Przejdź do treści
Nachłodno » Osuszacze powietrza » Osuszacz Columbia Vac OPC1050N – recenzja i opinie

Osuszacz Columbia Vac OPC1050N – recenzja i opinie

Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N
0
(0)
Columbia VAC OPC1050 z wyświetlaczem
Columbia VAC OPC1050 zbiornik na skropliny
Filtry w osuszaczu Columbia VAC OPC1050
Columbia VAC OPC1050 - odprowadzanie skroplin

Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N to osuszacz powietrza znany z półek elektromarketów. Jego wydajność osuszania wynosi 12 litrów na dobę. Mimo że nie jest to dużo, to za to urządzenie trzeba zapłacić niemal 900 złotych. To naprawdę sporo. 

Columbia Vac OPC1050N niestety nie wyróżnia się na tle konkurencji. W tym osuszaczu powietrza nie ma żadnych dodatkowych rozwiązań, które mogłyby usprawiedliwiać  jego wysoką cenę. 

Ciekawy jest natomiast design panelu sterowania. Zastosowane rozwiązanie kojarzy się przede wszystkim z oczyszczaczami Xiaomi. Niewielki czarny wyświetlacz w kształcie koła umieszczono na froncie w prawym górnym rogu, pod nim znajduje się wyłącznie jeden przycisk sterowania. 

Niestety kwestia estetyczna nie sprawia, że warto wydać tyle pieniędzy na urządzenie o takich możliwościach osuszania. 

Osuszacz Columbia Vac OPC1050N

Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N

Nasza ocena

2.2 / 10

Ostateczna ocena uwzględnia stosunek wydajności osuszania i wyposażenia do aktualnej ceny urządzenia

Aktualna

cena

999 zł


Oferta Ceneo

Opłacalność zakupu Mała

Wydajność osuszania 12 l/24 h

Wyposażenie podstawowe Wyświetlacz, higrometr, 3 tryby pracy

Funkcje dodatkowe Kółka, kolorowy wskaźnik poziomu wilgotności

Aktualna cena 999 zł


Sprawdź na Ceneo.pl

Zalety i wady
 • Niski pobór prądu

  Jak na urządzenie o wydajności 12 l / 24 h, Columbia Vac OPC1050N pobiera niedużo energii. Moc znamionowana to 180 W.

 • Stosunek ceny do wydajności

  To największa wada osuszacza Columbia Vac OPC1050N. W cenie około 900 zł, można kupić o wiele lepsze modele o wydajności 20 albo nawet 30 litrów na dobę! I to z dodatkowym wyposażeniem.

 • Dedykowane tryby automatyczne

  Użytkownik ma do wyboru 3 tryby pracy, różniące się poziomem wilgotności, do której dąży osuszacz powietrza.

 • Brak manualnego higrostatu

  Użytkownik nie ma możliwości samodzielnie ustalić wymaganego poziomu wilgotności w pomieszczeniu, może jedynie korzystać z dedykowanych trybów automatycznych.

 • Kolorowy wskaźnik poziomu wilgotności

  Recenzowany model, jako jeden z nielicznych, ma dobrze zaprojektowany kolorowy wskaźnik poziomu wilgotności. Odnośnikiem jest optymalna wilgotność, która mieści się w przedziale od 40 do 60%.

 • Brak prostych funkcji dodatkowych

  Standardem w kategorii osuszaczy powietrza jest to, że urządzenia poza higrometrem i higrostatem mają także funkcje dodatkowe, ułatwiające użytkowanie. Dlatego zastanawia brak timera, blokady rodzicielskiej i optycznego wskaźnika zapełnienia zbiornika.

Columbia Vac OPC1050N zajmuje jedno z niższych miejsc w naszym rankingu osuszaczy powietrza. Głównie ze względu na małą opłacalność zakupu tego modelu. Możesz wybrać jeden z topowych modeli z rankingu, który jest wydajny i korzystny w cenie. 


Zobacz ranking osuszaczy powietrza

Główne cechy i funkcje Columbia Vac OPC1050N

Model Columbia Vac OPC1050N jest wydajny i dobrze sprawdza się w warunkach domowych. Oto jego główne parametry i funkcje dodatkowe.

Wydajność osuszania i zbiornik na skropliny

Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N przy wydajności 12 l/24 h został wyposażony w 2-litrowy zbiornik na skropliny. Taka pojemność to właściwie standard w modelach o mniejszych wydajnościach. 

Zbiornik znajduje się z tyłu urządzenia w jego dolnej części. Producent zaleca, żeby ten model osuszacza stosować w pomieszczeniach do 25 metrów kwadratowych. Uważamy, że to uczciwe wyliczenia. Zgodnie z naszymi wskazówkami modele 12-litrowe dedykujemy pomieszczeniom o maksymalnej powierzchni 24 metrów kwadratowych. 

Jeżeli nie chcesz często opróżniać zbiornika, to możesz skorzystać z ciągłego odpływu wody. Do zestawu dołączony jest gumowy wężyk odpływowy, dzięki któremu osuszacz może odprowadzać skropliny np. do dużego wiadra lub bezpośrednio do odpływu, który musi być zlokalizowany poniżej poziomu wylotu odpływowego w osuszaczu. Szczegółowe wskazówki znajdziesz w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia. 

Automatyczne wyłączanie przy pełnym zbiorniku i funkcja odszraniania

Żeby zapobiec wyciekowi wody, osuszacz Columbia Vac OPC1050N ma system automatycznego wyłączania. Odpowiednia dioda kontrolna zapali się na czerwono w momencie zapełnienia się zbiornika na wodę. Użytkownik usłyszy sygnał dźwiękowy, a osuszacz wyłączy się. Wtedy należy opróżnić zbiornik we wskazany w instrukcji sposób. 

Oczywiście standardem w kondensacyjnych osuszaczach powietrza jest funkcja automatycznego odszraniania. W tym osuszaczu powietrza odszranianie włączy się samo w odpowiednim momencie, jeśli pracuje on w temperaturze otoczenia w zakresie od 5 do 16°C. 

Czy wiesz, czym różnią się poszczególne typy osuszaczy? Jeśli nie to koniecznie przeczytaj nasz artykuł:


Kondensacyjny czy adsorpcyjny? Porównujemy osuszacze powietrza

Tryby pracy osuszacza Columbia Vac OPC1050N

 • tryb automatyczny – włączenie tego trybu spowoduje, że osuszacz będzie utrzymywał wilgotność względną w zakresie od 47 do 53%; wentylator pracuje wówczas z wysoką prędkością; osuszanie rozpocznie się wtedy, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu wzrośnie powyżej 53% i będzie trwało do momentu osiągnięcia 47%; 
 • tryb ciągły  osuszacz pracuje niezależnie od aktualnego poziomu wilgotności względnej; w trym trybie wentylator działa z wysoką prędkością; 
 • tryb nocny – podobnie jak w trybie automatycznym osuszacz utrzymuje wilgotność względną w przedziale od 47 do 53%, jednak wentylator pracuje z niską prędkością; dodatkowo wyłączone zostają wszelkie sygnały dźwiękowe; 

 

Zaskakujący jest brak możliwości ręcznego wyboru żądanej wilgotności względnej, np. 60%. To spore ograniczenie i wydaje się, że dla wielu użytkowników osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N nie będzie odpowiednim wyborem. W mieszkaniach, w których hoduje się rośliny doniczkowe, często optymalna wilgotność powinna być bliska 60%.

Higrometr i wskaźnik aktualnej wilgotności

Aktualne wskazania wilgotności względnej widoczne są na wyświetlaczu z przodu urządzenia. Dodatkowo wilgotność powietrza sygnalizowana jest przez kolor wyświetlanych cyfr: 

 • kolor niebieski – wilgotność względna poniżej 40% 
 • kolor zielony – wilgotność względna w przedziale 40-60% 
 • kolor czerwony – wilgotność względna powyżej 60%

 Niewątpliwie trzeba przyznać, że producent zadbał o dostosowanie powyższych przedziałów do warunków klimatycznych w Polsce. 

Więcej na temat mikroklimatu w domu, przeczytasz w naszym artykule: wilgotność powietrza w domu

Wyposażenie i szczegóły techniczne Columbia Vac OPC1050N

Sterowanie urządzeniem

W osuszaczu Columbia Vac OPC1050N zdecydowano się na minimalistyczny panel sterowania, na który składa się pojedynczy przycisk włącz/wyłącz oraz niewielki wyświetlacz. 

Wybór poszczególnych trybów osuszania odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku włącz/wyłącz do momentu aż na wyświetlaczu pojawi się odpowiednie oznaczenie wymaganego przez użytkownika trybu: 

 • dla trybu automatycznego litera A;
 • dla trybu ciągłego oznaczenie CNT
 • i dla trybu nocnego symbol półksiężyca; 
Columbia Vac OPC1050N wyświetlacz
Columbia Vac OPC1050N wyświetlacz

Filtr wstępny

Jak większość urządzeń do uzdatniania powietrza tak i osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N został wyposażony w filtr wstępny

To najprostszy filtr umieszczony na wlocie powietrza urządzenia. Zatrzymuje on duże zanieczyszczenia takie jak kurz i sierść zwierząt. Warto pamiętać, że mocno zabrudzony filtr wlotowy będzie zmniejszać efektywność pracy osuszacza. 

Dlatego producent zaleca, żeby filtr wstępny czyścić raz na dwa tygodnie pod bieżącą wodą i przed zamontowaniem dokładnie wysuszyć. 

Warto zauważyć, że ten rodzaj filtra nie zapewnia odpowiedniej ochrony np. przed zarodnikami pleśni, które pojawiają się często w zawilgoconych pomieszczeniach. Żeby wyłapywać z powietrza zarodniki pleśni, ale także bakterie i alergeny trzeba używać urządzenia z filtrem HEPA. 

Wygodna mobilność

Obrotowe kółka oraz uchwyt z tyłu urządzenia pozwalają łatwo przestawić osuszacz powietrza. W zestawie znajdziemy wężyk odpływowy, który jest szczególnie przydatny podczas ciągłego i długiego osuszania pomieszczenia. 

Znikoma kontrola nad urządzeniem – brak blokady panelu i timera

Podczas gdy wiele osuszaczy posiada funkcje uznawane za podstawowe, to osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N, co zaskakujące, nie ma funkcji programatora czasowego (timera). To popularna funkcja w osuszaczach powietrza, która pozwala na ustalenie czasu wyłączenia i/lub włączenia urządzenia. 

Jeszcze bardziej zastanawiający jest brak innej funkcji. Recenzowany model nie ma także opcji włączenia tzw. blokady rodzicielskiej. To również powszechna funkcja w tego typu urządzeniach. Najczęściej używa się jej, żeby zapobiec przypadkowemu wyłączeniu lub zmianie ustawień osuszacza przez ciekawskie dzieci.

Pobór mocy i głośność pracy osuszacza Columbia Vac OPC1050N

Producent podkreśla, że osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N to ciche urządzenie, które nie będzie przeszkadzać w codziennych czynnościach. W karcie produktu można znaleźć informację o natężeniu hałasu, które wynosi 36 dB

Atrakcyjnie prezentuje się pobór mocy urządzenia, wynoszący 180 W. W tej kategorii wydajności taki osuszacz można uznać za energooszczędny. 

Vac OPC1050N na tle konkurencji wypada słabo. W zestawieniu, w rankingu osuszaczy powietrza, znajdziesz modele o lepszych parametrach i dodatkowych funkcjach, w korzystnych cenach.  


Zobacz ranking osuszaczy powietrza

Parametry techniczne Columbia Vac OPC1050N

Marka i model Columbia Vac OPC1050N
Cena 999 zł
Maksymalna powierzchnia 24 m²
Wymagana temp. otoczenia 5-35°C
Zakres ustawień higrostatu nie dotyczy
Wydajność osuszania 12 l/24 h
Moc 180 W
Przepływ powietrza 120 m³/h
Pojemność zbiornika na wodę 2 l
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność 36 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika i na zewnątrz
Waga 12 kg
Wymiary szer. 28 cm,
gł. 20 cm, wys. 51 cm
Wady i zalety. Komu polecamy osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N?
 • Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N może poradzić sobie z wilgocią w pomieszczeniach do 24 metrów kwadratowych; na rynku dostępne są jednak o wiele bardziej opłacalne modele osuszaczy powietrza; 
 •  główny minus to niekorzystny stosunek ceny do wydajności osuszania;
 • dużym minusem jest ograniczona funkcja higrostatu, która nie uwzględnia ręcznego ustawienia wymaganej przez użytkownika wilgotności względnej;
 • wady to również brak blokady rodzicielskiej oraz timera; 
 • na plus można wymienić niski pobór mocy oraz cichą pracę urządzenia. 


Facebook


Youtube

Poradniki nachlodno.pl

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Nasza ocena
Data
Produkt
Osuszacz powietrza
Nasza ocena
21star1stargraygraygray
Nazwa produktu
Columbia Vac OPC1050N
Cena
pln 899
Dostępność
Available in Stock
Dawid Kaźmierczak

Dawid Kaźmierczak

W nachlodno.pl spinam pracę wszystkich redaktorów, od czasu do czasu samemu zajmując się przygotowywaniem artykułów i recenzji. Jestem miłośnikiem reportaży, dlatego przemawiają do mnie twarde fakty, które wyciągamy na podstawie naszych testów i obserwacji. Lubię, gdy technologia pozwala rozwiązywać problemy, a sama nie dostarcza nowych kłopotów: doceniam więc solidne urządzenia z prostą obsługą i rozwiązaniami, które chronią zdrowie i dbają o komfort. W temacie klim i osuszaczy siedzę 3 lata, chętnie dzieląc się wiedzą i ciekawymi nowinkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *