Przejdź do treści

Rodzaje filtrów i ich ceny w klimatyzatorach przenośnych

Filtry w klimatyzatorze

W klimatyzacji przenośnej znajdziesz filtr wstępny, który jest przeznaczony do czyszczenia. Niektóre modele posiadają także filtry dodatkowe takie jak filtr węglowy i HEPA, które należy wymieniać średnio raz w roku.

Dodatkowe filtry do klimatyzatora dostępne w sklepach internetowych za około 100 zł i można je kupić w komplecie.

Filtry w klimatyzacji przenośnej

Przenośny klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza odmieni aurę w domu lub w miejscu pracy. Aby sprzęt mógł działać sprawnie, należy zadbać o stan jego filtrów, ponieważ to właśnie od nich zależy czystość powietrza w pomieszczeniach. 

Każdy klimatyzator przenośny posiada filtr wstępny, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia. W niektórych modelach producenci zainstalowali również filtr HEPA oraz filtr węglowy, które usprawniają oczyszczenie powietrza.

Zaawansowana ochrona przed zanieczyszczeniami

Jeśli poza funkcją chłodzenia zależy Ci na skutecznym oczyszczaniu, wybierz sprzęt z wysokowydajnymi filtrami HEPA, które usuwają smog, kurz, alergeny oraz pyłki roślin. Filtr HEPA podobnie jak filtr węglowy jest polecany dla alergików. 

Pamiętaj o czyszczeniu filtra wstępnego i wymianie filtrów dodatkowych!

O ile filtr wstępny wymaga regularnej konserwacji, o tyle filtra HEPA i filtra węglowego nie wolno czyścić. Należy je wymieniać na nowe. Poznaj wszystkie typy filtrów i najważniejszych informacje na ich temat.

Polecane modele klimatyzatorów przenośnych, w tym Fersk Vind 2 z funkcją oczyszczania powietrza, znajdziesz w eksperckim rankingu przygotowanym przez redakcję nachlodno.pl 

Filtr wstępny — podstawowa ochrona przed zabrudzeniami

Filtr wstępny
Filtr wstępny klimatyzatora Blaupunkt S111T

Filtr wstępny nazywany także filtrem pyłowym, przeciwpyłowym, siatkowym lub mechanicznym. Zwykle wykonany jest on z siatki lub włókniny i służy do zatrzymywania większych cząstek kurzu, brudu, czy sierści zwierząt. Jest on pierwszą linią obrony w walce z zanieczyszczeniami.

Zadbaj o konserwację filtra

Każde urządzenie klimatyzacyjne posiada filtr wstępny. Ze względu na różne warunki pracy, zalecamy kontrolować jego stan i czyścić w przypadku pojawienia się zabrudzeń.

Jak czyścić filtr wstępny w klimatyzatorze przenośnym?

Filtr wstępny w klimatyzatorze przenośnym należy czyścić odkurzaczem i wilgotną szmatką, średnio co dwa tygodnie. Dokładny czas konserwacji jego jest zależny od zaleceń producenta urządzenia.

Jeśli chodzi o położenie filtra, znajduje się on z tyłu klimatyzatora i można się do niego dostać po otworzeniu tylnej klapy.

Czystość filtra to lepsze działanie sprzętu

Czystość filtra i klimatyzatora świadczy o jego efektywności, a więc również o tym, jaki jest koszt eksploatacji klimatyzatora przenośnego. Jeśli zależy Ci na jak najniższych rachunkach za prąd, zadbaj o czystość klimatyzacji.

Dobra kondycja filtra nie tylko większa efektywność chłodzenia, ale również lepsza ochrona dla filtra HEPA i filtra węglowego. 

Klimatyzator Blaupunkt
Tył klimatyzatora Blaupunkt S111T
Filtr wstępny klimatyzatora
Filtr wstępny klimatyzatora Blaupunkt S111T

Filtr HEPA — wysoka skuteczność pochłaniania cząstek stałych

Filtr Hepa w klimatyzatorze przenośnym
Filtr HEPA klimatyzatora Fersk Vind 2 . Materiały producenta

Filtr HEPA (skrót od High Efficiency Particulate Air, czyli wysokowydajny filtr powietrza) to zaawansowany bariera, która usuwa cząstki kurzu, smog i alergeny, takie jak pyłki roślin i pleśń, które mogą powodować problemy zdrowotne.

Niemal 100% skuteczności

Klimatyzatory przenośne z filtrem HEPA skutecznie usuwają zanieczyszczenia, ponieważ przechwytują cząstki smogu i alergenów z dokładnością przekraczającą 99,99%.

Jak zbudowany jest filtr HEPA?

Jeśli chodzi o budowę, filtr HEPA składa się z mikroskopijnych włókien wykonanych z tworzywa sztucznego. Są one zamontowane w specjalnej ramie, ułożone w formie harmonijki.

Filtr dla alergików

Kombinacja mechanizmów filtracji pozwala na przesiewanie zarówno niewielkich cząstek o wielkości o 0,003 µm, jak i tych większych o wielkości powyżej 10 µm. Filtry HEPA są polecane dla alergików.

Filtr HEPA
Filtr HEPA klimatyzatorze przenośnym

Szukam klimatyzatora z wydajnym filtrem HEPA? Sprawdź recenzję Fersk Lite, która jest dostępna na naszym kanale YouTube.

Filtr HEPA, EPA i ULPA — czym się od siebie różnią?

Jako że filtr HEPA jest używany w warunkach domowych oraz przemysłowych i medycznych, konieczne było stworzenie jego klasyfikacji. 

Rodzaje filtrów

Zgodnie z normą EN1822: 2009 oraz normą ISO 29463:2011 wyróżniamy trzy typy filtrów:

 • Filtr HEPA — jest to wysokoskuteczny filtr powietrza,
 • Filtr EPA — jest to skuteczny filtr powietrza,
 • Filtr ULPA — filtr powietrza o niskiej penetracji.

   

Filtry ULPA są rzadko spotykane, zazwyczaj są montowane w miejscach, w których wymaga się wysokiej jakości powietrza. Są to filtry o wysokiej skuteczności, która jest wymagana w przemyśle i medycynie.

Filtry HEPA i EPA do użytku domowego

W klimatyzatorach i oczyszczaczach powietrza do użytku domowego stosuje się filtry HEPA i EPA, które różni od siebie jedynie efektywność oczyszczania powietrza. Polecamy zakup sprzętu z filtrem HEPA, które osiągają lepsze rezultaty w filtrowaniu zanieczyszczeń niż EPA.

Jaki filtr HEPA wybrać?

Warto wiedzieć, że filtry HEPA dzielą się na kategorie. Do użytku domowego wystarczą filtry klasy E12 i H13, choć urządzenia wysokiej klasy są wyposażone w filtry H14.

Jeśli chcesz dobrać model pod kątem mocy, cenne informacje znajdziesz w naszym zestawieniu klimatyzatorów przenośnych.

Filtr węglowy — oczyszcza i niweluje nieprzyjemne zapachy

Opracowanie własne: nachlodno.pl

Filtr węglowy jest wykonany z węgla aktywnego, który pochłania nieprzyjemne zapachy, gazy, opary, zarodniki pleśni, sierść, a także benzeny i lotne związki organiczne. 

Jak zbudowany jest filtr węglowy?

Aktywny węgiel w filtrze występuje w formie granulatu, maty nawęglanej lub tkaniny filtracyjnej. W każdej z tych form węgiel aktywny jest przetworzony w taki sposób, aby zapewnić największą porowatość. Specjalna struktura węgla aktywnego podnosi jego zdolność do adsorpcji, czyli procesu wiązania się cząsteczek.

Filtr, który zatrzymuje zapach

W większości urządzeń filtr węglowy stanowi wstępną blokadę przed filtrem HEPA. Jego największą zaletą jest zdolność do zatrzymywania cząstek organicznych, odpowiedzialnych za zapach, tak więc jest on polecany palaczom i alergikom. 

Filtr węglowy skutecznie radzi sobie z zapachami drażniącymi śluzówkę nosa i neutralizuje toksyczne związki, które można spotkać w płytach meblowych, farbach, czy klejach. 

Filtr węglowy
Filtr węglowy klimatyzatora przenośnego

Ile kosztuje filtr HEPA i filtr węglowy?

Cena filtrów jest zależna od konkretnego modelu klimatyzatora. Najczęściej zakup filtra HEPA lub filtra węglowego to wydatek rzędu około 100 zł. Niekiedy filtry można także zakupić w komplecie.

Dla przykładu filtr HEPA do klimatyzatora przenośnego Fersk Vind 2 z Wifi kosztuje 99 zł.

Z kolei filtr HEPA i filtr węglowy do klimatyzatora przenośnego Fral Super Cool FSC03 kosztuje 86 zł w zestawie.  

filtr HEPA i filtr węglowy do klimatyzatora Fral Super Cool FSC03

Filtr klimatyzacji — jak często wymieniać?

 • Filtr HEPA należy wymieniać co najmniej raz w roku. Dla zachowania większej skuteczności oczyszczania filtr węglowy można wymieniać co trzy miesiące.
 • Filtr węglowy należy wymieniać regularnie co kilka lub kilkanaście miesięcy. Czas wymiany jest uzależniony częstotliwości użytkowania, modelu klimatyzacji oraz jakości powietrza.

Podsumowanie — wszystko, co musisz wiedzieć na temat filtrów w klimatyzacji przenośnej

 • W klimatyzatorach przenośnych występują filtry wstępne, które trzeba myć, co około 2 tygodnie. Ich zadaniem jest zatrzymanie większych cząstek stałych, takich jak kurz, roztocza czy sierść.
 • W niektórych modelach możemy znaleźć również bardziej zaawansowaną ochronę w postaci filtra HEPA i filtra węglowego. Te rodzaje filtrów nie są przeznaczone do czyszczenia i należy wymieniać, jeśli ulegną one zabrudzeniu.
 • Jeśli chodzi o filtr HEPA jest to filtr wysokowydajny, którego efektywność przekracza 99,99%. Potrafi on usunąć nawet niewielkie cząstki do 0,003 µm.
 • Filtry HEPA są podzielone na kategorie. Do użytku domowego najczęściej stosuje się filtr HEPA H13 lub HEPA E12.
 • Filtr węglowy jest zbudowany z węgla aktywnego, który wykazuje wysokie właściwości pochłaniania cząstek, co sprzyja efektywnemu oczyszczaniu powietrza. Poza zanieczyszczeniami pochłania on także nieprzyjemne zapachy z wnętrza.
 • Dodatkowe filtry, czyli filtr węglowy i HEPA nie należą do drogich produktów. Zakup jednej sztuki to wydatek około 100 zł. Cena jest uzależniona od konkretnego modelu klimatyzatora.
 • W kwestii eksploatacji filtr HEPA należy wymieniać przynajmniej raz w roku, a filtr węglowy zgodnie z zaleceniami producenta. Warto jednak kontrolować stopień zabrudzeń i nie dopuścić do zapchania się membrany filtra.

FAQ

Co to jest filtr HEPA?

Filtr HEPA to filtr wysokowydajny, który jest w stanie oczyścić powietrze ze smogu, alergenów, pyłków roślin, pleśni, czy kurzu. 

Ile kosztuje filtr HEPA?

Zakup nowego filtra HEPA to koszt w wysokości około 100 zł.

Czy filtr HEPA w klimatyzacji się myje?

Filtra HEPA w klimatyzatorze przenośnym nie należy myć. Po zużyciu należy go wymienić na nowy.

Jak myć filtr wstępny?

Filtr wstępny należy myć za pomocą odkurzacza i ciepłej wody. Mycie powinno się wykonywać raz na dwa tygodnie.

Jakie filtry są polecane dla alergików?

Jeśli jesteś alergikiem wybierz klimatyzator z filtrem HEPA i filtrem węglowym. Te filtry skutecznie neutralizują alergeny.

Dla kogo polecane są filtry węglowe?

Filtry węglowe polecamy dla alergików, ponieważ wychwytują one związki organiczne. 

Są one przeznaczone także dla palaczy, ponieważ w przeciwieństwie do filtrów HEPA neutralizują one dym papierosowy.

Jaki klimatyzator z oczyszczaczem wybrać?

Polecamy klimatyzator przenośny Fersk Vind 2, który posiada filtr HEPA AlergyProtect. 

Jest to sprzęt wysokiej jakości, który poza chłodzeniem i oczyszczaniem ogrzewa, wentyluje i osusza powietrze w pomieszczeniach.

Poradniki nachlodno.pl

klimatyzacja a wentylacja

Czy klimatyzacja zastępuje wentylację?

Klimatyzacja i wentylacja to dwa zupełnie różne systemy. Pytanie o to, czy klimatyzacja zastępuje wentylację pojawia się bardzo często, ponieważ klimatyzacja daje złudne wrażenie dostarczania świeżego powietrza. Tymczasem powietrze to...

Dowiedz się więcej
nv-author-image

Hej, chętnie udzielę Ci porad odnośnie klimatyzacji. Zapraszam do czytania moich artykułów!