Przejdź do treści
Nachłodno » Osuszacze powietrza » Osuszacz Sharp UD-P16E-W. Drogi i niezbyt wydajny. Recenzja

Osuszacz Sharp UD-P16E-W. Drogi i niezbyt wydajny. Recenzja

sharp ud-p16e-w recenzja zdjęcie główne
0
(0)
Sharp UD-P16E-W przód bok
Sharp UD-P16E-W przód
Sharp UD-P16E-W tył filtr
Sharp UD-P16E-W panel sterowania

Pojawiając się na rynku osuszaczy, Sharp rozpalił wyobraźnie użytkowników.

W końcu jest to renomowany producent elektroniki i sprzętu AGD, który sprzedał na świecie miliony różnych urządzeń. Niestety oferowane osuszacze powietrza nie wyróżniają się niczym szczególnym.

Osuszacz powietrza UD-P16PE-W posiada dość standardowe parametry techniczne: wydajność osuszania sięgająca 16 l na dobę oraz przepływ powietrza – jedynie 146 m3/h. W zestawieniu z ceną ponad 1200 zł, jest to zdecydowanie nieatrakcyjna oferta. Osobiście dopłaciłbym chyba 100 zł i kupił nieco mocniejszą jednostkę – Sharp UD-P20PE-W.

Sharp UD-P16E-W

Osuszacz powietrza Sharp UD-P16E-W​

Nasza ocena

3.5 / 10

Ostateczna ocena uwzględnia stosunek wydajności osuszania i wyposażenia do aktualnej ceny urządzenia

Aktualna cena

999 zł


Oferta Ceneo

Opłacalność zakupu Średnia

Wydajność osuszania 16 l/24 h

Wyposażenie podstawowe Wyświetlacz, higrometr, higrostat, 2 tryby pracy

Funkcje dodatkowe Kółka, timer, funkcja SWING

Zalety i wady
  • Funkcja SWING

    Sharp UD-P16E-W ma funkcję oscylacji żaluzji, która poruszając się, rozprowadza osuszone powietrze równomiernie po pomieszczeniu.

  • Stosunek ceny do wydajności

    To największa wątpliwość: model jest drogi, by warto go kupić. W tej cenie można dostać urządzenia, które mają dwukrotnie większą wydajność.

  • Timer włączenia i wyłączenia

    Funkcja, która daje namiastkę kontroli nad osuszaczem. Użytkownik może zaplanować, po jakim czasie urządzenie się włączy lub wyłączy, niestety tylko w zakresie od 1 do 8 godzin.

Aktualna cena 999 zł


Sprawdź na Ceneo.pl

Osuszacz od znanej marki Sharp wypada słabo na tle konkurencji, głównie za sprawą swojej wysokiej ceny, przy średniej wydajności osuszania. Wspomniane marki znajdziesz w naszym rankingu osuszaczy powietrza, kliknij i sprawdź.


Zobacz ranking osuszaczy powietrza

Wydajność osuszania

Osuszacz Sharp UD-P16E to sprzęt o przeciętnej wydajności. Urządzenie nada się do pomieszczeń o średniej wielkości, ale jest wystarczające do użytku domowego.

Sharp UD-P16E-W z wydajnością 16 l/24 h

Najwyższa wydajność osuszania, jaką osiąga odwilżacz powietrza Sharp UD-P20E-W to zaledwie 16 l / 24 h (przy 30°C, RH 80%).

Duży plus dla producenta, za to, że podał również wartość bliższą realnym możliwościom urządzenia. Podana maksymalna wartość 20 l/24 h dotyczy warunków wysokiej temperatury i dużej wilgotności (30°C i 80% RH). Druga wartość, czyli 11 l/24 h pokazuje wydajność urządzenia w odmiennych warunkach, czyli temperatura 27°C i wilgotność 60%. 

Z przyjętej wiedzy i statystyk sugerujemy, żeby urządzeń o wydajności 16 l/24 h używać w pomieszczeniach o powierzchni do 32 m² max.

Tu warto jednak zwrócić uwagę, że w cenie Sharpa UD-P16E-W możemy kupić o 2-2,5 x większej wydajności, sięgającej 30, a nawet 40 l/dobę.

Wyposażenie i funkcje

W wyposażeniu osuszacza Sharp UD-P16E-W znajdziesz higrometr i higrostat, które pozwalają kontrolować poziom wilgoci we wnętrzu. Na uwagę zasługują także liczne funkcje automatyczne, które ułatwiają codzienną eksploatację.

Sharp UD-P16E-W – osuszacz powietrza z higrometrem i higrostatem

Ważnym udogodnieniem osuszacza powietrza Sharp jest higrostat i higrometr, które pozwalają ustawić i monitorować wartość wilgotności w pomieszczeniu.

Ustawiając docelowy poziom nawilżenia, do którego Sharp UD-P16E-W ma osuszać powietrze, możemy wybrać na wyświetlaczu wartości z zakresu 40-70%.

Naturalnie, osuszacz będzie również pracował w warunkach poniżej 40% wilgotności względnej otoczenia, jednak wydajność nawilżania będzie wówczas znikoma. Całkowicie wstrzyma swoje działanie, gdy wartość wilgotności względnej spadnie poniżej 20%.

Autowyłączanie, autorestart, autoodszranianie, dość duży zbiornik na wodę, ale brak wężyka w zestawie

W standardowym wyposażeniu Sharpa UD-P16E-W próżno szukać informacji o wężyku na skropliny. Ten możemy oczywiście dokupić. Standardowo natomiast otrzymujemy wbudowany zbiornik na wodę o pojemności 3,8 l – dokładnie tyle samo, ile w mocniejszym osuszaczu Sharp.

Brak wężyka do skroplin może ograniczać nas w przypadkach, gdy chcemy zostawić osuszacz włączony na dłużej. Stały drenaż pozwala odprowadzać wodę od razu do odpływu albo do dużego pojemnika np. wiadra, a my nie musimy martwić się przepełnieniem zbiornika na wodę.

Na szczęście japoński producent przewidział też i to, wyposażając sprzęt w funkcję autowyłączania.

Znalazły się też funkcje autorestartu oraz autoodszraniania.

Sharp UD-P16E-W panel sterowania

Standardowe tryby pracy: z higrometrem lub osuszanie stałe

Podobnie jak wspomniany na początku recenzji, mocniejszy Sharp UD-P20E-W, model UD-P16E-W, pozwala wybrać 2 prędkości wentylatora oraz 2 tryby pracy.  ma dwie prędkości wentylatora (niska i wysoka) oraz dwa tryby pracy. Użytkownicy mogą wybrać niską lub wysoką prędkość osuszania. 2 dostępne tryby pracy to:

1. tryb suszenia prania– oznaczony jako DRY, czyli w rzeczywistości tryb ciągłego osuszania (CO) aż do osiągnięcia minimalnej wartości wilgotności – 20%.  W trybie tym nie można zmienić prędkości wentylatora.

2. tryb osuszania – oznaczony jako DEHUMIDIFY, który można określić jako tryb automatyczny, działający według ustawień higrostatu; użytkownik sam wybiera wymagany poziom wilgotności oraz prędkość wentylatora.

Zwykły tryb osuszania jest standardowym trybem pracy, zaprogramowanym, by nie dopuszczać do przesuszenia powietrza, a więc na co dzień najwygodniejszy dla domowników.

Dodatkowe funkcje: timer, blokada i opcja SWING

Oprócz wyżej wymienionych funkcji, osuszacz Sharp UD-P16E-W wyposażony jest w:

  • 8-godzinny timer, czyli programator czasowy w opcji włączenia/wyłączenia,
  • blokadę rodzicielską, która zapobiega przypadkowej zmianie ustawień,
  • funkcję SWING, która pozwala równomiernie rozprowadzać osuszone powietrze po całym pomieszczeniu. Otwieranie się i zamykanie prowadnicy (ruch góra-dół) to ciekawy dodatek w tej kategorii produktów.

Pobór prądu, głośność i przepływ powietrza

Przepływ powietrza w osuszaczu Sharp UD-P16-W wynosi 146 m³/h, co przy niskiej wydajności osuszania jest dość „normalną” wartością.

Podczas pracy osuszacz będzie pobierał mniej niż 230 W, a maksymalna moc osiągana jest przy ekstremalnych warunkach: 35°C, 90% RH.

Zaletą opisywanego osuszacza Sharp jest stosunkowo cicha praca – sięgająca zdaniem producenta 48 dB max.

Sharp UD-P16E-W nie znalazł się w naszym rankingu, jednak ze swoją niską oceną wylądowałbym daleko poza TOP10. Sprawdź najlepsze modele, kliknij przycisk poniżej.


Zobacz ranking osuszaczy powietrza

Parametry techniczne Sharp UD-P16E-W

Marka i model Sharp UD-P16E-W
Cena 999 zł
Maksymalna powierzchnia wg. NaChłodno 32 m²
Wymagana temp. otoczenia 5-35°C
Zakres ustawień higrostatu 40-70% (co 5%)
Wydajność osuszania 16 l/24 h
Moc maksymalna 230 W
Przepływ powietrza 146 m³/h
Pojemność zbiornika na wodę 3,8 l
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność do 48 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika
(brak wężyka w zestawie)
Waga 15,5 kg
Wymiary szer. 35,5 cm,
gł. 26 cm, wys. 57 cm
Podsumowanie: Sharp UD-P16E-W – niezłe wyposażenie, słabe najważniejsze parametry i wysoka cena
  • osuszacz powietrza Sharp UD-P20E-W jest przyzwoicie wyposażony – w standardzie znajdziemy m.in. funkcję swing, co nie jest oczywiste wśród osuszaczy. Dobra jest też jakość wykonania; 
  • niestety cena modelu jest zupełnie nieatrakcyjna w stosunku do najważniejszych parametrów. W naszym rankingu osuszaczy powietrza znajdziesz wiele innych modeli, które są zdecydowanie tańsze i wydajniejsze od prezentowanego Sharpa.

Poradniki nachlodno.pl

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Maciej Kluba

Maciej Kluba

Zafascynowany tematyką jakości powietrza od 2017 roku, zawodowo związany z nią od 2019 roku. Recenzuję i testuję osuszacze, nawilżacze i klimatyzatory. Jako alergik staram się znaleźć sprzęty i rozwiązania, które przynoszą realną ulgę użytkownikom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *