Przejdź do treści
Nachłodno » Osuszacze powietrza » Osuszacz Haus & Luft HL-OS-20 – recenzja i opinie

Osuszacz Haus & Luft HL-OS-20 – recenzja i opinie

Osuszacz powietrza Haus & Luft HL-OS-20
0
(0)

Haus & Luft HL-OS-20 to domowy, kondensacyjny osuszacz powietrza, którego maksymalna wydajność wynosi 20 l/24 h. Sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 40 m². 

Jego cena nie jest szczególnie atrakcyjna w stosunku do wydajności. Z drugiej strony znalazło się tu kilka ciekawych udogodnień.

Osuszacz Haus & Luft HL-OS-20

Osuszacz powietrza Haus & Luft HL-OS-20

Nasza ocena

5.5 / 10

Ostateczna ocena uwzględnia stosunek wydajności osuszania i wyposażenia do aktualnej ceny urządzenia

Aktualna cena

1099 zł


Oferta Ceneo

Opłacalność zakupu Średnia

Wydajność osuszania 20 l/24 h

Wyposażenie podstawowe Wyświetlacz, higrometr, higrostat, 2 tryby pracy

Funkcje dodatkowe Filtr węglowy, timer, funkcja swing, kółka, ruchomy uchwyt, kolorowy wskaźnik poziomu wilgotności, lampa UV-C

Aktualna cena 1099 zł


Sprawdź na Ceneo.pl

Zalety i wady
 • Filtr węglowy

  Filtr węglowy jest odpowiedzialny za usuwanie zanieczyszczeń gazowych, w tym oczyszczanie z nieprzyjemnych zapachów. Uważam, że lepszym rozwiązaniem w osuszaczach powietrza jest filtr HEPA, jednak dodatkowa filtracja węglem aktywnym to również spory plus.

 • Timer włączenia i wyłączenia

  Timer umożliwia ustawienie czasu, po którym osuszacz się wyłączy lub włączy z zadanymi ustawieniami.

 • Sterowanie przez Wi-Fi i aplikacja mobilna

  Obecnie w sprzedaży dostępna jest wersja modelu wyposażona w moduł Wi-Fi. Dzięki temu sterowanie staje się naprawdę wygodne, a użytkownik może tworzyć własne reguły działania osuszacza.

 • Funkcja SWING

  Ruchoma żaluzja przy wylocie powietrza sprawia, że jest ono równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu.

 • Kolorowy wskaźnik poziomu wilgotności

  Należy zwrócić uwagę, że kolor zielony, który informuje o rzekomo prawidłowej wilgotności w pomieszczeniu, robi to nieprawidłowo. Przyjęty zakres jest zbyt wysoki i wnosi od 60 do 80%, to dużo za dużo. Optymalna wilgotność w domu wynosi od 40 do 60%.

 • Lampa UV-C

  Uczulam: lampa UV-C nie jest odpowiednią metodą oczyszczania powietrza w osuszaczu powietrza. Moc diody jest zbyt mała, żeby skutecznie zabijać wirusy i bakterie, które obok niej przelatują wraz z zasysanym powietrzem. Dioda może zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów na wilgotnych elementach wewnątrz urządzenia, ale nie eliminuje zanieczyszczeń w powietrzu.

 • Stosunek ceny do wydajności

  Dosyć wysoka cena osuszacza Haus & Luft HL-OS-20 sprawia, że w mojej ocenie jest on „średniakiem”. Za cenę około 1000 zł można znaleźć lepiej doposażone i wydajniejsze osuszacze powietrza.

Haus & Luft to tani osuszacz powietrza z wieloma funkcjami dodatkowymi. Mimo to w naszym zestawieniu znajdziesz lepsze modele w atrakcyjnych cenach. 


Zobacz ranking osuszaczy powietrza

Główne cechy i funkcje Haus & Luft HL-OS-20

Do głównych funkcji Haus & Luft HL – OS-20 zaliczymy dwie prędkości wentylatora oraz funkcję Smart i tryb automatyczny. Osuszacz dąży do utrzymania optymalnego poziomu wilgotności.

Zbiornik na skropliny i tryby pracy

W osuszaczu powietrza Haus & Luft HL-OS-20 znalazł się zbiornik na wodę o pojemności 4 litrów. Przy takiej wydajności osuszania zbiornik mógłby być większy, jednak wiemy, że na rynku są również i takie modele, których pojemniki są jeszcze mniejsze. Ponadto w zestawie znalazł się wężyk, który można podłączyć do osuszacza, aby odprowadzać skropliny w sposób ciągły na zewnątrz. 

Na panelu sterowania znajduje się lampka kontrolna, która w przypadku zapełnienia pojemnika przypomina o potrzebie wylania skroplin. W przypadku pełnego zbiornika urządzenie przerywa pracę do czasu opróżnienia go

Użytkownik ma do wyboru dwie prędkości pracy wentylatora. Wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak funkcja SMART, jak producent określa tryb automatyczny, w którym urządzenie dąży do utrzymania wyznaczonego poziomu nawilżenia powietrza

Oczyszczanie powietrza

Poza filtrem siatkowym w osuszaczu Haus & Luft HL-OS-20 obecny jest filtr węglowy. Dzięki niemu urządzenie zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe i pomaga wyeliminować przykre zapachy. 

Dodatkowo znalazła się tutaj lampa UV, która ma eliminować bakterie i wirusy. W praktyce nie ma ona szczególnego znaczenia, gdyż czas kontaktu z powietrzem jest zbyt krótki, aby doszło do zniszczenia patogenów. Może jednak ograniczać gromadzenie się drobnoustrojów na elementach wewnętrznych osuszacza. 

Wyposażenie i szczegóły techniczne Haus & Luft HL-OS-20

Osuszacz posiada higrometr, który gwarantuje kontrolę temperatury. Wskaźniki w trzech kolorach są czytelne i wygodne w stosowaniu. Do dodatkowych funkcji zaliczymy tu także timer i ruchomą klapę na wyolocie. 

Higrometr i aktualna wilgotność

Osuszacz Haus & Luft HL-OS-20 nie został wyposażony w pilot, tak więc można nim sterować jedynie poprzez panel sterowania. Producent ulokował go na górze urządzenia, razem z wyświetlaczem LED, który prezentuje aktualny poziom nawilżenia powietrza

Dla zapewnienia większego komfortu w przedniej części obudowy znalazł się dodatkowy, kolorystyczny wskaźnik wilgotności:

 • kolor niebieski oznacza, iż wilgotność nie przekracza 60%, 
 • kolor zielony wskazuje na wilgotność w zakresie od 60% do 80%, 
 • kolor czerwony powyżej 80%. 

 

Należy jednak pamiętać, że zalecaną wilgotnością bezwzględną dla polskich warunków klimatycznych jest przedział od 40 do 60%. Zatem wskazania osuszacza powietrza Haus & Luft HL-OS-20 będą mylące. 

Dowiedz się więcej na temat optymalnej temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, przeczytaj nasz artykuł. 


Przejdź do artykułu

Kontrola pracy osuszacza

W osuszaczu powietrza Haus & Luft HL-OS-20 nie zabrakło również timera. Umożliwia on zaprogramowanie momentu rozpoczęcia albo zakończenia osuszania. 

Suche powietrze może być rozprowadzane pod zmiennym kątem, dzięki ruchomej klapce przy wylocie powietrza. Możliwe jest również zablokowanie jej i ustawienie nadmuchu pod kątem 45 albo 90 stopni.

Szukasz osuszacza powietrza do użytku domowego lub firmy? Sprawdź listę najlepszych osuszaczy powietrza!


Zobacz ranking osuszaczy powietrza

Parametry techniczne Climative Haus & Luft HL-OS-20

Marka i model Haus & Luft HL-OS-20
Cena 1099 zł
Maksymalna powierzchnia 40 m²
Wymagana temp. otoczenia 5-32°C
Zakres ustawień higrostatu 35-80 %
Wydajność osuszania 20 l/24 h
Moc 365 W
Przepływ powietrza 180 m3/h
Pojemność zbiornika na wodę 4 l
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność od 40 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika i na zewnątrz
Waga 14,3 kg
Wymiary szer. 31 cm,
wys. 45 cm
Dla kogo? Komu polecamy osuszacz powietrza Haus & Luft HL-OS-20?
 • dla osób, które szukają osuszacza powietrza do pomieszczeń mniejszych albo mało zawilgoconych (maksymalnie do 40 m²), 
 •  model Haus & Luft HL-OS-20 polecamy także osobom, które oprócz osuszenia powietrza chcą usunąć z niego zanieczyszczenia gazowe oraz przykre zapachy; 
 • należy jednak pamiętać, że w tej cenie można znaleźć bardziej opłacalne w zakupie urządzenia do osuszania powietrza; 


Facebook


Youtube

Poradniki nachlodno.pl

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszy i oceń ten wpis.

Fajny post

Udostępnij w social mediach

Natalia Klimczak

Natalia Klimczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *