Przejdź do treści
Nachłodno » Poradniki » Rodzaje klimatyzatorów — jaki sprzęt wybrać?

Rodzaje klimatyzatorów — jaki sprzęt wybrać?

Rodzaje klimatyzatorów
3
(1)

Wśród klimatyzatorów wyróżniamy kilka rodzajów urządzeń. Najpopularniejsze są klimatyzatory przenośne i klimatyzatory typu split. Warto jednak zapoznać się z mniej popularnymi rozwiązaniami, takimi jak klimatyzatory przypodłogowe lub sufitowe, klimatyzatory kanałowe i kasetonowe.

Rodzaje klimatyzatorów do mieszkania i domu to cała gama produktów, które można dostosować do swoich preferencji. Sprawdź, jak działają poszczególne urządzenia i czym się charakteryzują.

Spis treści:

 1. Rodzaje klimatyzacji do domu

 2.  Typy klimatyzatorów split i multisplit

 3. Ile kosztuje klimatyzacja do domu i mieszkania? Ceny zaczynają się od kilkuset złotych

 4. Jaki typ klimatyzatora wybrać? Podsumowanie

 5. FAQ

Rodzaje klimatyzacji do domu i mieszkania

Klimatyzator split a monoblok

Domowe klimatyzatory dzielimy na dwie grupy — na urządzenia monoblok i split. W monoblokach, czyli klimatyzatorach przenośnych wszystkie podzespoły są ukryte w jednej obudowie. W klimatyzatorach split, skraplacz i parownik tworzą dwie oddzielne jednostki, co zapewnia większą wydajność i cichszą pracę.

Niestety mieszkańcy bloków i kamienic najczęściej nie mogą zdecydować się na montaż klimatyzacji split, ze względu na konieczność uzyskania pozwolenia przez zarządcę nieruchomości. W takiej sytuacji zostaje im tylko klimatyzator typu monoblok z rurą wyrzutową, która odprowadza gorące powietrze poza budynek.

Więcej na temat klimatyzatorów split i monoblok dowiesz się z naszego artykułu:


Klimatyzator split czy monoblok

Typy klimatyzatorów split i multisplit

Wśród urządzeń składających się z jednostki zewnętrznej i jednostki (lub  wielu jednostek) wewnętrznych, wyróżniamy następujące rodzaje klimatyzatorów:

Klimatyzatory ścienne

Najpopularniejszym typem klimatyzacji są modele ścienne, czyli klimatyzatory stacjonarne.

Składają się one z dwóch jednostek, spośród których jedna znajduje się na zewnątrz budynku, a druga jest zawieszone na ścianie, pod sufitem. 

Klimatyzatory split to sprawdzony sposób na ochłodzenie wnętrza, który sprawdzi się zarówno w bloku, jak i w mieszkaniu jednorodzinnym.

Klimatyzator ścienny Haier AS71S2SF2FA-2 FLARE
Klimatyzator ścienny Haier AS71S2SF2FA-2 FLARE

Klimatyzatory przypodłogowe / sufitowe

Kolejny rodzaj klimatyzatorów to klimatyzatory przypodłogowe, które są zamontowane nisko przy posadzce lub pod sufitem.

Dzięki temu mogą one efektywnie rozprowadzać chłodne powietrze po całym pomieszczeniu. Jednostka wewnętrzna klimatyzatorów przypodłogowych przypomina kaloryfer.

Kompaktowe rozmiary  urządzeń dobrze sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach lub w miejscach, w których możliwość montażu jest ograniczona. 

Klimatyzator podłogowy Rotenso Aneru
Klimatyzator podłogowy Rotenso Aneru A50Wm

Klimatyzatory kanałowe

Klimatyzatory kanałowe to wszechstronne urządzenia stworzone do większych przestrzeni, takich jak domy jednorodzinne, czy przestronne biura.

Klimatyzatory kasetonowe najczęściej stosunek się w restauracjach, hotelach i pomieszczeniach biurowych. System jest na tyle elastyczny, że umożliwia chłodzenie wielu pomieszczeń. W klimatyzacji kanałowej zimna woda zostaje przepompowana przez kanały wentylacyjne.

Dzięki zastosowaniu chłodni wodnej klimatyzacja kanałowa jest niezwykle efektywna.

Klimatyzator kanałowy Fujitsu ARYG45LMLA
Klimatyzator kanałowy Fujitsu ARYG45LMLA

Klimatyzatory kasetonowe

Klimatyzatory kasetonowe są polecane do większych pomieszczeń. W tym typie klimatyzacji zimne powietrze jest nawiewane spod sufitu.

Dużą zaletą klimatyzacji kasetonowej jest oszczędność miejsca wewnątrz możliwość instalacji urządzenia w centralnym punkcie pomieszczenia. Klimatyzatory kasetonowe zazwyczaj są wykorzystywane w budynkach przeznaczonych do użytku komercyjnego.

Najczęściej są one łączone z jedną jednostką wewnętrzną w systemie multisplit.

Klimatyzator kasetonowy Hyundai
Klimatyzator kasetonowy HYUNDAI SLIM SPLIT

Czy wiesz ile prądu zużywa klimatyzator? Sprawdź, ile zapłacisz za prąd korzystając z mobilnego klimatyzatora.


Jaki jest koszt eksploatacji klimatyzatora przenośnego

Ile kosztuje klimatyzacja do domu i mieszkania? Ceny zaczynają się od kilkuset złotych

 • Do najtańszych rozwiązań należy klimatyzator monoblok, czyli mobilny klimatyzator przenośny. Jego cena waha się od 500 zł do 4000 zł w zależności od mocy i funkcji dodatkowych. Najczęściej klienci wybierają urządzenia za około 1000 zł ze względu na przyzwoite parametry i dobry stosunek ceny do jakości.
 • Ceny klimatyzatorów ściennych zaczynają się od 1000 zł, jednak taki sprzęt może okazać się głośny i wykazywać niską skuteczność. Warto zainwestować w urządzenie o wartości równej przynajmniej 1500, czy 2000 zł. Do kosztów zakupu trzeba doliczyć także koszty montażu. Uśredniona cena zakupu klimatyzatora z jednostką zewnętrzną i montażem to 6000 zł.
 • Klimatyzatory przypodłogowe i sufitowe z jednostką zewnętrzną można kupić za ponad 1500 zł, a ich średnia cena to 5000 zł. Również w tym przypadku kwota jest uzależniona od mocy chłodzenia, funkcji oraz marki. W przypadku klimatyzatorów ściennych lub podłogowych koszt montażu dwóch jednostek to około 1500 zł.
 •  Klimatyzatory kanałowe kosztują od 4500 do 15000 zł wraz z usługą montażu. Na cenę klimatyzacji kanałowej wpływa moc, przepływ powietrza, renoma producenta oraz spręż, czyli moc, z jaką wentylator klimatyzatora wypycha powietrze. Na rynku możemy kupić klimatyzatory kanałowe wysokiego, średniego i niskiego sprężu.
 • Najtańsze klimatyzatory kasetonowe można kupić za około 3500 zł. Za urządzenia dopasowane do większego metrażu trzeba zapłacić ok. 10000 zł. Na ostateczny koszt główny wpływ ma moc chłodnicza, która musi być dostosowana do wielkości wnętrza.

Chcesz znaleźć wydajny klimatyzator przenośny w atrakcyjnej cenie. Sprawdź nasze zestawienie. Przetestowaliśmy sprzęt pod kątem opłacalności i parametrów!


Zobacz ranking klimatyzatorów przenośnych

Jaki typ klimatyzatora wybrać? Podsumowanie

Klimatyzator kasetonowy
Klimatyzator kasetonowy

Rodzaje klimatyzatorów do mieszkania to szeroka grupa produktów. Najczęstszym wyborem wśród klientów jest klimatyzator ścienny, który posiada wiele zalet. Przede wszystkim to rozwiązanie jest zaawansowane technologicznie, wygodne w obsłudze i ciche. Polecamy zwłaszcza klimatyzatory inwerterowe, które są bardziej wydajne niż tradycyjne klimatyzatory. 

Jeśli zależy Ci na oszczędności miejsca w pomieszczeniu, wybierz klimatyzator ścienny, klimatyzator kasetonowy lub klimatyzację przypodłogową. Jeśli jednak dążysz do ochłodzenia rozległej przestrzeni, wybierz klimatyzację kanałową, która jest przeznaczona do domów jednorodzinnych i dużych biur. W tym systemie chłodne powietrze jest rozprowadzane za pomocą specjalnych kanałów.

W kwestii ceny najdroższym rozwiązaniem jest klimatyzacja kanałowa ze względu na poziom skomplikowania całej instalacji. Większość klimatyzatorów można kupić i zamontować za kilka tysięcy złotych. Najtańsza jest klimatyzacja przenośna, którą można zamontować samodzielnie w kilkanaście minut. Mobilny klimatyzator do domu kupisz już za kilkaset złotych.

FAQ

Klimatyzator przypodłogowy czy ścienny — który wybrać?

Klimatyzatory przypodłogowe (konsole) wydmuchują powietrze do góry, zapewniając odpowiednią cyrkulację i wyrównanie temperatury. Z kolei klimatyzatory ścienne wydmuchują powietrze do dołu, co ogranicza ochłodzenie górnej części pomieszczenia.

Klimatyzator ścienny — ile prądu pobiera to urządzenie?

Przeciętny klimatyzator pobiera od 0,6 kW do 0,8 kW. W skali miesiąca jest to wydatek rzędu 30 zł.

Czym jest spręż w klimatyzacji?

Spręż dyspozycyjny to termin, który można spotkać w opisie klimatyzatorów kanałowych. Oznacza on zdolność wentylatora, do wytworzenia ciśnienia dynamicznego. Im wyższy spręż, tym klimatyzator działa efektywniej.

Jak zamontować klimatyzator kasetonowy?

Klimatyzator kasetonowy, podobnie jak klimatyzator ścienny składa się z dwóch jednostek — wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostkę wewnętrzną montuje się na suficie podwieszanym, a jednostkę zewnętrzną na elewacji budynku.

Na czym polega klimatyzacja kanałowa?

Klimatyzacja kanałowa to nic innego jak system połączonych kanałów, dzięki którym powietrze jest chłodzone i dostarczanie do wszystkich pomieszczeń. Montaż kanałów wymaga wykonania odpowiednich przepustów.

Klimatyzacja kanałowa czy multisplit? Co wybrać do domu?

Klimatyzacja kanałowa to alternatywa dla multisplitu, którego zaletą jest mniejsza ingerencja w strukturę budynku. W klimatyzacji multisplit nie ma potrzeby tworzenia kanałów do prowadzenia powietrza. Zamiast tego trzeba montować jednostki wewnętrzne, na ścianach pod sufitem. Wydajność w obu tych rozwiązaniach jest podobna.

Jaki klimatyzator jest najtańszy?

Do najtańszych rozwiązań należą klimatyzatory przenośne, czyli monobloki. Koszt ich zakupu oscyluje w granicy 1000 zł. Odradzamy jednak kupna klimatorów, które mimo niskiej ceny są całkowicie nieskuteczne.

Zobacz inne poradniki

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Autor

Jakość powietrza przekłada się na jakość naszego życia. Ta wiedza zmotywowała mnie do zgłębienia tematu jako pasjonat i redaktor serwisu nachlodno.pl. Na łamach portalu udzielam praktycznych wskazówek odnośnie klimatyzacji i osuszaczy powietrza. Przeprowadzam testy, recenzuję urządzenia i analizuję oferty producentów pod kątem ich opłacalności. Zapraszam do czytania moich artykułów i recenzji!

2 komentarze do “Rodzaje klimatyzatorów — jaki sprzęt wybrać?”

 1. Szukam sprzętu do swojego domu, a na rynku mamy różne rodzaje klimatyzatorów. Ja zastanawiam się nad zakupem splitu lub klimatyzacji monoblok. Który wariant polecacie?

  1. To prawda, mamy różne rodzaje klimatyzatorów. Bardziej wydajne są klimatyzatory ścienne, czyli splity.
   Niestety wymagają one pozwolenia właściciela budynku, więc rzadko kiedy można je zamontować w bloku.
   Z tego względu polecamy klimatyzatory przenośne z rurą wyrzutową. Można je zainstalować w 15 minut.
   Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://nachlodno.pl/osuszacze-powietrza-ranking/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *