Przejdź do treści
Home » Osuszacze powietrza » Osuszacz TCL DEDU16EB. Drogo wyceniona średnia półka. Recenzja

Osuszacz TCL DEDU16EB. Drogo wyceniona średnia półka. Recenzja

TCL DEDU16EB recenzja zdjęcie główne
0
(0)

Oszuszacz TESLA Smart Dehumidifier XL pojawił się w sieci sklepów Biedronka. Model o wydajności 12 l na dobę zdaniem producenta nadaje się do pomieszczenia o wielkości 18 – 30 m². Przyjmując, że na każde 10 m² powinno przypadać 5 l / 24 h to opisywany model najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniu o wielkości do 24 m². 

Mimo sterowania za pomocą Wi-Fi i wielu funkcji dodatkowych zakup tego osuszacza nie jest opłacalny. Jego cena to 1249 zł, choć już za ponad 800 zł da się kupić urządzenie o wydajności na poziomie 30 l na dobę.

Osuszacz powietrza TCL DEDU16EB to osuszacz o dość standardowych parametrach i oferowanym zakresie funkcji.

Odwilżacz ten może pochwalić się wydajnością sięgającą jedynie 16 l / 24h, co przy cenie ok. 1400 zł stanowi mało ciekawą propozycję. Często mniej zapłacimy za modele o 2-2,5 x większej wydajności osuszania. 

Osuszacz TCL DEDU16EB

Osuszacz powietrza TCL DEDU16EB

Nasza ocena

2 / 10

Ostateczna ocena uwzględnia stosunek wydajności osuszania i wyposażenia do aktualnej ceny urządzenia

Aktualna cena

1 038 zł

Opłacalność zakupu
Mała
Wydajność osuszania
20 l/24 h
Wyposażenie podstawowe
Higrostat, higrometr
Funkcje dodatkowe
Timer

Aktualna cena 1038 zł

 • Wi-Fi i aplikacja mobilna

  Model DEDU16EB dostępny jest w wersji z wbudowanym modułem Wi-Fi, który umożliwia sterowanie z poziomu telefonu komórkowego z aplikacją mobilną.

 • Stosunek ceny do wydajności

  Z tak ograniczonym wyposażeniem i maksymalną wydajnością 16 l/24 h cena niemal 1000 zł to zdecydowanie za dużo, żeby nazwać ten model osuszacza opłacalnym. Duży minus.

 • Timer

  Timer został mocno ograniczony: pozwala wybrać po jakim czasie osuszacz się włączy lub wyłączy, ale do wyboru są tylko 3 opcje godzinowe (2/4/8 godzin).

 • Niewielki przepływ powietrza

  Maksymalny przepływ powietrza w tym modelu wynosi 110 m³/h, to mało, nawet jak na osuszacz o mniejszej wydajności, co może ograniczać sprawność osuszania.

TCL DEDU16EB przy swojej cenie oferuje niewiele. Stąd nasza niska ocena. Modele o lepszych parametrach i korzystniejszym stosunku ceny do jakości możesz znaleźć w czołówce naszego rankingu osuszaczy powietrza. Zajrzyj już teraz. 

Wydajność osuszania

Jeśli chodzi o osuszacz powietrza TCL DEDU16EB, jego wydajność mieści się w standardzie. Nie ulega jednak wątpliwości, że za tę cenę możemy kupić znacznie mocniejsze urządzenie.

Osuszacz powietrza TCL DEDU16EB z dość podstawową wydajnością 16 l/24 h

16 l na dobę to przeciętna wydajność osuszania. Patrząc zaś na pułap cenowy, można za porównywalną kwotę nabyć sporo mocniejszych urządzeń, które będą bardziej opłacalnym wyborem. Fersk Torr 30 lub Vaco VC3504.

Trudno zrozumieć tak wysoką cenę osuszacza TCL, zwłaszcza, że w samej ofercie chińskiej marki można znaleźć tańsze i bardziej opłacalne sprzęty.

Plus dla producenta za informowanie nie tylko o maksymalnej wydajności. Ta osiągana jest w warunkach 32 st. C i RH 80%. Tymczasem przy 27 st. C i RH 65% wydajność osuszania wynosi 8,4 l/dobę.

Przepływ powietrza w tym modelu wynosi zaledwie 110 m³/h, co jest niskim wynikiem, nawet przy tej wydajności sprzetu.

TCL DEDU16EB osuszacz powietrza z higrostatem, ale bez higrometru

Recenzowany osuszacz powietrza posiada higrostat, w którym łatwo ustawimy optymalny dla nas poziom wilgotności (%). Zabrakło jednak higrometru z wyświetlaczem, który poinformowałby o aktualnym stanie nawilżenia.

Osuszacz powietrza TCL wyposażony jest w 2 prędkości osuszania. Oprócz tego mamy do dyspozycji 3 tryby osuszania:

1. zależny od higrostatu  po wybraniu ustawień przez użytkownika urządzenia osusza do zadanej wartości; 

2. osuszanie ciągłe oznaczone symbolem CO, osuszacz działa nieprzerwanie bez względu na aktualną wilgotność w pomieszczeniu. Osuszanie odbywa się aż do osiągnięcia 15% wilgotności (wartość zbyt niska do codziennego życia)

3. suszenie ubrań osuszanie ciągłe przez 24 h, w tym trybie nie mamy do dyspozycji timera

4. tryb turbo – w tym trybie docelowa wilgotność jest z góry ustawiona na 30%. Urządzenie działa też automatycznie w najwyższej prędkości i nie można jej zmienić.

Jak bezpiecznie korzystać z osuszacza TCL DEDU16EB?

 Osuszacz powietrza TCL DEDU16EB wyposażony został w moim zdaniem, zbyt mały zbiornik na skropliny, który pomieści zaledwie 2,5 l wody.

Gdy ulegnie on zapełnieniu, sprężarka wyłącza się, a wentylator zatrzymuje się na kilka minut.

Na szczęście w zestawie znalazł się wężyk odpływowy umożliwiający ciągły drenaż, np. bezpośrednio do odpływu. Pojawia się alarm i miga sygnał „zbiornik pełny”.

Plus dla producenta, że informuje użytkowników o tym, jak higienicznie używać sprzętu – np. zaleca cotygodniowe czyszczenia zbiornika, by zapobiec potencjalnemu rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii. Do czyszczenia poleca zaś używać łagodnego detergentu.

Uwaga! Warto pamiętać, że osuszacz kondensacyjny nie będzie pracował przez cały czas ze swoją maksymalną wydajnością. Ta będzie spadać również ze spadkiem wilgotności. Dlatego też zapełnienie zbiornika nie nastąpi tak szybko, jak mogłoby to wynikać ze specyfikacji technicznej.

Ważną funkcją może być też autoodszranianie. Gdy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska, na wymienniku ciepła pojawi się szron, automatycznie uruchomi to program odszraniania. W tym czasie sprężarka wyłącza się i wentylator pracuje dalej, aż zniknie szron. Po zakończeniu programu odszraniania sprężarka włączy się ponownie, a kontrolka na panelu sterowania przestanie migać.

Funkcje dodatkowe: 8-godzinny timer

Ubogo wygląda zakres dodatkowych funkcji. TCL ograniczył się tu w zasadzie do timera, w którym możemy wybrać czas włączenia i/lub wyłączenia się odwilżacza po 2, 4 lub 8 h.

Zajrzyj na nasz ranking osuszaczy powietrza i wybierz lepszy model niż recenzowany TCL DEDU16EB. Porównujemy ceny i możliwości najpopularniejszych modeli na polskim rynku. 

Parametry techniczne TCL DEDU16EB

Marka i model TCL DEDU16EB
Cena 1038 zł
Maksymalna powierzchnia wg. NaChłodno 32 m²
Wymagana temp. otoczenia 5-35°C
Zakres ustawień higrostatu 40-70%
Wydajność osuszania 16 l/24 h
Moc znamionowa 285 W
Przepływ powietrza 110 m³/h
Pojemność zbiornika na wodę 2,5 l
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność 42 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika
Waga 11 kg
Wymiary szer. 30,5 cm, gł. 19,2 cm, wys. 49 cm

Podsumowanie: TCL DEDU16EB to mało opłacalny wybór

 • Sam osuszacz marki TCL nie jest złym produktem. Wyposażono go np. w klika przydatnych i wygodnych rozwiązań. Nie usprawiedliwiają one jednak zdecydowanie wysokiej ceny.

Poradniki nachlodno.pl

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Maciej Kluba

Maciej Kluba

Zafascynowany tematyką jakości powietrza od 2017 roku, zawodowo związany z nią od 2019 roku. Recenzuję i testuję osuszacze, nawilżacze i klimatyzatory. Jako alergik staram się znaleźć sprzęty i rozwiązania, które przynoszą realną ulgę użytkownikom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *