Przejdź do treści
Home » Osuszacze powietrza » Osuszacz Sharp UD-P20E-W. Solidny, ale za drogi. Recenzja

Osuszacz Sharp UD-P20E-W. Solidny, ale za drogi. Recenzja

Sharp-UD-P20E-W
0
(0)

Kiedy w sprzedaży pojawiły się osuszacze marki Sharp, oczekiwania były wysokie. 

Znając produkty z innych kategorii, spodziewać się można było dobrego wykonania, ciekawych rozwiązań technologicznych i skutecznych metod na oczyszczanie powietrza. 

Zamiast innowacji pojawił się osuszacz powietrza UD-P20E-W z solidnymi parametrami technicznymi, ale nie wyróżniającymi się na tle innych ofert. I chociaż doceniam proste oraz solidne urządzenia, to niestety cena Sharpa sprawia, że jest to po prostu nieopłacalny zakup. 

Osuszacz Sharp UD-P20E-W

Osuszacz Sharp UD-P20E-W

Nasza ocena

4 / 10

Ostateczna ocena uwzględnia stosunek wydajności osuszania i wyposażenia do aktualnej ceny urządzenia

Aktualna cena

 1 099 zł

Opłacalność zakupu
Średnia
Wydajność osuszania
20 l/24 h
Wyposażenie podstawowe
Wyświetlacz, higrometr, higrostat, 2 tryby pracy
Funkcje dodatkowe
Timer, blokada rodzicielska, funkcja SWING

Aktualna cena 1099 zł

  • Funkcja SWING

    Ruchoma prowadnica przy wylocie powietrza; otwieranie się i zamykanie (ruch góra-dół) pozwala na równe rozprowadzanie powietrza po całym pomieszczeniu.

  • Timer włączenie i wyłączenia

    Przydatna funkcja, która jednak została trochę ograniczona w recenzowanym modelu. Użytkownik może wybrać moment włączenia lub wyłączenia osuszacza, ale tylko w zakresie 1-8 h, a nie jak to zwykle bywa do 24 h.

  • Stosunek ceny do wydajności

    Sharp to znana i rozpoznawalna marka, stąd raczej dosyć wysoka cena. Ponad 1000 zł za osuszacz o wydajności 20 l/24 h to dosyć dużo, szczególnie że model UD-P20E-W nie ma zbyt wiele dodatkowych funkcji.

Jeśli szukasz dobrych i sprawdzonych osuszaczy powietrza, odwiedź nasz ranking. Poznaj najbardziej opłacalne modele osuszaczy powietrza.

Wydajność osuszania

Jeśli chodzi  o wydajność osuszania, Sharp UD-P20E-W to idealny sprzęt do pomieszczeń o średniej wielkości. Mimo przyzwoitych parametrów, jego cena i tak wydaje się wygórowana.

Sharp UD-P20E-W z wydajnością 20 l/24 h

Najwyższa wydajność osuszania, jaką osiąga osuszacz powietrza Sharp UD-P20E-W to 20 litrów na dobę. 

Duży plus dla producenta, za to, że podał również wartość bliższą realnym możliwościom urządzenia. Podana maksymalna wartość 20 l/24 h dotyczy warunków wysokiej temperatury i dużej wilgotności (30°C i 80% RH). Druga wartość, czyli 11 l/24 h pokazuje wydajność urządzenia w odmiennych warunkach, czyli temperatura 27°C i wilgotność 60%. 

Z przyjętej wiedzy i statystyk sugerujemy, żeby urządzeń o wydajności 20 l/24 h używać w pomieszczeniach o powierzchni maks. 40 m². 

Jednak w cenie Sharpa UD-P20E-W można kupić urządzenia o wydajności 30, a nawet 40 litrów na dobę, które będą o wiele skuteczniej osuszać powietrze. 

Wyposażenie i funkcje

Sharp UD-P20E został wyposażony w wiele funkcji dodatkowych. Co istotne, sprzęt pozwala na kontrolę stanu wilgotności powietrza oraz wiele funkcji automatycznych. Niestety producent nie dołączył do zestawu wężyka, który jest potrzebny do odprowadzenia skroplin.

Sharp UD-P20E-W osuszacz powietrza z higrometrem i higrostatem

Podstawowym wyposażeniem, którego jednak często brakuje, w osuszaczach powietrza jest higrometr i higrostat.  

Sharp UD-P20E-W posiada oba te rozwiązania, czyli higrometr, którego wartości pokazywane są na wyświetlaczu oraz higrostat z kilkoma ustawieniami wymaganej wilgotności (od 40 do 70%, co 5%). 

Osuszacz będzie działać również poniżej 40% wilgotności względnej otoczenia, jednak wstrzyma swoje działanie, gdy wartość spadnie poniżej 30%. Również powyżej 70% osuszacz będzie pracować, przy wilgotności powyżej 80% pojawi się komunikat HI, wskazujący na nadmierną i konieczną do usunięcia wilgoć. 

sharp ud-p20e-w front

Automatyczne wyłączenie, zbiornik na skropliny i BRAK wężyka w zestawie

Rozmiary zbiornika na skropliny w przypadku modelu Sharp UD-P20E-W są istotne, ponieważ w zestawie zabrakło wężyka odpływowego. Użytkownik musi sam zdobyć i dopasować odpowiednią rurkę, jeśli chce korzystać ze stałego odprowadzania wody.

To szczególnie ważne, jeśli chcemy zostawić osuszacz włączony, by pracował cały dzień w bardzo wilgotnym środowisku. Stały drenaż pozwala odprowadzać wodę od razu do odpływu albo do dużego pojemnika np. wiadra.

Bez wężyka pozostaje tylko zbiornik osuszacza o pojemności 3,8 l. Po jego zapełnieniu urządzenie wstrzyma pracę. Zbiornik mógłby mieć większy, skoro producent nie zadbał o to, by do zestawu dorzucić wężyk odpływowy. 

Standardowe tryby pracy: z higrometrem lub osuszanie stałe

Sharp UD-P20E-W ma dwie prędkości wentylatora (niska i wysoka) oraz dwa tryby pracy: 

1. tryb suszenia odzieży – oznaczony jako DRY, to tak naprawdę tryb ciągłego osuszania (CO), niezależnie od aktualnego poziomu wilgotności w otoczeniu; w tym trybie nie można zmienić prędkości wentylatora; 

2. tryb osuszania – oznaczony jako DEHUMIDIFY, który można określić jako tryb automatyczny, działający według ustawień higrostatu; użytkownik sam wybiera wymagany poziom wilgotności oraz prędkość wentylatora; 

Tryb osuszania działa w oparciu o pomiary czujnika. Jeśli wilgotność w otoczeniu będzie o 2% wyższa niż ustawiony przez użytkownika poziom wilgotności, to osuszacz Sharp UD-P20E-W zacznie osuszać powietrze. Jeśli pomiar czujnika wykaże, że wilgotność otoczenia jest o 2% niższa, to urządzenie wstrzyma pracę sprężarki, a działać będzie sam wentylator na niskiej prędkości. 

To standardowy tryb pracy, zaprogramowany tak, by nie dopuścić do przesuszenia powietrza, a zatem z korzyścią dla domowników. 

Funkcje dodatkowe: timer, blokada i opcja SWING

Co użytkownik dostaje w bonusie, płacąc około 1400 zł za osuszacz powietrza Sharp UD-P20E-W?

  • timer, czyli programator czasowy w opcji włączenia/wyłączenia, co ciekawe z ograniczonym zakresem od 1 do 8 godzin; 
  • blokada, która zapobiega przypadkowej zmianie ustawień np. przez ciekawskie dzieciaki lub naszą nieuwagę;
  • funkcja SWING, która po włączeniu uruchamia prowadnicę przy wylocie powietrza; otwieranie się i zamykanie (ruch góra-dół) pozwala równomiernie rozprowadzać osuszone powietrze po całym pomieszczeniu. Ciekawy dodatek, który w tej kategorii produktów jest na pewno wyróżnikiem;

Bezpieczne użytkowanie Sharp UD-P20E-W

Standardem w kondensacyjnych (sprężarkowych) osuszaczach powietrza jest funkcja automatycznego odszraniania (DEFROST). Uruchamia się ona automatycznie kiedy jeden z wymienników ciepła w urządzeniu pokryje się szronem, co jest naturalnym zjawiskiem, szczególnie jeśli urządzenie pracuje w pomieszczeniu z niską temperaturą (np. nieogrzewana piwnica). 

Zabezpieczona jest również sama sprężarka, która po wystąpieniu problemu nie uruchomi się szybciej niż po 3 minutach. Dodatkowo jeśli urządzenie ma pracować w niewłaściwych warunkach temperaturowych (spoza przedziału od 5 do 38°C), to sprężarka również się nie włączy. 

Pobór prądu i przepływ powietrza

Przepływ powietrza w osuszaczu Sharp UD-P20E-W wynosi 175 m³/h, co przy tej wydajności jest wartością „w normie”. Podczas pracy osuszacz będzie pobierał mniej niż 250 W, swój maksymalny pobór mocy osiąga przy ekstremalnych warunkach 35°C, 90% RH. 

Osuszacz od znanej marki Sharp na tle konkurencji wypadł słabo, głównie ze względu na wysoką cenę. Jeśli szukasz modelu dla siebie, sprawdź nasz ranking!

Parametry techniczne Sharp UD-P20E-W

Marka i model Sharp UD-P20E-W
Cena 1099 zł
Maksymalna powierzchnia wg. NaChłodno 40 m²
Wymagana temp. otoczenia 5-35°C
Zakres ustawień higrostatu 40-70% (co 5%)
Wydajność osuszania 20 l/24 h
Moc maksymalna 330 W
Przepływ powietrza 175 m³/h
Pojemność zbiornika na wodę 3,8 l
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność do 48 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika (brak wężyka w zestawie)
Waga 15,5 kg
Wymiary szer. 35,5 cm, gł. 26 cm, wys. 57 cm

Podsumowanie: Sharp UD-P20E-W fajny standard od znanej marki, ale za drogi

  • przyzwyczajony jestem do polecania produktów w dobrej cenie i z dobrymi parametrami; osuszacz powietrza Sharp UD-P20E-W spełnia połowę moich oczekiwań, czyli niezłe parametry techniczne; 
  • model ten niekorzystnie wypada pod względem stosunku ceny do oferowanych możliwości; w naszym rankingu osuszaczy powietrza znajdziesz i porównasz inne modele, które są tańsze i równocześnie wydajniejsze; 

Poradniki nachlodno.pl

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Dawid Kaźmierczak

Dawid Kaźmierczak

W nachlodno.pl spinam pracę wszystkich redaktorów, od czasu do czasu samemu zajmując się przygotowywaniem artykułów i recenzji. Jestem miłośnikiem reportaży, dlatego przemawiają do mnie twarde fakty, które wyciągamy na podstawie naszych testów i obserwacji. Lubię, gdy technologia pozwala rozwiązywać problemy, a sama nie dostarcza nowych kłopotów: doceniam więc solidne urządzenia z prostą obsługą i rozwiązaniami, które chronią zdrowie i dbają o komfort. W temacie klim i osuszaczy siedzę 3 lata, chętnie dzieląc się wiedzą i ciekawymi nowinkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *