Przejdź do treści
Nachłodno » Osuszacze powietrza » Osuszacz TCL DEVA10EB. Mały osuszacz daleki od ideału

Osuszacz TCL DEVA10EB. Mały osuszacz daleki od ideału

osuszacz powietrza tcl deva10eb recenzja
0
(0)
osuszacz tcl deva10eb
osuszacz tcl deva10eb bok
osuszacz powietrza tcl deva10eb
osuszacz tcl deva10eb bok

Osuszacz powietrza TCL DEVA10EB prezentuje się nieźle… w teorii. Bo teoretycznie mógłby to być dobry i mały osuszacz powietrza do mniejszych pomieszczeń. Jednak w praktyce kupić można zbyt drogi osuszacz o małej wydajności. 

Dla zobrazowania: osuszacz o wydajności 10 litrów na dobę kosztuje zwykle około 500 zł. TCL DEVA10EB kosztuje niemal 900, czyli podobnie co Stadler Form Theo, którego wysoką cenę „usprawiedliwia” oryginalny i ciekawy design. 

Trudno znaleźć wytłumaczenie tak wysokiej ceny, bo TCL DEVA10EB nie posiada zbyt wielu dodatkowych usprawnień, które byłyby dla użytkownika przydatne i warte tych pieniędzy. 

Osuszacz TCL DEVA10EB

osuszacz powietrza tcl deva10eb

Nasza ocena

4.5 / 10

Ostateczna ocena uwzględnia stosunek wydajności osuszania i wyposażenia do aktualnej ceny urządzenia

Aktualna cena

789 zł


Oferta Ceneo

Opłacalność zakupu Średnia

Wydajność osuszania 10 l/24 h

Wyposażenie podstawowe Wyświetlacz, higrometr, higrostat, 2 tryby pracy

Funkcje dodatkowe Timer, Wi-Fi

Aktualna cena 711 zł


Sprawdź na Ceneo.pl

Zalety i wady
 • Wi-Fi i aplikacja mobilna

  W sprzedaży dostępne są wersje tego modelu z wbudowanym modułem Wi-Fi, który umożliwia sterowanie urządzeniem przez telefon z aplikacją mobilną.

 • Brak kółek

  TCL DEVA10EB waży ponad 10 kg. Przestawianie osuszacza, szczególnie że nie ma uchwytów, będzie uciążliwe. Sprawę rozwiązałyby kółka jezdne, jednak tych również zabrakło w tym modelu.

 • Stosunek ceny do wydajności

  Pamiętam, że przy tworzeniu recenzji zdziwiła mnie początkowa cena modelu TCL DRVS10EB, która wtedy wynosiła ponad 800 zł. Obecnie jest lepiej, jednak nadal jest to dosyć podstawowy osuszacz, bez dodatkowych funkcji. A w podobnej cenie dostępne są już modele z lepszym wyposażeniem i możliwościami osuszania.

 • Niewielki przepływ powietrza

  Maksymalny przepływ powietrza w recenzowanym modelu wynosi 60 m³/h, zaskakująco mało, nawet jak na model o wydajności 10 litrów na dobę. Taki przepływ powietrza może znacząco ograniczać tempo osuszania.

TCL DEVA10EB nie wypada najgorzej, ale wiele brakuje do ideału. W naszym rankingu znajdziesz inne modele o lepszych możliwościach i w korzystniejszej cenie.  


Zobacz ranking osuszaczy powietrza

Wydajność osuszania

Osuszacz powietrza TCL DEVA10EB charakteryzuje mała wydajność. Przez to jest on zdolny do działania tylko na małej przestrzeni. Stosunek ceny do możliwości wypada tu niekorzystnie.

Osuszacz powietrza TCL DEVA10EB, mały z osuszacz z niewielką wydajnością 10 l/24 h

Najczęściej polecam osuszacze powietrza o wydajności przynajmniej 20 l/ 24 h. Są na tyle mocne, żeby dobrze sprawdzić się w warunkach domowych do osuszania prania, ale i ograniczenia wilgotności w sypialni czy też łazience. 

Mniejsze wydajności, jak np. w osuszaczu TCL DEVA10EB  w teorii mogą działać dobrze na powierzchni maksymalnie 20 metrów kwadratowych.

Praktyka pokazuje jednak, że są to urządzenia do małych pokoi i toalet bez zaawansowanego problemu z wilgotnością. Na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż pochłaniacz wilgoci albo osuszacz z ogniwem Peltiera. Jednak w przypadku modelu DEVA10EB największym minusem jest słaby stosunek ceny do możliwości osuszania. 

Wyposażenie i funkcje

TCL DEVA10EB posiada podstawowy pakiet funkcji, który pozwala na odczyt aktualnego stanu wilgotności.

TCL DEVA10EB ma higrometr i higrostat

Osuszanie powietrza polega na kontroli wilgotności w otoczeniu. Dlatego uważam, że pochłaniacze wilgoci i osuszacze z ogniwem Peltiera (zwykle urządzenia typu on/off) i te domowe osuszacze bez wyświetlacza są słabym rozwiązaniem. 

Osuszacz nie może nawilżyć powietrza, dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, jaki jest aktualny poziom wilgotności i kiedy on wzrasta. Przesuszanie pomieszczeń (wilgotność względna około 30% i mniej) w większości przypadków nie ma sensu. 

Dlatego wyświetlacz pokazujący aktualne wskazania higrometru (wilgotnościomierza) jest tak istotny. 

Dodatkowo wbudowany higrostat umożliwia ustawienie wymaganej wartości, do której osuszacz powinien obniżyć poziom wilgotności.  

Te dwa elementy to podstawa w osuszaczach powietrza, których na szczęście nie zabrakło w modelu TCL DEVA10EB.

Osuszacz powietrza TCL DEVA10EB tryby pracy

Standardowo, jak w większości osuszaczy, TCL DEVA10EB może osuszać powietrza zgodnie z wytycznymi higrometru lub w trybie ciągłego osuszania. To dwa podstawowe tryby pracy. 

Dodatkowo w tym osuszaczu dostępny jest tryb suszenia prania. Jego działanie polega na tym, że przez 24 h osuszacz pracuje w trybie ciągłym, a po upływie tego czasu będzie kontynuować pracę, ale już z higrostatem ustawionym na 60%. 

Pomysł jest dobry, jednak przy wydajności 10 l na dobę osuszenie pełnej suszarki z mokrym praniem może nie być aż tak skuteczne. Lepiej, gdyby wartość higrostatu zmieniała się na 40 lub 45%. 

Automatyczne wyłączenie, zbiornik na skropliny i ciągły drenaż

Skropliny (odprowadzona z powietrza wilgoć) mogą być odprowadzane na dwa sposoby: 

1. do zbiornika o pojemności 2,2 l; gdy zbiornik się zapełni, osuszacz automatycznie wstrzyma pracę; poziom zapełnienia można sprawdzić na pojemniku (3 przezroczyste wskaźniki); 

2. poza urządzenie, ciągłym drenażem za pomocą wężyka odpływowego dołączonego do zestawu; wtedy skropliny można odprowadzać do większego zbiornika lub bezpośrednio do odpływu.

Funkcje dodatkowe: tylko timer

Jak wspominałem wcześniej, osuszacz powietrza TCL DEVA10EB nie ma zbyt wiele dodatkowych usprawnień. Jedyną dodatkową funkcją, którą zwykle wyróżniamy w tej kategorii produktów. jest timer, czyli programator czasowy. Regulacja czasu w zakresie od pół godziny do 24 godzin. 

Osuszacz TCL DEVA10EB mógłby zbierać same pozytywne oceny, gdyby nie brak dodatkowych funkcji i niezbyt atrakcyjna cena. Kliknij przycisk poniżej i sprawdź, który z osuszaczy jest numerem 1 w naszym rankingu.    


Zobacz ranking osuszaczy powietrza

Parametry techniczne TCL DEVA10EB

Marka i model TCL DEVA10EB
Cena 789 zł
Maksymalna powierzchnia wg. NaChłodno 20 m²
Wymagana temp. otoczenia 5-35°C
Zakres ustawień higrostatu 35-80%
Wydajność osuszania 10 l/24 h
Moc znamionowa 290 W
Przepływ powietrza 60 m³/h
Pojemność zbiornika na wodę 2,2 l
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność 40 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika i na zewnątrz
Waga 10,5 kg
Wymiary szer. 26 cm,
gł. 25 cm, wys. 39 cm
Podsumowanie: TCL DEVA10EB potencjał jest ale mały
 • osuszacze o wydajności 10 litrów na dobę są popularne na aukcjach internetowych, jednak my polecamy wydajniejsze osuszacze, z lepszym stosunkiem ceny do możliwości; 
 • zabrakło przydatnych funkcji dodatkowych, w tym kółek jezdnych, które w tej kategorii produktów są raczej standardowym wyposażeniem; 
 • zaskakujący jest mały przepływ powietrza, który może negatywnie wpływać na tempo osuszania i zwalczenie wilgoci w domu; 

Poradniki nachlodno.pl

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Dawid Kaźmierczak

Dawid Kaźmierczak

W nachlodno.pl spinam pracę wszystkich redaktorów, od czasu do czasu samemu zajmując się przygotowywaniem artykułów i recenzji. Jestem miłośnikiem reportaży, dlatego przemawiają do mnie twarde fakty, które wyciągamy na podstawie naszych testów i obserwacji. Lubię, gdy technologia pozwala rozwiązywać problemy, a sama nie dostarcza nowych kłopotów: doceniam więc solidne urządzenia z prostą obsługą i rozwiązaniami, które chronią zdrowie i dbają o komfort. W temacie klim i osuszaczy siedzę 3 lata, chętnie dzieląc się wiedzą i ciekawymi nowinkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *