Przejdź do treści

Osuszacz TCL DEVA10EB. Mały osuszacz daleki od ideału

osuszacz powietrza tcl deva10eb recenzja
TCL DEVA10EB
3.3/10

Osuszacz powietrza TCL DEVA10EB prezentuje się nieźle… w teorii. Bo teoretycznie mógłby to być dobry i mały osuszacz powietrza do mniejszych pomieszczeń. Jednak w praktyce kupić można zbyt drogi osuszacz o małej wydajności. 

Dla zobrazowania: osuszacz o wydajności 10 litrów na dobę kosztuje zwykle około 500 zł. TCL DEVA10EB kosztuje niemal 900, czyli podobnie co Stadler Form Theo, którego wysoką cenę „usprawiedliwia” oryginalny i ciekawy design. 

Trudno znaleźć wytłumaczenie tak wysokiej ceny, bo TCL DEVA10EB nie posiada zbyt wielu dodatkowych usprawnień, które byłyby dla użytkownika przydatne i warte tych pieniędzy. 

Wydajność osuszania

Osuszacz powietrza TCL DEVA10EB, mały z osuszacz z niewielką wydajnością 10 l/24 h

Najczęściej polecam osuszacze powietrza o wydajności przynajmniej 20 l/ 24 h. Są na tyle mocne, żeby dobrze sprawdzić się w warunkach domowych do osuszania prania, ale i ograniczenia wilgotności w sypialni czy też łazience. 

Mniejsze wydajności, jak np. w osuszaczu TCL DEVA10EB  w teorii mogą działać dobrze na powierzchni maksymalnie 20 metrów kwadratowych.

Praktyka pokazuje jednak, że są to urządzenia do małych pokoi i toalet bez zaawansowanego problemu z wilgotnością. Na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż pochłaniacz wilgoci albo osuszacz z ogniwem Peltiera. Jednak w przypadku modelu DEVA10EB największym minusem jest słaby stosunek ceny do możliwości osuszania. 

Ocena eksperta TCL DEVA10EB

aktualna cena 829 zł

osuszacz tcl deva10eb
3.3

Rekomendacja

3.3

Zalety

  • Tryb suszenia prania

Wady

  • Słaby stosunek ceny do wydajności osuszania

Oferta na Ceneo

Wyposażenie i funkcje

TCL DEVA10EB ma higrometr i higrostat

Osuszanie powietrza polega na kontroli wilgotności w otoczeniu. Dlatego uważam, że pochłaniacze wilgoci i osuszacze z ogniwem Peltiera (zwykle urządzenia typu on/off) i te domowe osuszacze bez wyświetlacza są słabym rozwiązaniem. 

Osuszacz nie może nawilżyć powietrza, dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, jaki jest aktualny poziom wilgotności i kiedy on wzrasta. Przesuszanie pomieszczeń (wilgotność względna około 30% i mniej) w większości przypadków nie ma sensu. 

Dlatego wyświetlacz pokazujący aktualne wskazania higrometru (wilgotnościomierza) jest tak istotny. 

Dodatkowo wbudowany higrostat umożliwia ustawienie wymaganej wartości, do której osuszacz powinien obniżyć poziom wilgotności.  

Te dwa elementy to podstawa w osuszaczach powietrza, których na szczęście nie zabrakło w modelu TCL DEVA10EB

Osuszacz powietrza TCL DEVA10EB tryby pracy

Standardowo, jak w większości osuszaczy, TCL DEVA10EB może osuszać powietrza zgodnie z wytycznymi higrometru lub w trybie ciągłego osuszania. To dwa podstawowe tryby pracy. 

Dodatkowo w tym osuszaczu dostępny jest tryb suszenia prania. Jego działanie polega na tym, że przez 24 h osuszacz pracuje w trybie ciągłym, a po upływie tego czasu będzie kontynuować pracę, ale już z higrostatem ustawionym na 60%. 

Pomysł jest dobry, jednak przy wydajności 10 l na dobę osuszenie pełnej suszarki z mokrym praniem może nie być aż tak skuteczne. Lepiej, gdyby wartość higrostatu zmieniała się na 40 lub 45%. 

Automatyczne wyłączenie, zbiornik na skropliny i ciągły drenaż

Skropliny (odprowadzona z powietrza wilgoć) mogą być odprowadzane na dwa sposoby: 

1. do zbiornika o pojemności 2,2 l; gdy zbiornik się zapełni, osuszacz automatycznie wstrzyma pracę; poziom zapełnienia można sprawdzić na pojemniku (3 przezroczyste wskaźniki); 

2. poza urządzenie, ciągłym drenażem za pomocą wężyka odpływowego dołączonego do zestawu; wtedy skropliny można odprowadzać do większego zbiornika lub bezpośrednio do odpływu; 

Funkcje dodatkowe: tylko timer

Jak wspominałem wcześniej, osuszacz powietrza TCL DEVA10EB nie ma zbyt wiele dodatkowych usprawnień. Jedyną dodatkową funkcją, którą zwykle wyróżniamy w tej kategorii produktów. jest timer, czyli programator czasowy. Regulacja czasu w zakresie od pół godziny do 24 godzin. 

 

Parametry techniczne TCL DEVA10EB

Marka i model TCL DEVA10EB
Cena 829 zł
Maksymalna powierzchnia wg. NaChłodno 20 m²
Wymagana temp. otoczenia 5-35°C
Zakres ustawień higrostatu 35-80%
Wydajność osuszania 10 l/24 h
Moc znamionowa 290 W
Przepływ powietrza 60 m³/h
Pojemność zbiornika na wodę 2,2 l
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność 40 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika i na zewnątrz
Waga 10,5 kg
Wymiary szer. 26 cm, gł. 25 cm, wys. 39 cm

Podsumowanie: TCL DEVA10EB potencjał jest ale mały

  • TCL DEWA10EB byłby dla użytkownika opłacalny, gdyby kosztował o połowę mnie; w innym przypadku trudno mówić o adekwatnej cenie do możliwości; 
  • osuszacze o wydajności 10 litrów na dobę są popularne na aukcjach internetowych i kilka takich modeli znalazło się w naszym rankingu osuszaczy powietrza, pod tym adresem: https://nachlodno.pl/osuszacze-powietrza-ranking/ znajdziesz tam również bardziej wydajne modele, w cenie TCL DEVA10EB

Poradniki nachlodno.pl

nv-author-image

Dawid Kaźmierczak