Przejdź do treści

Osuszacz Columbia Vac OPC550 – recenzja i opinie

osuszacz powietrza Columbia Vac OPC550
Columbia Vac OPC550
4.1/10

Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC550 to urządzenie o niewielkiej wydajności osuszania.

Urządzenie jest ciche i pobiera mało energii, jednak zastosowana technologia nie pozwala na osiągnięcie dużej wydajności osuszania. Columbia Vac OPC550 dziennie może wyciągnąć z powietrza do 0,5 l wody. To bardzo niewiele. 

Taka wydajność pozwala na osuszenie małej spiżarni lub szafy. Niestety Columbia Vac OPC550 nie obniży poziomu wilgotności w większych pomieszczeniach. 

Urządzenie można porównać do zwykłego pochłaniacza wilgoci. Ten osuszacz ma jednak kilka dodatków, których nie znajdziemy w pochłaniaczu. Więcej o różnicach między tymi dwoma urządzeniami znajdziesz w tym artykule: Pochłaniacz wilgoci czy odwilżacz powietrza?

Columbia Vac OPC550N - główne cechy i funkcje

Wydajność osuszania i zbiornik na skropliny

Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC550 to urządzenie o minimalnej wydajności osuszania 0,5 l na dobę. Nie jest to osuszacz powietrza, który mógłby skutecznie pozbywać się wilgoci z domu. Może służyć do zabezpieczenia szafy lub spiżarni przed zawilgoceniem. 

Zbiornik na skropliny ma pojemność 2,5 litra. Przy tak małej wydajności to całkiem dużo. Odprowadzanie wody do pojemnika to jedyna metoda gromadzenia kondensatu – w zestawie nie ma wężyka odpływowego, przez który woda mogłaby spływać np. do dużego wiadra. 

Ocena eksperta

289 zł

osuszacz powietrza Columbia Vac OPC550
4.1

Rekomendacja

4.1

Zalety

  • Jonizator

Wady

  • Minimalna wydajność osuszania (osuszacz z ogniwem Peltiera)
  • Brak higrostatu

Oferty na Ceneo

Automatyczne wyłączanie przy pełnym zbiorniku i funkcja odszraniania

Mała wydajność osuszania sprawia, że niezbyt często trzeba opróżniać pojemnik na wodę. Nawet jeśli zdarzy Ci się o tym zapomnieć, to osuszacz powietrza Columbia Vac OPC550 ma odpowiednie zabezpieczenie. 

Kiedy zbiornik na skropliny się zapełni, to osuszacz powietrza wstrzyma swoją pracę. Na wyświetlaczu zapali się odpowiednia dioda kontrolna w kolorze czerwonym. Poza tym urządzenie wyda sygnał dźwiękowy. Wówczas należy opróżnić zbiornik i włożyć go z powrotem do osuszacza. 

Jeśli przycisk zasilania będzie migać, oznacza to, że urządzenie automatycznie uruchomiło funkcję odszranania. To normalne zabezpieczenie dla osuszaczy, które działają w niskich temperaturach. Należy poczekać, aż proces się zakończy. 

Tryby pracy i higrometr osuszacza Columbia Vac OPC550

Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC550 nie posiada trybów pracy. Użytkownik nie może wybrać prędkości osuszania ani ustawić żądanej wilgotności. W naszej ocenie to spore ograniczenie, które znacząco wpływa na ocenę tego urządzenia.

Informacja na temat aktualnej wilgotności (wskazania higrometru) w osuszanym pomieszczeniu widoczna jest na wyświetlaczu z przodu urządzenia. 

Columbia Vac OPC550 – wyposażenie i szczegóły techniczne 

Lekka konstrukcja

Recenzowany osuszacz powietrza to niewielkie i lekkie urządzenie, którego przeniesienie nie powinno sprawiać większych problemów. Z tyłu obudowy znajduje się uchwyt, który ułatwia przestawianie osuszacza. 

Kontrola nad urządzeniem - sterowanie i timer

Osuszaczem można sterować jedynie z poziomu panelu sterowania. Urządzenie nie ma pilota ani funkcji Wi-Fi. 

Dostępny jest za to programator czasowy (timer), którym można zaprogramować zarówno czas włączenia, jak i wyłączenia osuszacza. Użytkownik może wybrać, ile godzin ma upłynąć do momentu rozpoczęcia lub zakończenia działania (zakres od 1 h do 24 h). 

Oczyszczanie powietrza - jonizator i lampa UV

Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC550 został wyposażony w generator jonów, który ma ograniczać rozwój mikroorganizmów. Warto pamiętać, że wilgoć w mieszkaniu stwarza idealne warunki dla pleśni oraz bakterii, a te są szkodliwe dla zdrowia. 

Ochroną przed wyżej wymienionymi zanieczyszczeniami ma być lampa UV. Warto jednak pamiętać, że odpowiednią filtrację powietrza z zanieczyszczeń zapewnia filtr HEPA, którego brak w tym modelu. Lampa i jonizator mogą wspierać, a nie zastępować, proces filtracji, który w dużej mierze zależy od dużego przepływu powietrza. 

Pobór mocy i głośność pracy osuszacza Columbia Vac OPC550

W związku ze swoją niewielką wydajnością osuszacz powietrza prezentowany w tej recenzji osuszacz nie jest urządzeniem głośnym. Poziom natężenia hałasu według producenta wynosi około 30 dB, co właściwie oznacza, że osuszacz miałby być podczas pracy niesłyszalny. Pobór mocy wynosi około 65 W. 

Parametry techniczne Columbia Vac OPC550

Marka i model Columbia Vac OPC550
Cena 289 zł
Maksymalna powierzchnia 2 m²
Wymagana temp. otoczenia 5-50°C
Zakres ustawień higrostatu nie dotyczy
Wydajność osuszania 0,5 l/24 h
Moc 65 W
Przepływ powietrza b.d
Pojemność zbiornika na wodę 2,5 l
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność 30 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika
Waga 2,5 kg
Wymiary szer. 24 cm, gł. 13,5 cm, wys. 36 cm

Wady i zalety. Komu polecamy osuszacz powietrza Columbia Vac OPC550?

  • tylko tym osobom, które szukają wsparcia dla wentylacji małych pomieszczeń; ten osuszacz nie zapewni odpowiednich możliwości do walki z wilgocią w większych pomieszczeniach; 
  •  cieszy obecność jonizatora i lampy UV, jednak dodatki nie zrekompensują minimalnej wydajności osuszania, jaką oferuje to urządzenie; a to właśnie wydajność osuszania jest dla użytkownika najistotniejszym parametrem; 

Poradniki nachlodno.pl

nv-author-image

Dawid Kaźmierczak