe tryby pracy: z higrometrem lub osuszanie stałe

Sharp UD-P20E-W ma dwie prędkości wentylatora (niska i wysoka) oraz dwa tryby pracy: 

1. tryb suszenia odzieży – oznaczony jako DRY, to tak naprawdę tryb ciągłego osuszania (CO), niezależnie od aktualnego poziomu wilgotności w otoczeniu; w tym trybie nie można zmienić prędkości wentylatora; 

2. tryb osuszania – oznaczony jako DEHUMIDIFY, który można określić jako tryb automatyczny, działający według ustawień higrostatu; użytkownik sam wybiera wymagany poziom wilgotności oraz prędkość wentylatora; 

Tryb osuszania działa w oparciu o pomiary czujnika. Jeśli wilgotność w otoczeniu będzie o 2% wyższa niż ustawiony przez użytkownika poziom wilgotności, to osuszacz Sharp UD-P20E-W zacznie osuszać powietrze. Jeśli pomiar czujnika wykaże, że wilgotność otoczenia jest o 2% niższa, to urządzenie wstrzyma pracę sprężarki, a działać będzie sam wentylator na niskiej prędkości. 

To standardowy tryb pracy, zaprogramowany tak, by nie dopuścić do przesuszenia powietrza, a zatem z korzyścią dla domowników. 

Funkcje dodatkowe: timer, blokada i opcja SWING

Co użytkownik dostaje w bonusie, płacąc około 1400 zł za osuszacz powietrza Sharp UD-P20E-W?

  • timer, czyli programator czasowy w opcji włączenia/wyłączenia, co ciekawe z ograniczonym zakresem od 1 do 8 godzin; 
  • blokada, która zapobiega przypadkowej zmianie ustawień np. przez ciekawskie dzieciaki lub naszą nieuwagę;
  • funkcja SWING, która po włączeniu uruchamia prowadnicę przy wylocie powietrza; otwieranie się i zamykanie (ruch góra-dół) pozwala równomiernie rozprowadzać osuszone powietrze po całym pomieszczeniu. Ciekawy dodatek, który w tej kategorii produktów jest na pewno wyróżnikiem;

Bezpieczne użytkowanie Sharp UD-P20E-W

Standardem w kondensacyjnych (sprężarkowych) osuszaczach powietrza jest funkcja automatycznego odszraniania (DEFROST). Uruchamia się ona automatycznie kiedy jeden z wymienników ciepła w urządzeniu pokryje się szronem, co jest naturalnym zjawiskiem, szczególnie jeśli urządzenie pracuje w pomieszczeniu z niską temperaturą (np. nieogrzewana piwnica). 

Zabezpieczona jest również sama sprężarka, która po wystąpieniu problemu nie uruchomi się szybciej niż po 3 minutach. Dodatkowo jeśli urządzenie ma pracować w niewłaściwych warunkach temperaturowych (spoza przedziału od 5 do 38°C), to sprężarka również się nie włączy. 

Pobór prądu i przepływ powietrza

Przepływ powietrza w osuszaczu Sharp UD-P20E-W wynosi 175 m³/h, co przy tej wydajności jest wartością „w normie”. Podczas pracy osuszacz będzie pobierał mniej niż 250 W, swój maksymalny pobór mocy osiąga przy ekstremalnych warunkach 35°C, 90% RH. 

Parametry techniczne Sharp UD-P20E-W

Marka i model Sharp UD-P20E-W
Cena 1199 zł
Maksymalna powierzchnia wg. NaChłodno 40 m²
Wymagana temp. otoczenia 5-35°C
Zakres ustawień higrostatu 40-70% (co 5%)
Wydajność osuszania 20 l/24 h
Moc maksymalna 330 W
Przepływ powietrza 175 m³/h
Pojemność zbiornika na wodę 3,8 l
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność do 48 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika (brak wężyka w zestawie)
Waga 15,5 kg
Wymiary szer. 35,5 cm, gł. 26 cm, wys. 57 cm

Podsumowanie: Sharp UD-P20E-W fajny standard od znanej marki, ale za drogi

  • przyzwyczajony jestem do polecania produktów w dobrej cenie i z dobrymi parametrami; osuszacz powietrza Sharp UD-P20E-W spełnia połowę moich oczekiwań, czyli niezłe parametry techniczne; 
  • model ten niekorzystnie wypada pod względem stosunku ceny do oferowanych możliwości; w naszym rankingu osuszaczy powietrza znajdziesz i porównasz inne modele, które są tańsze i równocześnie wydajniejsze; 

Poradniki nachlodno.pl

nv-author-image

Dawid Kaźmierczak