Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N to osuszacz powietrza znany z półek elektromarketów. Jego wydajność osuszania wynosi 12 litrów na dobę. Mimo że nie jest to dużo, to za to urządzenie trzeba zapłacić niemal 900 złotych. To naprawdę sporo.
Columbia Vac OPC1050N niestety nie wyróżnia się na tle konkurencji. W tym osuszaczu powietrza nie ma żadnych dodatkowych rozwiązań, które mogłyby usprawiedliwiać jego wysoką cenę.
Ciekawy jest natomiast design panelu sterowania. Zastosowane rozwiązanie kojarzy się przede wszystkim z oczyszczaczami Xiaomi. Niewielki czarny wyświetlacz w kształcie koła umieszczono na froncie w prawym górnym rogu, pod nim znajduje się wyłącznie jeden przycisk sterowania.
Niestety kwestia estetyczna nie sprawia, że warto wydać tyle pieniędzy na urządzenie o takich możliwościach osuszania.
Osuszacz Columbia Vac OPC1050N
Nasza ocena
2.2 / 10
Ostateczna ocena uwzględnia stosunek wydajności osuszania i wyposażenia do aktualnej ceny urządzenia
Aktualna
cena
999 zł
Oferta Ceneo
Opłacalność zakupu Mała
Wydajność osuszania 12 l/24 h
Wyposażenie podstawowe Wyświetlacz, higrometr, 3 tryby pracy
Funkcje dodatkowe Kółka, kolorowy wskaźnik poziomu wilgotności
Aktualna cena 999 zł
Zalety i wady
-
Niski pobór prądu
Jak na urządzenie o wydajności 12 l / 24 h, Columbia Vac OPC1050N pobiera niedużo energii. Moc znamionowana to 180 W.
-
Stosunek ceny do wydajności
To największa wada osuszacza Columbia Vac OPC1050N. W cenie około 900 zł, można kupić o wiele lepsze modele o wydajności 20 albo nawet 30 litrów na dobę! I to z dodatkowym wyposażeniem.
-
Dedykowane tryby automatyczne
Użytkownik ma do wyboru 3 tryby pracy, różniące się poziomem wilgotności, do której dąży osuszacz powietrza.
-
Brak manualnego higrostatu
Użytkownik nie ma możliwości samodzielnie ustalić wymaganego poziomu wilgotności w pomieszczeniu, może jedynie korzystać z dedykowanych trybów automatycznych.
-
Kolorowy wskaźnik poziomu wilgotności
Recenzowany model, jako jeden z nielicznych, ma dobrze zaprojektowany kolorowy wskaźnik poziomu wilgotności. Odnośnikiem jest optymalna wilgotność, która mieści się w przedziale od 40 do 60%.
-
Brak prostych funkcji dodatkowych
Standardem w kategorii osuszaczy powietrza jest to, że urządzenia poza higrometrem i higrostatem mają także funkcje dodatkowe, ułatwiające użytkowanie. Dlatego zastanawia brak timera, blokady rodzicielskiej i optycznego wskaźnika zapełnienia zbiornika.
Columbia Vac OPC1050N zajmuje jedno z niższych miejsc w naszym rankingu osuszaczy powietrza. Głównie ze względu na małą opłacalność zakupu tego modelu. Możesz wybrać jeden z topowych modeli z rankingu, który jest wydajny i korzystny w cenie.
Zobacz ranking osuszaczy powietrza
Główne cechy i funkcje Columbia Vac OPC1050N
Model Columbia Vac OPC1050N jest wydajny i dobrze sprawdza się w warunkach domowych. Oto jego główne parametry i funkcje dodatkowe.
Wydajność osuszania i zbiornik na skropliny
Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N przy wydajności 12 l/24 h został wyposażony w 2-litrowy zbiornik na skropliny. Taka pojemność to właściwie standard w modelach o mniejszych wydajnościach.
Zbiornik znajduje się z tyłu urządzenia w jego dolnej części. Producent zaleca, żeby ten model osuszacza stosować w pomieszczeniach do 25 metrów kwadratowych. Uważamy, że to uczciwe wyliczenia. Zgodnie z naszymi wskazówkami modele 12-litrowe dedykujemy pomieszczeniom o maksymalnej powierzchni 24 metrów kwadratowych.
Jeżeli nie chcesz często opróżniać zbiornika, to możesz skorzystać z ciągłego odpływu wody. Do zestawu dołączony jest gumowy wężyk odpływowy, dzięki któremu osuszacz może odprowadzać skropliny np. do dużego wiadra lub bezpośrednio do odpływu, który musi być zlokalizowany poniżej poziomu wylotu odpływowego w osuszaczu. Szczegółowe wskazówki znajdziesz w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia.
Automatyczne wyłączanie przy pełnym zbiorniku i funkcja odszraniania
Żeby zapobiec wyciekowi wody, osuszacz Columbia Vac OPC1050N ma system automatycznego wyłączania. Odpowiednia dioda kontrolna zapali się na czerwono w momencie zapełnienia się zbiornika na wodę. Użytkownik usłyszy sygnał dźwiękowy, a osuszacz wyłączy się. Wtedy należy opróżnić zbiornik we wskazany w instrukcji sposób.
Oczywiście standardem w kondensacyjnych osuszaczach powietrza jest funkcja automatycznego odszraniania. W tym osuszaczu powietrza odszranianie włączy się samo w odpowiednim momencie, jeśli pracuje on w temperaturze otoczenia w zakresie od 5 do 16°C.
Czy wiesz, czym różnią się poszczególne typy osuszaczy? Jeśli nie to koniecznie przeczytaj nasz artykuł:
Kondensacyjny czy adsorpcyjny? Porównujemy osuszacze powietrza
Tryby pracy osuszacza Columbia Vac OPC1050N
- tryb automatyczny – włączenie tego trybu spowoduje, że osuszacz będzie utrzymywał wilgotność względną w zakresie od 47 do 53%; wentylator pracuje wówczas z wysoką prędkością; osuszanie rozpocznie się wtedy, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu wzrośnie powyżej 53% i będzie trwało do momentu osiągnięcia 47%;
- tryb ciągły – osuszacz pracuje niezależnie od aktualnego poziomu wilgotności względnej; w trym trybie wentylator działa z wysoką prędkością;
- tryb nocny – podobnie jak w trybie automatycznym osuszacz utrzymuje wilgotność względną w przedziale od 47 do 53%, jednak wentylator pracuje z niską prędkością; dodatkowo wyłączone zostają wszelkie sygnały dźwiękowe;
Zaskakujący jest brak możliwości ręcznego wyboru żądanej wilgotności względnej, np. 60%. To spore ograniczenie i wydaje się, że dla wielu użytkowników osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N nie będzie odpowiednim wyborem. W mieszkaniach, w których hoduje się rośliny doniczkowe, często optymalna wilgotność powinna być bliska 60%.
Higrometr i wskaźnik aktualnej wilgotności
Aktualne wskazania wilgotności względnej widoczne są na wyświetlaczu z przodu urządzenia. Dodatkowo wilgotność powietrza sygnalizowana jest przez kolor wyświetlanych cyfr:
- kolor niebieski – wilgotność względna poniżej 40%
- kolor zielony – wilgotność względna w przedziale 40-60%
- kolor czerwony – wilgotność względna powyżej 60%
Niewątpliwie trzeba przyznać, że producent zadbał o dostosowanie powyższych przedziałów do warunków klimatycznych w Polsce.
Więcej na temat mikroklimatu w domu, przeczytasz w naszym artykule: wilgotność powietrza w domu
Wyposażenie i szczegóły techniczne Columbia Vac OPC1050N
Sterowanie urządzeniem
W osuszaczu Columbia Vac OPC1050N zdecydowano się na minimalistyczny panel sterowania, na który składa się pojedynczy przycisk włącz/wyłącz oraz niewielki wyświetlacz.
Wybór poszczególnych trybów osuszania odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku włącz/wyłącz do momentu aż na wyświetlaczu pojawi się odpowiednie oznaczenie wymaganego przez użytkownika trybu:
- dla trybu automatycznego litera A;
- dla trybu ciągłego oznaczenie CNT
- i dla trybu nocnego symbol półksiężyca;
Filtr wstępny
Jak większość urządzeń do uzdatniania powietrza tak i osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N został wyposażony w filtr wstępny.
To najprostszy filtr umieszczony na wlocie powietrza urządzenia. Zatrzymuje on duże zanieczyszczenia takie jak kurz i sierść zwierząt. Warto pamiętać, że mocno zabrudzony filtr wlotowy będzie zmniejszać efektywność pracy osuszacza.
Dlatego producent zaleca, żeby filtr wstępny czyścić raz na dwa tygodnie pod bieżącą wodą i przed zamontowaniem dokładnie wysuszyć.
Warto zauważyć, że ten rodzaj filtra nie zapewnia odpowiedniej ochrony np. przed zarodnikami pleśni, które pojawiają się często w zawilgoconych pomieszczeniach. Żeby wyłapywać z powietrza zarodniki pleśni, ale także bakterie i alergeny trzeba używać urządzenia z filtrem HEPA.
Wygodna mobilność
Obrotowe kółka oraz uchwyt z tyłu urządzenia pozwalają łatwo przestawić osuszacz powietrza. W zestawie znajdziemy wężyk odpływowy, który jest szczególnie przydatny podczas ciągłego i długiego osuszania pomieszczenia.
Znikoma kontrola nad urządzeniem – brak blokady panelu i timera
Podczas gdy wiele osuszaczy posiada funkcje uznawane za podstawowe, to osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N, co zaskakujące, nie ma funkcji programatora czasowego (timera). To popularna funkcja w osuszaczach powietrza, która pozwala na ustalenie czasu wyłączenia i/lub włączenia urządzenia.
Jeszcze bardziej zastanawiający jest brak innej funkcji. Recenzowany model nie ma także opcji włączenia tzw. blokady rodzicielskiej. To również powszechna funkcja w tego typu urządzeniach. Najczęściej używa się jej, żeby zapobiec przypadkowemu wyłączeniu lub zmianie ustawień osuszacza przez ciekawskie dzieci.
Pobór mocy i głośność pracy osuszacza Columbia Vac OPC1050N
Producent podkreśla, że osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N to ciche urządzenie, które nie będzie przeszkadzać w codziennych czynnościach. W karcie produktu można znaleźć informację o natężeniu hałasu, które wynosi 36 dB.
Atrakcyjnie prezentuje się pobór mocy urządzenia, wynoszący 180 W. W tej kategorii wydajności taki osuszacz można uznać za energooszczędny.
Vac OPC1050N na tle konkurencji wypada słabo. W zestawieniu, w rankingu osuszaczy powietrza, znajdziesz modele o lepszych parametrach i dodatkowych funkcjach, w korzystnych cenach.
Zobacz ranking osuszaczy powietrza
Parametry techniczne Columbia Vac OPC1050N
Marka i model | Columbia Vac OPC1050N |
Cena | 999 zł |
Maksymalna powierzchnia | 24 m² |
Wymagana temp. otoczenia | 5-35°C |
Zakres ustawień higrostatu | nie dotyczy |
Wydajność osuszania | 12 l/24 h |
Moc | 180 W |
Przepływ powietrza | 120 m³/h |
Pojemność zbiornika na wodę | 2 l |
Rodzaj czynnika chłodzącego | R290 |
Głośność | 36 dB |
Odprowadzanie skroplin | do zbiornika i na zewnątrz |
Waga | 12 kg |
Wymiary | szer. 28 cm, gł. 20 cm, wys. 51 cm |
- Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N może poradzić sobie z wilgocią w pomieszczeniach do 24 metrów kwadratowych; na rynku dostępne są jednak o wiele bardziej opłacalne modele osuszaczy powietrza;
- główny minus to niekorzystny stosunek ceny do wydajności osuszania;
- dużym minusem jest ograniczona funkcja higrostatu, która nie uwzględnia ręcznego ustawienia wymaganej przez użytkownika wilgotności względnej;
- wady to również brak blokady rodzicielskiej oraz timera;
- na plus można wymienić niski pobór mocy oraz cichą pracę urządzenia.
Poradniki nachlodno.pl
Odpowiednia wilgotność powinna mieścić się w zakresie od 40 do 60%. Najlepsza dla zdrowia jest wilgotność na poziomie około 50%. Zawartość wody w powietrzu sprawdzisz za pomocą higrometru (wilgotnościomierza).
Czy warto kupić osuszacze powietrza z Biedronki? Analizujemy ofertę
W ofercie Biedronki znajdziesz 3 osuszacze powietrza — model Tesla Smart Dehumidfier XL, Camry CR 7903 i ADLER AD 7860. Można je kupić zarówno w wybranych sklepach stacjonarnych, jak i…