Przejdź do treści

Osuszacz Climative DH-20S UV Silent – recenzja i opinie

Osuszacz powietrza Climative DH-20S
Climative DH-20S
6.2/10

Osuszacz powietrza Climative DH-20S to osuszacz powietrza, którego wydajność osuszania wynosi: 20 l na dobę. Urządzenia o takiej wydajności nadają się do obniżania poziomu wilgoci w pomieszczeniach o maksymalnej powierzchni 40 m². 

Warto zaznaczyć, że osuszacz powietrza Climative DH-20S został wyposażony w kilka dodatkowych rozwiązań, które wyróżniają go na tle konkurencji. Urządzenie posiada moduł Wi-Fi, lampę UV i kolorowy wskaźnik poziomu wilgotności.

Główne cechy i funkcje Climative DH-20S

Wydajność osuszania i zbiornik na skropliny

Najważniejszą cechą w naszej ocenie osuszaczy powietrza jest ich wydajność osuszania. Osuszacz powietrza Climative DH-20S to urządzenie o solidnej wydajności 20 l na dobę. 

Producent wyposażył ten model w duży, bo 6,5-litrowy zbiornik na skropliny. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może pozostawić włączone urządzenie na kilka godzin bez konieczności opróżniana pojemnika.

Ocena eksperta

999 zł

Osuszacz powietrza Climative DH-20S UV Silent
6.2

Rekomendacja

6.2

Zalety

 • Dobry stosunek ceny do wydajności
 • Duży, 6,5-litrowy zbiornik na wodę
 • Sterowanie przez Wi-Fi

Wady

 • Kolorowy wskaźnik wilgotności nie uwzględnia obecnie obowiązujących wytycznych dla optymalnej wilgotności
 • Zużycie energii mogłoby być mniejsze

Bezpieczne użytkowanie

Standardem dla osuszaczy powietrza jest obecność czujnika poziomu wody. W momencie zapełnienia zbiornika na skropliny, osuszacz powietrza Climative DH-20S wyłączy się i wyda sygnał dźwiękowy, a na panelu sterowania zaświeci się odpowiednia dioda. 

Podobnie jak większość kondensacyjnych osuszaczy powietrza, również model Climative DH-20S posiada automatyczną funkcję odszraniania

Dzięki niej z wymiennika ciepła (parownika) usuwany jest szron, który może powstawać, gdy urządzenie pracuje w niskich temperaturach. Nagromadzenie szronu i lodu spowodowałoby spadek przepływu powietrza, co spowodowałoby ograniczenie wydajności osuszania.

Tryby pracy osuszacza Climative DH-20S UV Silent

Kupując osuszacz powietrza Climative DH-20S, użytkownik może skorzystać z następujących trybów pracy:

 • tryb ręcznego zadania wilgotności – użytkownik sam wybiera żądany poziom wilgotności, do którego ma dążyć osuszacz (wybór poziomu wilgotności z przedziału od 30 do 80%); dostępne są także dwie prędkości pracy wentylatora
 • tryb pracy ciągłej – osuszacz pracuje nieprzerwanie bez zadanego poziomu wilgotności;
 • tryb osuszania na pełnej mocy;
 • tryb osuszania prania; 
 

Wyposażenie i szczegóły techniczne Climative DH-20S UV Silent

Higrometr i aktualna wilgotność

Na panelu sterowania wyświetlany jest aktualny pomiar wilgotności względnej otoczenia. Dodatkowo osuszacz powietrza Climative DH-20S posiada kolorowy wskaźnik (pierścień) z przodu obudowy.

Poszczególne kolory pierścienia oznaczają: 

 • czerwony – wilgotność względna powyżej 70%; 
 • zielony – wilgotność względna od 50 do 70%; 
 • niebieski – wilgotność względna poniżej 50%;
 
Niestety takie rozplanowanie poziomów wilgotności nie najlepiej oddaje warunki panujące w klimacie Europy Środkowej. W Polsce zalecana wilgotność względna w pomieszczeniu wynosi od 40 do 60%

Dowiedz się więcej na temat prawidłowej wilgotności i temperatury w domu lub mieszkaniu > Optymalna temperatura i wilgotność powietrza w mieszkaniu

Oczyszczanie powietrza – filtr wstępny i lampa UV

W osuszaczu powietrza Climative DH-20S znajdziemy jedynie siatkowy filtr wstępny. Taki filtr zatrzymuje duże zanieczyszczenia takie jak kurz albo sierść zwierząt. Nie wpływa on na eliminowanie nieprzyjemnych zapachów oraz mikrocząsteczek (np. bakterie, wirusy, pleśń). 

Dodatkowym rozwiązaniem, jakie posiada osuszacz powietrza Climative DH-20S jest lampa UV. Lampa pozostaje cały czas włączona podczas pracy urządzenia. Producent wprowadził dodatkowy tryb oczyszczania, w którym nie następuje osuszanie powietrza (sprężarka jest wyłączona). 

Warto zaznaczyć, że wpływ światła UV na czystość powietrza zależy od czasu naświetlania. W przypadku szybkiego przepływu powietrza wydajność oczyszczania jest mniejsza. Zastosowanie lampy UV ogranicza jednak rozwój wirusów i bakterii na wewnętrznych elementach osuszacza.

Mobilność

Osuszacz powietrza Climative DH-20S waży około 14 kg. Przenoszenie sprzętu z miejsca na miejsce mogłoby być kłopotliwe i męczące. Na szczęście producent zadbał o obecność kółek jezdnych i uchwytów. Dzięki temu przestawianie urządzenia jest proste i bezpieczne. 

W zestawie znajdziemy rurkę do stałego odprowadzania wody, co jest przydatne podczas trybu ciągłej pracy.

Osuszacz powietrza Climative DH-20S UV Silent
Panel sterowania osuszacz powietrza Climative DH-20S UV Silent; źródło: materiały producenta

Kontrola nad urządzeniem – blokada panelu, Wi-Fi, timer

W domowym osuszaczu powietrza Climative DH-20S nie zabrakło popularnej funkcji „lock”. Blokada panelu sterowania może być szczególnie przydatna dla rodziców małych dzieci. Po jej włączeniu przyciski na panelu sterowania zostaną zablokowane. 

Poza sterowaniem z poziomu panelu sterowania użytkownik może skorzystać z opcji Wi-Fi.  Aplikacja mobilna pozwala kontrolować osuszacz na odległość oraz daje wgląd w aktualne pomiary. 

Funkcja timer (programator czasowy) pozwala na ustawienie czasu, po którym osuszacz powietrza Climative DH-20S wyłączy się. Dostępny zakres wynosi od 1 do 24 godzin.

Pobór mocy i głośność pracy osuszacza Climative DH-20S

Istotne dla wszystkich użytkowników urządzeń elektrycznych, jest to, ile prądu pobierają. W przypadku recenzowanego modelu Climative DH-20S pobór prądu wynosi 420 W. Dla wydajności osuszania 20 l na dobę pobór mocy mógłby być mniejszy. 

Osuszacz powietrza Climative DH-20S reklamowany jest jako urządzenie ciche. W karcie produktu można znaleźć informację o maksymalnym poziomie głośności, który wynosi 48 dB. To właściwie standardowa wartość, która nie wyróżnia się na tle innych urządzeń z tej kategorii.

Parametry techniczne Climative DH-20S

Marka i model Climative DH-20S UV Silent
Cena 999 zł
Maksymalna powierzchnia 40 m²
Wymagana temp. otoczenia b.d
Zakres ustawień higrostatu 30-80 %
Wydajność osuszania 20 l/24 h
Moc 420 W
Przepływ powietrza 195 m3/h
Pojemność zbiornika na wodę 6,5 l
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność 48 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika i na zewnątrz
Waga 14,5 kg
Wymiary szer. 34 cm, gł. 33 cm, wys. 56 cm

Dla kogo? Komu polecamy osuszacz powietrza Climative DH-20S?

 • osuszacz powietrza Climative DH-20S UV Silent, dzięki swojej wydajności 20 l na dobę, będzie dobrym wyborem dla osób, które szukają sprzętu do pomieszczeń o powierzchni max. 40 m²; 
 •  model pochłaniacza wilgoci Climative DH-20S to także ciekawa opcja, dla tych, którzy poszukują urządzenia o prostym sterowaniu z możliwością obsługi przez Wi-Fi;

Poradniki nachlodno.pl

nv-author-image

Dawid Kaźmierczak