Przejdź do treści

Osuszacz Haus & Luft HL-OS-20 – recenzja i opinie

Osuszacz powietrza Haus & Luft HL-OS-20
Haus & Luft HL-OS-20
4.8/10

Haus & Luft HL-OS-20 to domowy, kondensacyjny osuszacz powietrza, którego maksymalna wydajność wynosi 20 l/24 h. Sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 40 m². 

Jego cena nie jest szczególnie atrakcyjna w stosunku do wydajności. Z drugiej strony znalazło się tu kilka ciekawych udogodnień.

Główne cechy i funkcje Haus & Luft HL-OS-20

Zbiornik na skropliny i tryby pracy

W osuszaczu powietrza Haus & Luft HL-OS-20 znalazł się zbiornik na wodę o pojemności 4 litrów. Przy takiej wydajności osuszania zbiornik mógłby być większy, jednak wiemy, że na rynku są również i takie modele, których pojemniki są jeszcze mniejsze. Ponadto w zestawie znalazł się wężyk, który można podłączyć do osuszacza, aby odprowadzać skropliny w sposób ciągły na zewnątrz. 

Na panelu sterowania znajduje się lampka kontrolna, która w przypadku zapełnienia pojemnika przypomina o potrzebie wylania skroplin. W przypadku pełnego zbiornika urządzenie przerywa pracę do czasu opróżnienia go

Użytkownik ma do wyboru dwie prędkości pracy wentylatora. Wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak funkcja SMART, jak producent określa tryb automatyczny, w którym urządzenie dąży do utrzymania wyznaczonego poziomu nawilżenia powietrza

Ocena eksperta

895 zł

Osuszacz powietrza osuszacz-powietrza Haus & Luft HL-OS-20
4.8

Rekomendacja

4.8

Zalety

  • Filtr węglowy
  • Funkcja swing
  • Timer włączenia i wyłączenia

Wady

  • Kolorowy wskaźnik wilgotności nie uwzględnia obecnie obowiązujących wytycznych do optymalnej wilgotności

Oferty na Ceneo

Oczyszczanie powietrza

Poza filtrem siatkowym w osuszaczu Haus & Luft HL-OS-20 obecny jest filtr węglowy. Dzięki niemu urządzenie zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe i pomaga wyeliminować przykre zapachy. 

Dodatkowo znalazła się tutaj lampa UV, która ma eliminować bakterie i wirusy. W praktyce nie ma ona szczególnego znaczenia, gdyż czas kontaktu z powietrzem jest zbyt krótki, aby doszło do zniszczenia patogenów. Może jednak ograniczać gromadzenie się drobnoustrojów na elementach wewnętrznych osuszacza. 

Wyposażenie i szczegóły techniczne Haus & Luft HL-OS-20

Higrometr i aktualna wilgotność

Osuszacz Haus & Luft HL-OS-20 nie został wyposażony w pilot, tak więc można nim sterować jedynie poprzez panel sterowania. Producent ulokował go na górze urządzenia, razem z wyświetlaczem LED, który prezentuje aktualny poziom nawilżenia powietrza

Dla zapewnienia większego komfortu w przedniej części obudowy znalazł się dodatkowy, kolorystyczny wskaźnik wilgotności:

  • kolor niebieski oznacza, iż wilgotność nie przekracza 60%, 
  • kolor zielony wskazuje na wilgotność w zakresie od 60% do 80%, 
  • kolor czerwony powyżej 80%. 
 

Należy jednak pamiętać, że zalecaną wilgotnością bezwzględną dla polskich warunków klimatycznych jest przedział od 40 do 60%. Zatem wskazania osuszacza powietrza Haus & Luft HL-OS-20 będą mylące. Dowiedz się więcej na temat optymalnej temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, przeczytaj nasz artykuł

Kontrola pracy osuszacza

W osuszaczu powietrza Haus & Luft HL-OS-20 nie zabrakło również timera. Umożliwia on zaprogramowanie momentu rozpoczęcia albo zakończenia osuszania. 

Suche powietrze może być rozprowadzane pod zmiennym kątem, dzięki ruchomej klapce przy wylocie powietrza. Możliwe jest również zablokowanie jej i ustawienie nadmuchu pod kątem 45 albo 90 stopni.

Parametry techniczne Climative Haus & Luft HL-OS-20

Marka i model Haus & Luft HL-OS-20
Cena 895 zł
Maksymalna powierzchnia 40 m²
Wymagana temp. otoczenia 5-32°C
Zakres ustawień higrostatu 35-80 %
Wydajność osuszania 20 l/24 h
Moc 365 W
Przepływ powietrza 180 m3/h
Pojemność zbiornika na wodę 4 l
Rodzaj czynnika chłodzącego R290
Głośność od 40 dB
Odprowadzanie skroplin do zbiornika i na zewnątrz
Waga 14,3 kg
Wymiary szer. 31 cm, wys. 45 cm

Dla kogo? Komu polecamy osuszacz powietrza Haus & Luft HL-OS-20?

  • dla osób, które szukają osuszacza powietrza do pomieszczeń mniejszych albo mało zawilgoconych (maksymalnie do 40 m²), 
  •  model Haus & Luft HL-OS-20 polecamy także osobom, które oprócz osuszenia powietrza chcą usunąć z niego zanieczyszczenia gazowe oraz przykre zapachy; 
  • należy jednak pamiętać, że w tej cenie można znaleźć bardziej opłacalne w zakupie urządzenia do osuszania powietrza; 

Poradniki nachlodno.pl

nv-author-image

Natalia Klimczak