Spis treści:
- Czy opłaca się inwestować w pompę ciepła, aby ogrzewać stary dom?
- Roczne koszty użytkowania pompy ciepła
- Dofinansowanie do pomp ciepła oraz ulga termomodernizacyjna
- Czy pompa ciepła w starym domu będzie działać ze starą instalacją i grzejnikami?
- Grzałka w pompie ciepła czy buforze?
- Dobranie pompy ciepła do zapotrzebowania na ciepło
Czy opłaca się ogrzewać pompą ciepła stary dom? Czy pompa ciepła będzie działać ze starą instalacją? Jaki są koszty ogrzewania pompą ciepła? Na te, oraz inne pytania, postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Czy opłaca się inwestować w pompę ciepła, aby ogrzewać stary dom?
Odpowiedź brzmi tak. Inwestycja w pompę ciepła do starego domu, przyniesie nam ogromne korzyści, pod warunkiem spełnienia pewnych wymogów stanu technicznego budynku. Podstawowym warunkiem jest wykonanie odpowiedniej termomodernizacji. Dom powinien być odpowiednio docieplony, najlepiej grubym styropianem o minimalnej grubości 10 – 15cm, a wymiana okien na pasywne znacząco podniesie izolację termiczną domu. Także odpowiednie drzwi zewnętrzne z termoizolacją uchronią przed utratą ciepła i pozwolą zaoszczędzić na ogrzewaniu. Dostarczane ciepło przez pompę, pozytywnie wpłynie na komfort użytkowania domu oraz osób w nim przebywających.
Jeśli te podstawowe wymagania nie zostaną spełnione, pompa ciepła w starym domu może nie poradzić sobie z pokryciem zapotrzebowania na ciepło. Najwięcej ciepła ucieka przez dach, ściany, narożniki, okna, drzwi, oraz piwnice i fundamenty, dlatego też tak ważnym czynnikiem na sprawność pompy ciepła jest przeprowadzenie termomodernizacji budynku.
Należy tutaj nadmienić że pompa ciepła jest najbardziej ekonomiczna w przypadku ogrzewania płaszczyznowego – czyli ogrzewania podłogowego. Dodatkową zaletą pomp ciepła jest to, że są to urządzenia bezobsługowe, które na początku trzeba skonfigurować – m.in. ustawić krzywą grzewczą. Biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny węgla, gazu, pompa ciepła może okazać się bardzo dobrą inwestycją, która znacząco obniży twoje rachunki za ogrzewanie domu. Ponadto trudniejszym zadaniem jest ogrzanie małego domu o niskiej izolacji, niż większego, ale z dobrze zrobioną termoizolacją.
Roczne koszty użytkowania pompy ciepła
Jaki jest roczny koszt ogrzewania pompą ciepła w starym domu? Wpływa na to bardzo wiele czynników takich jak strefa klimatyczna (dla pomp ciepła typu powietrze), standard energetyczny budynku, powierzchnia, zapotrzebowanie na ciepło, liczba osób, taryfa elektryczna, sprawność pompy ciepła, a także moc pompy ciepła oraz wiele innych czynników które mają wpływ na roczne zużycie energii elektrycznej.
Na poniższym przykładzie, przedstawię szacunkowy roczny koszt różnych źródeł ciepła. Kryteria jakie zostały zastosowane na przykładzie to:
- budynek o powierzchni: 100m2
- liczba osób użytkująca budynek: 4
- standard energetyczny budynku EU 40 (energia ogrzewania w kWh/m2)
- III strefa klimatyczna
- taryfa elektryczna G12w
- ogrzewanie oraz przygotowanie c.w.u.
Jak widać na podglądowym przykładzie, pompa ciepła wygrywa ze wszystkimi innymi źródłami ciepła, a dodatkową zaletą pompy ciepła jest także możliwość chłodzenia domu w lecie, o ile nasza pompa została wyposażona opcję chłodzenia.
Dofinansowanie do pomp ciepła oraz ulga termomodernizacyjna
Koszt inwestycji w pompę ciepła nie jest mały, dlatego zostały uruchomione różne programy rządowe, dzięki którym możemy ubiegać się o dofinansowanie nie tylko pompy ciepła, ale także możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, którą możemy wykonać równolegle z wymianą źródła ciepła. Ogrzewanie domu z nieodpowiednią termoizolacją będzie drogie, niezależnie od tego, jakie źródło ciepła wybierzemy. O dofinansowanie można ubiegać się w ramach ogólnopolskich programów takich jak:
- program “Czyste Powietrze”,
- program “Moje Ciepło” (tylko nowe budynki),
- program “Ciepłe Mieszkanie” (budynki wielorodzinne),
- ulga termomodernizacyjna
Kwota dotacji do pompy ciepła uzależniona jest od dochodów, natomiast z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać każdy kto uzyskuje dochody oraz realizuje przedsięwzięcie wymiany źródła ogrzewania i instalacji odnawialnych źródeł energii. Warto zaznaczyć iż ulgę termomodernizacyjną można łączyć z innymi rządowymi programami. O programach Czyste Powietrze, Moje Ciepło oraz uldze termomodernizacyjnej, przeczytasz na łamach naszego serwisu.
Czy pompa ciepła w starym domu będzie działać ze starą instalacją i grzejnikami?
Nic nie stoi na przeszkodzie aby zainstalować pompę ciepła i podłączyć ją do istniejącej instalacji, nawet jeśli nie wykonano termomodernizacji, pod warunkiem że jesteśmy świadomi iż straty ciepła w naszym domu utrzymują się na niskim poziomie, a przeprowadzony audyt to potwierdzi. Przy znacznych stratach ciepła, konieczne będzie wykonanie termomodernizacji, dzięki czemu będziemy mogli dobrać odpowiednią pompę ciepła o odpowiedniej mocy (co zredukuje koszty zakupu pompy ciepła) dla naszego domu.
Co jeśli w domu mamy tradycyjne grzejniki? Nie ma żadnych przeszkód aby pompa ciepła współpracowała z takimi grzejnikami, lecz należy się liczyć z wyższymi kosztami ogrzewania z uwagi na ich wysoką temperaturę pracy wynoszącą nawet 90°C, podczas gdy pompa ciepła jest w stanie podgrzać wodę w obiegu w zakresie od 35°C do 55°C. W niektórych instalacjach istnieje możliwość zastosowania pompy ciepła wysokotemperaturowej, która potrafi podgrzać wodę nawet do 60-75°C. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wymiana grzejników na niskotemperaturowe o większej powierzchni, które znacznie zwiększą powierzchnię grzewczą, a sama pompa ciepła będzie bardziej efektywna.
Grzałka w pompie ciepła czy buforze?
Moc pompy ciepła typu powietrze-woda dobierana jest do budynku pod kątem, zapotrzebowania, minimum 90% sezonu grzewczego jako jedyne źródło ciepła. W momencie obniżenia się temperatury zewnętrznej, konieczne będzie uruchomienia dodatkowego źródła ciepła.
Dla starszych domów z pomocą przyjdzie kocioł gazowy lub stałoplany. A co jeśli nie mamy dodatkowego źródła ciepła? Z pomocą przychodzi grzałka, która wspomoże prace pompy ciepła.
Można wybrać grzałkę montowaną bezpośrednio w buforze centralnego ogrzewania lub postawić na grzałkę, która jest integralną częścią pompy ciepła. Zalety oraz wady obu rozwiązań widać w przypadku pompy ciepła PCCO MONO, która dzięki Modułowi Zabezpieczającemu PZ HX pracuje bezpośrednio na wodzie grzewczej.
Dobranie pompy ciepła do zapotrzebowania na ciepło
Kluczowym elementem przy doborze pompy ciepła jest obliczenie zapotrzebowania na ciepło, w którego skład wchodzi:
- powierzchnię która będzie ogrzewana,
- roczne zużycie ciepłej wody,
- stan techniczny budynku.
Istotnym elementem jest wizyta audytora, który dokona niezbędnych pomiarów i obliczeń, aby jak najlepiej dobrać pompę ciepła do naszego domu, wraz z niezbędnymi komponentami.
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) udostępniła arkusz kalkulacyjny, na podstawie którego możemy obliczyć, ile wyniesie szacunkowy koszt ogrzewania domu oraz wody użytkowej za pomocą pompy ciepła, oraz innych źródeł grzewczych.
- ranking powietrznych pomp ciepła: https://nachlodno.pl/pompy-ciepla-ranking/
- program „Moje Ciepło”: https://nachlodno.pl/poradnik/program-moje-cieplo/
- program „Czyste Powietrze”: https://nachlodno.pl/poradnik/program-czyste-powietrza/
- Ulga termomodernizacyjna: https://nachlodno.pl/poradnik/ulga-termomodernizacyjna/https://nachlodno.pl/poradnik/program-czyste-powietrza/
- pompy ciepła powietrzne, gruntowe i wodne. Zalety i porady: https://nachlodno.pl/poradnik/pompy-ciepla-rodzaje/
- COP i SCOP pompy ciepła. 2 ważne i często upiększone liczby: https://nachlodno.pl/poradnik/cop-scop-pompy-ciepla/