Przejdź do treści

Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu — cennik na 2023 rok

koszt instalacji klimatyzacji w mieszkaniu

Klimatyzacja może okazać się wybawieniem w upalne dni. Przyjemny powiew rekompensuje cenę zakupu sprzętu i jego instalacji.

I o ile klimatyzator przenośny można zamontować samodzielnie w kilkanaście minut, o tyle instalacja splitu wymaga fachowej wiedzy oraz uprawnień UDT. Dlatego do instalacji klimatyzacji ściennej wezwij profesjonalistów.

Cena montażu klimatyzacji split waha się w granicy od 1200 do 2500 zł. Ostateczny koszt jest zależny od mocy chłodniczej urządzenia, odległości pomiędzy jednostkami oraz oferty instalatora.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji split w 2023 roku?

Cennik montażu klimatyzacji na bieżący jest następujący:

  • Montaż klimatyzacji split o mocy 2,5 kW przy instalacji liczącej 3 m to wydatek rzędu 1200 zł.
  • Montaż klimatyzacji split o mocy od 3,5 do 5 kW przy instalacji liczącej 3 m to wydatek rzędu 2000 zł.
  • Montaż klimatyzacji split o mocy 7 kW przy instalacji liczącej 3 m to wydatek rzędu to wydatek rzędu 2400 zł.

Jeśli stoisz przed zakupem klimatyzatora stacjonarnego, sprawdź nasze zestawienie:

Podane powyżej stawki są uśrednione. Koszt instalacji klimatyzacji w mieszkaniu zależy od wielu czynników, takich jak wybór urządzenia, oferty instalatorów oraz od regionu. 

Jeśli interesuję Cię szczegółowa wycena, zgłoś się do instalatora, który wykona kosztorys po wizycie w Twoim domu. Specjaliści zaczynają pracę dopiero po wyborze modelu klimatyzatora i ustaleniu sposobu jego montażu.

Montaż klimatyzacji split

Ile kosztuje montaż klimatyacji multisplit w 2023 roku?

Klientom przyjdzie zapłacić nieco więcej za montaż klimatyzacji multisplit. W tym wariancie występuje kilka jednostek wewnętrznych, połączonych z jedną jednostką zewnętrzną. 

W przypadku multisplitu, koszt instalacji klimatyzacji w mieszkaniu mieści się w przedziale od 2200 zł do 2500 zł, jeśli instalacja ma 6 m długości. Warto dodać, że każda kolejna jednostka podnosi koszt montażu o około 1000 zł.

Chcesz dowiedzieć się jak zamontować klimatyzator przenośny?

Przeczytaj nasz artykuł

Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Instalacja klimatyzacji w domu to nie wszystko. Właściciele klimatyzatorów ściennych muszą liczyć się z kosztami serwisowania sprzętu. Klimatyzację należy regularnie czyścić. Ze względu na dużą wilgotność, zaniedbane urządzenie to siedlisko grzybów, bakterii i pleśni.

Cennik serwisu klimatyzacji na rok 2023 zapowiada się następująco:

  • kompletny serwis klimatyzacji — od 300 do 600 zł,
  • wymiana czynnika chłodniczego — od 150 do 250 zł,
  • odgrzybianie klimatyzacji — od 100 do 200 zł,
  • czyszczenie filtrów klimatyzacji — od 100 do 150 zł.

Sprawdź jak samodzielnie wyczyścić klimatyzator i zaoszczędzić na kosztach eksploatacji:

Co warto wiedzieć na temat instalacji klimatyzacji w mieszkaniu i domu?

Klimatyzacja w domu

Klimatyzator split składa się z dwóch jednostek — zewnętrznej i wewnętrznej. Agregat jednostki zewnętrznej powinien być umieszczony na specjalnych amortyzatorach, które redukują drgania. Jednostka zewnętrzna powinna być zamontowana pod sufitem, oddalona o 10 cm od ściany. 

Najlepiej, aby instalacja klimatyzacji w mieszkaniu i domu była zaplanowana na etapie remontu. Prace montażowe mogą wymagać bruzdowania ścian, co wiąże się z dodatkową pracą przy wykończeniu ścian.

Zarówno jednostka wewnętrzna jak i zewnętrzną są połączone miedzianymi rurkami, w których krąży czynnik chłodniczy. Obok nich znajduje się także rurka na skropliny, odprowadzająca wodę, powstałą w wyniku parowania cieczy. Skropliny są odprowadzane grawitacyjnie lub za pomocą specjalnej pompki, jednak ze względu na większą niezawodność częściej stosuje się pierwsze z wymienionych rozwiązań. Poza rurkami należy podłączyć także przewody elektryczne, które odpowiadają za zasilanie klimatyzatora. 

Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu i domu polega na połączeniu wielu elementów, które muszą ze sobą współgrać. Nieodpowiednia instalacja może poskutkować rozszczelnieniem systemu i wyciekiem czynnika chłodniczego. Z racji tego instalację sprzętu warto zlecić specjalistom. 

Montaż klimatyzacji ściennej bez uprawnień jest nie tylko niebezpieczny, ale także nielegalny.

Dofinansowanie montażu klimatyzacji — jak uzyskać wsparcie?

Koszt Instalacji klimatyzacji ściennej jest stosunkowo wysoki. Na szczęście są sposoby na zminimalizowanie kosztów operacji. Rządowy program „Czyste Powietrze” pomaga właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych w termomodernizacji budynków. 

W praktyce oznacza to, że w 2023 roku można ubiegać się na dofinansowanie zakupu i montażu klimatyzatora z funkcją ogrzewania, który jest pompą ciepła powietrze — powietrze. 

Na podstawowym poziomie dofinansowania można dostać do 40% zwrotu kosztów, a na najwyższym poziomie nawet 100%. Aby wziąć udział w programie, trzeba wybrać klimatyzator o klasie energetycznej A+ lub wyższej. Urządzenia kwalifikujące się do programu „Czyste Powietrze” znajdziesz na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów. 

Podsumowanie

Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu to koszt oscylujący w granicy od 1200 do 2500 zł. Na cenę wpływ ma moc klimatyzatora, odległość między jednostkami oraz oferta instalatora. 

Nieco droższy w instalacji jest system multisplit, który łączy kilka jednostek wewnętrznych z jedną zewnętrzną. Za jego montaż zapłacisz od 2200 do 2500 zł, a każda dodatkowa jednostka podnosi koszt montażu o 1000 zł. 

Jeśli zależy Ci na budżetowym rozwiązaniu, wybierz klimatyzator przenośny, który można zainstalować samodzielnie przy pomocy uszczelki okiennej lub adaptora. To rozwiązanie polecamy osobom, które nie mogą sobie pozwolić na instalację splitu.

Poza samym montażem klimatyzacji ściennej należy wziąć pod uwagę konieczność jej serwisowania. Taka usługa kosztuje od 100 do 600 zł i powinna być wykonywana cyklicznie. 

Warto wiedzieć, że na zakup i montaż klimatyzatora z funkcją ogrzewania, można dostać dofinansowanie. W ramach programu „Czyste Powietrze” mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o całościowy lub częściowy zwrot inwestycji.

FAQ

Ile trwa montaż klimatyzatora?

Montaż klimatyzatora split trwa od 4 do 11 godzin. Czas instalacji jest uzależniony od odległości między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną. Wpływ ma na niego także stopień skomplikowania prac.

Jaką firmę montującą klimatyzację wybrać?

Polecamy wybór firmy montażowej, która udziela gwarancji na swoją usługę i oferuję serwis klimatyzacji w przyszłości.

Ile kosztuje montaż klimatyzatora przenośnego?

Montaż klimatyzatora przenośnego to koszt w granicy od 500 do 600 zł. Nie polecamy jednak zlecać montażu klimatyzatora mobilnego. Instalację można wykonać samodzielnie!

Ile kosztuje serwisowanie klimatyzacji?

Usługa serwisu klimatyzacji to koszt mieszczący się w przedziale od 300 do 600 zł. W ramach działań specjaliści sprawdzają stan instalacji, wymieniają czynnik chłodniczy, odgrzybiają instalację i sprawdzają filtry.

Ile kosztuje wymiana czynnika chłodniczego?

Sama wymiana czynnika chłodniczego to koszt wielkości od 150 do 250 zł.

Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji?

Za samo odgrzybianie klimatyzacji trzeba zapłacić od 100 do 200 zł. Dokładna cena jest uzależniona od tego, jak trudny jest dostęp do miejsc, w których gromadzą się zabrudzenia.

Ile kosztuje czyszczenie klimatyzacji?

Czyszczenie filtrów klimatyzacji to koszt w granicy 100 – 150 zł. Filtry powinno się czyścić przynajmniej raz na 3 miesiące.

Zobacz inne poradniki

nv-author-image

Hej, chętnie udzielę Ci porad odnośnie klimatyzacji. Zapraszam do czytania moich artykułów!