Przejdź do treści

Osuszacz Cecotec BigDry 2000 Light. Wydajność bliska zeru

cecotec bigdry 2000 light recenzja
Cecotec BigDry 2000 Light
2.8/10

Osuszacz powietrza Cecotec BigDry 2000 Light to doskonały przykład urządzenia, za które można nieźle przepłacić. 

Za około 300 zł dostajemy osuszacz tylko z nazwy, bo jego wydajność osuszania nie rozwiąże problemów z nadmierną wilgotnością w domu. 

„BigDry” w nazwie obiecuje spore możliwości osuszania. Niestety. Model BigDry 2000 Light to mały osuszacz powietrza z ogniwem Peltiera o wydajności 0,3 litra na dobę. Zaskakująco słaby wynik. 

Bardziej wydajny i opłacalne osuszacze powietrza, znajdziesz w naszym rankingu. 

Wydajność osuszania

Symboliczna wydajność osuszania Cecotec BigDry 2000 Light. Tylko 300 ml na dzień!

Maksymalna wydajność osuszania wynosi 300 mililitrów na dzień. Tyle co nic. Realna wydajność osiągana przez BigDry 2000 Light może być jeszcze mniejsza, bo jest zależna od aktualnych warunków panujących w pomieszczeniu (temp. i wilgotność).

Oczywiście taka wydajność nie pozwoli skutecznie obniżyć nadmiernej wilgotności w sypialni, pokoju albo w piwnicy. Osuszacz  BigDry nie przyspieszy w odczuwalnym stopniu wysychania warstw farby ani suszenia prania.

Gdybym miał wskazać, gdzie można używać takiego urządzenia, to sugerowałbym garderobę lub mikro łazienkę i to tylko wtedy, gdy problem wilgoci nie jest zbyt zaawansowany. Wszędzie tam, gdzie obawiasz się pleśni, mokrych okien i ścian polecam zdecydowanie wydajniejsze osuszacze kondensacyjne (wydajność od 10 do nawet 50 litrów na dzień). 

Nie zalecam sugerować się informacjami z niektórych sklepów, które w specyfikacji tego recenzowanego modelu podają, że może on osuszać na powierzchni 20 m². Jasne, można go używać w takim pomieszczeniu, jednak efekt nie będzie zadowalający. 

Ocena eksperta Cecotec BigDry 2000 Light

249/269 zł

Cecotec BigDry 2000 Light
2.8

Rekomendacja

2.8

Zalety

  • Nowoczesny i minimalistyczny wygląd

Wady

  • Słaby stosunek ceny do wydajności osuszania
  • Osuszacz powietrza z ogniwem Peltiera (niewielka wydajność osuszania)
  • Brak higrometru i higrostatu

Osuszacz dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: kolor biały i kolor czarny.

Wyposażenie i funkcje

Brak higrometru, brak higrostatu. Cecotec BigDry 2000 Light bez najważniejszych funkcji

Tak, jak w serniku najważniejszy jest twaróg, a w chlebie mąka, tak w osuszaczu powietrza nie powinno zabraknąć precyzyjnego miernika wilgotności oraz higrostatu. 

Niestety BigDry 2000 Light nie ma ani jednego, ani drugiego. Brak higrometru i higrostatu sprawia, że użytkownik nie ma zielonego pojęcia o aktualnej wilgotności w pomieszczeniu. Nie może też określić, jak bardzo powietrze powinno być osuszone. Dlatego jako recenzent i specjalista nie mogę polecić takiego urządzenia. 

Automatyczne wyłączenia i niewielki zbiornik na skropliny

Za małą wydajnością osuszania idą niewielkie rozmiary urządzenia oraz nieduży zbiornik na skropliny o pojemności 0,6 l. Więcej właściwie nie jest potrzebne, bo i tak zapełnienie pojemnika może zająć kilka dni.

Możliwe, że zapomnisz o urządzeniu, które będzie stało i mozolnie osuszało powietrze. Na szczęście osuszacz powietrza BigDry 2000 Light od Cecotec nie został pozbawiony przydatnej funkcji automatycznego wyłączenia przy zapełnieniu zbiornika. Chociaż tyle. 

Bez dodatkowych funkcji i filtrów

Nie będę punktować wszystkich braków w osuszaczu BigDry, bo jest to urządzenie, które najwidoczniej nie miało służyć ograniczeniu nadmiernej wilgotności w domu.

Można uznać, że BigDry 2000 Light od Cecotec to droższy i bardziej designerski pochłaniacz wilgoci. Bez trybów pracy, bez regulacji prędkości nawiewu, bez dodatkowych filtrów oczyszczających powietrze np. z zarodników pleśni. 

Jeśli szukasz osuszacza powietrza, który skutecznie osuszy i dodatkowo oczyści powietrze w pomieszczeniu, to sprawdź mój artykuł, w którym porównałem popularne urządzenia 2w1 > Osuszacz powietrza z oczyszczaczem. Dom bez wilgoci i pleśni

Niski pobór prądu i cicha praca

Osuszacze powietrza z ogniwem Peltiera nie zużywają dużo prądu ani nie hałasują. Niestety dzieje się to kosztem ich możliwości osuszania powietrza. Warto podkreślić, że urządzenia te generują dźwięki, pewien szum, który będzie na pewno słyszalny w sypialni albo pokoju dziecka. 

Model BigDry 2000 Light pobiera około 23 W, a maksymalny poziom hałasu to 35 dB. 

Parametry techniczne Cecotec BigDry 2000 Light

Marka i model Cecotec BigDry 2000 Light
Cena 249/269 zł
Maksymalna powierzchnia -
Wymagana temp. otoczenia 7-35°C
Zakres ustawień higrostatu nie dotyczy
Wydajność osuszania 0,3 l/24 h
Moc 23 W
Przepływ powietrza 90 m³/h
Pojemność zbiornika na wodę 0,6 l
Rodzaj czynnika chłodzącego nie dotyczy
Głośność do 35 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika
Waga 0,9 kg
Wymiary szer. 10,5 cm, gł. 13,5 cm, wys. 22 cm

Podsumowanie: Cecotec BigDry 2000 Light, to nieskuteczny sposób na wilgoć w domu

  • nie mogę wskazać, komu polecić ten model osuszacza powietrza; prowadząc nasz serwis rekomendujemy urządzenia skuteczne, spełniające swoje główne role, dlatego osuszacze z ogniwem Peltiera, takie jak Cecotec BigDry 2000 Light, z reguły nie będą uzyskiwać od nas dobrych ocen; 
  • sprawdź nasz ranking osuszaczy powietrza i wybierz lepszy i wydajniejszy sposób na pozbycie się wilgoci z domu; 

Poradniki nachlodno.pl

nv-author-image

Dawid Kaźmierczak