Przejdź do treści

Osuszacz Cecotec BigDry 2500 / Cecotec BigDry 3000 – recenzja i opinie

Cecotec BigDry 2500 Essential 360
1.4/10
Cecotec BigDry 3000 Essential PureLight
1.6/10

Osuszacz powietrza Cecotec BigDry 2500 i osuszacz Cecotec BigDry 3000 to urządzenia popularne na rynkach zagranicznych, które pojawiły się również w ofercie polskich sklepów.  

Niestety wydając kilkaset złotych, użytkownik może liczyć na minimalną wydajność osuszania, która w obu urządzeniach wynosi 750 mililitrów na dzień. To za mało, by skutecznie osuszyć sypialnię lub pokój. Dlatego informacje o przeznaczeniu do 25 metrów kwadratowych, które można znaleźć na stronach sklepów i producenta, są zdecydowanie na wyrost. 

W naszej opinii takie osuszacze mogą jedynie zabezpieczać przed wilgocią spiżarnie lub garderoby. 

Warto zaznaczyć, że model Cecotec BigDry 3000 PureLight jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: białej oraz czarnej. 

 

Główne cechy i funkcje Cecotec Bigdry 2500 i Cecotec BigDry 3000

Wydajność osuszania i zbiornik na skropliny

Oba prezentowane osuszacze mają niewielką wydajność. W ciągu dnia mogą zebrać z powietrza do 750 mililitrów wody. I to przy odpowiednich warunkach, bo wraz ze spadkiem temperatury otoczenia i zmniejszaniem się wilgotności względnej wydajność urządzenia jest jeszcze mniejsza. 

Zarówno osuszacz z serii 2500, jak i urządzenie z serii 3000 zostało zaprojektowane w podobny sposób. Front obudowy ma wiele niewielkich otworów, które powinni zwiększać powierzchnię pobierania wilgotnego powietrza. 

Osuszacz powietrza Cecotec Bigdry 2500 Essential 360 ma zbiornik na wodę, którego pojemność wynosi 2 litry. Przy niedużej wydajności osuszania taka objętość jest odpowiednia. W przypadku modelu Cecotec BigDry 3000 PureLight pojemnik jest mniejszy, bo litrowy. 

Każdy z tych osuszaczy ma automatyczny system wyłączania w momencie zapełnienia zbiornika. To standardowa i przydatna funkcja w osuszaczach powietrza, która zapobiega wyciekowi wody oraz pozwala zaoszczędzić energię. 

Ocena eksperta Cecotec BigDry 2500 Essential 360

499 zł

Osuszacz powietrza Cecotec BigDry 2500
1.4

Rekomendacja

1.4

Zalety

 • Nowoczesny i minimalistyczny wygląd

Wady

 • Słaby stosunek ceny do wydajności osuszania
 • Osuszacz powietrza z ogniwem Peltiera (niewielka wydajność osuszania)
 • Brak higrometru i higrostatu

Ocena eksperta Cecotec BigDry 3000 PureLight

599 zł

Osuszacz powietrza Cecotec BigDry 3000
1.6

Rekomendacja

1.6

Zalety

 • Filtr powietrza 3w1
 • Nowoczesny i minimalistyczny wygląd

Wady

 • Słaby stosunek ceny do wydajności osuszania
 • Osuszacz powietrza z ogniwem Peltiera (niewielka wydajność osuszania)
 • Brak higrometru i higrostatu

Tryby pracy i higrostat

Osuszacze powietrza Cecotec BigDry nie mają rozbudowanego systemu osuszania. Dużym minusem jest brak higrostatu. Użytkownik nie może wybrać, wymaganej wilgotności w pomieszczeniu, co pewnie ma związek z niewielką wydajnością prezentowanych urządzeń. 

W modelu Cecotec BigDry 3000 PureLight dostępne są 3 prędkości osuszania (Low, Medium, High). Cecotec BigDry 2500 Essential 360 to urządzenie z jednym przyciskiem, które można tylko włączyć lub wyłączyć. 

Wyposażenie i szczegóły techniczne

Higrometr i aktualna wilgotność

Osuszacz powietrza Cecotec BigDry 3000 PureLight ma panel sterowania bez wyświetlacza, który mógłby pokazywać aktualne wskazania higrometru. Model BigDry 2500 Essential 360 nie ma w ogóle panelu. Brak informacji na temat aktualnej wilgotności względnej to spory minus. Żeby sprawdzić poziom wilgotności w domu będzie konieczny zewnętrzny miernik. 

Filtracja i oczyszczanie powietrza

W osuszaczu powietrza Cecotec BigDry 2500 Essential 360 postawiono na absolutną prostotę. Dlatego w urządzeniu znajdziemy jedynie filtr wstępny, który zatrzymuje duże zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu (np. sierść zwierząt i kurz). 

Lepiej pod względem filtracji powietrza wypada Cecotec BigDry 3000 PureLight. Ten model posiada filtr 3w1, który wyłapuje zarówno większe i mniejsze zanieczyszczenia stałe, jak i zanieczyszczenia gazowe, w tym nieprzyjemne zapachy. 

Kontrola nad urządzeniem

Osuszacze Cecotec BigDry można porównać do zwykłych pochłaniaczy wilgoci, które stawia się na półce w łazience z nadzieją, że rozwiążą problem nadmiernej wilgotności. Brak podstawowych funkcji to znak, że w urządzeniu zabrakło dodatkowych udogodnień. Nie ma tutaj programatora czasowego, blokady rodzicielskiej, sterowania przez Wi-Fi. 

Więcej o różnicach i podobieństwach między pochłaniaczami a osuszaczami przeczytasz w naszym artykule: Pochłaniacz wilgoci czy odwilżacz powietrza?

Pobór prądu i głośność

Oba recenzowane osuszacze pracują dosyć cicho, a generowany przez nie hałas nie powinien mieć większego natężenia niż 40 dB. 

Niski jest także pobór prądu. Cecotec BigDry 2500 Essential 360 pobiera około 40 W, natomiast Cecotec BigDry 3000 PureLight około 45 W. 

Parametry techniczne Cecotec BigDry 2500 Essential 360

Marka i model Cecotec BigDry 2500 Essential 360
Cena 499 zł
Maksymalna powierzchnia 2 m²
Wymagana temp. otoczenia 7-35°C
Zakres ustawień higrostatu nie dotyczy
Wydajność osuszania 0,75 l/24 h
Moc 40 W
Przepływ powietrza b.d
Pojemność zbiornika na wodę 2 l
Rodzaj czynnika chłodzącego b.d
Głośność do 40 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika
Waga 2 kg
Wymiary szer. 21,5 cm, gł. 20,5 cm, wys. 31,5 cm

Parametry techniczne Cecotec BigDry 3000 PureLight

Marka i model Cecotec BigDry 3000 PureLight
Cena 599 zł
Maksymalna powierzchnia 2 m²
Wymagana temp. otoczenia 5-50°C
Zakres ustawień higrostatu nie dotyczy
Wydajność osuszania 0,75 l/24 h
Moc 45 W
Przepływ powietrza b.d
Pojemność zbiornika na wodę 1 l
Rodzaj czynnika chłodzącego nie dotyczy
Głośność do 45 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika
Waga 5 kg
Wymiary szer. 35 cm, gł. 12 cm, wys. 36 cm

Dla kogo? Komu polecamy osuszacze powietrza Cecotec BigDry?

 • właściwie trudno nam polecać urządzenia, których wydajność osuszania jest właściwie minimalna, a ich cena dorównuje innym, bardziej opłacalnym modelom; 
 •  za 500 złotych można kupić osuszacz o wydajności 10 litrów na dzień, np. model Maltec DH-10000A; 

Poradniki nachlodno.pl

nv-author-image

Dawid Kaźmierczak