Przejdź do treści
Nachłodno » Poradniki » Rodzaje filtrów i ich ceny w klimatyzatorach przenośnych

Rodzaje filtrów i ich ceny w klimatyzatorach przenośnych

Filtry w klimatyzatorze
0
(0)

W klimatyzacji przenośnej znajdziesz filtr wstępny, który jest przeznaczony do czyszczenia. Niektóre modele posiadają także filtry dodatkowe takie jak filtr węglowy i HEPA, które należy wymieniać średnio raz w roku.

Dodatkowe filtry do klimatyzatora dostępne w sklepach internetowych za około 100 zł i można je kupić w komplecie.

Spis treści

 1. Rodzaje filtrów w klimatyzacji przenośnej
 2. Filtr wstępny — podstawowa ochrona przed zabrudzeniami,
 3. Filtr HEPA — wysoka skuteczność pochłaniania cząstek stałych,
 4. Filtr węglowy — oczyszcza i niweluje nieprzyjemne zapachy,
 5. Ile kosztuje filtr HEPA i filtr węglowy?
 6. Co ile wymieniać filtry?
 7. Podsumowanie
 8. FAQ

Filtry w klimatyzacji przenośnej

Przenośny klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza odmieni aurę w domu lub w miejscu pracy. Aby sprzęt mógł działać sprawnie, należy zadbać o stan jego filtrów, ponieważ to właśnie od nich zależy czystość powietrza w pomieszczeniach. 

Każdy klimatyzator przenośny posiada filtr wstępny, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia. W niektórych modelach producenci zainstalowali również filtr HEPA oraz filtr węglowy, które usprawniają oczyszczenie powietrza.

Zaawansowana ochrona przed zanieczyszczeniami

Jeśli poza funkcją chłodzenia zależy Ci na skutecznym oczyszczaniu, wybierz sprzęt z wysokowydajnymi filtrami HEPA, które usuwają smog, kurz, alergeny oraz pyłki roślin. Filtr HEPA podobnie jak filtr węglowy jest polecany dla alergików. 

Pamiętaj o czyszczeniu filtra wstępnego i wymianie filtrów dodatkowych!

O ile filtr wstępny wymaga regularnej konserwacji, o tyle filtra HEPA i filtra węglowego nie wolno czyścić. Należy je wymieniać na nowe. Poznaj wszystkie typy filtrów i najważniejszych informacje na ich temat.

Polecane modele klimatyzatorów przenośnych, w tym Fersk Vind 2 z funkcją oczyszczania powietrza, znajdziesz w eksperckim rankingu przygotowanym przez redakcję nachlodno.pl 


Zobacz ranking klimatyzatorów przenośnych

Filtr wstępny — podstawowa ochrona przed zabrudzeniami

Filtr wstępny
Filtr wstępny klimatyzatora Blaupunkt S111T

Filtr wstępny nazywany także filtrem pyłowym, przeciwpyłowym, siatkowym lub mechanicznym. Zwykle wykonany jest on z siatki lub włókniny i służy do zatrzymywania większych cząstek kurzu, brudu, czy sierści zwierząt. Jest on pierwszą linią obrony w walce z zanieczyszczeniami.

Zadbaj o konserwację filtra

Każde urządzenie klimatyzacyjne posiada filtr wstępny. Ze względu na różne warunki pracy, zalecamy kontrolować jego stan i czyścić w przypadku pojawienia się zabrudzeń.

Jak czyścić filtr wstępny w klimatyzatorze przenośnym?

Filtr wstępny w klimatyzatorze przenośnym należy czyścić odkurzaczem i wilgotną szmatką, średnio co dwa tygodnie. Dokładny czas konserwacji jego jest zależny od zaleceń producenta urządzenia.

Jeśli chodzi o położenie filtra, znajduje się on z tyłu klimatyzatora i można się do niego dostać po otworzeniu tylnej klapy.

Czystość filtra to lepsze działanie sprzętu

Czystość filtra i klimatyzatora świadczy o jego efektywności, a więc również o tym, jaki jest koszt eksploatacji klimatyzatora przenośnego. Jeśli zależy Ci na jak najniższych rachunkach za prąd, zadbaj o czystość klimatyzacji.

Dobra kondycja filtra nie tylko większa efektywność chłodzenia, ale również lepsza ochrona dla filtra HEPA i filtra węglowego. 

Klimatyzator Blaupunkt
Tył klimatyzatora Blaupunkt S111T
Filtr wstępny klimatyzatora
Filtr wstępny klimatyzatora Blaupunkt S111T

Filtr HEPA — wysoka skuteczność pochłaniania cząstek stałych

Filtr Hepa w klimatyzatorze przenośnym
Filtr HEPA klimatyzatora Fersk Vind 2 . Materiały producenta

Filtr HEPA (skrót od High Efficiency Particulate Air, czyli wysokowydajny filtr powietrza) to zaawansowany bariera, która usuwa cząstki kurzu, smog i alergeny, takie jak pyłki roślin i pleśń, które mogą powodować problemy zdrowotne.

Niemal 100% skuteczności

Klimatyzatory przenośne z filtrem HEPA skutecznie usuwają zanieczyszczenia, ponieważ przechwytują cząstki smogu i alergenów z dokładnością przekraczającą 99,99%.

Jak zbudowany jest filtr HEPA?

Jeśli chodzi o budowę, filtr HEPA składa się z mikroskopijnych włókien wykonanych z tworzywa sztucznego. Są one zamontowane w specjalnej ramie, ułożone w formie harmonijki.

Filtr dla alergików

Kombinacja mechanizmów filtracji pozwala na przesiewanie zarówno niewielkich cząstek o wielkości o 0,003 µm, jak i tych większych o wielkości powyżej 10 µm. Filtry HEPA są polecane dla alergików.

Filtr HEPA
Filtr HEPA klimatyzatorze przenośnym

Szukam klimatyzatora z wydajnym filtrem HEPA? Sprawdź recenzję Fersk Lite, która jest dostępna na naszym kanale YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=rHTw7oc733M

Filtr HEPA, EPA i ULPA — czym się od siebie różnią?

Jako że filtr HEPA jest używany w warunkach domowych oraz przemysłowych i medycznych, konieczne było stworzenie jego klasyfikacji. 

Rodzaje filtrów

Zgodnie z normą EN1822: 2009 oraz normą ISO 29463:2011 wyróżniamy trzy typy filtrów:

 • Filtr HEPA — jest to wysokoskuteczny filtr powietrza,
 • Filtr EPA — jest to skuteczny filtr powietrza,
 • Filtr ULPA — filtr powietrza o niskiej penetracji.

   

Filtry ULPA są rzadko spotykane, zazwyczaj są montowane w miejscach, w których wymaga się wysokiej jakości powietrza. Są to filtry o wysokiej skuteczności, która jest wymagana w przemyśle i medycynie.

Filtry HEPA i EPA do użytku domowego

W klimatyzatorach i oczyszczaczach powietrza do użytku domowego stosuje się filtry HEPA i EPA, które różni od siebie jedynie efektywność oczyszczania powietrza. Polecamy zakup sprzętu z filtrem HEPA, które osiągają lepsze rezultaty w filtrowaniu zanieczyszczeń niż EPA.

Jaki filtr HEPA wybrać?

Warto wiedzieć, że filtry HEPA dzielą się na kategorie. Do użytku domowego wystarczą filtry klasy E12 i H13, choć urządzenia wysokiej klasy są wyposażone w filtry H14.

Jeśli chcesz dobrać model pod kątem mocy, cenne informacje znajdziesz w naszym zestawieniu klimatyzatorów przenośnych.

Filtr węglowy — oczyszcza i niweluje nieprzyjemne zapachy

Opracowanie własne: nachlodno.pl

Filtr węglowy jest wykonany z węgla aktywnego, który pochłania nieprzyjemne zapachy, gazy, opary, zarodniki pleśni, sierść, a także benzeny i lotne związki organiczne. 

Jak zbudowany jest filtr węglowy?

Aktywny węgiel w filtrze występuje w formie granulatu, maty nawęglanej lub tkaniny filtracyjnej. W każdej z tych form węgiel aktywny jest przetworzony w taki sposób, aby zapewnić największą porowatość. Specjalna struktura węgla aktywnego podnosi jego zdolność do adsorpcji, czyli procesu wiązania się cząsteczek.

Filtr, który zatrzymuje zapach

W większości urządzeń filtr węglowy stanowi wstępną blokadę przed filtrem HEPA. Jego największą zaletą jest zdolność do zatrzymywania cząstek organicznych, odpowiedzialnych za zapach, tak więc jest on polecany palaczom i alergikom. 

Filtr węglowy skutecznie radzi sobie z zapachami drażniącymi śluzówkę nosa i neutralizuje toksyczne związki, które można spotkać w płytach meblowych, farbach, czy klejach. 

Filtr węglowy
Filtr węglowy klimatyzatora przenośnego

Ile kosztuje filtr HEPA i filtr węglowy?

Cena filtrów jest zależna od konkretnego modelu klimatyzatora. Najczęściej zakup filtra HEPA lub filtra węglowego to wydatek rzędu około 100 zł. Niekiedy filtry można także zakupić w komplecie.

Dla przykładu filtr HEPA do klimatyzatora przenośnego Fersk Vind 2 z Wifi kosztuje 99 zł.

Z kolei filtr HEPA i filtr węglowy do klimatyzatora przenośnego Fral Super Cool FSC03 kosztuje 86 zł w zestawie.  

filtr HEPA i filtr węglowy do klimatyzatora Fral Super Cool FSC03

Filtr klimatyzacji — jak często wymieniać?

 • Filtr HEPA należy wymieniać co najmniej raz w roku. Dla zachowania większej skuteczności oczyszczania filtr węglowy można wymieniać co trzy miesiące.
 • Filtr węglowy należy wymieniać regularnie co kilka lub kilkanaście miesięcy. Czas wymiany jest uzależniony częstotliwości użytkowania, modelu klimatyzacji oraz jakości powietrza.

Podsumowanie — wszystko, co musisz wiedzieć na temat filtrów w klimatyzacji przenośnej

 • W klimatyzatorach przenośnych występują filtry wstępne, które trzeba myć, co około 2 tygodnie. Ich zadaniem jest zatrzymanie większych cząstek stałych, takich jak kurz, roztocza czy sierść.
 • W niektórych modelach możemy znaleźć również bardziej zaawansowaną ochronę w postaci filtra HEPA i filtra węglowego. Te rodzaje filtrów nie są przeznaczone do czyszczenia i należy wymieniać, jeśli ulegną one zabrudzeniu.
 • Jeśli chodzi o filtr HEPA jest to filtr wysokowydajny, którego efektywność przekracza 99,99%. Potrafi on usunąć nawet niewielkie cząstki do 0,003 µm.
 • Filtry HEPA są podzielone na kategorie. Do użytku domowego najczęściej stosuje się filtr HEPA H13 lub HEPA E12.
 • Filtr węglowy jest zbudowany z węgla aktywnego, który wykazuje wysokie właściwości pochłaniania cząstek, co sprzyja efektywnemu oczyszczaniu powietrza. Poza zanieczyszczeniami pochłania on także nieprzyjemne zapachy z wnętrza.
 • Dodatkowe filtry, czyli filtr węglowy i HEPA nie należą do drogich produktów. Zakup jednej sztuki to wydatek około 100 zł. Cena jest uzależniona od konkretnego modelu klimatyzatora.
 • W kwestii eksploatacji filtr HEPA należy wymieniać przynajmniej raz w roku, a filtr węglowy zgodnie z zaleceniami producenta. Warto jednak kontrolować stopień zabrudzeń i nie dopuścić do zapchania się membrany filtra.

FAQ

Co to jest filtr HEPA?

Filtr HEPA to filtr wysokowydajny, który jest w stanie oczyścić powietrze ze smogu, alergenów, pyłków roślin, pleśni, czy kurzu. 

Ile kosztuje filtr HEPA?

Zakup nowego filtra HEPA to koszt w wysokości około 100 zł.

Czy filtr HEPA w klimatyzacji się myje?

Filtra HEPA w klimatyzatorze przenośnym nie należy myć. Po zużyciu należy go wymienić na nowy.

Jak myć filtr wstępny?

Filtr wstępny należy myć za pomocą odkurzacza i ciepłej wody. Mycie powinno się wykonywać raz na dwa tygodnie.

Jakie filtry są polecane dla alergików?

Jeśli jesteś alergikiem wybierz klimatyzator z filtrem HEPA i filtrem węglowym. Te filtry skutecznie neutralizują alergeny.

Dla kogo polecane są filtry węglowe?

Filtry węglowe polecamy dla alergików, ponieważ wychwytują one związki organiczne. 

Są one przeznaczone także dla palaczy, ponieważ w przeciwieństwie do filtrów HEPA neutralizują one dym papierosowy.

Jaki klimatyzator z oczyszczaczem wybrać?

Polecamy klimatyzator przenośny Fersk Vind 2, który posiada filtr HEPA AlergyProtect. 

Jest to sprzęt wysokiej jakości, który poza chłodzeniem i oczyszczaniem ogrzewa, wentyluje i osusza powietrze w pomieszczeniach.


Facebook


Youtube

Poradniki nachlodno.pl


klimatyzacja a wentylacja

Czy klimatyzacja zastępuje wentylację?

Klimatyzacja i wentylacja to dwa zupełnie różne systemy. Pytanie o to, czy klimatyzacja zastępuje wentylację pojawia się bardzo często, ponieważ klimatyzacja daje złudne wrażenie dostarczania świeżego powietrza. Tymczasem powietrze to…

Dowiedz się więcej

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Autor

Jakość powietrza przekłada się na jakość naszego życia. Ta wiedza zmotywowała mnie do zgłębienia tematu jako pasjonat i redaktor serwisu nachlodno.pl. Na łamach portalu udzielam praktycznych wskazówek odnośnie klimatyzacji i osuszaczy powietrza. Przeprowadzam testy, recenzuję urządzenia i analizuję oferty producentów pod kątem ich opłacalności. Zapraszam do czytania moich artykułów i recenzji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *