Przejdź do treści
Home » Osuszacze powietrza » Osuszacz Columbia Vac OPC550 – recenzja i opinie

Osuszacz Columbia Vac OPC550 – recenzja i opinie

Columbia VAC OPC550 Recenzja
0
(0)

Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC550 to urządzenie o niewielkiej wydajności osuszania.

Urządzenie jest ciche i pobiera mało energii, jednak zastosowana technologia nie pozwala na osiągnięcie dużej wydajności osuszania. Columbia Vac OPC550 dziennie może wyciągnąć z powietrza do 0,5 l wody. To bardzo niewiele. 

Taka wydajność pozwala na osuszenie małej spiżarni lub szafy. Niestety Columbia Vac OPC550 nie obniży poziomu wilgotności w większych pomieszczeniach. 

Urządzenie można porównać do zwykłego pochłaniacza wilgoci. Ten osuszacz ma jednak kilka dodatków, których nie znajdziemy w pochłaniaczu. Więcej o różnicach między tymi dwoma urządzeniami znajdziesz w tym artykule: Pochłaniacz wilgoci czy odwilżacz powietrza?

Osuszacz Columbia Vac OPC550

Nasza ocena

4 / 10

Ostateczna ocena uwzględnia stosunek wydajności osuszania i wyposażenia do aktualnej ceny urządzenia

Aktualna cena

399 zł

Opłacalność zakupu
Mała
Wydajność osuszania
0,5 l/24 h
Wyposażenie podstawowe
Wyświetlacz, higrometr. Brak higrostatu i trybów pracy
Funkcje dodatkowe
Timer, jonizator, lampa UV-C

Aktualna cena 399 zł

 • Osuszacz powietrza z ogniwem Peltiera

  Do użytku domowego rekomendujemy osuszacze kondensacyjne. Te z ogniwem Peltiera, jak np. recenzowany model, mają bardzo małą wydajność osuszania i niewielki przepływ powietrza. Nie będą ani dobrze osuszać ani oczyszczać powietrza. Bliżej im do pochłaniaczy wilgoci, które kosztują kilkanaście złotych.

 • Brak higrostatu i trybów pracy

  Użytkownik nie może wybrać prędkości nawiewu, trybu pracy, ani nawet wymaganego poziomu wilgotności. A warto podkreślić, że są to podstawowe funkcje w osuszaczach powietrza.

 • Bardzo mała wydajność osuszania

  Osuszacz Columbia Vac OPC550 ma zaledwie 0,5 l wydajności na dobę, zdecydowanie za mało, żeby usuwać i kontrolować wilgoć w domu.

 • Funkcje dodatkowe

  Osuszacz posiada jedynie podstawowy pakiet funkcji dodatkowych. Mogłoby by być ich zdecydowanie więcej!

 • Jonizator i lampa UV-C

  Lampa UC-V stosowana w urządzeniach domowego użytku jest zbyt słaba, żeby zabijać drobnoustroje w powietrzu. Może zabezpieczać wnętrze urządzenia, ale nie będzie metodą na oczyszczanie. Natomiast jonizator w osuszaczu powietrza pełni rolę wspierającą dla filtra HEPA, którego brak w tym modelu. Dlatego te dwa rozwiązania mają znaczenie raczej marketingowe, realnie nie są w stanie zapewnić powietrza o lepszej jakości.

Columbia Vac OPC550N to osuszacz z ogniwem Peltiera. Taki rodzaj osuszacza powietrza ma bardzo małą wydajność i nie poradzi sobie z usuwaniem wilgoci w domu. W naszym rankingu znajdziesz osuszacze kondensacyjne o zdecydowanie większej wydajności osuszania.

Columbia Vac OPC550N - główne cechy i funkcje

Wydajność osuszania i zbiornik na skropliny

Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC550 to urządzenie o minimalnej wydajności osuszania 0,5 l na dobę. Nie jest to osuszacz powietrza, który mógłby skutecznie pozbywać się wilgoci z domu. Może służyć do zabezpieczenia szafy lub spiżarni przed zawilgoceniem. 

Zbiornik na skropliny ma pojemność 2,5 litra. Przy tak małej wydajności to całkiem dużo. Odprowadzanie wody do pojemnika to jedyna metoda gromadzenia kondensatu – w zestawie nie ma wężyka odpływowego, przez który woda mogłaby spływać np. do dużego wiadra. 

Automatyczne wyłączanie przy pełnym zbiorniku i funkcja odszraniania

Mała wydajność osuszania sprawia, że niezbyt często trzeba opróżniać pojemnik na wodę. Nawet jeśli zdarzy Ci się o tym zapomnieć, to osuszacz powietrza Columbia Vac OPC550 ma odpowiednie zabezpieczenie. 

Kiedy zbiornik na skropliny się zapełni, to osuszacz powietrza wstrzyma swoją pracę. Na wyświetlaczu zapali się odpowiednia dioda kontrolna w kolorze czerwonym. Poza tym urządzenie wyda sygnał dźwiękowy. Wówczas należy opróżnić zbiornik i włożyć go z powrotem do osuszacza. 

Jeśli przycisk zasilania będzie migać, oznacza to, że urządzenie automatycznie uruchomiło funkcję odszranania. To normalne zabezpieczenie dla osuszaczy, które działają w niskich temperaturach. Należy poczekać, aż proces się zakończy. 

Tryby pracy i higrometr osuszacza Columbia Vac OPC550

Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC550 nie posiada trybów pracy. Użytkownik nie może wybrać prędkości osuszania ani ustawić żądanej wilgotności. W naszej ocenie to spore ograniczenie, które znacząco wpływa na ocenę tego urządzenia.

Informacja na temat aktualnej wilgotności (wskazania higrometru) w osuszanym pomieszczeniu widoczna jest na wyświetlaczu z przodu urządzenia. 

Columbia Vac OPC550 – wyposażenie i szczegóły techniczne 

Osuszacz Columbia Vac OPC550 to małe urządzenie o lekkiej konstrukcji. Sterowanie przebiega tu tylko za pomocą panelu sterowania. Na uwagę zasługuje niski pobór mocy na poziomie 30 dB.

Lekka konstrukcja

Recenzowany osuszacz powietrza to niewielkie i lekkie urządzenie, którego przeniesienie nie powinno sprawiać większych problemów. Z tyłu obudowy znajduje się uchwyt, który ułatwia przestawianie osuszacza. 

Kontrola nad urządzeniem - sterowanie i timer

Osuszaczem można sterować jedynie z poziomu panelu sterowania. Urządzenie nie ma pilota ani funkcji Wi-Fi. 

Dostępny jest za to programator czasowy (timer), którym można zaprogramować zarówno czas włączenia, jak i wyłączenia osuszacza. Użytkownik może wybrać, ile godzin ma upłynąć do momentu rozpoczęcia lub zakończenia działania (zakres od 1 h do 24 h). 

Oczyszczanie powietrza - jonizator i lampa UV

Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC550 został wyposażony w generator jonów, który ma ograniczać rozwój mikroorganizmów. Warto pamiętać, że wilgoć w mieszkaniu stwarza idealne warunki dla pleśni oraz bakterii, a te są szkodliwe dla zdrowia. 

Ochroną przed wyżej wymienionymi zanieczyszczeniami ma być lampa UV. Warto jednak pamiętać, że odpowiednią filtrację powietrza z zanieczyszczeń zapewnia filtr HEPA, którego brak w tym modelu. Lampa i jonizator mogą wspierać, a nie zastępować, proces filtracji, który w dużej mierze zależy od dużego przepływu powietrza. 

Pobór mocy i głośność pracy osuszacza Columbia Vac OPC550

W związku ze swoją niewielką wydajnością osuszacz powietrza prezentowany w tej recenzji osuszacz nie jest urządzeniem głośnym. Poziom natężenia hałasu według producenta wynosi około 30 dB, co właściwie oznacza, że osuszacz miałby być podczas pracy niesłyszalny. Pobór mocy wynosi około 65 W. 

Sprawdź nasz ranking osuszaczy powietrza i wybierz model, który na pewno będzie wydajniejszy niż Columbia Vac OPC550 a dodatkowo będzie posiadał szereg przydatnych funkcji, w tym niezbędne: higrometr i higrostat. 

Parametry techniczne Columbia Vac OPC550

Marka i model Columbia Vac OPC550
Cena 399 zł
Maksymalna powierzchnia 2 m²
Wymagana temp. otoczenia 5-50°C
Zakres ustawień higrostatu nie dotyczy
Wydajność osuszania 0,5 l/24 h
Moc 65 W
Przepływ powietrza b.d
Pojemność zbiornika na wodę 2,5 l
Rodzaj czynnika chłodzącego nie dotyczy
Głośność 30 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika
Waga 2,5 kg
Wymiary szer. 24 cm, gł. 13,5 cm, wys. 36 cm

Wady i zalety. Komu polecamy osuszacz powietrza Columbia Vac OPC550?

 • tylko tym osobom, które szukają wsparcia dla wentylacji małych pomieszczeń; ten osuszacz nie zapewni odpowiednich możliwości do walki z wilgocią w większych pomieszczeniach; 
 •  cieszy obecność jonizatora i lampy UV, jednak dodatki nie zrekompensują minimalnej wydajności osuszania, jaką oferuje to urządzenie; a to właśnie wydajność osuszania jest dla użytkownika najistotniejszym parametrem; 

Poradniki nachlodno.pl

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Nasza ocena
Data
Produkt
Osuszacz powietrza
Nasza ocena
31star1star1stargraygray
Nazwa produktu
Columbia Vac OPC550
Cena
pln 399
Dostępność
Available in Stock
Dawid Kaźmierczak

Dawid Kaźmierczak

W nachlodno.pl spinam pracę wszystkich redaktorów, od czasu do czasu samemu zajmując się przygotowywaniem artykułów i recenzji. Jestem miłośnikiem reportaży, dlatego przemawiają do mnie twarde fakty, które wyciągamy na podstawie naszych testów i obserwacji. Lubię, gdy technologia pozwala rozwiązywać problemy, a sama nie dostarcza nowych kłopotów: doceniam więc solidne urządzenia z prostą obsługą i rozwiązaniami, które chronią zdrowie i dbają o komfort. W temacie klim i osuszaczy siedzę 3 lata, chętnie dzieląc się wiedzą i ciekawymi nowinkami.

2 komentarze do “Osuszacz Columbia Vac OPC550 – recenzja i opinie”

 1. Witam,
  Posiadam ten model i nawet czyściłem go w środku. Nie zauważyłem tam czynnika chłodzącego, a jedynie ogniwo peltiera. W instrukcji opc550 też nie informacji o obecności czynnika R290.

  1. Dzień dobry,
   w tabeli pojawił się błąd, jednak w treści recenzji kilka razy podkreślamy, że jest to osuszacz powietrza z ogniwem Peltiera. Dzięki za czujność!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *